Żarówki LED jako oświetlenie domowe

Żarówki LED – jakie wybrać do domu, a które na zewnątrz? Przegląd modeli E14, E27 i GU10

Żarówki LED już od lat szturmem zdobywają uznanie jako źródło światła w domowych i komercyjnych instalacjach elektrycznych. Nic dziwnego, gdyż to niezwykle solidny, żywotny i efektowny rodzaj oświetlenia. Czym się cechują, jaka jest ich historia i jakie żarówki LED-owe wybrać  do domu, jakie do budynku usługowego, a jakie do oświetlenia zewnętrznego? Poznaj zalety najpopularniejszych modeli żarówek i innych urządzeń wykorzystujących nowoczesną technologię LED!

Spis treści:
Historia żarówki LED
Jak wybrać LED-y do domu?
LED E14 – charakterystyka
LED E27 – charakterystyka
LED GU10 – charakterystyka
Niskonapięciowe LED 12 V – jak wybrać?
Jak wybrać LED-y zewnętrzne?
Lampy solarne LED
Żarówki LED z czujnikiem ruchu

Jak powstały żarówki LED? Krótka historia diod elektroluminescencyjnych

Termin żarówka LED  to właściwie błędna, lecz popularnie używana – zarówno przez klientów, jak i producentów tego typu oświetlenia – nazwa lampy emitującej światło elektroluminescencyjne. Urządzenia wykonane w technologii LED nie bazują bowiem na żarniku, czyli na rozgrzanym do bardzo wysokich temperatur druciku z trudnotopliwego materiału, który znajduje się we wnętrzu szklanej bańki tradycyjnej żarówki i odpowiedzialny jest za emisję światła. Wobec tego, określenie “żarówka” nie jest tu stosowane poprawnie. Jednakże ze względu na to, że do pewnego momentu wszystkie szklane urządzenia, które emitują światło, zwykliśmy nazywać żarówkami, to właśnie w ten sposób również LED-y utrwaliły się we współczesnej świadomości. Z tego powodu w ramach uproszczenia pozwolimy sobie na stosowanie tej małej nieścisłości w naszym poradniku.

Historia LED-ów sięga aż początków XX wieku, kiedy to odkryte zostało zjawisko elektroluminescencji. Osiągnięcie to przypisuje się naukowcowi brytyjskiego pochodzenia, Henry’emu Roundowi, który natknął się na tę właściwość i opisał ją szczegółowo w 1907 roku podczas prowadzonych wówczas prac nad wynalezieniem… radia. Henry Round był bowiem osobistym asystentem Guglielma Marconiego, słynnego noblisty w dziedzinie rozwoju telegrafii bezprzewodowej. Jak zaobserwował podczas swoich badań Round, elektroluminescencja to właściwość niektórych ciał stałych i gazów, w których pod wpływem przepływu prądu zachodzi proces tak zwanego „zimnego świecenia”, czyli wydobywania się światła bez udziału wysokiej temperatury.

W oparciu o tę zasadę pod koniec lat 20. XX wieku powstać miał prototyp diody wykorzystującej zjawisko elektroluminescencji. Jej wynalezienie ogłosił Rosjanin, Oleg Łosiew. Również tu historia urządzeń LED pokrywa się poniekąd z historią radia – Łosiew był bowiem technikiem radiowym, a podczas swojej pracy zaobserwował, że wykorzystywane w odbiornikach radiowych z tego okresu diody ostrzowe emitują światło. Mimo kontynuowania prac nad diodami elektroluminescencyjnymi przez naukowca w kolejnych latach, odkrycie nie wzbudziło jednak większego zainteresowania szerszego grona konstruktorów, w związku z czym LED-y musiały jeszcze długo poczekać na czasy swojej świetności.

Diody elektroluminescencyjne - LED

Diody najbardziej przypominające to, co dziś rozumiemy pod nie do końca poprawnym pojęciem żarówki LED, zaczęły coraz szybciej rozwijać się już w latach 60. W 1962 roku wynalezienie diody elektroluminescencyjnej emitującej światło czerwone ogłosił Nick Holonyak Jr., a pierwszy produkt, który swoimi cechami przypomniał diody współcześnie wykorzystywane w naszych domach i biurach, stworzony został w 1972 roku przez George’a Craforda. Zaprojektował on lampy LED emitujące światło o żółtej barwie. O ich komercyjnym sukcesie bez wątpienia zadecydował fakt, że świeciły one aż dziesięciokrotnie jaśniej od wykorzystywanych dotychczas diod czerwonych, utrzymując jednocześnie niskie zużycie energii potrzebnej do wyprodukowania światła.

