Oświetlenie pomieszczeń dydaktycznych

Oświetlenie pomieszczeń dydaktycznych – jak je zaprojektować, aby spełniało wszelkie wymagania i ułatwiało naukę?

Oświetlenie pomieszczeń dydaktycznych to wbrew pozorom bardzo trudne zadanie, z czego zdają sobie sprawę specjaliści z naszej hurtowni elektrycznej. Podczas jego projektowania należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, spośród których najważniejszym są oczywiście wymagania i normy związane z odpowiednim natężeniem oświetlenia w obiektach tego typu. Kluczowe jest również zadbanie o to, aby światło nie dekoncentrowało uczniów czy studentów, jednocześnie nie pogarszając kondycji ich wzroku. Jak to zrobić i o czym jeszcze należy koniecznie pamiętać? Odpowiadamy!

Spis treści:
Dlaczego to takie ważne?
Gdzie kupić sprzęt
Normy i wymagania techniczne
Temperatura światła i stopień oddawania barw
Lampy rastrowe, świetlówki czy panele LED?

Właściwe oświetlenie pomieszczeń dydaktycznych – dlaczego to takie ważne i czemu warto wybierać produkty dostępne w hurtowniach elektrycznych?

Właściwe oświetlenie pomieszczeń dydaktycznych jest istotne nie tylko dlatego, że zamontowany sprzęt – czy to pochodzący z hurtowni elektrycznej, czy choćby popularnych marketów budowlanych – musi spełniać określone przepisami prawa normy i wymagania techniczne. Dobór lamp i opraw jest wyjątkowo ważny również ze względu na fakt, że w salach lekcyjnych czy wykładowych uczniowie i studenci, a także nauczyciele i wykładowcy, spędzają zwykle wiele godzin każdego dnia. Przebywanie w zbyt ciemnym pomieszczeniu, sporządzanie notatek w słabym świetle, praca przy komputerze w sali, w której lampy nie są ustawione tak, aby nie razić korzystających z niej osób – to wszystko może przyczyniać się nie tylko do poczucia dyskomfortu, lecz wręcz do powstawania i pogłębiania różnego typu wad wzroku czy problemów z układem nerwowym. Ponadto zarówno niewystarczające, jak i źle ustawione i odbijające się w różnych powierzchniach mocne światło może sprawiać, że trudniej będzie się skoncentrować. Wszystko to sprawia, że sala nie będzie dobrze pełnić swojej docelowej funkcji, a nauka w niej będzie co najmniej niezbyt efektywna.

Gdzie kupić sprzęt?

Jak jednak ma się do tego kwestia wyboru produktów polecanych przez renomowane hurtownie? Odpowiedź jest prosta i zawiera się właściwie w jednym słowie: jakość. Podczas gdy markety budowlane i inne sklepy oferujące oprawy, lampy czy inne elementy osprzętu elektrycznego często proponują swoim klientom przede wszystkim produkty znanych marek, które zlecają wytwarzanie sprzętów fabrykom znajdującym się choćby w Chinach, hurtownie elektryczne polegają zwykle na wypróbowanym sprzęcie pochodzącym wyłącznie od polskich producentów i wytwarzanych w fabrykach położonych na terenie naszego kraju. Dzięki temu wybierając artykuły np. z hurtowni Alkan masz nie tylko gwarancję wysokiej jakości materiałów, świetnego wykonania i trwałości każdego z wybranych produktów, lecz również możesz być pewien, że nie wspierasz wykorzystywania niedostatecznie opłacanych robotników z krajów Trzeciego Świata przez ogromne międzynarodowe korporacje.

Dzieci w sali lekcyjnej

Normy i wymagania techniczne dla oświetlenia pomieszczeń dydaktycznych – czy spełniają je wszystkie produkty dostępne w hurtowniach elektrycznych?

Aby odpowiednio oświetlić pomieszczenia dydaktyczne nie wystarczy jednak wybrać kilku przypadkowych produktów z oferty dobrej hurtowni elektrycznej. Konieczne jest także zapoznanie się z obowiązującymi w tej kwestii normami i wymaganiami technicznymi. W przypadku sal lekcyjnych należy kierować się przede wszystkim wytycznymi zawartymi w normie PN-EN-12464-1:2012. Określa ona między innymi minimalne natężenie oświetlenia płaszczyzny roboczej (znajdującej się w odległości 0,85 m od podłogi), które powinno wynosić 300 lx. Nieco wyższe normy dotyczą tego, jak mocno naświetlona powinna być znajdująca się w sali tablica – zarówno dla białych, jak i czarnych czy zielonych tablic natężenie powinno wynosić minimum 500 lx. Podobne natężenie obowiązuje również w bibliotekach, czytelniach oraz specjalnych salach dydaktycznych takich jak pracownie artystyczne czy laboratoria.

