Osprzęt elektryczny

Osprzęt elektryczny – jaką markę wybrać? Simon, Berker, Ospel czy Karlik?

Osprzęt elektryczny do niedawna stanowił jedną z dziedzin produktów, w których klienci nie zwracali raczej uwagi na design czy jakość. Pod koniec XX wieku na rynku nie było bowiem zbyt dużego wyboru – większość tanich produktów stanowiły wykonane z plastiku gniazdka i włączniki. W XXI wieku sytuacja uległa jednak ogromnej zmianie. Ze względu na rosnącą konkurencję świetnej jakości produkty polskich producentów są dziś dostępne niemal dla każdego. Jak wybrać odpowiedni osprzęt elektryczny i nie dać się naciągnąć na podróbki „made in China”? Poznaj wiodących producentów polskiego osprzętu elektronicznego i zalety ich artykułów!

Spis treści
Co to jest osprzęt elektryczny?
Osprzęt elektryczny firmy Simon
Osprzęt elektryczny firmy Berker
Osprzęt elektryczny firmy Ospel
Osprzęt elektryczny marki Karlik
Najlepszy osprzęt elektryczny we Wrocławiu

Co to jest osprzęt elektryczny?

Mianem osprzętu elektrycznego nazywamy wszystkie te elementy, które konieczne są, abyśmy mogli w pełni korzystać z instalacji elektrycznej w domu, biurze czy budynku usługowym. Do grupy elementów osprzętu elektrycznego zaliczamy przede wszystkim obecne w każdym domu wtyczkowe gniazdka elektryczne oraz włączniki światła, zwane profesjonalnie łącznikami. Coraz częściej w ofertach producentów znajdziemy również ściemniacze światła, służące do sterowania natężeniem oświetlenia, a także coraz bardziej wyspecjalizowane typy gniazd, takie jak gniazda RTV-SAT, gniazda antenowe czy internetowe. Od niedawna na rynku obecne są też gniazda głośnikowe, które możemy połączyć z naszym kinem domowym, komputerem, telewizorem, a nawet z internetowymi stacjami radiowymi. Ponadto obecnie większość producentów proponuje możliwość samodzielnego dobrania potrzebnych nam gniazd pojedynczych oraz kupna idealnie dopasowanej do nich ramki. W ofertach polskich twórców osprzętu elektronicznego znajdziemy ramki 1-, 2-, 3-, 4-, a nawet 5-krotne, pozwalające na zamontowanie odpowiedniej liczby gniazd w estetycznej oprawie.

Na stronie internetowej wrocławskiej hurtowni osprzętu elektrycznego Alkan znajdziemy przede wszystkim świetne jakościowo artykuły polskich producentów. Możemy tu wybierać spośród osprzętu elektrycznego firm takich jak Simon, Berker, Ospel czy Karlik. Dlaczego właśnie te firmy należą do najczęściej wybieranych przez klientów poszukujących dobrego i wyspecjalizowanego osprzętu elektrycznego i co decyduje o tym, że ich produkty stanowią najpoważniejszą konkurencję dla zalewających dziś rynek większości krajów artykułów „made in China”? Dowiedzmy się!

Czym charakteryzuje się osprzęt elektryczny firmy Simon?

W ofercie osprzętu elektrycznego firmy Simon znajdziemy wszystkie podstawowe elementy, takie jak wtyczkowe gniazdka elektryczne oraz łączniki. Możemy wybierać spośród gniazdek wtyczkowych pojedynczych i podwójnych, z uziemieniem lub bez, a także ich wersji z pokrywą czy dodatkową uszczelką. Producenci proponują nam również podwójne i poczwórne gniazda Schuko typu skandynawskiego z przesłonami torów prądowych w wersjach pod- i nadtynkowych. Podobnie jest w przypadku łączników, zwanych popularnie włącznikami światła. Możemy wybierać spośród wersji pojedynczych, podwójnych, a nawet potrójnych, z ledowym podświetleniem bądź bez. W ofercie łączników znajdziemy także przyciski odpowiednie do zamontowania jako łączniki schodowe czy dzwonki do drzwi, a także łączniki krzyżowe i łączniki na kluczyk. Seria Simon 54 proponuje nam również łączniki z czujnikiem ruchu lub opóźnieniem wyłączenia.

Jednak oferta firmy Simon to nie tylko podstawowe produkty. Znajdziemy tu także wyspecjalizowane gniazda antenowe, teleinformatyczne, głośnikowe i z łączem HDMI. W serii Simon 54 znajdują się również przyciski do sterowania roletami, termoregulatory, ściemniacze i inne produkty zdalnie sterowane. W tej rodzinie produktów nie brakuje także gniazda do ładowarek USB, głośników czy radia cyfrowego z wyświetlaczem, które montuje się podobnie, jak w przypadku klasycznych gniazd i łączników.