Rozwiązanie to jednak nie weszło natychmiast na szeroką, rynkową skalę. Głównym powodem były niezwykle wysokie koszty produkcji LED-ów i wciąż niedoskonała technika ich wytwarzania. Wszystko zmieniło się dopiero w 2009 roku, kiedy nastąpiła rewolucja oświetleniowa, a w domach na masową skalę zaczęto wymieniać stare żarówki Edisona na ich nowoczesne, energooszczędne wersje. Wówczas pojawiły się też zaawansowane konstrukcyjnie lampy LED-owe, które, choć wciąż kosztowne, stanowiły niezwykle wydajną alternatywę dla starych modeli żarówek. Dziś żarówki LED królują w niemal wszystkich polskich domach. Mogą one świecić nawet kilkadziesiąt razy dłużej, niż żarówki starego typu, zużywają naprawdę niewiele prądu i są przyjazne środowisku. Dowiedzmy się więc, jak wybrać najlepsze dla nas żarówki LED do domu, biura i oświetlenia zewnętrznego!

Żarówki LED-owe do domu – czym się kierować przy wyborze? Jak dobrać moc, barwę światła, żywotność i rodzaj gwintu?

Wiemy już, że od 2009 roku żarówki LED stały się jednymi z najpopularniejszych urządzeń wykorzystywanych do oświetlenia domu czy mieszkania nie tylko w Polsce, lecz również w innych krajach Europy. Wynika to z faktu, iż obecnie koszty zakupu światła na bazie diod LED-owych znacznie spadły, dlatego stały się one bardzo przystępną formą oświetlania przestrzeni – zarówno domowej, jak i komercyjnej czy przemysłowej. Decyzja, że w naszym domu zamontowane zostaną właśnie LED-y, to jednak jedynie początek niemałego wyzwania. Przy niezwykle bogatej ofercie rynkowej, która proponuje najróżniejsze formy, kształty i rodzaje oświetlenia LED, przychodzą momenty, w których trudno podjąć jednoznaczną decyzję. Co powinniśmy wziąć pod uwagę, planując światła LED w naszym domu? Czy oświetlenie tego typu naprawdę jest ekologiczne i bezpieczne dla środowiska? Jak odróżnić oznaczenia mocy, dobrać odpowiednią barwę i natężenie oświetlenia do naszych potrzeb? Czy da się określić przewidywaną żywotność danej żarówki? A na końcu najtrudniejsze, czyli jak dobrać odpowiedni gwint? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania, podkreślające najistotniejsze czynniki, które koniecznie musimy wziąć pod uwagę przed zakupem urządzenia LED. Dzięki temu zyskamy pewność, że nowo zakupione światło w pełni nas usatysfakcjonuje:

Moc

Przy kupowaniu zwykłych żarówek to właśnie moc stanowiła najważniejszy punkt odniesienia. Wiedzieliśmy, jakich efektów potrzebujemy, dlatego do pomieszczeń o zapotrzebowaniu na intensywniejsze oświetlenie wybieraliśmy żarówki o mocy 60, 75 a nawet 100 W, natomiast do łazienki czy przedpokoju wystarczyły te 25- czy 40-watowe. Przy oświetleniu LED sprawa wygląda nieco inaczej, gdyż diody elektroluminescencyjne pobierają znacznie mniej prądu, niż inne źródła światła, a więc do skutecznego oświetlenia kuchni wystarczą nam na dobrą sprawę żarówki o mocy 7 czy 10 W. W dobraniu odpowiedniego LED-u w miejsce tradycyjnej żarówki pomoże nam wartość jego lumenów, czyli jednostki określającej wielkość emitowanego światła.

Liczba lumenów przypisana do światła LED w porównaniu z odpowiadającą jej mocą zwykłej żarówki:

  • 220 – 250 lumenów – 25 W,
  • 410 – 470 lumenów – 40 W,
  • 700 – 810 lumenów – 60 W,
  • 920 – 1060 lumenów – 75 W,
  • 1300 – 1530 lumenów – 100 W,
  • 2100 – 2350 lumenów – 150 W.

