Lampa do szkoły

Lampa do szkoły

Lampa do szkoły to specjalnie przygotowana oprawa, która jest dedykowana oświetlaniu różnego rodzaju wnętrz edukacyjnych. Celem stosowania takich urządzeń ma być utworzenie optymalnych warunków do pracy i nauki. Odpowiednie oświetlenie może sprzyjać koncentracji, a także niwelować problemy związane z wielogodzinnym przebywaniem w pomieszczeniu. Lampy takie stanowią uzupełnienie dla światła naturalnego, którego przez znaczną część roku brakuje.

Spis treści:
Jakie wymagania musi spełnić?
Zasady oświetlania przestrzeni szkolnych
Dobór oświetlenia do pomieszczeń w szkole
Dlaczego technologia LED to dobre rozwiązanie?
Wysoka wytrzymałość i bezpieczeństwo
Niskie koszty utrzymania i zgodność z normami
Jaka będzie najlepsza?
Parametry źródła światła

Jakie wymagania musi spełnić lampa do szkoły?

Lampa do szkoły powinna być przede wszystkim nowoczesna i wydajna, aby spełniać wymogi placówek edukacyjnych. Takim oczekiwaniom mogą sprostać oprawy LED, które oferujemy w naszej hurtowni elektrycznej Alkan. W szkole odpowiednie oświetlenie jest niezbędne dla utrzymania dobrej widoczności, która ułatwia naukę uczniom i pracę nauczycielom. Nie bez znaczenia pozostają kwestie związane z bezpieczeństwem poruszania się. Naturalne światło często jednak okazuje się niewystarczające, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, o późniejszych porach dnia czy po prostu przy pochmurnej pogodzie. W takich warunkach najlepszym rozwiązaniem będzie zadbanie o odpowiednie światło sztuczne, na przykład nowoczesne lampy LED.

Zasady oświetlania przestrzeni szkolnych

Sztuczne źródła światła stosowane w szkołach powinny być zbliżone do naturalnego światła białego, co wymaga zapewnienia odpowiednio bogatego spektrum emitowanego światła. Takie lampy będą najlepsze dla samopoczucia uczniów i nauczycieli, ponieważ korzystnie wpływają na wiele procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie. Dobre oświetlenie podnosi efektywność nauki, ponieważ przyspiesza i ułatwia przyswajanie informacji. Na jego jakość w szkole wpływają różne czynniki. Lekcje trwają zwykle po kilka godzin, co wymaga intensywnej pracy wzrokowej i skupienia. Nie bez znaczenia pozostają też względy ekonomiczne, które wpływają na dobór aparatury oświetleniowej. Z tego względu w szkołach najczęściej stosowane są rozwiązania optymalizujące koszty, a zarazem wydajne i bezpieczne dla zdrowia.

Dobór oświetlenia do pomieszczeń w szkole

Do najważniejszych pomieszczeń w szkole należą klasy, w których przyswajane są nowe informacje. W tym miejscu wykonywanych jest wiele zadań wzrokowych, którym muszą sprostać nauczyciele oraz uczniowie. Aby wszystkie czynności przebiegały prawidłowo i bezpiecznie, konieczne jest zapewnienie wszystkim klasom optymalnego oświetlenia. Lampy powinny ułatwiać spostrzeganie wymaganych szczegółów prezentowanych na tablicy czy w książkach, a także ich rozróżnianie. W każdym pomieszczeniu muszą znaleźć się oprawy ułożone równolegle względem linii obserwacyjnych. Zadaniem sztucznego światła jest uzupełnienie światła dziennego, dlatego takie warunki wymagają utrzymania odpowiedniej temperatury barwowej na poziomie ok. 4000 K. Takie parametry wywierają najkorzystniejszy wpływ na komfort pracy umysłowej i nauki.

Oprawa hermetyczna LED 60

Dlaczego lampa do szkoły LED to dobre rozwiązanie?

Lampa do szkoły wykorzystująca technologię LED to rozwiązanie, które jest obecnie stosowane zdecydowanie najczęściej. Diody elektroluminescencyjne używane w takich oprawach charakteryzują się optymalnymi parametrami świetlnymi w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła, a także są od nich bardziej wydajne. Ich zastosowanie stanowi idealną alternatywę dla lamp żarowych, które obecnie słabo sprawdzają się w szkołach. Lampy LED cechuje wyższa efektywność energetyczna zapewniająca ograniczone zużycie prądu oraz redukcję kosztów związanych z oświetlaniem szkoły.

