Lampy ogrodowe LED

Lampy ogrodowe LED

Lampy ogrodowe LED są efektywne i energooszczędne, dzięki czemu koszty ich zakupu bardzo szybko się zwracają. Oprawy zewnętrzne tego typu mogą zapewniać dobre oświetlenie przydomowej przestrzeni, a jednocześnie wzbogacają jej aranżację dzięki niebanalnej stylistyce. Lampy te występują w wielu różnych formach, przez co można łatwo dopasować je do wystroju poszczególnych stref ogrodu. Oprawy LED posiada w swojej ofercie hurtownia Alkan.

Spis treści
Zalety
Czym się charakteryzuje takie oświetlenie?
Dlaczego warto je stosować?
Jak zadbać o oprawy?
Modele do ziemi
Modele stojące
Z czujnikiem ruchu i zmierzchu

Jakie zalety mają lampy ogrodowe LED?

Lampy ogrodowe LED mogą mieć odmienne formy. Poszczególne modele różnią się między sobą mocą emitowanego światła, ilością punktów świetlnych czy wykorzystywanym źródłem zasilania. Oprawy tego typu posiadają też rozmaite kształty, wymiary i warianty montażowe. Niektóre z nich mają klasyczną postać wiszącą lub stojącą, podczas gdy inne wbijane są w ziemię. Lampy LED o zastosowaniu zewnętrznym mogą być też wyposażane w różne usprawnienia, takie jak czujniki ruchu i zmierzchu.

Zalety

Wykorzystanie technologii LED sprawia, że tego rodzaju oprawy ogrodowe są rozwiązaniem dużo praktyczniejszym od żarówek wolframowych czy świetlówek. Ich zapotrzebowanie na energię jest bardzo niskie, dzięki czemu może się przyczynić do znacznego ograniczenia kosztów utrzymania oświetlenia zewnętrznego. Lampy w technologii LED są nie tylko energooszczędne, ale również optymalnie przystosowane do eksploatacji w ogrodzie. Oprawy te posiadają obudowy o wysokim stopniu ochrony IP, który ma kluczowe znaczenie w warunkach zewnętrznych. Aby lampa działała bezawaryjnie, powinna być zabezpieczona przed wnikaniem ciał obcych oraz wody. Nowocześnie zaprojektowane modele ogrodowe mogą działać praktycznie bezobsługowo, zapewniając jednocześnie efektowne oświetlenie wybranych obszarów.

Czym charakteryzują się solarne lampy ogrodowe LED?

Lampy ogrodowe LED solarne posiadają wbudowane ogniwo fotowoltaiczne, które przekształca światło słoneczne w energię elektryczną. Za sprawą akumulatora gromadzącego energię oprawy te nie wymagają montażu okablowania i są bardzo energooszczędne. Lampy solarne da się bez problemu wprowadzić nawet do już urządzonego ogrodu, a ich ułożenie dowolnie modyfikować. Oprawy ogrodowe tego typu występują w wielu kształtach i kolorach, co pozostaje ich niemałą zaletą.

Zastosowanie

Lampy solarne najlepiej nadają się do oświetlania ścieżek, przejść, rabatek, chodników czy oczek wodnych. Oprawy te magazynują prąd w akumulatorze przez cały dzień, a dopiero po zmroku ulegają automatycznemu uruchomieniu. Zastosowanie wyjątkowo trwałych fotoogniw sprawia, że takie lampy cechują się żywotnością sięgającą nawet 20 lat. Oprawy solarne wykorzystują energię słoneczną, dzięki czemu ich obecność w ogrodzie nie zaburza jego naturalnego i ekologicznego charakteru. Lampy ogrodowe korzystające z tej technologii nie wymagają podłączania do żadnego źródła zasilania, dzięki czemu są wyjątkowo uniwersalne i praktyczne.

Dlaczego warto stosować lampy ogrodowe LED?

Lampy ogrodowe LED mają bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim ułatwiają poruszanie się po podwórku wieczorem i nocą, co otwiera przed Tobą zupełnie nowe możliwości. Nie ryzykujesz wywrócenia się ani zadeptania rabatek podczas spacerów po zmroku, możesz urządzić grilla z rodziną, znajomymi bądź sąsiadami, łatwo odnajdziesz drogę od furtki do drzwi wejściowych, a także nie uszkodzisz samochodu podczas wjeżdżania do garażu. Oprócz powyższych, czysto praktycznych powodów, oświetlenie LED w ogrodzie warto stosować także ze względów dekoracyjnych. Nie trzeba nikogo przekonywać, że subtelnie podświetlone rośliny czy ozdoby ogrodowe robią bardzo pozytywne wrażenie. Nadają specyficznego klimatu, stylu i elegancji – jeżeli lampy są dobrane w odpowiedni sposób i ustawione w stosownych punktach.