Możemy również z łatwością porównać moc posiadanego przez nas urządzenia halogenowego z mocą żarówki LED. Aby to zrobić, wystarczy całkowitą wartość lumenów emitowanych przez dane urządzenie LED podzielić na dziesięć. Da nam to przybliżoną moc urządzenia halogenowego, dającego tę samą ilość światła, wyrażoną w watach. Biorąc pod uwagę fakt, że dobrej jakości żarówka LED emituje około 80 lm/W, żarówka o mocy 10 W wytwarza aż 800 lumenów. Taką samą ilość lumenów zapewni nam urządzenie halogenowe o mocy… aż 80 W! Pamiętajmy więc, że w przypadku oświetlenia przy pomocy diod elektroluminescencyjnych moc wyrażona w watach to nie wszystko. Stuwatowa żarówka tradycyjna mogła być odpowiednia do oświetlenia przestronnej kuchni, ale stuwatową żarówkę LED polecamy raczej klientom, którzy potrzebują odpowiednio intensywnego źródła światła na… parking strzeżony.

Barwa światła

Barwę światła określa się jednostką znaną jako Kelviny (K). Im więcej Kelvinów przypisane jest danej żarówce, tym chłodniejszą barwę emituje. Punktem wyjścia jest tutaj barwa światła słonecznego, która wynosi około 6500 K. Klasyczna żarówka ma zwykle do 2700 K, natomiast światło LED-owe zwykle nie schodzi poniżej 3000 K. Oznacza to, że LED-y wydzielają nieco chłodniejsze światło od tradycyjnego oświetlenia, co dla odbiorcy stanowi jedynie kwestię przyzwyczajenia. Jeśli zależy nam na przyjemnym świetle, szukajmy LED-ów o jak najmniejszej liczbie Kelvinów, inaczej narazimy się na zakup zimnego, martwego światła. Innym istotnym współczynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy dobieraniu barwy światła, jest wskaźnik oddawania barw (CRI lub Ra). Jego maksymalna wartość wynosi 100, co oznacza, że dane światło oddaje kolory w 100% zgodnie ze światłem słonecznym. Gdy na opakowaniu żarówki widzimy symbol Ra=80, otrzymujemy informację, że korzystając z tego właśnie artykułu zobaczymy tylko 80% kolorów. Ta wartość wskaźnika oddawania barw to jedna z najniższych, na jakie powinniśmy się decydować, jeżeli zależy nam na przyjemnym, żywym oświetleniu domu. Niższe wartości przekłamują bowiem kolory tak bardzo, że nadają się wyłącznie do oświetlenia zewnętrznego, najlepiej w miejscu o słabym ruchu zarówno pieszych, jak i pojazdów.

Żywotność i bezpieczeństwo dla środowiska

Nie mniej istotna jest także żywotność danej żarówki, czyli deklarowana przez producenta liczba godzin pracy wybranego źródła oświetlenia. W przypadku żarówek LED wyniki te są naprawdę imponujące – niektóre egzemplarze mogą wytrzymać nawet do 100 000 godzin aktywnej pracy, a więc nawet 100 razy więcej niż tradycyjna żarówka wolframowa! Oznacza to, że ich żywotność przy ekonomicznym użytkowaniu może wynieść nawet 30 lat!

Bezpieczeństwo żarówek LED dla środowiska wynika nie tylko z faktu, że do pracy potrzebują one znacznie mniej energii, niż ich tradycyjne bądź halogenowe odpowiedniki, co przyczynia się do niższego zużycia prądu i związanych z tym zanieczyszczeń. Należy pamiętać również, że do do ich produkcji wykorzystuje się niemal wyłącznie materiały podlegające recyklingowi, dzięki czemu w procesie ich eksploatacji nie powstają dodatkowe odpady. Przede wszystkim jednak zużycie jednej żarówki LED dobrej jakości zajmie nam z pewnością więcej niż 10 lat, co pozwala na zredukowanie produkcji odpadów do minimum. Mamy więc pewność, że wybierając żarówki LED wybieramy naprawdę najbardziej ekologiczne i przyjazne środowisku rozwiązanie.

