Oferta oświetlenia schodowego w hurtowni elektrycznej Alkan
Oświetlenie schodowe w hurtowni elektrycznej Alkan to szeroka kategoria produktów, które pozwolą nam na wykonanie w pełni funkcjonalnej i bezpiecznej, a jednocześnie świetnie wyglądającej iluminacji. Znajdziemy tu zarówno klasyczne plafony, jak i nowoczesne rozwiązania w postaci taśm i pasków LED, a także przemysłowe oprawy hermetyczne, którym nie zagrożą żadne szkodliwe czynniki zewnętrzne. W zależności od naszych potrzeb dobierzemy tu produkty wyposażone w czujniki zmierzchu i ruchu i dopasujemy odpowiedni osprzęt w postaci nowoczesnych łączników. Co jeszcze znajdziemy w ofercie sklepu internetowego Alkan i jak zaplanować idealną instalację właściwie dobranych punktów świetlnych? Sprawdźmy!
Spis treści:
Źródła światła w ciągach komunikacyjnych
Plafony – nie tylko LED
Taśmy i paski LED
Najprostsze rozwiązanie
Oprawy hermetyczne
Funkcjonalna instalacja
Zalety łączników
Czujniki ruchu i zmierzchu
Oferta hurtowni Alkan
Oświetlenie schodów i innych ciągów komunikacyjnych z hurtownią elektryczną Alkan – tradycyjne plafony czy nowoczesne podświetlenie stopni?
Specjaliści z hurtowni elektrycznej Alkan podkreślają, że choć jeszcze kilka lat temu oświetlanie schodów kojarzyło się przede wszystkim z tradycyjnymi plafonami, dziś klienci coraz częściej wybierają nowoczesne rozwiązania – na przykład takie, jak podświetlanie samych stopni. Oczywiście obie opcje mają swoich zdecydowanych zwolenników i zaciętych przeciwników – każde ma bowiem swoje zalety i wady. Sprawdźmy więc, w jakich sytuacjach lepszym pomysłem będzie wybór plafonów, a kiedy możemy pomyśleć o dekoracyjnych podświetleniach na przykład za pomocą taśm i pasków LED.
Plafony – tradycyjne czy LED-owe?
Plafony to rozwiązanie, które każdy z nas pamięta z pewnością jeszcze z dzieciństwa. Płaskie lub półokrągłe oprawy montowane tuż przy ścianie lub suficie tak, aby osłaniały znajdującą się we wnętrzu żarówkę, to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań także dzisiaj, choć na przestrzeni lat wiele się zmieniło w ich konstrukcji. Przede wszystkim dostępne obecnie na rynku plafony są wyposażone w niewymienne źródło światła wykorzystujące technologię LED. Dzięki temu nie musimy martwić się o konieczność zmiany przepalonej żarówki. LED-y nie tylko świecą znacznie dłużej niż inne, tradycyjne źródła światła. Ich charakterystyczną cechą jest to, że nawet po przepracowaniu określonej przez producenta (w przybliżeniu oczywiście) liczby godzin nie gasną natychmiast, lecz zaczynają stopniowo wytwarzać coraz słabsze światło. Daje nam to wygodną możliwość wcześniejszego zadbania o wymianę urządzenia, dzięki czemu unikamy konieczności błądzenia po klatce schodowej w całkowitych ciemnościach.
Zaletą plafonów LED jest nie tylko ich długa żywotność, ale też niski pobór energii, a co za tym idzie również niewielki wpływ na środowisko. W czasach, gdy wytworzenie prądu wciąż wiąże się z emisją ogromnych ilości niebezpiecznych substancji do otaczających nas ekosystemów, jest to szczególnie ważne.
Czym jednak odróżniają się plafony od taśm i pasków LED, o których opowiemy za chwilę? Przede wszystkim oczywiście konstrukcją oraz ilością emitowanego przez jedno źródło światła. Plafony sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wygodniejsza będzie jedna główna lampa – na przykład na niezbyt szerokich klatkach, na których wystarczy oświetlić każde kolejne piętro, aby stopnie były wystarczająco dobrze widoczne, lub w miejscach, w których nie mamy do czynienia z długim ciągiem komunikacyjnym, lecz zaledwie z kilkoma stopniami. W wielu sytuacjach taka forma rozjaśniania pomieszczenia będzie jednak niewystarczająca, a tonące w cieniu stopnie mogą stać się przyczyną niebezpiecznych potknięć i upadków. Jak temu zaradzić? Być może odpowiedzią jest kilka mniejszych źródeł światła zlokalizowanych bliżej miejsca, które chcemy doświetlić – na przykład rzędy niewielkich diod LED?