Każdy z tych produktów z łatwością zamontujemy w dopasowanej ramce. Możemy wybierać spośród ramek przeznaczonych do montażu od 1 do 5 elementów. W ofercie hurtowni i sklepu internetowego Alkan znajdziemy przede wszystkim dwie serie produktów firmy Simon – Simon 10 i Simon 54. Pierwsza z nich to seria, na którą składają się podstawowe elementy osprzętu w dwóch kolorach – białym i beżowym. Ta minimalistyczna wersja z pewnością przypadnie do gustu fanom stylu skandynawskiego. Simon 54 lepiej sprawdzi się za to w przypadku klientów poszukujących różnych wersji kolorystycznych osprzętu. W tej linii znajdziemy osprzęt wyróżniający się nowoczesnymi mechanizmami oraz właśnie bogatą kolorystyką. Paleta kolorów została tak opracowana przez specjalistów firmy Simon, że każde z 66 możliwych zestawień kolorystycznych wygląda elegancko, a barwy idealnie ze sobą współgrają.

Osprzęt elektryczny Simon - ramka

Co oferuje nam kolejna firma zajmująca się produkcją osprzętu elektrycznego, Berker?

W ofercie osprzętu elektrycznego Berker znajdziemy kilka kolekcji, między innymi:

 • Berker B. Kwadrat,
 • Berker B.3,
 • Berker B.7,
 • Berker K.1,
 • Berker K.5,
 • Berker Q.,
 • Berker R.

Największym zainteresowaniem wśród wymienionych linii produktów niewątpliwie cieszy się seria Berker B. Kwadrat. Jej katalog zawiera szeroki wybór elementów osprzętu elektrycznego. Znajdziemy tu również bardziej klasyczne produkty, takie jak pojedyncze i podwójne gniazdka elektryczne z uziemieniem lub bez czy też jedno-, dwu- i trzyklawiszowe łączniki z podświetleniem lub bez. Z katalogu Berker B. Kwadrat możemy jednak wybrać również:

 • obrotowe lub przyciskowe ściemniacze światła,
 • czujniki ruchu,
 • regulatory temperatury,
 • gniazda antenowe RTV/SAT,
 • gniazda telekomunikacyjne i multimedialne,
 • gniazda umożliwiające podłączenie kabla HDMI,
 • gniazda USB umożliwiające ładowanie sprzętu elektronicznego,
 • gniazda głośnikowe pojedyncze i podwójne, dostępne również w połączeniu z serią Berker Radio Touch,
 • dotykowe gniazda Radio Touch przeznaczone do sterowania modułem radia,
 • gniazda multimedialne do podłączenia zewnętrznych źródeł dźwięku.

Podobnie jak w przypadku produktów firmy Simon, do każdego elementu możemy dobrać dopasowane ramki. Osprzęt możemy zamontować pojedynczo lub w ramkach, które pomieszczą od dwóch do nawet pięciu elementów.

Ponadto, wszystkie produkty marki Berker charakteryzują się bardzo eleganckim i nowoczesnym wyglądem. Dzięki nim każde pomieszczenie z łatwością nabierze cech zadbanego i przemyślanego wnętrza. Ponadczasowy design osprzętu elektrycznego z serii Berker B. Kwadrat to jednak nie jedyna jego zaleta. Produkty tej marki są również w pełni funkcjonalne i wykonane z wysokiej jakości tworzyw, dzięki czemu możemy zastosować osprzęt zarówno w pokoju dziecięcym, jak i w budynkach użyteczności publicznej, nie obawiając się ani niebezpiecznych awarii, ani zbyt intensywnej eksploatacji produktu – nawet wskutek częstego jego używania. Ze względu na wykorzystanie specjalnie wyprodukowanego tworzywa produkty z serii Berker charakteryzują się wysoką wytrzymałością na podwyższoną temperaturę, intensywne promieniowanie UV oraz uszkodzenia mechaniczne i zadrapania. Są również odporne na chemikalia zawarte w środkach czystości, dzięki czemu z powodzeniem możemy stosować je także w kuchniach i łazienkach.

Osprzęt elektryczny Berker

A może warto wybrać osprzęt elektryczny firmy Ospel?

Produkująca osprzęt elektryczny firma Ospel ma w swojej ofercie kilka kolekcji artykułów tego rodzaju. Od pewnego czasu najchętniej wybierana przez klientów jest jednak kolekcja Impresja. Dlaczego to właśnie ona stała się zdecydowanym hitem firmy Ospel i jakie są jej zalety? Dla kogo jest zaprojektowana i kiedy warto ją wybrać? Odpowiadamy!