Rodzaj gwintu

Gdy planujemy wymianę starego oświetlenia na diody LED, przed udaniem się do sklepu elektrycznego należy dokładnie sprawdzić, jakich rodzajów gwintu czy też mocowania potrzebujemy. Klasycznymi rodzajami mocowań są tzw. gwinty Edisona, oznaczane dużą literą E. W przypadku świateł halogenowych spotykamy się natomiast z trzonkami nazywanymi literką G. Zagadnienie to jest jednak często zbyt skomplikowane, czy wręcz kłopotliwe dla niezbyt obeznanych w tej tematyce klientów, dlatego warto poświęcić mu nieco więcej czasu i miejsca. W kolejnych częściach artykułu zamieszczamy więc dokładny opis najpopularniejszych mocowań, jakie spotykamy w przestrzeniach mieszkalnych, wraz ze wskazaniem modeli danego typu dostępnych w hurtowni elektrycznej Alkan.

Żarówka LED z gwintem E14

Do jednych z najczęściej poszukiwanych modeli żarówek LED należy ta z gwintem E14. Litera E pochodzi od nazwiska słynnego wynalazcy żarówki wolframowej, natomiast liczba 14 to średnica gwintu w milimetrach. Żarówka LED-owa z gwintem E14 pasować będzie więc na miejsce żarówek z tą samą średnicą. E14 to tak zwany “mały gwint”. Tego rodzaju źródła światła pasują do większości lampek stołowych i biurkowych. Gwint E14 montowany jest głównie w żarówkach pracujących na napięcie 230 V w domowych i komercyjnych instalacjach elektrycznych.

Czołowi producenci żarówek LED z gwintem E14 to GTV oraz OSRAM.

Żarówki LED E14 producenta GTV dostępne w hurtowni elektrycznej Alkan:

  • żarówki LED w kształcie świeczek w wersji 3, 6 oraz 8 W,
  • żarówki LED w kształcie kulek w wersji 3,5, 6 oraz 8 W.

Żarówki LED E14 producenta OSRAM dostępne w hurtowni elektrycznej Alkan:

  • żarówka LED półokrągła o mocy 5,7 W,
  • żarówka LED podłużna o mocy 5,7 W.

Żarówka LED z gwintem E27

Żarówki LED z gwintem E27 nazywane są światłem z “dużym gwintem”. Jest to klasyczny, wkręcany gwint, który współpracuje z napięciem 230 V. Żarówki LED E27 stosowane są najczęściej w instalacjach domowych i komercyjnych. Stanowią najpopularniejszy zamiennik tradycyjnych źródeł światła. Niezwykle uniwersalne, łatwo dostępne i proste w mocowaniu stanowią sprawdzony produkt, po który sięgają miliony. Ich niezwykłą zaletą jest wysoka odporność na cykle włączania i wyłączania, dlatego żarówki LED E27 świetnie nadają się do miejsc, gdzie światło zapalane jest często i na krótko, jak łazienki czy korytarze.

Żarówka LED z gwintem E27

Czołowi producenci żarówek LED z gwintem E27 to GTV oraz OSRAM.

Żarówki LED E27 producenta GTV dostępne w hurtowni elektrycznej Alkan:

  • żarówka LED w kształcie świeczki o mocy 6 W,
  • żarówka LED w kształcie kulki o mocy 6 oraz 8 W,
  • żarówka LED o ciepłym, białym świetle o mocy 6, 10, 12 i 15 W.

Żarówki LED E27 producenta OSRAM dostępne w hurtowni elektrycznej Alkan:

  • żarówka LED w kształcie klasycznej żarówki Edisona o mocy 6, 9,5 oraz 11,5 W,
  • żarówka LED w kształcie bańki o białej, ciepłej barwie.

Żarówka LED z gwintem GU10

Żarówki LED z trzonkami oznaczonymi literą G, czyli między innymi GU10, to zamienniki oświetlenia halogenowego. Jeśli więc w Twoim domu do tej pory rozmieszczone były halogeny, a planujesz prace remontowe związane z wymianą oświetlenia na LED, musisz dokładnie sprawdzić, jaki rodzaj trzonka będzie potrzebny. Jednym z najpopularniejszych rodzajów gwinta jest tutaj właśnie wspomniane GU10. Wymiana jeden do jednego z wysokonapięciowych reflektorków halogenowych na LED-y przyniesie użytkownikowi wiele zalet, a przede wszystkim wspomnianą już przez nas znaczną oszczędność energii, wynikającą z różnicy w wytwarzaniu wystarczającej ilości lumenów przez urządzenia halogenowe. Ważny jest jednak także czas pracy nowych żarówek. Nowoczesne LED-y GU10 mogą osiągać żywotność wynoszącą nawet 50 000 godzin. Przy jednoczesnej niskiej awaryjności, brakiem konieczności dokonywania konserwacji oraz niewielkim poborem prądu, żarówki LED są świetną, energooszczędną inwestycją.

