Jaki licznik energii elektrycznej wybrać w hurtowni Alkan

Jaki licznik energii elektrycznej wybrać w hurtowni Alkan?

Licznik energii elektrycznej z łatwością wybierzemy i podłączymy z pomocą specjalistów z hurtowni Alkan. Dzięki ich wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu będą oni w stanie podpowiedzieć nam, jakie urządzenie najlepiej sprawdzi się w naszym gospodarstwie domowym i jak go zamontować. Specjalnie dla klientów wyjaśniamy w niniejszym artykule najważniejsze kwestie związane z wyborem odpowiedniego rozwiązania i sprawdzamy, czym różnią się od siebie różne modele mierników dostępnych dziś na rynku. Czym są mierniki jedno- i trójfazowe i kiedy warto skorzystać z rozliczenia w systemie jednotaryfowym, a kiedy znacznie bardziej opłacalne będzie zamontowanie urządzenia pracującego w systemie dwutaryfowym? Jak zamontować urządzenie mierzące zużycie energii w naszym gospodarstwie? Przedstawiamy odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z wyborem właściwego licznika!

Spis treści
Podstawowe informacje
Definicja i historia mierników poboru prądu
Zasada działania mierników indukcyjnych
Zasada działania mierników elektronicznych
Ceny
Różnice pomiędzy dostępnymi modelami
Jedno- czy trójfazowy?
Jedno- czy dwutaryfowy?
Czy to się opłaca?
Podłączenie i sprawdzenie poprawności pomiaru
Jak podłączyć miernik w domu lub mieszkaniu?

Hurtownia elektryczna Alkan wyjaśnia: czym jest licznik energii elektrycznej i jaka jest jego cena?

Tym, co najbardziej interesuje wielu klientów hurtowni elektrycznej Alkan jest to, czym właściwie jest licznik energii elektrycznej, na jakiej zasadzie działa i jaka jest cena różnych dostępnych na rynku modeli tego typu urządzeń. Przygotowaliśmy więc krótkie kompendium, którego zadaniem jest udzielić wyczerpującej odpowiedzi na każde z tych pytań!

Definicja, historia i zasada działania

Mianem licznika energii elektrycznej nazywamy mierniki zużycia prądu w danym obiekcie. Mierniki te stanowią jednocześnie granicę pomiędzy siecią energetyczną obiektu – czyli na przykład gospodarstwa domowego, budynku usługowego czy nawet zespołu budynków przemysłowych – a siecią dystrybucji zarządzaną przez dostawcę prądu.

Pierwsze urządzenia tego typu pojawiły się pod koniec XIX wieku, kiedy to berliński naukowiec Herman Aron po raz pierwszy opracował dokładny miernik prądu działający w oparciu o ruch wahadłowy. To powstałe w latach 80. XIX wieku urządzenie stało się przodkiem mierników zwanych dziś mianem indukcyjnych. Znacznie młodsze są zyskujące dziś coraz większą popularność mierniki elektryczne, które po raz pierwszy pojawiły się co prawda kilkadziesiąt lat temu, lecz ich obecność na rynku – przynajmniej w naszym kraju – zauważalna jest dopiero od około 20 lat. Jeśli chodzi o zasadę działania, różni się ona zdecydowanie w zależności od tego, czy mamy na myśli działanie urządzeń indukcyjnych czy mierników elektronicznych. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu nieco bliżej!

Liznik 1-fazowy A52 wzorcowany

Działanie mierników indukcyjnych

W przypadku mierników indukcyjnych mamy do czynienia z mechanizmem wykorzystującym pole magnetyczne wytwarzane przez dwie cewki. Przez jedną z nich przepływa prąd proporcjonalny do ilości pobranej przez urządzenia połączone z siecią w danym obiekcie, a przez drugą prąd proporcjonalny do napięcia sieci. Powstające w efekcie pole ma za zadanie obracać specjalną tarczę aluminiową, co pozwala na precyzyjne określenie zużycia prądu. Należy zaznaczyć, że w układach dwutaryfowych w miernikach indukcyjnych pracują dwa mechanizmy oddzielne dla każdej z taryf, podczas gdy urządzenia elektroniczne po prostu przełączają się automatycznie na inną taryfę w obrębie tego samego mechanizmu.

