Żarówki Smart

Żarówki Smart

Żarówki Smart są obecnie jednym z podstawowych elementów instalacji domów inteligentnych. Ich zastosowanie pozwala na automatyzację procesów oświetleniowych w tego typu budynkach, zapewniając wygodę sterowania światłem oraz jego synchronizację, za pomocą odpowiednich rozwiązań technologicznych. Inteligentne żarówki mogą też znacząco rozwijać system smart home, np. poprzez zwiększenie bezpieczeństwa obiektu. Osprzęt z tej kategorii znaleźć można w ofercie hurtowni Alkan.

Spis treści
Jak działają?
Funkcje
Harmonogram działania i profile oświetlenia
Zalety
Żywotność i zużycie energii
Jak wybrać?
Parametry
Oferta Alkan

Jak działają żarówki Smart?

Żarówki Smart działają za sprawą wbudowanego modułu Wi-Fi, pozwalającego na komunikację z siecią bezprzewodową. Po zamontowaniu wystarczy jedynie sparować je ze sterownikiem. Najczęściej funkcję tę spełnia dedykowana aplikacja, którą należy zainstalować w pamięci smartfona czy tabletu. Możliwość połączenia bezprzewodowego sprawia, że działanie inteligentnej żarówki da się kontrolować zdalnie, na przykład z poziomu kanapy lub fotela. Poszczególne modele mogą mieć różny zakres funkcji, komend i harmonogramów, pozwalających na optymalne dostosowanie oświetlenia do własnych potrzeb. Żarówki te znacząco podnoszą wygodę użytkowania domu inteligentnego, wzbogacając go o proste rozwiązania z zakresu automatyki oświetleniowej.

Funkcje

Podstawową funkcją żarówek inteligentnych jest możliwość zdalnego sterowania. Odpowiednia aplikacja służy zarówno do włączania lub wyłączania światła, jak i obsługi wszystkich zaawansowanych parametrów. Większość żarówek tego typu posiada funkcję przyciemniania i rozjaśniania, która pozwala na dostosowanie poziomu jasności do pory dnia. Osprzęt smart często wyposażany jest również w regulację temperatury barw, a tym samym możliwość zmiany światła na cieplejsze lub chłodniejsze. Niektóre żarówki inteligentne mają opcję automatycznego dostosowania parametrów światła, o ile w systemie smart home działa odpowiedni czujnik. Na uwagę zasługuje też funkcja zmiany koloru światła, pozwalająca na utworzenie efektownej atmosfery w naświetlanym obszarze. Ilość wariantów kolorystycznych jest praktycznie nieograniczona, dzięki czemu wnętrze, taras czy ogród da się zmienić nie do poznania.

Żarówka Smart LED Ledvance

Harmonogram działania i profile oświetlenia

W przypadku wielu modeli żarówek inteligentnych istnieje możliwość tworzenia własnych harmonogramów pracy. Za ich pośrednictwem użytkownik może określić, kiedy światło powinno się zapalić lub zgasnąć. Rozwiązanie to pozwala na wygodne zaplanowanie działania urządzenia w poszczególne dni tygodnia i pory doby, np. poprzez automatyczne ustawienie uruchomienia światła w ogrodzie i na werandzie po zmroku. Harmonogram da się też wykorzystać do symulacji obecności domowników podczas ich nieobecności, co skutecznie odstrasza potencjalnych włamywaczy. Na uwagę zasługują ponadto gotowe profile oświetlenia, których utworzenie niweluje konieczność osobnej regulacji każdej żarówki. Nowoczesne żarówki inteligentne mogą też raportować zużycie energii, co sprzyja jej lepszemu monitorowaniu oraz kontrolowaniu kosztów eksploatacyjnych.

Jakie zalety posiada żarówka smart LED i jak wybrać odpowiedni model?

Żarówka smart LED nie korzysta z klasycznego, żarnikowego źródła światła, tylko energooszczędnych diod elektroluminescencyjnych. W zależności od parametrów, funkcji i stopnia zaawansowania urządzenia może być ich nawet kilka. Niektóre modele żarówek dysponują diodami LED w różnych kolorach, których łączenie w wielu konfiguracjach i stopniach natężenia pozwala na uzyskanie kilkunastu milionów wariantów kolorystycznych światła. Niemałą zaletą jest fakt, że takie żarówki nie potrzebują do działania żadnej specjalnej oprawy. Wystarczy zwykła lampa, którą da się normalnie uruchomić za pomocą włącznika. Aby korzystać z zaawansowanych funkcji smart, żarówkę LED należy podłączyć do domowej sieci Wi-Fi.