Czołowi producenci żarówek LED z gwintem GU10 to GTV, OSRAM.

Żarówki LED GU10 producenta GTV dostępne w hurtowni elektrycznej Alkan:

  • żarówka LED o białej, ciepłej barwie światła
  • żarówki LED o mocy 7,5 W w wersjach emitujących ciepłe, neutralne lub zimne światło,
  • żarówki LED o mocy 6 W w wersjach emitujących ciepłe, neutralne lub zimne światło,
  • żarówka LED o mocy 3 W,
  • żarówka LED w zestawie z gniazdem GU10,

Żarówki LED GU10 producenta OSRAM dostępne w hurtowni elektrycznej Alkan:

  • żarówka LED o mocy 200 lumenów,
  • żarówka LED o mocy 310 lumenów.

Kiedy wybrać niskonapięciowe oprawy i taśmy LED zasilane prądem stałym 12 V zamiast klasycznych żarówek?

W pewnych sytuacjach o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie niskonapięciowych opraw LED lub taśm LED zasilanych prądem stałym 12 V, a nie klasycznych żarówek. O ile z łatwością dobierzemy odpowiednią żarówkę do górnego oświetlenia czy do biurowych lampek, o tyle przy montażu dodatkowego oświetlenia w biurowych ciągach komunikacyjnych (a w domu przy meblach czy w celu doświetlenia lustra w łazience) o wiele wygodniejsze będą oprawy wpuszczane lub taśmy LED zasilane prądem stałym 12 V.

Kiedy warto zdecydować się na niskonapięciowe oprawy LED?

Przede wszystkim właśnie wówczas, gdy potrzebujemy niewielkiego strumienia świetlnego, który odpowiednio doświetli wybrane przez nas powierzchnie. Klienci szczególnie chętnie decydują się na montaż opraw LED pod górnymi meblami w kuchni, dzięki czemu blaty kuchenne możemy w razie potrzeby oświetlić bez włączania górnego światła. Sprawdzi się to przede wszystkim w ciemnych kuchniach, w których okna wychodzą na północ – to w nich najczęściej potrzebujemy bowiem doświetlania powierzchni, na których przyrządzamy posiłki czy przekąski. Potrzeba ta występuje nawet w ciągu dnia, gdy górne światło nie jest jeszcze wymagane. Oprawy niskonapięciowe stosuje się również w budynkach biurowych w celu oświetlenia długich ciągów komunikacyjnych, czyli korytarzy oraz klatek schodowych. Możemy rozmieścić je co kilka metrów, tak aby dawały wystarczającą ilość światła potrzebną do swobodnego poruszania się po budynku. Zwiększa to znacznie bezpieczeństwo przebywających w nim osób, a jednocześnie nie wiąże się z wysokimi kosztami – niskonapięciowe oprawy LED nie pobierają bowiem dużo prądu.

W hurtowni elektrycznej Alkan znajdziemy szeroki wybór niskonapięciowych opraw LED zasilanych prądem stałym 12 V polskiej firmy Ledix. W dostępnych w ofercie kolekcjach Lami i Teti znajdziemy różne kolorystyczne wersje nowoczesnych opraw w geometrycznych kształtach. Każda z nich dostępna jest w kilku różnych opcjach barwy korpusu i dwóch wersjach emitowanego światła – ciepłego lub zimnego. Oprawy Ledix nadają się do instalacji także na powierzchniach drewnianych, dzięki czemu z łatwością zamontujemy je tam, gdzie będą nam najbardziej potrzebne.

Kiedy lepiej wybrać długie, kilkumetrowe taśmy LED 12 V?

