Taśmy LED jako dodatkowe źródło światła w domu
Taśmy LED, zwane też paskami, świetnie sprawdzają się jako dodatkowe źródło światła, które jest bardzo ważnym elementem w każdym domu. Światło odgrywa bowiem nie tylko funkcję estetyczną, nadając pomieszczeniom przytulnego, lub odwrotnie, awangardowego klimatu. Jego głównym zadaniem jest oświetlanie ważnych miejsc i umożliwienie nam tym samym bezpiecznego przemieszczania się w obrębie budynku czy po prostu wygodnej i nieprzemęczającej narządu wzroku pracy. Wybór typu i natężenia oświetlenia mamy obecnie przeogromny. Możemy przebierać w przeróżnych stylach i formach, skupiając się na estetyce, zastosowaniu i ekologii. Kiedy już wybierzemy główne źródło światła, warto pomyśleć o tym dodatkowym, które uzupełni kompozycję lub doświetli miejsce pracy. Modnym i często wybieranym oświetleniem tego typu są właśnie paski LED. Dowiedzmy się, jakie są ich ceny i kiedy warto zamontować tego typu dodatkowe oświetlenie w pokojach, kuchni czy łazience!
Spis treści:
Definicja i sposób działania diod SMD i RGB
Dlaczego są tak popularnym dodatkowym źródłem światła?
Zastosowanie w różnych wnętrzach
Doświetlenie schodów i korytarzy
Oświetlenie kuchni
Gdzie zamontować wodoszczelne taśmy w łazience i na co zwrócić uwagę podczas montażu?
Jak zamontować taśmę o zasilaniu 12 V w mieszkaniu?
Oferta hurtowni elektrycznej Alkan
Czym właściwie są taśmy LED? Definicja i sposób działania diod SMD i RGB
Taśmy LED to nic innego jak rzędy połączonych ze sobą diod LED. Występujące w języku polskim określenie „dioda LED” jest co prawda pleonazmem – po angielsku sam skrót oznacza bowiem light-emitting diode, czyli diodę emitującą światło – jednak na dobre weszło już do powszechnego języka, dlatego też będziemy się nim posługiwać również w tym artykule. Diody tego typu działają dzięki zjawisku elektroluminescencji, a do szerokiego użycia w produkcji elementów oświetleniowych przeznaczonych do montażu w domach mieszkalnych i budynkach usługowych weszły w latach 60. ubiegłego wieku, choć zjawisko elektroluminescencji diod ostrzowych stosowanych między innymi w odbiornikach radiowych zostało zauważone znacznie wcześniej, bo już w latach 20. XX wieku.
Taśmy LED wykorzystują przede wszystkim dwa typy diod LED – diody typu SMD oraz diody RGB. Pierwsze z nich, diody SMD, to diody emitujące jeden typ światła, zależny od konstrukcji jego źródła. Najczęściej dostępnymi produktami są tu po prostu ciepłe i zimne odmiany światła białego. Na rynku spotkamy dwie wersje diod SMD, oznaczane odpowiednio symbolami 3528 i 5050. Nazwy diod odnoszą się do wymiarów zewnętrznych obudowy pojedynczej diody – dioda typu 3528 ma wymiary 3,5 na 2,8 cm, a dioda 5050 wymiary 5 na 5 cm. Diody typu 3528 składają się ponadto tylko z jednego czipu, podczas gdy diody 5050 posiadają aż trzy czipy, dzięki czemu drugi typ produktu jest zwykle trzy razy jaśniejszy od pierwszego. Według specyfikacji technicznej różnych typów diod diody 3528 emitują światło o mocy 5,5 lumena, podczas gdy trzy razy mocniejsze diody 5050 mają moc wytworzenia dokładnie trzy razy silniejszego światła, czyli 16,5 lumena.
Drugi typ dostępnych na rynku taśm LED wykorzystuje diody RGB. Diody te mają możliwość generowania trzech podstawowych barw, skąd bierze się nazwa tego typu diody. Skrót RGB rozwijamy bowiem jako red, green, blue, czyli czerwony, zielony, niebieski. Dzięki możliwości mieszania trzech podstawowych barw w obrębie jednej diody przy użyciu taśmy RGB możemy uzyskać właściwie dowolną barwę oświetlenia. Jest to więc świetne rozwiązanie, gdy nie zależy nam na wyraźnym doświetleniu określonej powierzchni czy przestrzeni jasnym, białym światłem, lecz raczej na dekoracyjnym oświetleniu przestrzeni użytkowych czy pomieszczeń takich jak choćby sypialnie czy pokoje dziecięce. LED RGB pozwoli nam bowiem oświetlić pomieszczenie światłem o wybranej barwie, a dzięki temu nadać mu wyjątkową atmosferę i stworzyć poczucie przytulności i komfortu.
