Automatyka domowa

Automatyka domowa

Automatyka domowa to szereg rozwiązań i systemów, które pozwalają uczynić każdy dom bardziej przystępnym dla jego mieszkańców. Możliwość monitorowania i zarządzania rozmaitymi elementami budynku z użyciem smartfona, laptopa lub komputera to rozwiązanie zwiększające komfort życia. Systemy te zbierają informacje z różnych czujników i detektorów, analizują je i na podstawie zaprogramowanych planów wdrażają samodzielnie odpowiednie działania, albo powiadamiają mieszkańca o konieczności podjęcia jakiejś czynności. Dzięki podłączeniu instalacji do internetu możesz kontrolować swój dom z każdego miejsca na świecie, co jeszcze całkiem niedawno było rozpatrywane wyłącznie w kategoriach science-fiction.

Spis treści:
Zadania
Oszczędność
Elementy systemu
Zwiększone bezpieczeństwo

Jakie zadania spełnia system automatyki domowej?

Systemy automatyki domowej zostały stworzone z myślą o ułatwieniu wykonywania codziennych czynności dotyczących obsługi budynku. Odbierają sygnały z rozmieszczonych w całym domu czujników i detektorów, mogąc wykrywać ruch, pojawienie się niebezpiecznych substancji – takich jak tlenek węgla czy gaz ziemny – w powietrzu, dym czy temperaturę. Informacje te biegną do centralki sterującej, która w razie wystąpienia określonych, wskazanych powyżej, stanów może automatycznie uruchamiać zdefiniowane procedury. Wykorzystuje do tego elementy wykonawcze, którymi mogą być dzwonki alarmowe, urządzenia kontrolujące instalację centralnego ogrzewania czy też pozwalające na kontrolę oświetlenia w pomieszczeniach. Możliwe jest także wysyłanie komunikatów do domowników za pośrednictwem komputera, laptopa, smartfona – w tym również przez internet. W naszej wrocławskiej hurtowni elektrycznej Alkan znajdziesz szereg produktów, które pozwolą Ci stworzyć profesjonalny system bezpieczeństwa i prawdziwie inteligentny dom.

Automatyka domowa

Oszczędność

Posiadanie urządzeń automatyzujących pracę domu można wykorzystać na wiele sposobów. Jednym z nich jest możliwość oszczędzania na rachunkach, przede wszystkim za elektryczność oraz ogrzewanie. Jak to możliwe? Wystarczy, gdy przypomnisz sobie, jak często zostawiasz niepotrzebnie zapalone światło w jakimś pomieszczeniu albo podłączony do prądu jakiś odbiornik o dużej mocy (np. piecyk elektryczny). Jeśli odpowiednio skonfigurujesz taki inteligentny system, może on automatycznie wyłączać oświetlenie, a także urządzenia podłączone do gniazdek elektrycznych, w sytuacji, gdy w pomieszczeniu przez pewien czas nie będzie wykrywana obecność żadnego z domowników. Inny aspekt to możliwość kontrolowania pracy kotła centralnego ogrzewania, dostosowując zużycie opału do aktualnej temperatury w pomieszczeniach, utrzymując ją na stałym poziomie (w tym z możliwością automatycznego obniżenia przy braku obecności domowników albo np. w porze nocnej).

Jakie są elementy inteligentnej automatyki domowej?

Inteligentna automatyka domowa to sieć urządzeń, która może być zarówno wyjątkowo prosta, jak i bardzo mocno rozbudowana. W miarę pojawiania się nowych potrzeb można bez kłopotów podłączać do niej kolejne elementy. Sercem systemu jest centralka, zwana również kontrolerem. To do niej trafiają wszystkie sygnały z czujników i ona zawiaduje wszystkimi elementami wykonawczymi. Pozwala również na szerokie możliwości konfiguracji swoich reakcji, a także zdalne sterowanie domem (również przez internet). Wśród urządzeń wejściowych można wyróżnić czujniki niebezpiecznych substancji, a także ruchu oraz otwarć drzwi i okien. Urządzenia wyjściowe to np. zdalnie sterowane gniazda wtyczkowe, które pozwalają na kontrolowanie zasilania podłączonych urządzeń elektrycznych. Analogicznie można kontrolować stan oświetlenia, poprzez wykorzystanie styczników i przekaźników montowanych w puszkach rozdzielczych. To tylko mały wycinek ogromu sprzętu składającego się na system automatyki, który możesz ciągle uzupełniać o nowe urządzenia.

Zwiększone bezpieczeństwo

Każdy taki system automatyki domowej można zintegrować z systemem alarmowym albo też stworzyć go dzięki niej od podstaw. Wykorzystując istniejące już detektory wykrywające np. otwarcie drzwi czy okna albo ruch człowieka w ogrodzie oraz wewnątrz pomieszczeń, można wywołać zdarzenie alarmowe uruchamiające dzwonki i syreny alarmowe, a także oświetlenie wewnątrz i na zewnątrz budynku. Już samo takie działanie potrafi spłoszyć włamywacza, a dodatkowo możliwe jest wysłanie powiadomień do mieszkańców, jeśli znajdują się poza domem, co pozwala na natychmiastową reakcję w postaci powiadomienia odpowiednich służb. Co więcej, wykorzystanie takiego rozwiązania może symulować obecność domowników np. podczas wakacyjnego wyjazdu, poprzez okresowe uruchamianie oświetlenia w różnych pomieszczeniach.

Dom inteligentny, smart home, smartdom lub BMS to terminy, które słyszymy wokół siebie coraz częściej. Inteligentne budynki nie są bowiem tylko przywilejem bogatych ludzi, ale standardem, który zaczyna obejmować coraz większą liczbę domów i mieszkań. Wykonanie systemu zarządzania z prawdziwego zdarzenia nie może obyć się bez detektorów, czujników, elementów wykonawczych czy sterujących i wielu innych podzespołów. Ich ceny są dziś przystępne dla każdego przeciętnego klienta, a pełną ich ofertę możesz znaleźć w naszej hurtowni elektrycznej Alkan. W razie jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy do kontaktu!

Potrzebujesz pomocy?