Działanie mierników elektronicznych

Nowocześniejsze urządzenia elektroniczne działają dzięki układom scalonym i zawartym w nich półprzewodnikom. Pod wpływem przepływającego prądu generują one impulsy w ilości proporcjonalnej do pobranej energii, a następnie podsumowują je i wyświetlają zużycie na elektronicznym wyświetlaczu. W teorii uznaje się, że są one dokładniejsze, choć tak naprawdę indukcyjne produkty renomowanych marek dostępne dziś na polskim rynku wcale nie ustępują im w tym aspekcie. Według niektórych specjalistów są one wręcz mniej dokładne w przypadku nowoczesnych urządzeń takich jak oświetlenie LED, zasilacze komputerowe czy ładowarki elektroniczne. Nie pomaga tu fakt, że nawet producenci większości dostępnych na rynku mierników tego typu wytwarzają swoje produkty w Chinach i wykorzystują w nich najprostsze z metod pomiarowych. Z tego powodu wielu klientów po zmianie z urządzenia indukcyjnego na elektroniczne zauważa nagły wzrost kosztów zużycia energii pomimo braku innych zmian w zwyczajach związanych z korzystaniem z urządzeń zasilanych prądem. Z tego powodu w hurtowni Alkan znajdziemy dziś wyłącznie mierniki działające dzięki zasadom indukcji.

Cena

No dobrze – a co z ceną? Tu oczywiście wiele zależy od tego, jakie urządzenie wybierzemy. Tańsze są oczywiście te przeznaczone do pracy w sieci prądu jednofazowego, a droższe te przystosowane do sieci trójfazowej. Różnicę zauważymy również pomiędzy modelami indukcyjnymi a elektronicznymi – tu również droższe są te drugie. Jak wspomnieliśmy, w sklepie internetowym hurtowni Alkan znajdziemy jednak wyłącznie modele indukcyjne. Dostępny tu indukcyjny miernik jednofazowy kosztuje 32 złote, a indukcyjny miernik trójfazowy 68 złotych. To jednak nie wszystko – nie wolno zapomnieć nam o dokupieniu odpowiedniej tablicy montażowej. W zależności od tego, czy zdecydujemy się na standardowy, prosty model, czy na tablicę z zabezpieczeniami musimy liczyć się z kosztem od kilku do maksymalnie dwudziestu kilku złotych. Przy wyborze tego elementu koniecznie należy sprawdzić, czy jest on przeznaczony do urządzeń jedno-, czy trójfazowych, i czy jego wymiary odpowiadają wymiarom wybranego przez nas modelu miernika.

Kolorowe gniazda z wtyczkami

Domowe liczniki zużycia energii elektrycznej. Specjaliści z hurtowni Alkan przedstawiają ich rodzaje i podpowiadają, jak wybrać właściwy

Jak mogliśmy już wywnioskować z zawartych powyżej informacji, w sklepach i hurtowniach dostępne są dziś różne rodzaje domowych liczników zużycia energii elektrycznej. W przypadku opisanych przez nas modeli indukcyjnych i elektronicznych wybór zależy właściwie wyłącznie od nas, choć warto wziąć pod uwagę przedstawione przez nas wcześniej dane dotyczące jakości i dokładności dokonywanych przez nie pomiarów. Istnieją jednak inne różnice, które musimy wziąć pod uwagę przed zaplanowaniem zakupu konkretnego produktu. Najważniejsza z nich dotyczy tego, czy będzie to miernik przystosowany do pracy z prądem jedno-, czy trójfazowym.

Urządzenia jedno- i trójfazowe

Różnicą pomiędzy miernikami jedno- i trójfazowymi jest oczywiście to, do pracy w jakich układach są przeznaczone. Kiedy powinniśmy się zdecydować na montaż jednego z nich? To zależy od tego, z jakich urządzeń zamierzamy korzystać i jak dużo energii będziemy zużywali każdego dnia.

Mierniki jednofazowe

Miernik jednofazowy będzie wystarczający w przypadku obiektów mieszkalnych o standardowym poziomie zużycia. Instalacja jednofazowa to instalacja o napięciu 230 V, jakie znajdziemy dziś w większości gniazdek elektrycznych w domach, mieszkaniach i budynkach usługowych. Umożliwia ona przesył mocy maksymalnie do 6 kW. To z pewnością wystarczy nam do korzystania ze znajdujących się już niemal w każdym domu standardowych sprzętów RTV i AGD. Jeżeli więc prądu używamy wyłącznie do oświetlenia i zasilania urządzeń takich jak telewizor, komputer, pralka czy lodówka, z pewnością wystarczy nam jednofazowy układ połączony z takim samym miernikiem.

