Sterownik radiowy

Sterownik radiowy. Poznaj zastosowanie i funkcje

Sterownik radiowy znajduje zastosowanie w sterowaniu pracą różnych sprzętów i instalacji. Urządzenia tego typu posiadają wiele dodatkowych funkcji, dzięki czemu mogą z powodzeniem współpracować z różnymi innymi systemami. Sterowanie radiowe znacząco ułatwia obsługę nowoczesnego domu. Urządzenia z tej kategorii znaleźć można w ofercie sklepu Alkan.

Spis treści
Systemy radiowe
Zasięg sterownika
Sterowniki F&Home Radio

Jak działa sterownik radiowy?

Sterownik radiowy to urządzenie o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. Pozwala na równoczesne łączenie różnych systemów i instalacji, zapewniając natychmiastową reakcję przy wygodnym działaniu zdalnym. Sterowanie radiowe obsługiwane jest za pomocą wygodnego panelu lub pilota. Wydawane w ten sposób polecenia są odpowiednio interpretowane, a następnie realizowane przez wybrane sprzęty.

Systemy radiowe

Wyróżnić można różne systemy sterowania radiowego, klasyfikowane m.in. na podstawie częstotliwości nośnej. Pod tym względem klasyfikowane są sterowniki działające w zakresie 433 lub 868 MHz. Systemy te dzielą się także na jednokierunkowe i dwukierunkowe. W pierwszym przypadku sygnały transmitowane są jedynie od nadajnika do odbiornika, podczas gdy w drugim możliwy jest powrotny przesył sygnałów stanu. Niektóre odbiorniki posiadają dodatkową funkcję obustronnej transmisji sygnałów z pełną mocą, co zwiększa zasięg całego systemu. Sterowniki klasyfikowane są także ze względu na zastosowanie urządzeń centralizujących lub ich brak.

F&Wave sterownik radiowy

Zasięg sterownika radiowego

Sterownik radiowy może posiadać różny zasięg, czyli maksymalną odległość nadajnika od odbiornika. W przestrzeni otwartej, pozbawionej czynników zakłócających oscyluje on zwykle w granicach 100 m. Rzeczywista wartość zasięgu może być mniejsza w warunkach zabudowy oraz w obecności różnych barier, np. linii energetycznych czy nadajników. Istnieją jednak możliwości poprawy zasięgu, np. poprzez bezpośrednią retransmisję znajdujących się w odpowiedniej odległości modułów.

Redukcja zasięgu

W zależności od środowiska zasięg radiowych systemów sterowniczych ulega pewnej redukcji. Nieprzekraczalnymi barierami są m.in. siatki wykonane z przewodzących materiałów, metalowe osłony, gęsto zbrojony żelbeton czy metalizowane szyby. Mniejszy stopień tłumienia zasięgu powodują ściany ceglane, drewniane i gipsowe. Podstawą zastosowania sterownika w danym obiekcie budowlanym powinno być zatem dokładne wykonanie pomiarów.

Sterowniki radiowe w ofercie Alkan. Poznaj funckję sterowników dwukanałowych 12 V oraz do oświetlenia

Sterowniki radiowe oferowane przez Alkan różnią się między sobą formą, częstotliwością nośną, zasięgiem czy sposobem obsługi. W naszym sklepie znajdziesz te dwukanałowe 12 V oraz do oświetlenia. Podstawowe funkcje realizowane przez te urządzenia są jednak bardzo podobne. Systemy tego typu opracowane zostały jako rozwiązanie dla nowoczesnych budynków. Do minimum ograniczają ingerencję w wyposażenie, a jednocześnie podnoszą komfort i bezpieczeństwo jego obsługi. Sterowniki te bardzo często wykorzystuje się m.in. do załączania i ściemniania oświetlenia, obsługi czujników i alarmów, a także sterowania różnymi napędami, np. żaluzjami.