Dlaczego taśmy LED są tak popularnym dodatkowym źródłem światła?
Co takiego jest w taśmach LED, że coraz więcej osób sięga po nie, podczas oświetlania wnętrz? Nie ma jednej, prostej odpowiedzi na to pytanie. Taśmy LED mają bowiem wiele zalet. Jedną z nich jest niskie zużycie prądu, a więc oszczędność energii. Ten argument przemawia najlepiej do naszego portfela. Choć w ciągu ostatnich kilkunastu lat mogliśmy zaobserwować szybki rozwój segmentu oświetlenia LED w niemal wszystkich kategoriach produktów oświetleniowych, taśmy LED nie straciły jednak na popularności – co więcej, ze względu na większą konkurencję ich ceny spadły, podczas gdy jakość dzięki stosowaniu nowych materiałów i rozwiązań nieprzerwanie wzrasta. Ponadto, jak już wiemy, decydując się na taśmę LED jako dodatkowe, a nie główne źródło oświetlenia, możemy wybierać spośród ogromnej ilości kolorów – zarówno pojedynczych, jak i wielokolorowych ustawień taśm RGB. Poza barwą w przypadku taśmy LED mamy też wpływ na jasność diod, długość paska i pobór mocy przez dane urządzenie. Poza tym montaż taśmy jest bardzo prosty nawet wówczas, gdy chcemy zamontować ją w stosunkowo trudno dostępnym miejscu. Kłopotów nie stwarza również podłączenie jej do włącznika światła, nie mówiąc już o zdalnym sterowaniu, dzięki któremu dodatkowe oświetlenie w postaci taśm LED może stać się jednym z wielu obecnych w naszym domu rozwiązań z kategorii domu inteligentnego, a nasza ingerencja w działanie taśmy będzie naprawdę minimalna.
Zastosowanie taśm LED w różnych wnętrzach – wykorzystanie doświetlenia LED w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym
Kiedy wiemy już, jakie zalety mają taśmy LED, pora pomyśleć o tym, jak można zastosować je we wnętrzach. Tutaj możemy mnożyć pomysły, bo zastosowań jest bardzo wiele. Taśmy LED możemy bowiem zamontować w postaci dodatkowego oświetlenia w pomieszczeniach takich jak salon czy sypialnia, w których po zgaszeniu górnego źródła światła będziemy nadal mogli cieszyć się dyskretnym doświetleniem. Pozwoli nam to na wprowadzenie przyjemniejszej atmosfery i umili długie, nie tylko jesienne wieczory przy lampce wina. Dodatkowe doświetlenie w pokoju dziennym czy sypialni może służyć jednak nie tylko odpoczynkowi. Możemy wykorzystać je na przykład do wydzielenia stref w pokoju o dużej powierzchni. Przyda się nam ono bez wątpienia również wówczas, gdy potrzebujemy intensywniejszego oświetlenia na przykład w miejscu, w którym lubimy pracować, majsterkować czy nawet poczytać gazetę. Panie natomiast chętnie zdecydują się na montaż dekoracyjnego i funkcjonalnego doświetlenia lusterka przy toaletce czy dużego lustra ściennego, przy którym z łatwością ocenimy nasz wygląd w każdej kreacji – od codziennych stylizacji do pracy aż po kreacje na ważne, wyjątkowe wyjścia.
Również nasza pociecha z pewnością doceni dodatkowe oświetlenie w postaci taśm LED w pokoju dziecięcym. Spełni ono nie tylko dekoracyjną, lecz przede wszystkim funkcjonalną rolę zwłaszcza wówczas, gdy nasze dziecko jest jeszcze na etapie nocnych koszmarów i panicznego strachu przed całkowitą ciemnością. Energooszczędne taśmy LED mogą się bowiem świecić nawet przez całą noc, zapewniając młodszym członkom rodziny poczucie bezpieczeństwa, a dorosłym nie przysparzając dodatkowych koszmarów związanych z wysokością rachunków za energię elektryczną. Taśmy LED to również świetne rozwiązanie do podświetlenia półek czy gablot, na których ustawimy ważne dla nas lub naszego dziecka przedmioty, czyli na przykład ulubione zabawki naszej pociechy czy puchary za osiągnięcia sportowe.