Mierniki trójfazowe

Instalacja trójfazowa to instalacja o napięciu 230/400 V. Stanowi ona układ składający się z trzech obwodów elektrycznych prądu przemiennego i umożliwia przesył mocy przekraczającej 6 kW. Najczęściej wykorzystuje się ją w obiektach przemysłowych i biurach o dużej powierzchni, lecz jest ona również niezbędna w gospodarstwach domowych ogrzewanych elektrycznie, posiadających bojlery do podgrzewania wody, wyposażonych w klimatyzację lub korzystających z wielu sprzętów wymagających znacznych ilości prądu do prawidłowej pracy. Jeżeli więc mamy na wyposażeniu kuchenkę indukcyjną, zmywarkę i suszarkę, a dodatkowo często korzystamy z pralki czy innych urządzeń, podczas gdy w tle włączony jest telewizor i komputer, system trójfazowy wraz z odpowiednim miernikiem zużycia energii to rozwiązanie idealne dla nas. Należy wówczas jednak pamiętać, by każda z faz była obciążona jednakowo.

Zmiana z jednej na trzy fazy – koniecznie wymień też urządzenie pomiarowe!

Specjaliści podkreślają, że w każdym przypadku, w którym w mieszkaniu czy domu znacząco wzrośnie zapotrzebowanie na prąd konieczna jest również zmiana instalacji z jedno- na trójfazową. Nie mówimy tu oczywiście o przypadkach, gdy zaczniemy korzystać jednocześnie z dwóch komputerów czy kupimy nowy telewizor plazmowy, lecz o sytuacjach w rodzaju wymiany ogrzewania węglowego na elektryczne czy montażu klimatyzacji. W takim przypadku niewprowadzenie dodatkowych faz będzie bowiem wiązało się z ryzykiem ciągłego wybijania korków, a po dłuższym czasie ignorowania problemu nawet z poważnymi awariami całej instalacji elektrycznej w danym budynku. Przy zmianie nie wolno nam jednak zapomnieć również o konieczności wymiany miernika na taki, który będzie przystosowany do pracy w układzie trójfazowym. Warto zaznaczyć, że nie powinniśmy obawiać się nagłego wzrostu kosztów dostarczania energii elektrycznej do naszego gospodarstwa – w przypadku instalacji trójfazowych mamy bowiem po prostu do czynienia z inną opłatą stałą za przesył, która zwykle wynosi zaledwie kilka złotych więcej niż w przypadku instalacji jednofazowych. Jest to więc niewielka cena za bezpieczeństwo i wygodę korzystania z licznych znajdujących się w naszym domu sprzętów podłączonych do prądu.

Urządzenia jedno- i dwutaryfowe

Na rynku dostępne są dziś nie tylko urządzenia jedno- i trójfazowe, lecz również jedno- i dwutaryfowe. Co oznacza ten termin? To bardzo proste. Mierniki jednotaryfowe przez całą dobę liczą zużycie energii dokładnie według tych samych przeliczników, podczas gdy w dwutaryfowych przez 10 godzin obowiązuje niższa, a przez 14 godzin wyższa stawka. Według najczęściej przyjmowanych standardów niższa cena za zużyty prąd dotyczy zużycia w godzinach od 13:00 do 15:00 i od 22:00 do 6:00. Wyższą stawkę zapłacimy natomiast za zużycie w godzinach od 6:00 do 13:00 i 15:00 do 22:00. Dokładne ustalenie stref czasowych jest jednak zależne od każdego z dystrybutorów energii, dlatego może się różnić w zależności od tego, z usług jakiej firmy korzystamy.

Czy to się opłaca?

Oczywiście korzystanie z dwutaryfowych liczników – połączonych z odpowiednią dwutaryfową umową z firmą dystrybuującą energię elektryczną – opłaca się przede wszystkim osobom, które mogą dopasować się do stref czasowych, podczas których cena za zużycie prądu jest niższa. Z pewnością docenią to więc osoby, które korzystają ze sprzętów RTV i AGD w godzinach nocnych, a także ci, którzy wracają z pracy przed 13 i mogą podczas obowiązywania niższej stawki zrobić pranie, uruchomić zmywarkę czy przygotować obiad na kuchence indukcyjnej. Opłacalność dwóch taryf jest również zauważalna wówczas, gdy korzystamy z ogrzewania elektrycznego i możemy ustawić piec tak, aby akumulował energię w godzinach nocnych, a następnie wykorzystywał ją do ogrzewania domu przez cały dzień, kiedy obowiązuje droższa taryfa. Dla większości klientów to rozwiązanie nie będzie jednak zbyt opłacalne. Jeżeli nie jesteśmy w stanie rozplanować swojego dnia tak, aby z najbardziej energochłonnych urządzeń korzystać w nocy lub podczas dwóch godzin w ciągu dnia znacznie lepszym rozwiązaniem będzie jednotaryfowy licznik i standardowa cena energii przez całą dobę.

