Co musisz wiedzieć o złączkach elektrycznych?
Złączki elektryczne to akcesoria elektroizolacyjne, przeznaczone do łączenia dwóch końców przewodów. Powstają z różnych materiałów i wykorzystywane są bardzo powszechnie. Do szczególnie popularnych należą kostki marki Wago, które w swojej ofercie posiada hurtownia elektryczna Alkan. Wyroby te cechuje jakość wykonania i funkcjonalność, która pozwala na zastosowanie ich w wielu różnych aplikacjach.
Spis treści
Definicja
Rodzaje
Zastosowanie
Zalety
Oferta Alkan
Specjaliści z hurtowni elektrycznej Alkan wyjaśniają, czym są złączki elektryczne i czym wyróżnia się oferta Wago?
Złączki elektryczne, wśród których najbardziej rozpowszechnione są te produkowane przez Wago, to specyficzna grupa wyrobów elektroizolacyjnych. Ich głównym zadaniem jest łączenie toru prądowego między dwoma odcinkami przewodów elektroenergetycznych, przeważnie o stosunkowo niskim napięciu. Połączenie to odbywa się przy pomocy elementów zlokalizowanych na końcach toru, np. specjalnych zacisków. Tory umieszczone mogą być nie tylko bezpośrednio w obudowie izolacyjnej, ale również na podstawie izolacyjnej. Złączki występują w wersji zarówno jednotorowej, jaki wielotorowej. Te drugie dają możliwość połączenia nawet kilkunastu torów prądowych jednocześnie. W połączeniu z odpowiednim wyposażeniem, złączki pozwalają na utworzenie kompleksowego systemu elektryczno-mechanicznego połączenia przewodów.
Rodzaje złączek elektrycznych
Złączki różnią się między sobą rodzajem elementów przyłączeniowych lub zacisków. Mogą być klasyfikowane także ze względu na liczbę torów czy sposób zamocowania. Poszczególne modele posiadają określone możliwości w zakresie zawierania torów, a także odmienne materiały żył przyłączanych przewodów. Różnią się ponadto stopniem ochrony oraz dopuszczalną temperaturę otoczenia, w jakiej mogą pracować. Złączki elektryczne wyposażane są w konkretny osprzęt. Do oznaczania poszczególnych torów prądowych służą oznaczniki. Powstają one z materiałów odpornych na zmiany temperatury, ścieranie czy podstawowe chemikalia. Celem przytwierdzenia złączek do podłoża stosuje się listwy montażowe, które posiadają specjalne zatrzaski mocujące. W ustaleniu pozycji elementu lub zestawu elementów na szynie pomocne są tzw. trzymacze.
Złączki elektryczne Wago
Szczególnym rodzajem elementów instalacji elektrycznej są złączki firmy Wago. Dają one możliwość rozbudowy połączeń, puszek rozgałęźnych oraz gniazd w urządzeniach różnego typu. Zapewniają bezpieczne i trwałe połączenie, które jest w stanie przetrwać długi czas bez żadnych spięć i awarii. W przypadku łączenia przewodów, wystarczy jedynie odizolować przewód na wymaganej długości i zastosować złączkę. Rozwiązania Wago oferowane przez Alkan charakteryzują się wysoką jakością wykonania. Posiadają wymagane atesty, dzięki którym wyroby stosować można bez obawy u ryzyko uszkodzenia połączeń.
Zastosowanie złączek elektrycznych do przewodów. Kiedy warto wybrać te zaciskowe i samozaciskowe oraz wsuwane?
Potrzeba łączenia kabli i przewodów występuje bardzo często przy realizacji różnych prac elektroinstalacyjnych. W domowych instalacjach lutowanie nie jest szczególnie efektywną formą zespolenia. Nie zaleca się również skręcania przewodów. Rozwiązaniem w takiej sytuacji są właśnie złączki elektroinstalacyjne, które występują w wielu różnych rodzajach, wśród których warto zwrócić uwagę na te zaciskowe i samozaciskowe oraz wsuwane. Wiele z nich posiada w swojej ofercie hurtownia elektryczna Alkan.