Odpowiedź jest dość prosta – kilkumetrowe taśmy sprawdzą się w długich ciągach komunikacyjnych wymagających stosunkowo dużej ilości oświetlenia. W takich sytuacjach rozmieszczanie co pół metra wpuszczanej oprawy LED może bowiem stać się zbyt męczące, zwłaszcza gdy do oświetlenia mamy kilkaset metrów korytarzy, co często zdarza się w wielkich biurowcach. Instalacja taśm LED będzie wówczas znacznie szybszym i bardziej wydajnym rozwiązaniem.

Taśmy LED

Przed zakupem taśm LED upewnijmy się jednak, że mamy do czynienia z towarem najlepszych producentów. Tanie taśmy LED charakteryzują się bowiem o wiele krótszym czasem świecenia – często nawet wbrew umieszczonym na opakowaniu informacjom. Często wykorzystują również większe i rozmieszczone bliżej siebie diody, aby dać klientowi poczucie, że właśnie ta taśma zapewni mu największą ilość światła, co niestety często jest nieprawdą. Jakość i ilość światła nie zależy bowiem od rozmiaru diod, ale od standardu, w jakim je wykonano, a także od pracy zasilacza. Zwróćmy więc również uwagę na parametry tego urządzenia, które koniecznie należy zakupić wraz z taśmą. Nie dajmy się także zwieść najtańszym produktom w stylu „made in China”, które próbują nas przekonać na przykład długością oferowanych taśm. Długość dobrej jakości taśmy LED nie powinna bowiem przekraczać 5 metrów. Wszystko ze względu na fakt, że w dłuższym urządzeniu prąd nie dotarłby do końca taśmy, a diody świeciłyby przez to nierówno. Ponadto decydując się na taśmę LED wyprodukowaną przez renomowaną, najlepiej polską firmę, mamy pewność co do warunków gwarancji. Wiele mniej znanych firm nadużywa niestety zaufania klientów w tej kwestii, drobnym drukiem umieszczając w dokumentach gwarancyjnych informację, że taśma podlega gwarancji wyłącznie, jeśli świeci maksymalnie przez 3-4 godziny na dobę. Wybierając produkt firmy obecnej na rynku od wielu lat mamy również pewność, że nie przestanie ona istnieć z dnia na dzień, gdyż w takich przypadkach gwarancja niestety do niczego klienta nie uprawnia.

W ofercie hurtowni elektrycznej Alkan znajdziemy wyłącznie produkty renomowanych, polskich firm. Widnieją tu zarówno taśmy LED emitujące białe światło o chłodnej lub ciepłej barwie, jak i taśmy RGB, w których diody mają zielony, czerwony i niebieski kolor, a urządzeniem możemy sterować za pomocą dołączonego pilota. Wszystkie dostępne produkty zostały tu szczegółowo opisane, dzięki czemu możemy wybrać taśmę LED, która spełni wszystkie nasze wymagania co do jasności i barwy światła, optymalnego dobowego czasu działania i możliwości docięcia taśmy do potrzebnych nam wymiarów.

O czym jeszcze pamiętać, wybierając niskonapięciowe urządzenia LED 12 V?

Wybierając niskonapięciowe oświetlenie LED pracujące na 12 V prądu stałego nie zapominajmy, że tego rodzaju urządzenia wymagają użycia zewnętrznego zasilacza, oznaczonego odpowiednim symbolem 12 V DC. Nie są one odpowiednie do podłączenia do gniazdka, w którym płynie prąd zmienny o mocy 230 V – w przypadku takiego podłączenia, urządzenie natychmiast ulegnie spaleniu.

Żarówki LED do ogrodu i nie tylko, czyli jak wybrać LED-y zewnętrzne?