Taśmy i paski LED
Taśmy i paski LED to stosunkowo nowe rozwiązanie, które fanów zyskuje przede wszystkim dzięki nowoczesnemu wyglądowi i wygodzie montażu. Taśmy i paski LED to bowiem nic innego, jak podłużne pasy o niewielkiej szerokości sięgającej maksymalnie kilkunastu milimetrów, na których rozmieszczone są drobne diody LED. Większość dostępnych na rynku produktów z tej kategorii jest samoprzylepna, dzięki czemu ich montaż w odpowiednich oprawach zajmuje zaledwie kilka minut, po których możemy cieszyć się ciekawym wizualnie rozwiązaniem w postaci dekoracji dającej rozproszone, delikatne światło dokładnie w tym miejscu, w którym jest nam ono potrzebne.
W oświetleniu schodów taśmy i paski LED najczęściej wykorzystuje się do rozjaśniania pojedynczych stopni. Aby uniknąć potencjalnych uszkodzeń montuje się je w załamaniu pomiędzy ścianą a zewnętrzną krawędzią każdego schodka, co pozwala nam lepiej widzieć, gdzie zaczynają się i kończą poszczególne stopnie. Wyraźniejsze doświetlenie jest szczególnie ważne w długich ciągach komunikacyjnych i na przestronnych klatkach, w których wykorzystanie jednego plafonu na piętro zdecydowanie nie jest wystarczające, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim poruszającym się po stopniach w górę czy w dół.
Na doświetlenie paskami LED często decydują się też właściciele piętrowych domków czy mieszkań z antresolą. Jest to wygodne rozwiązanie, gdy potrzebujemy w nocy udać się na przykład do znajdującej się na innym piętrze toalety. Nie musimy wówczas włączać górnej lampy, która z pewnością obudziłaby pozostałych domowników, lecz możemy skorzystać ze świecących się całą noc taśm, które pokażą nam, gdzie znajdują się kolejne stopnie i pozwolą bezpiecznie przejść w obie strony. Tu po raz kolejny istotna jest energooszczędność LED-ów – zaznaczmy więc, że przeciętna taśma zużywa zaledwie ok. 12 W. Oznacza to, że przy obecnych cenach prądu za korzystanie z niej przez cała noc zapłacimy dziennie mniej więcej… dziesięć groszy.
Nowoczesne rozwiązania – oprawy schodowe!
Szukając odpowiedniego oświetlenia, nie powinniśmy jednak unikać również najprostszego rozwiązania, jakim z pewnością jest kategoria produktów noszących miano opraw schodowych. Te niewielkie oczka, które kształtem przypominają zwykle proste, kwadratowe elementy osprzętu takie jak gniazdka czy łączniki, na pierwszy rzut oka mogą wydać nam się podobne do opraw przeznaczonych do montażu w sufitach podwieszanych. Tu jednak mamy do czynienia ze znacznie prostszym montażem natynkowym. W przypadku najnowocześniejszych produktów istnieje zwykle możliwość umocowania oczka w wybranym miejscu nie tylko za pomocą wkrętów montażowych łączących urządzenie z puszką o odpowiedniej średnicy, lecz również za pomocą odpowiednich klejów lub taśmy dwustronnej.