Złączki elektryczne zaciskowe
Zaciskowe złączki mają postać gwintowanych listew. Należą do najpopularniejszych i najbardziej standardowych produktów umożliwiających łączenie przewodów. Złączka zaciskowa posiada główny element przewodzący, z którego wychodzą dwie mocujące śruby. Cała kostka otoczona jest plastikiem, który spełnia funkcję izolacji. Złączki tego typu występują w różnych rozmiarach standardowych i niestandardowych, pozwalających na łączenie przewodów o rozmiarach ustalonych w konkretnym zakresie. Poszczególne produkty różnią się także wariantem kolorystycznym. Zaletą złączek zaciskowych jest ich uniwersalność. W warunkach domowych nie mają większego znaczenia parametry takie, jak np. przekrój czy ilość przewodów – w niemal każdym przypadku da się znaleźć idealny rozmiar. Dodatkową zaletą jest niska cena.
Złączki samozaciskowe elektryczne
Kostka samozaciskowa posiada charakterystyczny zacisk ruchomy. Oprócz niego składa się z obudowy, otworów na przewody oraz otworu górnego. Ten ostatni zlokalizowany jest ponad zaciskami – pozwala na umieszczenie próbnika napięcia lub sondy miernika, celem sprawdzenia obecności ewentualnego napięcia elektrycznego doprowadzanego przez któryś z przewodów podłączonych do złączki. W przypadku tych elementów obsługiwane są różne przekroje przewodów. Istnieje możliwość podłączenia przewodów typu linka i drut, a także zapinanie ich z pomocą plastikowego klipsa. Złączki samozaciskowe dostępne są w kilku wersjach, które różnią się liczbą otworów. Elementy te należą do wyjątkowo wygodnych w użyciu – do jednej złączki da się równocześnie podpiąć przewody o kilku różnych przekrojach.
Złączki elektryczne wsuwane
Wsuwane złączki Wago nie posiadają żadnych zacisków, pokręteł i ruchomych elementów zewnętrznych. Wyposażone są natomiast w zacisk sprężynowy, którego mechanizm ulokowany jest wewnątrz akcesorium. Odizolowany przewód wystarczy zatem wsunąć do środka elementu. Zapinanie na wcisk przeprowadzane jest za sprawą sprężyny. Złączki tego typu umożliwiają łączenie przewodów o różnych przekrojach, włącznie z przewodami typu drut. Ich budowa jest stosunkowo płaska i kompaktowa. Niewielki rozmiar sprawia, że nadają się do aplikacji w miejscach o ograniczonej przestrzeni. Dobrze sprawdzają się np. w zastosowaniach z puszkami elektroinstalacyjnymi, które zwykle zlokalizowane są za ciasnymi gniazdkami i wyłącznikami. Pośrodku złączki wsuwanej może się znajdować otwór do oceny obecności napięcia elektrycznego za pomocą próbnika lub miernika. Dodatkową zaletą tego rodzaju produktów jest szybki montaż.
Zalety
Dzięki zgodności z normami unijnymi, złączki Wago pozwalają na połączenie przewodów linkowych i jedno-drutowych w budynkach. Ich obsługa jest bardzo prosta nawet bez użycia żadnych narzędzi, co ma szczególne znaczenie np. przy podłączaniu opraw oświetleniowych w miejscach o ograniczonej dostępności. Złączki te mają również bardzo zróżnicowane zastosowanie. Umożliwiają chociażby łączenie giętkimi przewodami urządzeń do instalacji stałej, np. napędów w żaluzjach. Niektóre modele posiadają adaptery montażowe, co pozwala na stosowanie ich w rozdzielnicach.
Złączki elektryczne w ofercie Alkan
Część złączek elektrycznych posiada budowę przezroczystą, która ułatwia kontrolę położenia przewodu. Najbardziej uniwersalne elementy nadają się do łączenia przewodów każdego rodzaju. Nie ma dzięki temu potrzeby obrabiania końcówek. Istnieje też możliwość kombinacji poszczególnych typów przewodów. Rozwiązanie to wiąże się ze sporą oszczędnością czasu dla producentów oraz instalatorów urządzeń, także tych o większym poborze mocy. Bezpieczeństwo montażu zachowywane jest nawet w przypadku przewodów długich i posiadających duże przekroje. Wszystko to sprawia, że trudno wyobrazić sobie wygodną realizację prac elektroinstalacyjnych bez udziału złączek. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą hurtowni elektrycznej Alkan, gdzie znaleźć można wiele produktów z tej kategorii.