Oświetlenie do pokoju dziennego – nowoczesne aranżacje
Oświetlenie pokoju dziennego to bardzo ważny aspekt jego aranżacji. Powinno być nie tylko odpowiednio dobrane, ale również prawidłowo rozmieszczone. W ten sposób zyskać można wiele możliwości w kwestii podziału wnętrza na strefy. W ofercie hurtowni elektrycznej Alkan z pewnością znajdziesz rozwiązania optymalnie dopasowane do potrzeb swojego salonu.
Spis treści
Nowoczesne aranżacje
Oświetlenie centralne
Oświetlenie ogólne
Wyróżnij strefy
Strefa jadalniana
Strefa wypoczynkowa
Nowoczesne oświetlenie do pokoju dziennego
Pokój dzienny to pomieszczenie spełniające wiele funkcji. W założeniach służy do wypoczynku i przyjmowania gości. W salonie można także jadać posiłki, a nawet pracować. Przy każdym z tych zajęć niezbędne okazuje się dobre, a zatem nowoczesne oświetlenie. Pokój dzienny bardzo często łączony jest z jadalnią i kuchnią, dlatego jedno źródło światła zwykle nie wystarczy.
Wnętrze w pełnym świetle
Światło to element obecny w całej przestrzeni pokoju dziennego. Jego źródła powinny być funkcjonalne, a zarazem estetyczne. W nowoczesnych pomieszczeniach coraz częściej rezygnuje się z centralnego źródła światła, np. zawieszonego pośrodku sufitu żyrandola. Oświetlenie jest umieszczane w różnych punktach pokoju, dając ciekawy efekt rozproszenia. Salon może jednak stracić wówczas niezwykle istotne oświetlenie ogólne. W rezultacie wnętrze oświetlone będzie nierównomiernie – podczas gdy niektóre zakątki pozostają mocno rozświetlone, inne mogą całkowicie ginąć w mroku. Dobre oświetlenie pokoju dziennego powinno zapewnić komfort nieodbiegający od naturalnego światła dziennego. Najlepiej więc wybierać oprawy, które oświetlają całe wnętrze równomiernie. W ofercie hurtowni Alkan znaleźć można wiele różnych źródeł światła, które najlepiej dobrać do kształtu i wielkości pomieszczenia.
Oświetlenie centralne
Jeżeli pokój dzienny jest nieduży, często wystarczy tylko jedna oprawa umieszczona centralnie. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku salonów o dużej powierzchni. We wnętrzach pełnych zakamarków i niszy najlepiej zadbać o obecność kilku pasujących do siebie oraz równomiernie rozłożonych źródeł światła. Ich jednoczesne uruchomienie nie powinno tworzyć żadnego dysonansu pod względem stylu opraw czy koloru. W wysokim pokoju dziennym potrzebne jest natomiast bardzo silne światło. Specyficzne parametry takiego wnętrza mogą utrudnić wymianę żarówek oraz utrzymanie opraw w czystości. Najlepiej zainstalować w nim oświetlenie nietypowe, umieszczone np. na ramach, wysięgnikach lub linkach. Dobrze w takiej przestrzeni prezentują się lampy kierujące promień na sufit, co pozwala na efektowne ozdobienie pomieszczenia światłem odbitym.
Oświetlenie ogólne
W pokoju dziennym warto pomyśleć o warstwowym rozmieszczeniu oświetlenia. Takie rozwiązanie daje dużą swobodę w zmianie nastroju wnętrza i jest bardzo efektowne. Tłem dla oświetlenia dekoracyjnego i miejscowego powinno być oświetlenie ogólne. Nie bez znaczenia pozostaje w tym przypadku barwa oraz miejsce padania światła. Warto operować oświetleniem o różnym natężeniu, tworząc odmienny klimat w poszczególnych strefach pomieszczenia. Za pomocą światła zmienić można wygląd ścian, tapet czy tkanin, a także uwydatnić estetykę mebli, przedmiotów i elementów wyposażenia.