Oprawy tego typu są przede wszystkim odpowiedzią na potrzeby klientów, którym potrzebne jest stałe doświetlenie poszczególnych stopni w miejscach, do których górne źródło światła nie zawsze dociera. W odróżnieniu od taśm i pasków LED, idealnie sprawdzających się raczej w oprawach meblowych czy dekoracyjnych, oprawy te są wytrzymałe i mimo niedużych rozmiarów i niewielkiego poboru energii wytwarzają wystarczającą ilość światła, aby zapewnić nam bezpieczeństwo. Podobnie jak w przypadku taśm, dzięki wykorzystaniu przy ich produkcji technologii LED koszt utrzymania opraw nawet przy całonocnym korzystaniu z tego dodatkowego źródła światła będzie naprawdę niewielki i nie przekroczy kilkunastu groszy na dobę. Jednocześnie oprawy te gwarantują nam nowoczesny wygląd całej aranżacji wnętrza i pozwalają na stworzenie przytulnej, domowej atmosfery, jednocześnie dbając o to, byśmy nie potknęli się na źle doświetlonym stopniu.
Do zadań specjalnych: przemysłowe oprawy hermetyczne
Zarówno plafony, jak i taśmy i oprawy LED ze względu na stosunkowo niski stopień ochrony nieprzekraczający zwykle IP44 sprawdzą się przede wszystkim w jedno- i wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym, a w niektórych przypadkach także w biurowcach. A co z miejscami, w których panują znacznie trudniejsze warunki, a wszelkiego rodzaju elementy osprzętu elektrycznego mogą potencjalnie zostać uszkodzone przez wilgoć, bryzgającą wodę czy nawet unoszące się w powietrzu cząsteczki kurzu? Hurtownia Alkan również na to pytanie znajduje idealną odpowiedź. Są nią przemysłowe oprawy hermetyczne, które sprawdzą się zarówno w halach produkcyjnych, magazynach czy garażach, jak i w wewnętrznych i zewnętrznych klatkach schodowych, w których konieczne jest zastosowanie urządzeń o minimalnej klasie szczelności IP 65. W sklepie internetowym Alkan znajdziemy zarówno standardowe świetlówki, czyli lampy wyładowcze oznaczane skrótem EVG, jak i specjalnie zaprojektowane LED-y w tym samym charakterystycznym wydłużonym kształcie.
Funkcjonalne oświetlenie schodów z hurtownią elektryczną Alkan, czyli inteligentne czujniki ruchu czy tradycyjne łączniki?
Według specjalistów z hurtowni elektrycznej Alkan, planując funkcjonalną instalację oświetlenia schodów musimy zastanowić się, czy wygodniejszym rozwiązaniem będzie dla nas montaż tradycyjnych łączników, czy może wolimy zdecydować się na nowocześniejsze rozwiązanie wykorzystujące inteligentne czujniki ruchu lub zmierzchu. Obie opcje mają oczywiście swoje zalety, przez co w niektórych instalacjach istnieje możliwość uruchomienia lamp zarówno za pomocą ręcznie obsługiwanego łącznika, jak i dzięki automatycznym czujnikom. W jakich sytuacjach warto zdecydować się na każde z tych rozwiązań? Zobaczmy!
Zalety łączników
Tradycyjne łączniki sprawdzają się przede wszystkim w miejscach, w których z łatwością możemy zaświecić światło w momencie, gdy jest nam ono niezbędne, a następnie samodzielnie je zgasić. Przykłady można tu mnożyć, zwłaszcza, że w celu zwiększenia komfortu korzystania z tego typu osprzętu uruchamiającego urządzenia elektryczne na rynku obecne jest kilka różnych typów łączników. Choć w omawianej przez nas w niniejszym artykule sytuacji nie sprawdzą się najpopularniejsze łączniki jednobiegunowe, rozwiązaniem mogą być na przykład łączniki schodowe przeznaczone do montażu na początku i na końcu ciągu komunikacyjnego. Pozwalają one na uruchomienie źródeł światła za pomocą jednego z przycisków – niezależnie od tego, czy znajdujemy się na górze, czy na dole – a następnie na ich wyłączenie za pomocą drugiego z nich, gdy już pokonamy wszystkie stopnie.
W miejscach, w których użytkownicy nie zawsze sami dbają o wyłączenie światła, dobrym pomysłem może być też zastosowanie tak zwanych łączników dzwonkowych. Po ich wciśnięciu lampy uruchamiają się na ustawiony czas – na przykład na 30 sekund – aby po jego upływie samoistnie zgasnąć. Dzięki temu możemy uniknąć sytuacji, w których energia elektryczna jest zużywana pomimo że nikt z niej w danym momencie nie korzysta.
