Plafon z czujnikiem ruchu

Plafon z czujnikiem ruchu

Plafon z czujnikiem ruchu to wyjątkowo funkcjonalna oprawa oświetleniowa. Jego cechą charakterystyczną jest obecność wbudowanego detektora, który rozpoznaje aktywność w najbliższym otoczeniu i zapewnia bezdotykową obsługę w sposób w pełni zautomatyzowany. Nie bez znaczenia pozostaje niski profil takiej lampy, pozwalający na umieszczenie jej nawet w wąskich lub niskich pomieszczeniach. Niektóre modele plafonów możesz też bez przeszkód stosować w warunkach zewnętrznych.

Spis treści:
Zasady działania
Budowa
Technologia LED
Zastosowanie
Dlaczego warto wybrać model zewnętrzny?
Specyfikacja techniczna detektora
Możliwości wykorzystania
Kiedy się sprawdzi stopień szczelności IP44?

Jak działa lampa sufitowa LED typu plafon z czujnikiem ruchu?

Plafon sufitowy LED z czujnikiem ruchu to nowoczesna lampa, która w różnych wersjach jest dostępna w naszej ofercie hurtowni elektrycznej Alkan. Oprawy tego typu są wyjątkowo oszczędne w eksploatacji, a także występują w licznych wariantach pod względem mocy, barwy światła czy kształtu. Z powodzeniem możesz je stosować w różnych pomieszczeniach i ciągach komunikacyjnych, a także strefach zewnętrznych niewymagających ciągłego oświetlenia. W lampach tych najczęściej wykorzystywane są czujniki typu PIR, które rozpoznają ruch w paśmie podczerwieni. Istnieją też modele z czujnikami mikrofalowymi HF, które z kolei umożliwiają detekcję przez cienkie materiały i mogą być montowane nawet pod ukryciem.

Budowa

Nowoczesny plafon ma postać płaskiej oprawy oświetleniowej, najczęściej montowanej na suficie. Lampy te możesz też wieszać na ścianach, gdzie doskonale sprawdzą się jako dyskretna alternatywa dla kinkietów. Aby plafon zapewniał odpowiednie doświetlenie przestrzeni, trzeba go dobrać pod względem parametrów – np. powierzchni pomieszczenia oraz jej wysokości. Dawniej takie oprawy umieszczane były głównie pojedynczo oraz w centralnym punkcie, jednak obecnie zapewniają one dużo większe możliwości. Współczesne plafony nie muszą być wykorzystywane jako pojedyncze źródła światła, ponieważ doskonale pracują w grupach. Najczęściej taka lampa dysponuje kloszem ze szkła o powierzchni jednolitej lub pokrytej różnymi wzorami. W naszej ofercie znajdziesz liczne źródła światła doskonale komponujące się z taką stylistyką.

Technologia LED

Jako źródło światła w plafonach najczęściej wykorzystuje się diody LED, które są wyjątkowo żywotne i energooszczędne. Technologia elektroluminescencyjna to idealne alternatywa dla tradycyjnych żarówek i świetlówek. W przeciwieństwie do nich oprawy LED są bardzo ergonomiczne. Plafon dysponujący detektorem ruchu dodatkowo podnosi ekonomiczność użytkową, ponieważ ogranicza zużycie energii elektrycznej oraz zmniejsza w ten sposób rachunki za prąd. Duża wydajność tej technologii sprawia, że należy ona obecnie do najbardziej opłacalnych rozwiązań oświetleniowych. Plafon ze źródłem światła LED pobiera nawet do 90% mniej energii i pracuje przez kilkadziesiąt tysięcy godzin, a przy tym nie emituje dużej ilości ciepła i nie zawiera groźnych dla użytkowników substancji. W Alkan dostępne są również inne lampy działające w tej technologii.