Jak podłączyć licznik energii elektrycznej i sprawdzić, czy urządzenie działa prawidłowo? Oto porady hurtowni Alkan!

Według specjalistów z hurtowni Alkan odpowiedzią na pytanie o to, jak możemy sprawdzić, czy po podłączeniu licznik energii elektrycznej działa prawidłowo jest… wybór dobrego urządzenia wypuszczonego na rynek przez jednego z renomowanych producentów tego typu osprzętu. Warto zaznaczyć, że oficjalnie dopuszczone dziś do sprzedaży na polskim rynku mierniki poboru prądu muszą być produktami wzorcowanymi, co oznacza, że muszą przejść proces ustalenia wartości wskazywanych przez przyrząd wzorcowany w stosunku do odpowiadających im wartości wzorca miar. Co to oznacza? To proste. Każde z urządzeń przeznaczonych do pomiaru zużycia energii musi zostać poddane procesowi, w którym za pomocą urządzenia o wysokiej dokładności kilkakrotnie zadanie się napięcie o ustalonej wartości, a następnie odczytuje się wartość pokazaną przez urządzenie. Po oznaczeniu kilku wartości o różnych napięciach możemy następnie określić różnicę wartości pomiędzy wartością wzorca i wartością odczytaną z przyrządu wzorcowanego. Dzięki temu wiemy, że urządzenie pokazuje właściwe wartości zużytej energii, więc może trafić do sklepu czy hurtowni jako przyrząd wzorcowany.

1-fazowy wskaźnik energii 10 LCD

Jak podłączyć miernik w domu czy mieszkaniu?

To pytanie, podobnie jak pytanie o sprawdzanie poprawności działania miernika, wymaga nieco przewrotnej odpowiedzi. Aby poprawnie podłączyć licznik zużycia prądu musimy bowiem… skontaktować się z właściwym Zakładem Energetycznym, który skieruje do nas wykwalifikowanego pracownika. Każde takie urządzenie musi mieć bowiem plombę legalizacyjną mówiącą o tym, kiedy została przeprowadzona jego ostatnia kontrola. Plombę tę założy właśnie pracownik Zakładu Energetycznego. Nie wolno nam również zapomnieć o tym, aby zaraz po podłączeniu licznika skontaktować się z właściwym dostawcą energii w celu podpisania umowy na dostarczanie energii na ustalonych przez nas wcześniej z przedstawicielem firmy warunkach. W umowie powinny zostać zawarte informacje dotyczące tego, czy mamy dostęp do prądu jedno-, czy trójfazowego, a także czy rozliczamy się w systemie jedno-, czy dwutaryfowym. Jest to bardzo istotny krok, gdyż przed podłączeniem licznika większość firm wystawia jedynie projekt umowy. Ten nie jest oczywiście dokumentem w żaden sposób wiążącym, a za korzystanie z energii bez ważnej umowy z dostawcą może grozić nam odpowiedzialność z tytułu nielegalnego poboru prądu.

Niniejsza strona korzysta z plików cookie

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

  • Niezbędne pliki cookie przyczyniają się do użyteczności strony poprzez umożliwianie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie i dostęp do bezpiecznych obszarów strony internetowej. Strona internetowa nie może funkcjonować poprawnie bez tych ciasteczek.

  • Pliki cookie dotyczące preferencji umożliwiają stronie zapamiętanie informacji, które zmieniają wygląd lub funkcjonowanie strony, np. preferowany język lub region, w którym znajduje się użytkownik.

  • Statystyczne pliki cookie pomagają właścicielem stron internetowych zrozumieć, w jaki sposób różni użytkownicy zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

  • Marketingowe pliki cookie stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej cenne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.

  • Nieklasyfikowane pliki cookie, to pliki, które są w procesie klasyfikowania, wraz z dostawcami poszczególnych ciasteczek.

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.

Potrzebujesz pomocy?