Warto podkreślić, że szczególnie kreatywni użytkownicy mogą przy pomocy taśmy LED w każdym pomieszczeniu stworzyć prawdziwe świetlne dzieła sztuki. Taśmę da się bowiem stosunkowo łatwo delikatnie wyginać w różnego typu esy-floresy, tworząc dekoracyjne kompozycje na ścianach czy sufitach. Tak naprawdę w kwestii tego, jak wykorzystamy taśmy LED w naszym domu, ogranicza nas tylko nasza własna wyobraźnia, powierzchnia mieszkania oraz nasz gust!
Taśmy LED jako doświetlenie schodów i korytarzy
Dodatkowe oświetlenie wykonane z użyciem taśm LED z pewnością sprawdzi się też przy doświetlaniu ciągów komunikacyjnych takich jak długie korytarze, przestronny przedpokój czy klatka schodowa. Dzięki zastosowaniu ich do wyznaczenia linii schodów czy doświetlenia wewnętrznych progów nawet w ciemności będziemy mogli bezpiecznie poruszać się po każdej części domu. Takie doświetlenie przyda się przede wszystkim wówczas, gdy w naszym piętrowym domu łazienka znajduje się tylko na jednym poziomie, podczas gdy sypialnia zlokalizowana jest na innym, dzięki czemu nie będziemy musieli za każdym razem zapalać światła w korytarzu i na schodach. Dodatkowe doświetlenie tego typu może bowiem dzięki niskiemu zużyciu energii elektrycznej świecić się przez całą noc, tak samo jak w przypadku taśm LED w pokoju dziecięcym.
Wykorzystanie taśmy LED do doświetlenia kuchni
Taśmy LED bez wątpienia sprawdzą się także w kuchni, gdzie z powodzeniem możemy dzięki nim doświetlić najważniejsze powierzchnie pracy, takie jak chociażby blat kuchenny. Ze względu na to, że w kuchni zwykle mamy do czynienia z mnóstwem zakamarków ukrytych pod górnymi szafkami, a górne światło montuje się zwykle pośrodku pomieszczenia, gdy staniemy przy blacie, nasz cień pada właśnie na powierzchnię pracy. Właśnie dlatego pomieszczenie to znacznie lepiej jest doświetlać przy wykorzystaniu mniejszych źródeł światła, takich jak na przykład taśmy LED, niż polegać wyłącznie na jednym, głównym źródle oświetlenia. Dzięki zapewnieniu sobie odpowiedniego natężenia oświetlenia w każdym miejscu nie zmęczymy naszego wzroku tak, jak mogłoby to mieć miejsce w przypadku dłuższej pracy przy słabo doświetlonej powierzchni. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w kuchni jest montaż taśmy LED pod górnymi szafkami, dzięki czemu oświetla ona blat, a jej światło nie razi nas w oczy. Aby ułatwić sobie dokładne umycie naczyń czy wypłukanie warzyw pod bieżącą wodą, taśmy LED montuje się także pod szafkami, które znajdują się bezpośrednio nad zlewem kuchennym. Możemy również spotkać się z rozwiązaniami, w których dodatkowe oświetlenie montuje się na ścianie, aby podświetlić dekoracyjne elementy wystroju wnętrza takie jak obrazy czy inne ozdoby.
Gdzie zamontować wodoszczelne taśmy LED w łazience i na co zwrócić uwagę podczas montażu?
Wodoszczelne wersje taśm LED z powodzeniem wykorzystuje się także w doświetlaniu łazienki, gdzie również często trudno doświetlić każde miejsce za pomocą jednego górnego źródła światła. Tu jednak najpopularniejszym rozwiązaniem jest przede wszystkim montaż taśmy LED bezpośrednio nad lustrem. Dzięki takiemu zastosowaniu doświetlenia LED możemy nawet w sztucznym oświetleniu wykonać idealny makijaż, uniknąć pominięcia trudno dostępnych miejsc podczas golenia czy odpowiednio ułożyć fryzurę, mając jednocześnie pewność, że światło będzie jednakowo oświetlało każde miejsce, a nie skupiało całą swoją energię pośrodku lustra, pozostawiając jego brzegi w półmroku.
Łazienka jest również pomieszczeniem, w którym oświetlenie taśmami LED wykorzystuje się często w celach czysto dekoracyjnych. Możemy więc rozważyć umieszczenie taśmy przy dolnej krawędzi wanny lub brodzika, za lustrem czy nad kabiną prysznicową. Dzięki dodatkowemu podłączeniu taśmy do ściemniacza możemy kontrolować tu natężenie oświetlenia i w zależności od potrzeb korzystać również z głównego, górnego oświetlenia, lub urządzić sobie relaksacyjną kąpiel przy zgaszonym górnym świetle i delikatnie przygaszonych diodach z taśm LED.