Lampa sufitowa z czujnikiem

Zastosowanie

Z uwagi na minimalistyczną formę oraz bezpośrednie przyleganie do powierzchni plafony bardzo dobrze sprawdzają się w niskich pomieszczeniach. Nie zmniejszają optycznie wnętrza, ponieważ zajmują niewiele miejsca. Problemów nie sprawia również ich montaż. Plafony dostępne w naszej ofercie mogą przy tym podkreślić aranżację różnych wnętrz. Trafnie dobrana stylistyka z powodzeniem sprawdzi się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych pomieszczeniach. Zakres zastosowań podnosi obecność czujnika ruchu, który niweluje potrzebę ręcznego kontrolowania źródeł światła włącznikami. Cały proces ich obsługi jest zautomatyzowany, a same detektory mają niewielkie rozmiary i mogą być z powodzeniem stosowane w różnych warunkach przestrzennych.

Dlaczego warto wybrać plafon sufitowy zewnętrzny z czujnikiem ruchu?

Plafon sufitowy zewnętrzny z czujnikiem ruchu to doskonałe rozwiązanie w strefach przydomowych, które wymagają oświetlenia jedynie przez ograniczony czas. Za pomocą takiej lampy możesz uzyskać automatyczny dostęp do światła np. podczas przechodzenia alejkami w ogrodzie, podjeżdżania na podjeździe pod garażem czy otwierania drzwi do domu. Czujnik wbudowany w lampę rozpoznaje aktywność zależnie od stopnia czułości, dzięki czemu nie występuje ryzyko załączenia oświetlania np. po wykryciu opadających liści. Sam detektor jest praktycznie bezobsługowy, ponieważ dla całkowicie zautomatyzowanej pracy wystarczy jednorazowa konfiguracja.

Specyfikacja techniczna detektora

Detektory ruch wbudowane w plafony mogą mieć różne parametry techniczne. Oprawy tego typu występują w licznych wariantach modelowych, które charakteryzują się określonym zakresem pracy i zapewniają nieco inne możliwości wykorzystania. Większość czujników zapewnia skuteczność wykrywania ruchu w zasięgu od 3 do 10 metrów. Jeżeli plafon ma mniejsze możliwości detekcyjne, sprawdzi się głównie na tarasie, klatce schodowej czy w korytarzu. Urządzenie o wyższych parametrach optymalnie spełni potrzeby obiektów użytkowych czy podjazdów nieoświetlanych na stałe. Detektory wbudowane w oprawy oświetleniowe mają też odmienny kąt widzenia. Modele o najprostszej konstrukcji zapewniają zasięg około 100-120 stopni, natomiast bardziej zaawansowane czujniki z powodzeniem wychwycą ruch w każdym możliwym kierunku – czyli zakresie sięgającym 360 stopni. Takie plafony sprawdzą się zwłaszcza na bardzo dużych przestrzeniach otwartych.

Możliwości wykorzystania na zewnątrz

W przypadku plafonów zewnętrznych wbudowany detektor ruchu jest idealnym rozwiązaniem do oświetlenia podwórza, ścieżki prowadzącej do drzwi wejściowych oraz wielu innych obszarów posesji. Rozwiązanie to może zapewnić optymalną ilość światła przy korzystaniu z budynków gospodarczych, podnoszą przy tym wygodę i bezpieczeństwo poruszania się po zapadnięciu zmroku. Wbudowany czujnik ruchu pozwala też na automatyczne wykrycie obecności włamywaczy, przypadkowych intruzów oraz innych nieuprawnionych osób po wtargnięciu na posesję prywatną. W warunkach zewnętrznych z powodzeniem sprawdzą się także inne lampy z detektorem dostępne w Alkan, takie jak naświetlacze LED, słupki ogrodowe czy kinkiety.

Kiedy sprawdzi się plafon z czujnikiem ruchu Philips o stopniu ochrony IP44?

Plafon z czujnikiem ruchu Philips to wyjątkowo uniwersalne i praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku modeli o stopniu ochrony IP44. Wskaźnik ten oznacza, że oprawa wykazuje odporność na przenikanie drobinek kurzu oraz wodę chlapiącą pod dowolnym kątem. Taki stopień szczelności daje pewność, że nawet przy dużym deszczu plafon pozostanie bezpieczny i wbudowany detektor nie ulegnie zniszczeniu. W naszej hurtowni znajdziesz wiele modeli marek Philips. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Alkan, a także nawiązania kontaktu i zadawania pytań odnośnie do poszczególnych produktów.

Potrzebujesz pomocy?