Oświetlenie ogrodu

Oświetlenie ogrodu

Oświetlenie ogrodu może uatrakcyjnić wygląd posesji, ułatwić domownikom poruszanie się po zmroku oraz odstraszyć potencjalnych intruzów. Źródła światła do strefy zewnętrznej muszą być jednak odpowiednio dobrane, a także prawidłowo rozmieszczone. Instalacja elektryczna nie jest jednak niezbędna do zasilania opraw, ponieważ wiele nowoczesnych lamp może korzystać z energii solarnej. Asortyment wysokiej jakości produktów oświetleniowych oferuje nasza hurtownia Alkan.

Spis treści:
Jak je rozplanować?
Projekt w strefie zewnętrznej
Dla różnych elementów otoczenia
Dlaczego warto?
Elewacja, rośliny, architektura
Źródła światła na taras
Bezpieczne oprawy przed budynkiem
Wybierz Philips

Jak rozplanować nowoczesne, ozdobne oświetlenie ogrodu?

Oświetlenie ogrodu może być bardzo nowoczesne i ozdobne, jednak wymaga odpowiedniego projektu. Prawidłowo dobrane oprawy urozmaicają wygląd przestrzeni zewnętrznej domu zarówno wieczorami, jak i w ciągu dnia. Odpowiednio rozplanowane oświetlenie pozwala na przygotowanie niepowtarzalnej aranżacji, która będzie wyjątkowa, estetyczna i jednocześnie niezwykle funkcjonalna. Źródła światła mogą uprzyjemnić wieczory spędzane na tarasie oraz sprzyjać relaksacji w towarzystwie najbliższych, a także wyeksponować roślinność, ścieżki czy elementy małej architektury w ogrodzie.

Lampa ogrodowa

Projekt w strefie zewnętrznej

Aby odpowiednio opracować projekt oświetlenia w strefie zewnętrznej domu, warto przede wszystkim przeanalizować warunki terenu. Przestrzenie ogrodu można rozjaśniać na wiele różnych sposób, które dzięki oprawom solarnym nie muszą być uzależnione od dostępu do instalacji elektrycznej. Kluczowym aspektem w procesie planowania powinna być odpowiednia liczba źródeł światła. Nadmierna ilość losowo umieszczonych opraw może zaburzyć cały układ wizualny ogrodu, a także wprowadzić wrażenie przesytu. Udział światła w strefie zewnętrznej powinien być przede wszystkim proporcjonalny.

Źródła światła dla różnych elementów otoczenia

W strefie zewnętrznej oświetlić można wiele różnych elementów, a także zadecydować o kierunku padania źródła światła. Pod względem funkcjonalnym, szczególnie ważne są oprawy zastosowane w okolicy furtki i drzwi wejściowych. Światło powinno być w ich przypadku skierowane do dołu, aby odpowiednio rozjaśnić zamek, dzwonek, klamkę czy samą osobę stojącą przed wejściem. Doświetlenia wymagają także poszczególne nawierzchnie. Ścieżki oświetlić można od dołu poprzez zastosowanie opraw wbijanych lub ustawianych na trawniku bądź też od góry – np. z wykorzystaniem oferowanych w Alkan lamp słupków ulokowanych po dwóch stronach traktu. Te ostatnie najczęściej osadzane są w gotowym fundamencie lub wykonanych na miejscu podstawach, jednak mogą być też przykręcane do betonowych płyt czy kostki brukowej. Efektownie prezentują się ponadto oprawy najazdowe, które dzięki szczelnej obudowie mogą być ulokowane w nawierzchni i wytrzymują duże obciążenia.

Dlaczego warto wybrać oświetlenie LED-owe do ogrodu?

Oświetlenie LED-owe do ogrodu jest wyjątkowo praktyczne. Oprawy tego typu są przede wszystkim bardzo energooszczędne i żywotne, dzięki czemu ograniczają koszty eksploatacyjne i pozwalają na korzystanie z zewnętrznych źródeł światła przez długi czas. Ogrodowe lampy LED występują w wielu formach, rodzajach i wielkościach, przez co mogą być wykorzystywane praktycznie wszędzie – zarówno do oświetlania wejść, wjazdów czy elewacji, jak i roślinności oraz obiektów architektonicznych. Na szczególną uwagę zasługują modele wyposażone w czujnik ruchu i zmierzchu, który uruchamia światło dopiero po wykryciu czyjejś obecności w zasięgu detektora lub zapadnięciu mroku. Takie rozwiązanie dodatkowo sprzyja oszczędności energii.

