Kinkiet zewnętrzny ogrodowy
Kinkiet zewnętrzny ogrodowy to uniwersalna lampa montowana naściennie, która została odpowiednio przystosowana do eksploatacji w warunkach zewnętrznych. Za jej pomocą można nastrojowo i efektownie oświetlać różne obszary i przestrzenie. Najczęściej stosowane są w okolicach drzwi, na ścianach domu oraz przy tarasie, gdzie spełniają funkcje praktyczne i dekoracyjne. W zależności od modelu kinkiety występują w wielu formach i rozmiarach. Ich bogatą ofertę posiada nasza hurtownia Alkan.
Funkcje
Uniwersalne zastosowanie
Zasilanie solarne
Czujnik ruchu i zmierzchu
Jak prawidłowo wybrać?
Klasa szczelności
Źródła światła i barwa świetlna
Moc emitowanego światła
Jakie funkcje posiada kinkiet zewnętrzny ogrodowy?
Kinkiet zewnętrzny ogrodowy pozwala przede wszystkim na zwiększenie wygody i bezpieczeństwa poruszania się po przestrzeni przydomowej po zmroku. Za pomocą takich opraw można też stylowo wyeksponować oświetlane elementy, a jednocześnie urozmaicić aranżację całej posesji. Zaletą kinkietów jest możliwość włączenia ich do projektu ogrodu na niemal dowolnym etapie, celem uzyskania odpowiedniego poziomu iluminacji. Oprawy zewnętrzne tego typu są jednocześnie oryginalną i uniwersalną dekoracją, która wzbogaca estetykę ogrodu w dzień oraz wieczorami.
Uniwersalne zastosowanie
Kinkiety wykorzystywane są przede wszystkim jako zewnętrzne oświetlenie domu, jednak bez przeszkód można je zastosować także przy wejściu na posesję czy ścieżkach komunikacyjnych. Zależnie od preferencji aranżacyjnych, lampy te da się wyeksponować w dobrze widocznym miejscu lub dyskretnie zamontować nad drzwiami wejściowymi. Najczęściej są one montowane na elewacji czy ścianach garażu i dysponują jednym lub kilkoma punktami świetlnymi. Modele dwukierunkowe mogą emitować strumień świetlny skierowany w dół i w górę, dzięki czemu zapewniają wyjątkowy efekt wizualny. Kinkiety jednokierunkowe są natomiast przystosowane do nakierowywania światła na określony punkt, np. naścienną ozdobę czy pergolę kwiatową. Do oświetlania alejek czy podjazdu bardzo dobrze nadaje się oprawa emitująca światło jednolite, poziomo padające na powierzchnię i oświetlające tylko płaszczyznę wybranej ścieżki.
Zasilanie solarne
Obecnie znaczna część nowoczesnych kinkietów ogrodowych zasilana jest solarnie. Takie oprawy nie wymagają dostępu do sieci, ponieważ czerpią energię z naturalnych promieni słonecznych. Rozwiązanie to jest bardzo korzystne nie tylko ze względu na oszczędność, ale również możliwość zastosowania lamp nawet przy braku możliwości podłączenia instalacji elektrycznej. Kinkiet tego typu posiada wbudowane panele solarne, które pozyskują energię promieniowania słonecznego w ciągu dnia i wykorzystują ją do zasilania diod LED. Takie lampy bardzo dobrze sprawdzają się przy wejściu na posesję, dlatego warto zamontować je obok furtki czy bramy.
Czujnik ruchu i zmierzchu
Czujnik ruchu zintegrowany z kinkietem zewnętrznym to bardzo korzystne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku potrzeby oświetlenia drzwi wejściowych domu czy ścieżki prowadzącej do budynku. Oprawa wyposażona w taką funkcję automatycznie uruchamia światło po wykryciu aktywności w zasięgu detektora, co niweluje konieczność ręcznego korzystania z włącznika. Po opuszczeniu obszaru wykrywanego przez czujnik lampa sama się wyłącza. W ten sposób można dodatkowo zaoszczędzić na energii. Kinkiety ogrodowe wyposażane są także w czujniki zmierzchu, które reagują na poziom natężenia światła w otoczeniu. Jeżeli jest on niższy od wymaganego, następuje automatyczne uruchomienie lampy. Oprawa wyłączy się dopiero wówczas, gdy detektor wykryje pozom natężenia odpowiadający naturalnemu światłu dziennemu.