Kiedy zdecydować się na inteligentny system wykorzystujący czujniki ruchu i zmierzchu?
Inteligentne systemy wykorzystujące czujniki ruchu i zmierzchu są coraz popularniejsze na polskim rynku. Obecnie niemal każdy renomowany producent osprzętu elektrycznego ma w swojej ofercie produkty, które mogą uruchamiać się samoistnie właśnie dzięki zamontowaniu specjalnych czujników. Istnieje również możliwość połączenia z oddzielnym czujnikiem niewyposażonych w niego fabrycznie opraw.
O ile czujniki ruchu i zmierzchu z pewnością świetnie sprawdzą się choćby w ogrodzie, na podjeździe, ganku czy nawet w łazienkach w budynkach usługowych, o tyle w oświetleniu stopni warto wybierać je tylko wówczas, gdy mowa jest o długich i przestronnych ciągach komunikacyjnych – na przykład w blokach mieszkalnych czy w biurowcach. Tu z pewnością wygoda połączy się z ogromnymi oszczędnościami wynikającymi z uruchamiania źródeł światła wyłącznie wówczas, gdy faktycznie są one potrzebne.
Jednakże biorąc pod uwagę niski koszt utrzymania urządzeń LED właśnie w omawianej przez nas funkcji w budownictwie jednorodzinnym i fakt, że zwykle mamy tu do czynienia zaledwie z kilkunastoma niewielkimi stopniami, nie zawsze warto zdawać się na czujniki ruchu. Machanie w ciemnościach nogą tuż obok zejścia na niższe piętro – w miejscu, w którym wydaje nam się, że powinien znajdować się czujnik – może skończyć się bolesnym upadkiem. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie montaż tanich w utrzymaniu i wytrzymałych opraw lub taśm LED, które możemy połączyć z czujnikiem zmierzchu. Dzięki temu oświetlenie będzie uruchamiało się wyłącznie wówczas, gdy natężenie światła w danym miejscu spadnie poniżej ustalonego przez nas poziomu, a my przed pójściem spać nie będziemy musieli się zastanawiać, czy aby na pewno zostawiliśmy sobie zapalone lampki przy stopniach prowadzących do znajdującej się na innym piętrze toalety.
Oświetlanie schodów wewnętrznych i zewnętrznych z hurtownią elektryczną Alkan – poznaj ofertę sklepu!
W ofercie sklepu internetowego hurtowni elektrycznej Alkan znajdziemy szeroki wybór produktów przeznaczonych do oświetlenia schodów zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Przyjrzymy się im bliżej!
Produkty przeznaczone do montażu wyłącznie wewnątrz budynków
Podstawowymi produktami przeznaczonymi do montażu wyłącznie wewnątrz budynków są wspomniane przez nas wielokrotnie oprawy schodowe. Alkan oferuje nam tu szeroki wybór artykułów znanego polskiego producenta sprzętu elektrotechnicznego, jakim jest firma Zamel. Jej seria opraw wykorzystujących technologię LED zwana po prostu Ledix to rozwiązanie idealne do każdego domu, mieszkania czy biura. Przeznaczone do montażu natynkowego oprawy dostępne w kilkunastu różnych wersjach kolorystycznych pobierają niewiele energii, emitując przy tym delikatne, lecz wystarczająco jasne światło. W ofercie hurtowni znajdziemy również szeroki wybór taśm i pasków LED emitujących światło o różnej barwie, a także liczne plafony LED innego polskiego producenta urządzeń oświetleniowych, jakim jest firma Ideus.
Montaż na zewnątrz i w pomieszczeniach bardziej wymagających
Wspominaliśmy już, że do montażu w miejscach, w których urządzenia elektryczne są narażone na szkodliwy wpływ wilgoci, bryzgającej wody lub unoszącego się w powietrzu pyłu i kurzu należy wybierać wyłącznie produkty o podwyższonej klasie szczelności. Znajdziemy je również w hurtowni Alkan, która oferuje nam między innymi oprawy hermetyczne producentów takich jak Anlux czy Ledvance. Charakteryzują się one wysokim stopniem ochrony IP65, dzięki czemu sprawdzą się zarówno na niezadaszonych klatkach, jak i w magazynach, garażach oraz budynkach przemysłowych.