Stwórz idealny klimat

Stosując nowoczesne lampy ogrodowe wykonane w technologii LED, możesz zdecydować, czy wybierzesz żarówki o barwie ciepłej, neutralnej bądź zimnej. Zależnie od Twojego wyboru w ogrodzie powstanie charakterystyczny klimat, który możesz dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Jeśli pragniesz przytulnego podwórka, wykorzystaj lampy świecące barwą ciepłą. Szybko zauważysz, że nawet przy niskich temperaturach, po zapaleniu oświetlenia, będziesz miał wrażenie, że zimno nie jest tak dokuczliwe. Natomiast wybór barwy neutralnej bądź zimnej będzie odpowiedni wtedy, gdy Twoim celem będzie podkreślenie porządku, czystości, niemalże sterylności przestrzeni. Stąd też barwa zimna polecana jest do oświetlenia dekoracyjnego, które ma za zadanie wyeksponować istotne elementy ogrodu, takie jak ozdoby, rośliny czy kwietniki.

Bezpieczeństwo

Kolejną istotną kwestią jest fakt, że oświetlenie ogrodu nocą znacznie zwiększa bezpieczeństwo. Ciemne podwórko to zaproszenie dla intruzów, którzy mogą chcieć przywłaszczyć sobie pozostawione tam przedmioty o jakiejkolwiek wartości. To również ułatwienie dla włamywacza, który może próbować dostać się do wnętrza Twojego domu. Stosowanie oświetlenia w ogrodzie jest szczególnie polecane dla osób mieszkających w miejscach oddalonych od innych zabudowań, znajdujących się w bezpośredniej bliskości lasów albo dużych, otwartych przestrzeni. Na takich obszarach kradzieże nie są rzadkością, a zastosowanie oświetlenia LED w ogrodzie może skutecznie odstraszyć intruzów i włamywaczy. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie swoim i swojej rodziny, a także mienia znajdującego się w ogrodzie oraz wewnątrz domu, zdecydowanie warto zainwestować w oświetlenie ogrodowe LED. Aby jeszcze bardziej podnieść poziom bezpieczeństwa, możesz dodatkowo zainstalować oświetlenie mocowane do zewnętrznych ścian domu, takie jak kinkiety bądź naświetlacze LED z wbudowanym czujnikiem ruchu. Wszystkie te i wiele innych rozwiązań dostępne są w hurtowni elektrycznej Alkan.

Kanlux Ręka oprawa elewacyjna LED

Jak dbać o lampy ogrodowe LED?

Lampy ogrodowe LED wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, by mogły działać bezawaryjnie i zapewniać emisję światła na odpowiednim poziomie. Przede wszystkim, raz na pewien czas, oprawy należy czyścić, ponieważ będąc na wolnym powietrzu, są cały czas narażone na kontakt z kurzem i pyłem. Dostępne w naszej ofercie modele posiadają wysoki stopień odporności na przedostawanie się zanieczyszczeń, wilgoci oraz wody do środka, jednak zewnętrzna część musi być czyszczona regularnie. Jest to szczególnie istotne w przypadku lamp solarnych, ponieważ osadzenie się brudu na powierzchni panelu słonecznego sprawi, że nie będzie on w stanie produkować dostatecznie dużej ilości prądu. Lampy ogrodowe możesz z powodzeniem opłukiwać z wykorzystaniem węża ogrodowego, a w przypadku trudniejszych do usunięcia zabrudzeń doskonale poradzi sobie woda z mydłem lub płynem do naczyń. Wszystkie zabiegi wykonasz na miejscu, bez konieczności demontażu oświetlenia. Może być to wymagane jedynie wtedy, gdy powierzchnia lampy jest wyjątkowo mocno zaniedbana, a brud wniknął w trudno dostępne miejsca.

Wymiana żarówek

Jednym z zabiegów, które od czasu do czasu mogą być konieczne do wykonania, jest otwarcie lampy w celu wymiany źródła światła. W większości lamp zasilanych prądem 230 V, które znajdują się w asortymencie Alkan, stosowana jest tradycyjna żarówka z gwintem E27. Można zakupić ją w naszym sklepie, a rozebranie lampy w celu dokonania wymiany nie należy do trudnych zadań. Trzeba jednak pamiętać, by składając oprawę z powrotem, włożyć na swoje miejsce wszystkie uszczelki, aby lampa zachowała swój stopień hermetyczności. W ten sposób unikniesz przedostawania się zabrudzeń do środka, a także ryzyka porażenia prądem, gdy oprawa będzie mokra. Oświetlenie przystosowane jest do współpracy ze źródłami światła LED, które wytwarzają minimalne ilości ciepła. Dlatego pod żadnym pozorem nie można stosować wewnątrz zwykłych żarówek z włóknem wolframowym, ponieważ może wtedy dojść do uszkodzeń spowodowanych nadmierną temperaturą. Podczas wymiany źródła światła możesz zmienić barwę światła białego, a nawet użyć żarówki kolorowej.