Żarówki LED stają się w ostatnim czasie coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w kwestiach dotyczących oświetlenia zewnętrznego. Jeśli bowiem posiadamy własny kawałek podwórka czy też przydomowy ogród wiemy, jak niezwykle istotne jest jego prawidłowe oświetlenie. Dzięki temu mamy możliwość spędzania na zewnątrz przyjemnych wieczorów i bezpiecznego poruszania się po każdym zielonym zakamarku. Co więcej, oświetlenie odstrasza nieproszonych gości w postaci zwierząt… a czasem nawet ludzi. Aby instalacja elektryczna w ogrodzie była sprawna i funkcjonalna, należy dokładnie ją zaplanować, a następnie zrealizować jeszcze zanim zajmiemy się aranżacją trawników czy alejek. Wybór rodzaju opraw oraz źródeł światła również nie pozostaje bez znaczenia. Możemy wybierać pomiędzy bogatą kolekcją dostępnych na rynku słupków ogrodowych, opraw najazdowych, kinkietów, latarenek, a nawet funkcjonujących bez prądu lamp solarnych. Należy pamiętać, że oprawy wykorzystywane jako forma oświetlenia zewnętrznego powinny mieć odpowiedni poziom ochrony IP, który zabezpieczy je przed negatywnymi wpływami środowiska zewnętrznego i niesprzyjającą pogodą, a przede wszystkim przed szkodliwym działaniem wody. Do ogrodu nadają się oprawy ze stopniem szczelności IP 54, a jeszcze lepiej – IP 55 oraz IP 56. Jeśli planujemy oświetlenie oczka wodnego bądź basenu, nie obejdzie się bez hermetycznych opraw o stopniu szczelności IP 68, które pozwolą nam bezpiecznie korzystać z danego zbiornika, w stu procentach eliminując zagrożenie rozszczelnienia konstrukcji i porażenia prądem.

Żarówki LED jako oświetlenie zewnętrzne ogrodu

Przy oświetlaniu ścieżek i alejek najlepiej postawić na słupki ogrodowe rozmieszczone w regularnych odstępach. Dzięki temu nocne poruszanie się po terenach zielonych stanie się wygodne i bezproblemowe, a dodatkowo znika ryzyko, że jeden spacer zrujnuje pracowicie układany klomb czy też sprowadzi zniszczenie na pieczołowicie plewione grządki. Do słupków ogrodowych pasują światła LED, które pobierają nawet 40 razy mniej prądu niż zastosowany w analogicznym miejscu, tradycyjny reflektor.

Do oświetlania elewacji bądź wnętrza altanki sprawdzą się latarenki i kinkiety ogrodowe montowane na ścianach. Dzięki zastosowaniu żarówek LED w takich oprawach mamy pewność, że do naszego ogrodu nie zlecą się owady. Większość z nich (ćmy, muchy, komary) wabi światło UV, którego żarówki LED w ogóle nie emitują. Brak owadów oznacza także brak żywiących się nimi drapieżników, co oznacza, że na naszym podwórku nie pojawi się nagle plaga pająków, żab czy nietoperzy.

Żarówki czy ogrodowe lampy solarne oparte o technologię LED?

Decydując się dziś na oświetlenie przydomowego ogrodu z wykorzystaniem urządzeń opartych o technologię LED nie musimy ograniczać się już do żarówek, zwanych też popularnie diodami. Alternatywą dla opraw świetlnych tego typu, które niestety wymagają stałego dostępu do prądu, są obecnie bezprzewodowe solarne lampy LED. Ich działanie opiera się o wykorzystanie energii słonecznej, są więc niezwykle ekologicznym źródłem światła. W dodatku ich utrzymanie nic nas nie kosztuje! Oczywiście taką lampę należy umieścić w odpowiednim miejscu ogrodu, gdzie zapewniony jest dostęp do światła słonecznego. Lampa pobiera promienie UV, a następnie przekształca je w energię elektryczną przy udziału procesu fotowoltaicznego, dzięki czemu może w nocy emitować potrzebne nam światło bez generowania jakichkolwiek kosztów. Jedyne, na co musimy wydać tu pieniądze, to sam sprzęt. Nie należy on jednak do najtańszych i na pewno nie jest to inwestycja dla każdego. Niemniej decydując się na ogrodowe lampy solarne LED mamy pewność, że zainwestowane pieniądze szybko się zwrócą, a my nie będziemy musieli zaprzątać sobie głowy rachunkami za oświetlenie zewnętrzne.

Niektóre wersje solarnych lamp ogrodowych LED dodatkowo wyposażone są także w czujniki ruchu i zmierzchu, dzięki czemu światło emitowane jest jedynie w momencie, gdy faktycznie zachodzi taka potrzeba. Jednocześnie nie musimy martwić się o uruchomienie go i wyłączenie w odpowiedniej chwili. Niezależnie od tego, czy wracamy do domu późną nocą, czy może pozwoliliśmy sobie dłużej pospać w dzień, lampy z czujnikami zmierzchu i ruchu same uruchomią się i wyłączą, gdy nie będą potrzebne. Lampy solarne to jednak nie jedyne urządzenia wykorzystujące technologię LED, które często wyposaża się w ten rodzaj czujników. Jeśli zależy nam na tej funkcji, a nasz ogród jest zacieniony przez większość (nawet słonecznego) dnia, możemy wybrać też naświetlacze LED z czujnikami ruchu czy zmierzchu.

