Oświetlenie klatki schodowej, czyli plafony LED z czujnikiem ruchu i nie tylko!
Oświetlenie klatki schodowej z hurtownią elektryczną Alkan nie musi wcale być trudne. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz odpowiedniej lampy, która sprawdzi się w domu jednorodzinnym, czy może interesują Cię urządzenia wyposażone w czujnik ruchu odpowiednie do montażu w budynkach wielorodzinnych, biurowcach czy obiektach usługowych – u nas możesz wybierać spośród setek produktów sygnowanych przez najlepszych producentów dostępnych na polskim rynku. Poznaj naszą ofertę i sprawdź, które rozwiązanie idealnie spełni wszystkie Twoje potrzeby!
Spis treści:
Domki jednorodzinne
Odpowiedni typ łączników
Kinkiety, plafony, a może żyrandol?
Obiekty wielorodzinne, usługowe i biurowe
Wytrzymałość i trwałość przede wszystkim
Wybierz nowoczesne oświetlenie klatki schodowej w domu jednorodzinnym z hurtownią elektryczną Alkan
W hurtowni elektrycznej Alkan wiemy, że planowanie nowoczesnego oświetlenia klatek schodowych w domach jednorodzinnych nie sprowadza się wyłącznie do doboru pasujących do wystroju wnętrza kloszów, żyrandoli czy innych opraw. Tym, co sprawi, że z wszelkiego typu źródeł światła będzie można wygodnie korzystać, jest właściwe zaplanowanie instalacji, do której podłączysz odpowiedzialne za włączanie i wyłączanie światła łączniki. O czym należy tu pamiętać? Zobaczmy!
Odpowiedni typ łączników
W tym przypadku najlepiej sprawdzą się oczywiście łączniki schodowe, czyli takie, które umożliwią zapalenie światła za pomocą łącznika znajdującego się na piętrze i jego zgaszenie po zejściu na parter – i na odwrót. Jeżeli Twój dom ma więcej niż jedno piętro, możesz pomyśleć o instalacji łączników krzyżowych – ten typ umożliwia podłączenie trzech lub więcej przycisków, za pomocą których możesz sterować oświetleniem niezależnie od tego, na którym piętrze się znajdujesz. Dzięki temu korzystanie z przejścia pomiędzy piętrami będzie wygodne i bezpieczne nawet w środku nocy, a Ty nie będziesz martwić się, że zapomniałeś zgasić lampę oświetlającą je piętro niżej. Po wykonaniu właściwej instalacji umożliwiającej zamontowanie wybranego typu łączników możemy przejść do wyboru odpowiednich opraw świetlnych.
Kinkiety, plafony, a może żyrandol?
Jeśli chodzi o dobór właściwej oprawy, Twoja decyzja powinna być uzależniona przede wszystkim od dwóch najważniejszych czynników – tego, jak mocnego światła będziesz potrzebował i tego, ile masz miejsca na montaż oprawy, która nie będzie przeszkadzać mieszkańcom czy też użytkownikom danego budynku. Przed wyborem oprawy nie zapomnij więc sprawdzić, do jakiej maksymalnej mocy żarówek wyrażonej w watach producent przeznaczył dany model. Kwestia ta była oczywiście o wiele bardziej istotna jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy na rynku wciąż funkcjonowały właściwie wyłącznie tradycyjne żarówki, które podczas pracy mogły osiągać bardzo wysokie temperatury, przez co modele o większej mocy wymagały większych opraw umożliwiających bezpieczne odprowadzenie nadmiaru ciepła. W przypadku nieemitujących ciepła urządzeń wykorzystujących technologię LED czynnik ten jest o wiele mniej problematyczny – LED-y są bowiem w stanie wytworzyć oświetlenie o podobnym natężeniu co tradycyjna żarówka, zużywając przy tym niemal sześciokrotnie mniej energii i właściwie nie emitując przy tym żadnego ciepła. Warto jednak dla własnego bezpieczeństwa zawsze sprawdzić ten parametr danej oprawy i dopasować żarówkę o właściwej mocy.