Wysoka wytrzymałość i bezpieczeństwo

W porównaniu ze standardowymi źródłami światła, diody LED są dużo trwalsze i bardziej wytrzymałe. Kwestia ta pozostaje nie bez znaczenia w warunkach szkolnych. Wyższe parametry wytrzymałościowe wynikają z lepszej jakości komponentów, układów optycznych, układu zasilania czy samego systemu odprowadzania światła. Zakres trwałości diod LED sięga od 50 tys. do nawet 100 tys. godzin, dlatego wymiany źródeł światła są rzadkie i nie muszą być przeprowadzane w trakcie lekcji. Do zalet lamp korzystających tej technologii należy wysoka odporność na wstrząsy, wibracje i uderzenia, zapewniana przez niewielką masę i zwartą konstrukcję. Diody LED nie zawierają też niebezpiecznej rtęci. Same oprawy stosowane w szkołach są praktycznie bezobsługowe, co ułatwia utrzymanie ich w dobrym stanie technicznym. Wyróżnia je ponadto niska awaryjność, a w przypadku utraty napięcia automatycznie załączają się ponownie i dodatkowo mogą współpracować z czujnikami ruchu.

Niskie koszty utrzymania i zgodność z normami

Inwestycja w oprawy LED dla całej szkoły może być dość wysoka, jednak niskie koszty ich utrzymania znacząco to rekompensują. Takie lampy posiadają specyficzne cechy konstrukcyjne, które bardzo dobrze sprawdzają się w oświetlaniu wymagających pomieszczeń. Obecnie w nowych i modernizowanych placówkach edukacyjnych stosowane są praktycznie tylko oprawy z diodami LED. Oświetlenie tego typu spełnia bowiem wymagania Polskiej Normy PL-EN 12464-1, w której regulowane są główne kryteria warunków oświetleniowych w poszczególnych obiektach szkolnych. Lampy LED mogą zwiększyć efektywność nauki poprzez pobudzenie koncentracji uczniów. W Normie zawarto informacje o konkretnych typach pomieszczeń wykładowczych i dydaktycznych, pracowniach, stołówkach, wnętrzach socjalnych czy ciągach komunikacyjnych.

Jaka lampa do szkoły będzie najlepsza?

Lampa do szkoły powinna być odpowiednio dopasowana do specyfiki pomieszczeń, a także rodzaju wykonywanych w nich zajęć lekcyjnych lub innych czynności. Wszystko to przekłada się na spore zróżnicowanie pod względem potrzeb oświetleniowych. W naszej ofercie na szczególną uwagę zasługują lampy liniowe LED oraz panele sufitowe LED, które bardzo dobrze sprawdzają się w placówkach edukacyjnych. Te pierwsze są wykorzystywane zwłaszcza w salach gimnastycznych czy w ciągach komunikacyjnych, natomiast drugie pozwalają na równomierne oświetlenie sali lekcyjnych i pozostałych wnętrz w szkole.

Parametry źródła światła

Poza rodzajem oprawy duże znaczenie mają też parametry samego źródła światła. Natężenie oświetlenia w obszarach wymagających intensywnej pracy wzroku powinno wynosić ok. 500 luksów, a więc utrzymywać się na wysokim poziomie. Takie lampy dedykowane są wnętrzom, w którym uczniowie muszą dużo pisać i czytać. W klasach z monitorami, salach muzycznych czy pracowniach do nauki samodzielnej minimalna wartość natężenia oświetlenia to ok. 300 luksów. Kolejnym ważnym parametrem jest równomierność światła w strefach pracy wzrokowej. Zmienność natężeń na obszarach sąsiadujących powinna być niewielka – najbardziej intensywnie oświetlone tablice lub inne obiekty trzeba otoczyć strefą tła i strefą najbliższego otoczenia, których parametry zostały wyszczególnione w normach. Szukając odpowiedniego oświetlenia, sprawdź ofertę naszej hurtowni Alkan. W razie pytań zapraszamy do kontaktu.

Potrzebujesz pomocy?