Specjaliści z hurtowni elektrycznej podpowiadają, jak za pomocą oświetlenia wyróżnić strefy w pokoju dziennym
Oświetlenie w dużym stopniu decyduje o samopoczuciu osób przebywających w pokoju dziennym. Pomieszczenia jasne pobudzają do aktywności i wprowadzają pogodny nastrój. Wnętrza nieco ciemniejsze mogą natomiast uspokajać i odprężać. Zastosowanie światła rozproszonego sprawi, że salon wyda się przytulny i ciepły. Umiejętne rozmieszczenie kilku słabszych punktów świetlnych sprawdzi się lepiej od jednego mocnego. W planie salonu zastosować można kilka opraw pojedynczych lub oferowane przez Alkan systemy linkowe i szynowe. Aby ograniczyć konieczność zapalania reflektorów zlokalizowanych za daleko, można wyodrębnić w dużej przestrzeni pokoju bardziej intymny kącik. W tej strefie idealnie sprawdzi się lampa stojąca.
Strefa jadalniana
Centralnym elementem pokoju gościnnego jest zazwyczaj stół. Znajdujące się nad nim źródło światła najczęściej zapala się przy posiłkach. W takich warunkach dobrze sprawdzi się jedna większa lampa lub rząd kilku mniejszych punktów świetlnych. Jeżeli źródło światła będzie zawieszone dość nisko, oświetli jedynie blat stołu oraz jego najbliższe rejony. W ten sposób strefę można łatwo wydzielić z przestrzeni całego pokoju. Stanie się ona jego najistotniejszym miejscem, w którym domownicy i goście będą jadali wspólne posiłki. Oprócz głównego oświetlenia stołu dobrym rozwiązaniem może być zapalenie dyskretniejszych punktów świetlnych w jego okolicy. Niekonkurujące z główną lampą oprawy mogą ciekawie podkreślić detale pokoju dziennego. Jeżeli stół w pokoju gościnnym jest podłużny, można oświetlić go kilkoma niedużymi oprawami bliźniaczymi. Warto zamontować je obok siebie w rzędzie. Przy rozmieszczaniu lamp nad stołem rozkładanym, najlepiej wziąć pod uwagę jego rozmiar minimalny. Oprawy nie będą dzięki temu wykraczać poza blat i świecić nad głowami współużytkowników. Sporym udogodnieniem może się okazać możliwość regulacji poziomu natężenia oświetlenia, a także wysokości samej lampy.
Strefa wypoczynkowa
Nad strefą wypoczynkową pokoju dziennego warto ulokować lampę sufitową. Sprawdzi się ona w formie ogólnego światła górnego. Pokój dzienny często staje się miejscem wypoczynku przy lekturze. Zastosowane źródło światła powinno być zatem na tyle mocne, aby zapewnić dobre warunki do czytania. Dobrym rozwiązaniem jest wybór lampy umożliwiającej swobodne przekierowanie strumienia światła w dowolne miejsce, co umożliwi lekturę w każdej wybranej pozycji. W pokoju dziennym z powodzeniem sprawdzą się także mniej standardowe źródła światła. Duże możliwości dają oferowane przez Alkan taśmy i paski LED. Można je przymocować bezpośrednio do ściany lub sufitu, bądź też schować w podłodze. Warto jednak unikać przeładowania wnętrza zbyt wieloma efektami świetlnymi. Powinny one jedynie stanowić dyskretne tło dla wystroju.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Nawet kiedy nie świecą, główne oprawy świetlne pokoju dziennego zwykle pozostają dobrze widoczne. Integrują w przestrzeń pomieszczenia i wpływają na jego aranżację. Nie bez znaczenia pozostaje zatem forma lamp, włącznie z ich kształtem oraz barwą. Oprawy ulokowane w suficie lub nieznacznie z niego wystające zdecydowanie najmniej ingerują w przestrzeń salonu. Dotyczy to zwłaszcza plafonier, które po prostu stapiają się z płaszczyzną sufitu. Dobrze sprawdzają się w miejscach, które wymagają zachowania neutralnego stylu opraw. Meblom i sprzętom obecnym w pokoju dziennym mogą towarzyszyć lampy stojące. Niższe modele stawiane są na stolikach i komodach, natomiast niższe można ustawiać przy niskich fotelach i kanapach. Światło powinno dobrze współgrać z płaszczyznami okien, podłogami, lustrami, witrynami czy luksferami. Będzie się w nich odbijać, dlatego oprawy należy umiejętnie ustawić względem błyszczących powierzchni. Aby uzyskać interesujący i estetyczny rezultat, skorzystaj z oferty hurtowni elektrycznej Alkan. Znajdziesz w niej bogaty wybór świetlówek, lamp, taśm LED oraz innych rozwiązań idealnych dla pokoju dziennego.