Jeśli chodzi o rozmiar oprawy musisz pamiętać o tym, aby nie wybierać długich, wiszących żyrandoli w stosunkowo niskich pomieszczeniach. To rozwiązanie sprawdzi się tylko w pomieszczeniach o wysokim stropie – w standardowej wysokości klatkach schodowych o wiele wygodniejsze będą niemal płaskie plafony lub montowane na ścianach kinkiety, które z łatwością rozświetlą nawet naprawdę duże powierzchnie. Jednocześnie nie będą one utrudniały korzystania z przejścia – nawet najwyższy domownik nie będzie haczył o zamontowany tuż przy suficie plafon czy o dobrze umiejscowione kinkiety.
Kiedy wyeliminujesz już modele, w których nie należy instalować żarówek o tak dużej mocy, na jaką zamierzasz się zdecydować, oraz modele, które ze względu na wymiary mogą utrudniać korzystanie z przejścia z jednego piętra na drugie, jedynym czynnikiem pozostaje Twój gust i oferta produktów oferowanych przez renomowanych i godnych uwagi producentów. Tylko oni mogą bowiem zagwarantować Ci, że wybrany przez Ciebie model będzie nie tylko dobrze wyglądał, lecz również stanie się funkcjonalnym urządzeniem, które będzie wykonywało swoje zadanie i rozświetlało Twoją klatkę schodową przez wiele lat.
Oświetlenie klatek schodowych w blokach wielorodzinnych oraz budynkach usługowych i biurowych za pomocą LED-ów i żarówek energooszczędnych. Jakie rozwiązania znajdziesz w hurtowni elektrycznej Alkan?
Jeśli chodzi o oświetlanie klatek schodowych w blokach wielorodzinnych oraz budynkach usługowych i biurowych, hurtownia elektryczna Alkan poleca przede wszystkim proste, wytrzymałe modele przystosowane do pracy z żarówkami energooszczędnymi lub LED-ami. Dla wielu produktów dostępnych w naszej ofercie nawet wysoka częstotliwość eksploatacji nie będzie żadnym problemem. W takich miejscach mamy zwykle do czynienia albo z częstym włączaniem i wyłączaniem światła, albo z nieprzerwanym korzystaniem z oświetlenia przez cały dzień roboczy lub wręcz przez całą dobę. Dlatego tak ważne jest, by wybrany przez Ciebie sprzęt świetnie dawał sobie radę w tak trudnych warunkach i by dzięki wysokiej jakości mógł służyć przez wiele lat, nie wymagając żadnych napraw, wymian czy konserwacji. Jakie rozwiązania będą tu najlepsze? Zobaczmy!
Wytrzymałość i trwałość przede wszystkim
Jeżeli zamierzasz korzystać z oświetlenia nieprzerwanie przez kilka czy nawet kilkanaście godzin dziennie, odpowiednim rozwiązaniem mogą okazać się klosze czy kinkiety, do których z łatwością wkręcisz właściwy model żarówki energooszczędnej. Ten typ żarówek charakteryzuje się bowiem wyższym zużyciem energii podczas pierwszych minut pracy po uruchomieniu, a następnie bardzo niskim zużyciem, które utrzymywać się będzie przez cały czas jego pracy. Ich charakterystyczną cechą jest również to, że częste uruchamianie ich może przyczynić się do ich znacznie szybszego wyeksploatowania, dlatego nie zaleca się ich montażu w miejscach, w których światło jest włączane i wyłączane nawet kilkanaście razy na godzinę.
Jeżeli jednak wiesz, że w danym budynku – na przykład bloku wielorodzinnym czy biurowcu – lampy w ciągach komunikacyjnych takich jak klatki schodowe czy korytarze będą uruchamiane ręcznie przez osoby korzystające z danego przejścia lub zostaną wyposażone w automatyczne czujniki ruchu, które włączą światło, gdy wykryją czyjąś obecność, znacznie lepszym rozwiązaniem będą urządzenia wyposażone w LED-y. LED-y, czyli diody emitujące światło dzięki zjawisku radioluminescencji, mogą być wielokrotnie uruchamiane bez szkody dla urządzenia. Niezależnie od tego, czy będziesz z nich korzystać bez przerw przez kilka godzin, czy może zdecydujesz się na rozwiązanie wymagające uruchomienia i wyłączenia światła kilkanaście razy na godzinę, ich żywotność pozostanie na tym samym poziomie. Jednocześnie niezależnie od tego, czy LED-y właśnie zostały włączone, czy może świecą już od kilku godzin, pobierają one jednakową, bardzo niską ilość energii.