Sterownik radiowy 2-kanałowy 12V RH-PWM2S2

Sterownik radiowy 2-kanałowy 12V RH-PWM2S2 z serii F&Home Radio to urządzenie, które łączy w sobie dwa regulatory mocy oraz dwa wyjścia stykowe. Moduł ten jest w stanie przesłać do systemu informacje dotyczące zwarcia lub rozwarcia. Odpowiada za sterowanie dwoma odbiornikami niskiego napięcia, które są zasilane z zasilacza zewnętrznego 12V DC. Obecność dwóch wejść elektrycznych umożliwia podłączenie dwóch bezpotencjałowych styków monostabilnych. Urządzenie posiada też dwa wejścia pozwalające na podłączenie odbiorników. Moc sterownika regulowana jest za pośrednictwem modulacji szerokości impulsu załączającego odbiornik, czyli PWM. Zakres częstotliwości impulsów to 100 Hz-1 kHz. Do komunikacji z serwerem służy droga radiowa. Model RH-PWM2S2 idealnie nadaje się do załączania niskonapięciowych elementów wykonawczych, np. zamków elektromagnetycznych. Może też posłużyć do sterowania diodami LED.

Przekaźnik roletowy RH-TSR1S2I

RH-TSR1S2I to uniwersalny przekaźnik trzystanowy z serii F&Home Radio, posiadający dwa wejścia stykowe. Zadaniem modułu jest przesyłanie systemowi informacji o zwarciu i rozwarciu styków, a także sterowanie przekaźnikiem umożliwiającym załączanie dwukierunkowych odbiorników elektrycznych. Sterownik komunikuje się z serwerem za pośrednictwem drogi radiowej. Urządzenie dysponuje dwoma wejściami fizycznymi, do których podłączyć można dwa bezpotencjałowe styki monostabilne oraz dwa wejścia przekaźnika. W obwodach prądu stałego i zmiennego obciążenie styków może być indukcyjne, rezystancyjne lub pojemnościowe. Model RH-TSR1S2I doskonale nadaje się do obsługi urządzeń, w których dwóch obwodów nie da się załączyć równocześnie. Ze względu na możliwość zmiany kierunku pracy silnika, sterownik ten polecany jest do sterowania roletami.

Sterownik radiowy do oświetlenia i temperatury RH-T1X1ES-AC-LR

Sterownik radiowy do oświetlenia i temperatury RH-T1X1ES-AC-LR z serii F&Home Radio to jeden z najciekawszych produktów w ofercie Alkan. Urządzenie to umożliwia pomiar natężenia oświetlenia oraz temperatury otoczenia, a także wprowadzanie odpowiednich wartości do systemu. Sterownik komunikuje się z serwerem drogą radiową. Czujnik natężenia oświetlenia wyprowadzany jest na złącze modułu i może być zewnętrznym elementem. Do odczytu temperatury dochodzi w zdefiniowanych odstępach czasu, bądź też w przypadku określonej jej zmiany. Model RH-T1X1ES-AC-LR doskonale nadaje się do sterowania automatycznym oświetleniem oraz obsługi układu regulacji temperatury. Pomiary dokonywane są na zewnątrz budynku i podawane jako przybliżone wartości natężenia oświetlenia w luksach. Za pośrednictwem wyjścia wyznaczać można progi jasności w określonych sterowniach.

Bateryjny moduł radiowy z zewnętrznym czujnikiem RH-T1X1ES

RH-T1X1ES to moduł radiowy F&Home Radio, przeznaczony do pomiaru natężenia oświetlenia oraz temperatury otoczenia. Wewnątrz obudowy znajduje się czujnik natężenia, podczas gdy czujnik temperatury jest wyprowadzony na kablu. Do pomiaru natężenia oświetlenia służy otwór w obudowie. Wartość temperatury odczytywana i przesyłana jest w zdefiniowanych przez użytkownika odstępach czasu, bądź też w przypadku ustalonej zmiany temperatury. Model ten szczególnie polecany jest jako element wspomagania układu regulacji temperatury w pomieszczeniach, a także do sterowania oświetleniem automatycznym. Pomiar na wyjściu modułu RH-T1X1ES to przybliżona wartość oświetlenia, podawana w luksach.

Czujnik ruchu z zasilaniem bateryjnym RH-P1

RH-P1 to czujnik ruchu firmy F&F, należący do rodziny urządzeń F&Home Radio. Ten niskoprądowy, pasywny detektor jest w stanie przeprowadzić wykrywanie osób na skutek detekcji zmian promieniowania podczerwonego. Wszystkie zmiany transmitowane są do systemu, a komunikacja z serwerem przebiega drogą radiową. Najbardziej typowe zastosowania dla bateryjnego czujnika RH-P1 to sterowanie oświetleniem i wentylacją, a także praca w systemie alarmowym. Zapraszamy do zapoznania się także z innymi urządzeniami sterowania radiowego w naszej ofercie.

Potrzebujesz pomocy?