Zgodnie z normą w sali lekcyjnej konieczne jest także zachowanie równomiernego stopnia rozjaśnienia pola zadania wzrokowego, czyli utrzymanie niewielkiej różnicy pomiędzy minimalnym a średnim stopniem jego oświetlenia. Stosunek oświetlenia minimalnego do średniego nie może tu wynosić mniej niż 0,7.

Temperatura światła i stopień oddawania barw

Według obowiązujących wymagań technicznych dla budynków szkolnych, każde z pomieszczeń powinno mieć zapewniony dostęp do oświetlenia dziennego dostosowanego do jego ich przeznaczenia, kształtu i wielkości. Niemniej jednak w pomieszczeniach koniecznie należy zamontować odpowiednie oprawy, które zapewnią odpowiednie doświetlenie sali na przykład podczas zajęć prowadzonych po zmroku czy w czasie silnego zachmurzenia. Ze względu na to, że lampy mają stanowić przede wszystkim wsparcie dla naturalnego światła, zaleca się wybór urządzeń emitujących światło o jak najbardziej neutralnej temperaturze. Przy wyborze żarówek, paneli LED czy innych opraw warto więc decydować się na modele wytwarzające strumień świetlny o temperaturze mieszczącej się w przedziale 4000-4500 K.

Przy wyborze odpowiednich opraw i urządzeń nie wolno zapomnieć także o stopniu oddawania barw, oznaczanym skrótem Ra. W przypadku sal lekcyjnych zaleca się, aby wynosił on więcej niż 80 – im wyższa liczba, tym lepiej dane światło oddaje naturalne barwy przedmiotów znajdujących się w jego zasięgu.

Lampy rastrowe, świetlówki czy panele LED?

Do niedawna jeszcze w salach lekcyjnych znajdowały się przede wszystkim lampy wyładowcze – czy to w postaci podłużnych świetlówek, czy opraw rastrowych. Choć w teorii sprawdzają się one w roli lamp przeznaczonych do tego typu powierzchni, przy ich wykorzystaniu spełnienie wszystkich wymogów wspomnianej przez nas normy jest co prawda może nie niemożliwe, ale z pewnością bardzo kosztowne. Widać to szczególnie teraz, gdy na rynku coraz szerzej dostępne są rozwiązania wykorzystujące zjawisko elektroluminescencji, czyli popularne LED-y. Hurtownie elektryczne – a pośród nich hurtownia Alkan – proponują tu zarówno rozwiązania stylizowane na dobrze znane zarówno uczniom, jak i studentom i nauczycielom oraz wykładowcom akademickim tradycyjne lampy liniowe czy panele sufitowe, niekiedy wyposażone w dodatkową oprawę rastrową, która skutecznie rozprasza światło. Jednocześnie produkty te są w stanie wytworzyć strumień świetlny o takim samym natężeniu przy zużyciu kilkakrotnie mniejszej ilości energii, co bezpośrednio przekłada się nie tylko na niższe koszty utrzymania, lecz również sprzyja ochronie środowiska. Ponadto LED-y nie zawierają szkodliwych substancji czy metali ciężkich, które w razie stłuczenia mogłyby stanowić bezpośrednie zagrożenie dla osób przebywających w budynku. Szukasz najbezpieczniejszych rozwiązań najwyższej jakości? Sprawdź ofertę hurtowni elektrycznej Alkan i wybierz odpowiednie produkty do oświetlenia pomieszczeń dydaktycznych już dziś!

Kalendarz adwentowy

SPRAWDŹ CO DZISIAJ DLA CIEBIE PRZYGOTOWALIśMY

Codziennie nowe promocje do 20 grudnia!

Kalendarz adwentowy

SPRAWDŹ CO DZISIAJ DLA CIEBIE PRZYGOTOWALIśMY

Codziennie nowe promocje do 20 grudnia!

Kalendarz adwentowy

SPRAWDŹ CO DZISIAJ DLA CIEBIE PRZYGOTOWALIśMY

Codziennie nowe promocje do 20 grudnia!

Potrzebujesz pomocy?