Lampa solarna LED

Alternatywa dla żarówek – naświetlacze LED z czujnikami ruchu i zmierzchu, czyli pomysłowe oświetlenie obejścia i ogrodu

Ciekawym pomysłem na oświetlenie zewnętrzne obejścia i ogrodu jest wykorzystanie nie żarówek, lecz naświetlaczy LED z czujnikiem ruchu. Odpowiednio rozplanowane i zaprogramowane dają nam praktycznie nieograniczone możliwości wdrożenia ciekawych świetlnych aranżacji. W dodatku niezwykle dbają o zasobność naszego portfela, gdyż światło nie będzie uruchamiać się w momencie, gdy nie zachodzi taka potrzeba. Oznacza to spore oszczędności na energii elektrycznej, a w efekcie – niższe rachunki za prąd.

Jak działają urządzenia tego rodzaju? To bardzo proste. Naświetlacze LED wyposażone w czujnik ruchu zapalają się w momencie, gdy w pobliżu zarejestrowany zostanie ruch, i gasną po upływie czasu określonego przez nas przy programowaniu urządzenia. Obecnie na rynku spotkać możemy się z trzema różnymi wersjami czujników ruchu, z których każdy cechuje się odmiennymi właściwościami pracy i jest polecany w innych warunkach. Są to czujniki ruchu działające na podczerwień, czujniki na fale elektromagnetyczne lub czujniki reagujące na fale ultradźwiękowe. My skupimy się głównie na pierwszym rodzaju, gdyż czujniki działające na podczerwień są dziś najpopularniejszymi na rynku produktami tego typu. Mają one szerokie zastosowanie zarówno w przydomowych, jak i komercyjnych instalacjach elektrycznych.

Dlaczego akurat podczerwień? Podczerwienią lub też promieniowaniem podczerwonym nazywamy promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez różne obiekty, w tym – żywe organizmy. Czujnik wykrywa je w momencie, gdy promieniowanie znajdzie się w jego zasięgu, co skutkuje zapaleniem światła lampy. Tego rodzaju czujniki w oświetleniu sprawdzają się przy podjazdach, furtkach, na klatkach schodowych oraz w ogrodzie. Co istotne, możemy dobrać zarówno czas, po jakim lampa samoistnie się wyłączy, jak i rodzaj obiektów, na które reaguje. Opcja ignorowania promieniowania wydzielanego przez obiekty inne niż człowiek pozwala uniknąć sytuacji, w której czujnik włącza lampę, gdy na ogrodzie bawią się psy czy koty. Tego rodzaju czujniki w oświetleniu sprawdzają się zarówno we wnętrzu budynku, na przykład na klatkach schodowych, jak również na zewnątrz, przy podjazdach i furtkach oraz w ogrodzie. Pamiętajmy jednak, że w przypadku, gdy postanowimy zastosować czujniki na podczerwień na zewnątrz, koniecznie musimy wybrać urządzenie o odpowiednim stopniu szczelności, co pozwoli na ochronę czujnika przed szkodliwym działaniem wilgoci, kurzu i pyłu. Powinniśmy więc zdecydować się na urządzenie o stopniu ochrony IP44 lub wyższym.

Niniejsza strona korzysta z plików cookie

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

  • Niezbędne pliki cookie przyczyniają się do użyteczności strony poprzez umożliwianie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie i dostęp do bezpiecznych obszarów strony internetowej. Strona internetowa nie może funkcjonować poprawnie bez tych ciasteczek.

  • Pliki cookie dotyczące preferencji umożliwiają stronie zapamiętanie informacji, które zmieniają wygląd lub funkcjonowanie strony, np. preferowany język lub region, w którym znajduje się użytkownik.

  • Statystyczne pliki cookie pomagają właścicielem stron internetowych zrozumieć, w jaki sposób różni użytkownicy zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

  • Marketingowe pliki cookie stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej cenne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.

  • Nieklasyfikowane pliki cookie, to pliki, które są w procesie klasyfikowania, wraz z dostawcami poszczególnych ciasteczek.

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.

Potrzebujesz pomocy?