Czym są lampy ogrodowe LED do ziemi oraz gdzie się sprawdzą modele LED-owe stojące?

Lampy ogrodowe LED do ziemi charakteryzują się bardzo prostym schematem montażu. Oprawa tego typu wbijana jest w grunt, dzięki czemu może być zamontowana niemal w dowolnym miejscu. Takie lampy LED posiadają specjalny szpikulec, zapewniający stabilną pozycję. Po wbiciu oprawę można od razu podłączyć do instalacji, a modele solarne działają praktycznie natychmiast po załadowaniu akumulatora.

Zastosowanie

Takie modele bardzo często stosowane są zarówno w ogrodach domowych, jak i w parkach. Po zamontowaniu mogą efektownie wyeksponować krzewy, drzewa i kwiaty, a także altanę oraz inne elementy architektoniczne. Starannie opracowana konstrukcja i odpowiednie materiały sprawiają, że takie lampy mają wyjątkowo estetyczny design. Niektóre z nich imitują kamień, np. dostępne w Alkan oprawy w kształcie kuli. Zamontowanie takiej oprawy LED wprowadzi do ogrodu romantyczną atmosferę, a zarazem zapewni dyskretne i przyjemne dla oka oświetlenie. Ukierunkowanie strumienia takiej lampy w stronę konkretnego obiektu może wydobyć z niego różne detale, niwelując konieczność stosowania dodatkowych dekoracji. Oprawy wbijane sprawdzają się zarówno w ogrodzie obok domu, jak i na dziedzińcu.

Modele LED-owe stojące?

Lampy ogrodowe LED-owe stojące montowane są bezpośrednio na ziemi lub wbijane w grunt, dlatego pod względem konstrukcji i zastosowania znacząco odbiegają od opraw wiszących. Taka budowa sprawia, że oprawy te zapewniają bardzo efektywne oświetlenie. Ich specyficzny design wprowadza nietuzinkową dekorację do ogrodu. Nowoczesne lampy stojące mogą być wyjątkowo piękną ozdobą przestrzeni przydomowej – zarówno tej urządzonej klasycznie, jak i bardziej nowocześnie.

Zastosowanie

Modele te najczęściej mają postać charakterystycznych słupków, które obecnie bardzo powszechnie stosowane są w ogrodach. Lampa o pionowym, podłużnym kształcie nie rozjaśnia zwykle dużych połaci terenu, a jedynie wydobywa z mroku kształt nawierzchni i zwiększa orientację w terenie. Z tego względu stojące oprawy ogrodowe najczęściej ustawiane są w pewnej odległości od siebie, np. wzdłuż ścieżek, na podjeździe czy wokół elementów dekoracyjnych. Słupki LED są z reguły dość niskie, a emitowany przez nie strumień kieruje się ku dołowi. Ich obecność w ogrodzie jest więc wyjątkowo dyskretna i nie dominuje nad całą aranżacją, subtelnie oświetlając wybrane obszary.

Dlaczego warto wybrać zewnętrzne lampy ogrodowe LED z czujnikiem ruchu i zmierzchu?

Lampy ogrodowe LED z czujnikiem ruchu stanowią obecnie podstawę praktycznego, energooszczędnego i wygodnego oświetlenia zewnętrznego. Oprawy te wyposażone są w specjalny detektor, dzięki któremu zaczynają świecić dopiero po wykryciu czyjejś obecności w swoim zasięgu. Lampa ogrodowa może też posiadać czujnik zmierzchu odpowiadający za mierzenie poziomu jasności otoczenia. W przypadku jej spadku poniżej ustalonej wartości detektor reaguje i uruchamia źródło światła. W ten sposób lampa działa jedynie po zapadnięciu zmierzchu, a wraz z nastaniem światła dziennego ponownie się wyłącza.

Zastosowanie

Czujnik ruchu i zmierzchu jest wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem, ponieważ niweluje konieczność ręcznego zajmowania się oświetleniem ogrodu. W przypadku tego typu lamp bardzo ważnym elementem jest kąt wykrywania ruchu. Jeżeli z pomocą takiej oprawy oświetlana jest tylko jedna ścieżka, w zupełności wystarczy detektor obejmujący zasięg 120 stopni. Istnieją jednak modele z czujnikami o kącie wykrywania sięgającym nawet 360 stopni, który w razie potrzeby można ograniczyć odpowiednimi osłonami. Jeżeli bowiem zasięg detektora będzie zbyt duży, istnieje ryzyko aktywacji czujnika z posesji sąsiada. Kąt wykrywania nie powinien być jednak także za mały, ponieważ może to ograniczyć jego funkcjonalność, np. pod względem ochrony przed potencjalnymi intruzami.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Alkan, gdzie znaleźć można wiele modeli lamp ogrodowych w technologii LED.

Potrzebujesz pomocy?