Świetlówka LED 120 cm

Świetlówka LED 120 cm

Świetlówka LED 120 cm to bezpośredni zamiennik lampy fluorescencyjnej w postaci rury, która montowana była w specjalnej oprawie. Tego typu lampy odznaczały się wyższą sprawnością świetlną niż zwykłe żarówki z włóknem wolframowym, dlatego też były bardzo często stosowane w budynkach użyteczności publicznej, w sklepach, ale również w domach. W obecnych czasach, gdy prym wiedzie technologia LED, nie trzeba wcale pozbywać się starych opraw do tego typu lamp. Wystarczy, że zainstalujesz w nich zamiennik wykonany w technologii diodowej, by nadal cieszyć się działającą lampą i uczynić ją jeszcze bardziej energooszczędną.

Spis treści
Budowa urządzenia
Zasada działania
Instalacja i uruchomienie
Technologia LED

Jak jest zbudowana lampa świetlówka LED 120 cm?

Lampa świetlówka LED 120 cm na pierwszy rzut oka może wcale nie różnić się od swojego tradycyjnego odpowiednika. Jest tak dlatego, że producenci postanowili stworzyć bezpośredni zamiennik, który będzie pasował do praktycznie każdej oprawy oświetleniowej. Różnice znajdziesz dopiero we wnętrzu, które w przypadku części urządzeń możesz dojrzeć, ponieważ rura jest przezroczysta. Znajduje się tam niewielki układ elektroniczny, który zasila diody elektroluminescencyjne, ułożone obok siebie na całej długości lampy. Szereg diod rozmieszczonych jest tak, by lampa emitowała światło we wszystkich kierunkach, co pozwala na uzyskanie identycznego efektu świecenia, jak we fluorescencyjnych pierwowzorach. Nasza wrocławska hurtownia elektryczna Alkan daje Ci możliwość wyboru różnych rodzajów świetlówek LED zarówno w kontekście mocy czy długości, jak i barwy światła (ciepłe, neutralne, zimne). Oprócz tego oferujemy inne źródła światła, m.in. żarówki LED smart, żarówki tradycyjne czy lampy metalohalogenkowe. Zachęcamy do sprawdzenia naszej kompleksowej oferty, a w razie jakichkolwiek pytań – do kontaktu.

Świetlówka LED

Zasada działania świetlówki LED T8 120 cm 18 W

Świetlówka LED T8 120 cm 18 W to zamiennik pasujący do każdej oprawy, nawet takiej, która ma kilkadziesiąt lat. Lampa posiada na zakończeniach po dwa bolce, które połączone są z układem zasilającym diody znajdujące się wewnątrz. Przyłożenie do nich napięcia elektrycznego 230 V powoduje przepływ prądu do diod i świecenie rury. Bardzo istotne jest, że dzięki zastosowaniu źródła światła LED lampa natychmiastowo osiąga pełną jasność, a także nie występuje efekt migotania przy włączaniu. Tradycyjne świetlówki rozgrzewały się przez około minutę, natomiast w przypadku zainstalowania oprawy w pomieszczeniu, w którym panowała niska temperatura (np. piwnica, strych, garaż), pełną moc świetlną osiągały nawet po upływie około 5 minut. Proponowana przez nas lampa jest całkowicie niewrażliwa na temperaturę otoczenia, więc doskonale nadaje się do wykorzystania nawet tam, gdzie światło uruchamiasz tylko na chwilę i potrzebujesz natychmiastowej pełnej jasności. 

Instalacja i uruchomienie

Proponowany przez nas model może być zamontowany bezpośrednio w miejscu starej lampy fluorescencyjnej. Oprawa może wymagać jedynie niewielkiej przeróbki, by lampa LED mogła działać poprawnie. Jeżeli dysponujesz starszym typem oprawy, najczęściej wystarczy tylko wykręcić z niej zapłonnik. Prąd będzie przechodził przez dławik indukcyjny, jednak jego obecność nie powinna wpływać negatywnie na działanie lampy LED. Jeżeli jednak tak się dzieje, konieczne będzie dokonanie niewielkiej modyfikacji elektrycznej lampy. Należy założyć mostek na zaciskach dławika, tak by prąd mógł przepływać bez jego udziału. Natomiast w przypadku nowszych opraw, które posiadają już układ elektroniczny do sterowania świetlówką, konieczne będzie jego odłączenie. Przewody zasilające należy wtedy podłączyć bezpośrednio do wyprowadzeń, które zasilają oprawki do mocowania lampy.

Zalety technologii LED

Pomimo faktu, iż świetlówki starego typu są bardziej energooszczędne od żarówek wolframowych, wciąż znacznie ustępują pod tym względem diodom elektroluminescencyjnym. Te ostatnie mogą mieć sprawność świetlną dochodzącą nawet do 300 lm/W, co pobija wszystkie inne źródła światła dostępne na rynku. Stosując np. świetlówkę LED 10 W 120 cm w starej oprawie, możesz liczyć na sporo mniejsze zużycie energii, a w konsekwencji niższy rachunek za prąd. Nie bez znaczenia jest też kwestia ochrony środowiska, do której przyczynia się każde zmniejszenie poboru energii. Polska energetyka wciąż opiera się głównie na spalaniu węgla kamiennego, co prowadzi do emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Jeszcze jedną zaletą tego typu urządzeń jest ich bardzo wysoka trwałość, z którą nie może konkurować żaden ich tradycyjny odpowiednik.

Zamienniki LED tradycyjnych świetlówek liniowych stały się bardzo popularne w momencie, gdy dostępność tradycyjnych rur fluorescencyjnych zaczęła się zmniejszać. Dzięki wykorzystaniu lamp w technologii LED możesz zachować swoje ulubione oprawy, a instalacja nowego źródła światła będzie wyjątkowo prosta. Lampy te pasują bowiem do tych samych gniazd mocujących, a modyfikacja instalacji elektrycznej w oprawie jest bardzo łatwa do wykonania. Zapoznaj się z naszą ofertą źródeł światła LED, by przejść na nowoczesne i energooszczędne oświetlenie, nie pozbywając się starych lamp!

Potrzebujesz pomocy?