ALKAN - Hurtownia Elektryczna
Podane ceny dostępne są wyłącznie przy zamówieniach przez sklep internetowy. Ceny w oddziałach stacjonarnych mogą się różnić.

Jak wybrać idealne oświetlenie do łazienki?

Łazienka to jedno z tych pomieszczeń, w którym użyteczność i poręczność często bierze górę nad designem i oryginalnością wykończeń. To właśnie dlatego, w większości tych pomieszczeń, możemy zobaczyć proste lampy, kinkiety i oświetlenia lustra, których jedynym zadaniem jest dawanie światła. A przecież oświetlenie potrafi zmienić wygląd nawet najbardziej nudnego wnętrza. Nadaje dramatyzmu, dodaje nastroju i wcale nie musi przy tym tracić na użyteczności.

Wybierając oświetlenie do łazienki musimy kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim wszelkie źródła światła w niej zamontowane, muszą nadawać się do pomieszczeń o wysokiej wilgotności. W zależności od tego jak blisko wanny czy kabiny prysznicowej chcemy mieć naszą lampę, wybierzmy taką z odpowiednim stopniem ochrony IPX. Dzięki temu wilgoć im nie zaszkodzi, a i my nie będziemy narażeni na porażenie prądem.

Również montowanie gniazdek powinno być w łazience przemyślane. Nie powinny się one znaleźć bliżej niż 50-60cm od wanny, umywalki czy kabiny prysznicowej. Także tutaj należy zwrócić uwagę na odpowiedni stopień ochrony przed wilgocią. Najlepiej wybierać te z plastikową osłonką, która ochroni gniazdko przed chlapiącą wodą, kiedy nie jest używane.

Kiedy już wiemy gdzie zamontować nasze źródła światła, możemy przejść do najprzyjemniejszego etapu, czyli wyboru lampy.

W łazience, jak w każdym pomieszczeniu, warto postawić na kilka punktów świetlnych, które można dowolnie włączać i wyłączać. Dzięki temu możemy zapalić mocne górne światło, aby zrobić porządek, ale też kilka małych lampek, tworząc intymną, relaksującą atmosferę.

W zależności od stylu i wielkości łazienki, możemy wybierać między lampami o prostej, nowoczesnej formie, w stylu art deco, glamour, a nawet rustykalnym, w oprawach jak sprzed lat. Wybór jest ogromny i warto z niego skorzystać. Odpowiednio wykorzystane oświetlenie potrafi z nawet niewielkiej łazienki zrobić prawdziwe spa, w którym zrelaksujemy się po całym dniu.