Osprzęt elektroniczny z kolekcji Ospel Impresja wyróżnia się przede wszystkim bardzo prostym wyglądem. Twórcy postawili tu na minimalizm, który graniczy wręcz z surowością. Na próżno szukać tutaj więc jakichkolwiek czysto dekoracyjnych detali. Każdy element został zaprojektowany w oparciu o najprostsze geometryczne kształty, takie jak koła, trójkąty i kwadraty. Sprawia to, że osprzęt elektryczny z kolekcji Ospel Impresja jest w pełni ponadczasowy i uniwersalny, dzięki czemu z powodzeniem zamontujemy go w każdym pomieszczeniu – niezależnie od wystroju naszego wnętrza.

Produkty z kolekcji Ospel Impresja wyróżniają się również klasyczną kolorystyką, dzięki czemu są jednocześnie nowoczesne i eleganckie. Wśród kolorów, które znajdziemy w kolekcji, prym wiodą przede wszystkim metaliczne odcienie szarości, a także czerni, srebra i złota. Jeżeli nasze pomieszczenie urządzone zostało w nieco delikatniejszym stylu i wymaga jaśniejszych elementów, bez problemu znajdziemy także zaprojektowane przez firmę wersje produktów w kolorze écru i białym. Niezależnie więc od tego, jak planujemy wyposażyć i udekorować wnętrze, na pewno wybierzemy coś pasującego spośród minimalistycznych i nieco surowych metalowych ramek wyselekcjonowanych z szerokiej oferty osprzętu elektrycznego Ospel z kolekcji Impresja.

Podobnie jak w przypadku osprzętu elektrycznego innych producentów, produkty Ospel z kolekcji Impresja tworzone są z najwyższej jakości materiałów. Możemy mieć więc pewność, że gdy zdecydujemy się na artykuły sygnowane przez markę Ospel, otrzymamy naprawdę wytrzymałe produkty, które przetrwają wiele lat – nawet w przypadku intensywnego użytkowania. Co prawda, osprzęt elektryczny Ospel Impresja produkuje się z tworzywa sztucznego. Nie ma ono jednak absolutnie nic wspólnego ze starymi plastikowymi gniazdkami, znanymi nam jeszcze z połowy lat 90. ubiegłego wieku. Tamte artykuły, podobnie zresztą jak dzisiejsze podróbki dobrego osprzętu elektrycznego produkowane w Chinach, wytwarzało się z najtańszego dostępnego materiału. Był on zazwyczaj wyjątkowo podatny na uszkodzenia mechaniczne, a przez to osprzęt nie cechował się zbytnią trwałością. Produkty łatwo ulegały zniszczeniu w wyniku normalnego użytkowania, nie wspominając już o zwiększonej częstotliwości korzystania z osprzętu elektrycznego w biurach czy budynkach użyteczności publicznej. Decydując się na produkty Ospel, możemy jednak o tym zapomnieć. Kolekcja Ospel Impresja wykorzystuje tylko najwyższej jakości tworzywo, które cechuje się podwyższoną trwałością i odpornością na uszkodzenia. Z tego samego materiału tworzone są również ramki przeznaczone do montażu poszczególnych elementów. Wśród ramek możemy jednak znaleźć również modele wykonane z polerowanego lub szczotkowanego metalu. Także one cechują się wzmożoną wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia.

Osprzęt elektryczny Ospel

Czym na tle pozostałych firm wyróżnia się osprzęt elektryczny marki Karlik?

W ofercie osprzętu elektrycznego marki Karlik również znajdziemy mniej lub bardziej podstawowe elementy, takie jak gniazda wtyczkowe, łączniki i inne charakterystyczne dla tego typu osprzętu produkty. Dlaczego więc warto zwrócić uwagę na osprzęt marki Karlik? Przede wszystkim z jednego istotnego powodu. W jego ofercie znajdziemy bowiem wartą uwagi serię Junior IP54. Czym się charakteryzuje i dlaczego powinniśmy bliżej się jej przyjrzeć?

Odpowiedź jest prosta. W hermetycznej serii Junior IP54 firmy Karlik znajdziemy produkty idealne do zamontowania w budownictwie przemysłowym lub pomieszczeniach gospodarczych takich jak na przykład piwnice, garaże czy magazyny. Osprzęt elektryczny z serii Junior IP54 firmy Karlik nie jest tak minimalistyczny i prosty, jak urządzenia firm wspomnianych przez nas wcześniej w tym artykule. Jeżeli jednak potrzebujemy urządzeń w stu procentach odpornych na działanie wilgoci czy pyłów, powinniśmy wybrać właśnie serię Junior IP54. Produkty marki Karlik znajdujące się w tej serii posiadają stopień ochrony zaznaczony już w nazwie serii, czyli IP54, jak również wszelkie wymagane certyfikaty i deklaracje zgodności pod względem bezpieczeństwa użytkowania. Szczególnie w przypadku pomieszczeń narażonych na występowanie dużych ilości pyłów i kurzu, takich jak warsztaty, magazyny czy garaże, jak również w wystawionych na dużą wilgotność przestrzeniach, takich jak zadaszone altany czy tarasy. Produkt zapewnia również ochronę przed bryzgającą wodą. Jest to jednak urządzenie podłączone na stałe do prądu elektrycznego, więc nie może być wystawione na działanie strug wody ani – tym bardziej – zanurzane w wodzie.