Pamiętajmy jednak, aby w miejscach, w których paski LED narażone będą na kontakt z wodą, zawsze zamontować urządzenia o odpowiedniej klasie szczelności. Zwróćmy również uwagę na fakt, że nawet tam, gdzie woda teoretycznie nie będzie miała możliwości dostania się w bezpośrednie sąsiedztwo taśmy, zastosować produkt, który nie będzie ulegał uszkodzeniom czy awariom w kontakcie z wilgocią. Łazienka jest bowiem pomieszczeniem, w którym właściwie przez cały czas mamy do czynienia z podwyższonym poziomem wilgoci w powietrzu. Nawet idealna cyrkulacja powietrza i dosuszanie pomieszczenia grzejnikami nie zmieni faktu, że po dłuższej kąpieli czy gorącym prysznicu na każdej powierzchni w łazience osadza się para wodna, która w przypadku urządzeń elektrycznych może stanowić duże zagrożenie nie tylko dla ich funkcjonalności, lecz przede wszystkim dla naszego bezpieczeństwa. Dlatego też do łazienki wybierajmy urządzenia odporne na działanie wody i wilgoci.
Jak zamontować taśmę LED o zasilaniu 12 V w mieszkaniu?
Jak już wspomnieliśmy, montaż w mieszkaniu typowej taśmy LED wymagającej zasilania 12 V nie powinien przysporzyć kłopotu nawet osobom nieposiadającym absolutnie żadnego doświadczenia z zakresu montażu oświetlenia. Wystarczy bowiem, że zaopatrzymy się w sklepie ze sprzętem elektrycznym w wybraną taśmę LED, odpowiedni zasilacz, który przekształci prąd zmienny o mocy 230 V z naszego gniazdka w prąd stały o mocy 12 V, potrzebny do zasilania większości typów taśm LED oraz dobrany do naszych potrzeb profil ochronny, który zadba o odpowiednie odprowadzanie ciepła, a także uchroni taśmę przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Taśmy LED są bowiem stosunkowo miękkim i delikatnym materiałem, który łatwo uszkodzić.
W przypadku montażu taśmy LED pod górnymi szafkami kuchennymi powinniśmy najpierw zadbać o wywiercenie otworu, przez który przełożymy przewód od taśmy LED, oraz o zaplanowanie, w jaki sposób połączymy zasilacz z instalacją elektryczną. Następnie mocujemy do szafki w wybranym miejscu profil, w którym umieścimy taśmę. Większość taśm wystarczy po prostu wkleić do profilu – z jednej strony są one bowiem pokryte klejem w ten sam sposób, co tradycyjne taśmy klejące. Przewód taśmy przekładamy przez wcześniej przygotowany otwór, a we wnętrzu szafki łączymy go według instrukcji z zasilaczem. Zasilacz ten podłączamy następnie do prądu we wcześniej przewidziany sposób, a na profil w razie potrzeby nakładamy jeszcze ochronną zewnętrzną osłonę. Podstawowa instalacja jest gotowa. Możemy oczywiście dowolnie wzbogacać ją także o automatyczne włączniki połączone z czujnikiem ruchu lub niskiego natężenia oświetlenia czy też ściemniacze, które pozwolą kontrolować jasność świecenia diod.
Taśmy LED w sklepie internetowym hurtowni elektrycznej Alkan
W sklepie internetowym hurtowni elektrycznej Alkan znajdziemy szeroki wybór taśm LED renomowanych producentów i znanych na całym świecie marek takich jak Briloner, Led-Labs czy GTV. Ich wysoką jakość gwarantuje nam nie tylko popularność marek, ale też wieloletnie doświadczenie firmy Alkan na rynku produktów elektrycznych i oświetleniowych. Taśmy LED, które znajdziemy w ofercie hurtowni, to urządzenia najwyższej klasy, które sprawdzą się w każdym typie pomieszczenia w zależności od ich parametrów oraz naszych potrzeb. Możemy wybierać tu spośród tradycyjnych taśm emitujących białe światło ciepłe lub zimne oraz wielokolorowych taśm RGB. Każdy z produktów możemy również samodzielnie odebrać w jednym ze stacjonarnych punktów hurtowni na terenie Wrocławia lub zamówić przez sklep internetowy wraz z dostawą do dowolnego miejsca w kraju, a Alkan zadba o to, aby kurier dostarczył nam nasz towar jak najszybciej, zachowując jednocześnie pełne bezpieczeństwo i dbając o to, aby produkt dotarł do nas odpowiednio zapakowany i bez jakichkolwiek uszkodzeń. Koszt dostawy każdorazowo wyceniany jest indywidualnie w zależności od miejsca, do którego należy dostarczyć artykuły, a także gabarytów i wagi konkretnego zamówienia.