Źródła światła dla elewacji, roślin i małej architektury

Elewację w ogrodzie oświetla się przede wszystkim dla dekoracji. Doskonale w tym celu sprawdzają się dostępne w naszej hurtowni specjalne naświetlacze umieszczane na trawniku czy paski LED wieszane wokół domu. Ukierunkowanie strumienia światła równolegle do ściany może pięknie uwydatnić strukturę materiału, np. łupanej cegły czy naturalnego kamienia. Jeżeli na powierzchni znajduje się typowy tynk, oświetlenie może uwypuklać niedoskonałości elewacji. Światło ogrodowe nie powinno mieć też zbyt dużej mocy, ponieważ zwiększy to ryzyko problemów z zakłócaniem snu domowników. O ile oświetlenie frontu budynku i wjazdu na posesję jest dość proste, o tyle iluminacja świetlna roślin i elementów małej architektury może być urozmaicona. Elementy te wyeksponować da się np. za pomocą lampy kuli imitującej kamień z naszej oferty, a także reflektorów LED. W ogrodzie bardzo dobrze prezentuje się światło o odcieniu zimnym, jednak przyciąga ono owady. Z tego względu w oprawach zewnętrznych zwykle wykorzystywane są źródła światła o barwie ciepłej.

Aranżacje na taras

Do oświetlenia tarasu doskonale nadają się oprawy punktowe oraz reflektory, które są wyjątkowo funkcjonalne. Tego rodzaju źródła światła sprzyjają spędzaniu czasu z najbliższymi. Coraz większym powodzeniem na tarasach cieszą się także oprawy dekoracyjne, które nawiązują do różnych stylów aranżacyjnych. Do najciekawszych należą zarówno minimalistyczne modele nowoczesne, jak i produkty stylizowane na loftowe. Istotną kwestią przy wyborze tego elementu oświetlenia strefy zewnętrznej powinien być typ tarasu. Jeżeli posiada on zadaszenie, dobry rozwiązaniem może się okazać zamontowanie opraw punktowych bezpośrednio pod nim. W przypadku tarasów niezadaszonych zaleca się skorzystanie ze słupków oświetleniowych w niedalekiej odległości.

Bezpieczne oprawy do ogrodu

Oprawy oświetleniowe wykorzystywane w ogrodzie muszą spełniać pewne warunki. Lampy te powinny być przede wszystkim przystosowane do bezpiecznego montażu i eksploatacji w strefie zewnętrznej, włącznie z urządzeniami umieszczanymi pod zadaszeniem. Rodzaj izolacji elektrycznej danego produktu określa klasa ochronności, a w przypadku opraw ogrodowych obowiązuje klasa II. Lampy przeznaczone do użytku zewnętrznego są też oznaczane kodem IP, określającym pyłoszczelność i wodoszczelność lampy. W przypadku wszystkich opraw niskonapięciowych 12 V lub 24 V zaleca się stopień ochrony minimum IP21. Dla tych zasilanych napięciem 220 V wymagane jest IP44 dla opraw pod zadaszeniem, IP55 dla słupków ogrodowych, IP65 dla lamp najazdowych oraz IP68 dla opraw montowanych w oczku wodnym. Źródła światła pływające na powierzchni wody, umieszczane przy wodzie lub montowane na dnie zbiornika muszą posiadać hermetyczną obudowę.

Czym charakteryzuje się oświetlenie zewnętrzne ogrodu Philips LED?

Oświetlenie zewnętrzne ogrodu najlepiej przygotować z wykorzystaniem produktów cenionych marek, takich jak oprawy LED firmy Philips. W ofercie tego producenta na szczególną uwagę zasługują naświetlacze LED-owe, które znaleźć można w ofercie naszej hurtowni Alkan. Urządzenia te występują w wielu wariantach mocy i strumienia świetlnego, a także wersjach wyposażonych w czujnik ruchu. Za ich pomocą można sprawnie wprowadzić światło do ogrodu. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem, w którym dostępnych jest także wiele innych produktów oświetleniowych do stosowania na zewnątrz.

Kalendarz adwentowy

SPRAWDŹ CO DZISIAJ DLA CIEBIE PRZYGOTOWALIśMY

Codziennie nowe promocje do 20 grudnia!

Kalendarz adwentowy

SPRAWDŹ CO DZISIAJ DLA CIEBIE PRZYGOTOWALIśMY

Codziennie nowe promocje do 20 grudnia!

Kalendarz adwentowy

SPRAWDŹ CO DZISIAJ DLA CIEBIE PRZYGOTOWALIśMY

Codziennie nowe promocje do 20 grudnia!

Potrzebujesz pomocy?