Żarówka LED GU10 Ledvance

Żywotność i zużycie energii

Do zalet żarówek inteligentnych LED należy ich bardzo długa żywotność, która przy zwykłym codziennym użytkowaniu sięga nawet kilkudziesięciu lat. W dłuższej perspektywie takie rozwiązanie zapewnia duże oszczędności. W zestawieniu z klasycznymi żarówkami, modele w technologii LED cechuje też niższe zużycie energii. Ważnym parametrem jest moc, która wynosi zazwyczaj od 5 do 10 W mocy użytkowej. Żarówka inteligentna LED, o mocy 10 W daje bardzo mocne światło, odpowiadające nawet 60 W żarówki klasycznej. Nie bez znaczenia pozostaje zakres temperatury światła, określający możliwość jej regulowania. Jako ciepłe odbierana jest temperatura 2500 K, natomiast jako białe i zbliżone do barwy dziennej – powyżej wartości 4000 K.

Jak wybrać?

Inteligentna żarówka Wi-Fi jest obecnie standardem, jednak istnieją także modele wykorzystujące moduł Bluetooth. Niewielki zasięg tego systemu łączności sprawia jednak, że ich funkcjonalność jest mocno ograniczona. Ważnym aspektem przy wyborze żarówki inteligentnej powinna być aplikacja, za pomocą której sterować można poszczególnymi funkcjami. Kluczowe znaczenie ma język obsługi, najlepiej polski lub angielski. Na wygodę i łatwość użytkowania wpływa intuicyjność oraz przejrzystość aplikacji, a także oferowany przez nią zakres funkcji.

Parametry

Przy wyborze żarówki inteligentnej warto zwrócić uwagę na barwę światła. Najprostsze modele mogą świecić jedynie w bieli, podczas gdy bardziej zaawansowane konstrukcje dysponują różnokolorowymi diodami. Nie bez znaczenia pozostaje również strumień światła, który określany jest w lumenach. Parametr ten określa, z jaką intensywnością świecić będzie inteligentna żarówka LED. Im wyższy strumień, tym więcej światła emitują diody i jest ono mocniejsze. Integralnym elementem wielu nowoczesnych żarówek tego typu jest system chłodzenia, który przedłuża żywotność. Najczęściej ma formę radiatora lub niewielkiej membrany, zapewniającej cyrkulację powietrza poprzez drgania oraz odprowadzającej w ten sposób ciepło. Inteligentna żarówka może też mieć różny kąt świecenia, decydujący o przeznaczeniu osprzętu oraz miejscu instalacji. Parametr ten wynosi najczęściej 140 lub 180 stopni.

Żarówka Tuya Smart GU10 RUVA firmy Edo w ofercie Alkan

Żarówka Tuya Smart GU10 RUVA firmy Edo to jeden z modeli oferowanych przez naszą hurtownię. Urządzenie pozwala na dowolne ustawienie temperatury barwowej od bieli ciepłej do zimnej, a także posiada funkcje rozjaśniania i ściemniania. Kombinacja 16 milionów kolorów pozwala na uzyskanie światła o dowolnym kolorze, a dostępne sceny da się edytować pod kątem stylu i czasu użytkowania. Użytkownik ma też możliwość skonfigurowania harmonogramu, dzięki któremu lampa automatycznie włączy się lub wyłączy o wybranej porze dnia lub godzinie. Obecność minutnika pozwala na ustawienie czasu wyłączenia. Na szczególną uwagę zasługuje funkcja zmiany koloru światła zgodnie z rytmem muzyki, poprzez współpracę aplikacji z mikrofonem telefonu. Użytkownik może korzystać z różnych asystentów głosowych, parować wiele lamp w jedną grupę czy tworzyć funkcje automatyczne, np. włączanie światła w wybranej lokalizacji. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Alkan, gdzie znaleźć można także inne żarówki inteligentne.

Potrzebujesz pomocy?