W produktach Karlik z serii Junior IP54 wykorzystuje się zaciski śrubowe. Gniazda występują tu w wersjach od pojedynczej do potrójnej, a w przypadku wersji podwójnych i potrójnych mechanizmy połączone są już między sobą odpowiednimi przewodami – wystarczy więc podłączyć je do instalacji elektrycznej. Podobnie jak w przypadku ofert innych producentów, możemy znaleźć tu również łączniki z podświetleniem lub bez, co pozwala z łatwością zlokalizować włącznik światła, szczególnie, jeśli mamy do czynienia ze słabo oświetlonymi magazynami i warsztatami.

Osprzęt elektryczny Karlik

W jakich sklepach na terenie Wrocławia znajdziemy najlepszy osprzęt elektryczny?

Na terenie tak dużego miasta, jakim jest Wrocław, znajdziemy liczne sklepy oferujące osprzęt elektryczny różnego rodzaju. Wybierając miejsce, w którym dokonamy zakupu wybranego przez nas osprzętu warto jednak zwrócić uwagę na dwa aspekty, czyli cenę i jakość proponowanych produktów.

W przypadku dużych i znanych sklepów sieciowych musimy liczyć się z sytuacją, w której większość znajdujących się tam towarów będzie albo bardzo specjalistyczna i droga, albo wyprodukowana poza granicami naszego kraju. Są też duże szanse, że na większości produktów w oczy rzucać nam się będzie etykietka „made in China”. Planując zakup osprzętu elektrycznego lepszej jakości, warto zapoznać się z ofertami wyspecjalizowanych sklepów i hurtowni, które nie zajmują się wszystkimi produktami potrzebnymi podczas remontu czy renowacji domu, a skupiają się wyłącznie na sprzęcie z poszukiwanej przez nas kategorii. Wówczas sprzedawca będzie najprawdopodobniej posiadał fachową wiedzę o wszystkich znajdujących się w sprzedaży artykułach, a my będziemy mogli wybrać dobrej jakości produkty.

Podobnie jest w przypadku cen. Pamiętajmy, że osprzęt elektryczny w dużych ilościach będzie nam potrzebny nie tylko podczas budowy nowego domu. Jeżeli zaplanujemy całkowitą wymianę wszystkich łączników i gniazdek przy remoncie mieszkania, a przy okazji postanowimy dodać kilka nowych gniazd USB czy HDMI oraz dopasowane głośniki, może okazać się, że potrzebne nam będzie nawet kilkadziesiąt elementów. O ile ceny pojedynczych elementów osprzętu nie są zbyt wygórowane, o tyle tak duże zamówienie stanowić może poważny wydatek. W przypadku zakupu produktów w wyspecjalizowanej hurtowni możemy jednak liczyć na atrakcyjne zniżki, które znacznie ulżą naszej kieszeni.

Z obu tych powodów podczas poszukiwań sklepu zajmującego się sprzedażą osprzętu elektrycznego we Wrocławiu warto zapoznać się z ofertą hurtowni Alkan i jej sklepem internetowym znajdującym się na stronie Alkan.pl. Znajdziemy tam najwyższej jakości produkty po naprawdę okazyjnych cenach, a doświadczeni sprzedawcy chętnie pomogą nam wybrać najlepszy osprzęt dopasowany do naszych potrzeb.

Niniejsza strona korzysta z plików cookie

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

 • Niezbędne pliki cookie przyczyniają się do użyteczności strony poprzez umożliwianie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie i dostęp do bezpiecznych obszarów strony internetowej. Strona internetowa nie może funkcjonować poprawnie bez tych ciasteczek.

 • Pliki cookie dotyczące preferencji umożliwiają stronie zapamiętanie informacji, które zmieniają wygląd lub funkcjonowanie strony, np. preferowany język lub region, w którym znajduje się użytkownik.

 • Statystyczne pliki cookie pomagają właścicielem stron internetowych zrozumieć, w jaki sposób różni użytkownicy zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

 • Marketingowe pliki cookie stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej cenne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.

 • Nieklasyfikowane pliki cookie, to pliki, które są w procesie klasyfikowania, wraz z dostawcami poszczególnych ciasteczek.

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.

Potrzebujesz pomocy?