Jak prawidłowo wybrać kinkiet zewnętrzny ogrodowy?
Kinkiet zewnętrzny ogrodowy przez specyfikę miejsca montażu musi posiadać odpowiednie parametry techniczne. W przeciwieństwie do lamp użytkowanych w domach i mieszkaniach taka oprawa narażona będzie na oddziaływanie zmiennych warunków atmosferycznych, wilgoci czy zanieczyszczeń środowiskowych. Z tego względu kinkiet powinien posiadać podwyższoną odporność na każdy z tych czynników. Istotne przy wyborze takiej lampy są również inne parametry, związane bezpośrednio z samą emisją światła przez urządzenie.
Klasa szczelności
Jednym z podstawowych parametrów lamp zewnętrznych jest klasa szczelności. Kinkiety ogrodowe muszą być odporne na różne zjawiska pogodowe, takie jak wiatr, grad, śnieg, deszcz czy niskie i wysokie temperatury. Dla takich opraw wymagana jest klasa szczelności na poziomie przynajmniej IP44 lub wyższym. Lampa o takich parametrach będzie w pełni odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, a także kurz i inne zanieczyszczenia. Obecnie wymóg ten spełnia większość kinkietów zewnętrznych, przy czym niektóre z nich mogą posiadać jeszcze wyższy poziom ochrony. W przypadku ogrodów zlokalizowanych w obszarach narażonych na wyjątkowo ciężkie warunki atmosferyczne, dobrym rozwiązaniem będzie wybór modelu o klasie szczelności IP65. Jeżeli oprawa dodatkowo wyposażona jest w czujnik ruchu i zmierzchu, zaleca się odpowiednie zabezpieczenie przewodów, źródeł światła oraz innych elementów całej konstrukcji.
Źródła światła i barwa świetlna
Zewnętrzne kinkiet mogą dysponować różnymi źródłami światła. Obecnie jednak zdecydowana większość korzysta z diod elektroluminescencyjnych, czyli technologii LED. Oprawy wyposażane w takie źródło światła są bardzo energooszczędne, dzięki czemu przyczyniają się do znaczącego obniżenia rachunków za prąd. Zaletą technologii LED jest też duża swoboda pod kątem wyboru odpowiedniej barwy emitowanego światła. Oprawy dające światło zimne są bardziej stonowane, przez co używa się ich w miejscach publicznych. W ogrodzie prywatnym bardzo dobrze sprawdzą się natomiast naścienne kinkiety dające światło o barwie ciepłej, ponieważ wprowadzają wyjątkowo przytulny i zachęcający do wypoczynku klimat.
Moc emitowanego światła
Z reguły do podświetlania tabliczki z numerem domu, detali architektonicznych oraz innych niewielkich obszarów wystarczy niewielka moc emitowanego światła, ponieważ kinkiet nie musi mocno rozjaśniać przestrzeni. Do takich zastosowań sprawdzi się oprawa LED o minimalnym natężeniu, która pozwoli na efektywne podświetlenie elementów w swoim zasięgu. Aby jednak oświetlić taras, warto wybrać nieco mocniejszą lampę i objąć światłem większy obszar. W obu przypadkach zalecanym wariantem będzie kinkiet, który emituje rozproszone światło. Najmocniejsze lampy zewnętrzne tego typu sprawdzają się natomiast przy oświetlaniu podjazdu czy bramy ogrodowej. W zależności od lokalnych uwarunkowań korzystne może się okazać zastosowanie modelu z punktowym źródłem światła lub umożliwiającym rozproszenie go na wybrany obszar. W takich obszarach najlepiej sprawdzą się te kinkiety wyposażone w czujnik ruchu i zmierzchu. Zapraszamy do skorzystania z oferty naszej hurtowni Alkan, gdzie dostępnych jest wiele lamp ogrodowych.