Oświetlenie sal lekcyjnych – co musisz o nim wiedzieć?
Oświetlenie sal lekcyjnych z naszą hurtownią elektryczną nie musi być trudnym zadaniem. Wystarczy, że będziesz pamiętać o podstawowych normach i zasadach, którymi musisz kierować się przy wyborze odpowiedniego sprzętu. O jakość i trwałość oferowanych produktów zadbamy my, a Ty będziesz mógł cieszyć się idealnymi warunkami do nauki i pracy dydaktycznej. Od czego zacząć i o czym koniecznie musisz wiedzieć? Dowiedz się!
Spis treści:
Podstawowe zasady i obowiązujące normy
Natężenie oświetlenia na powierzchni pracy
Oddawanie barw i temperatura światła
Dodatkowe punkty świetlne
Jak zadbać o komfort i zdrowie?
Stabilne światło gwarancją efektywnej nauki
Odpowiednie warunki dla wzroku
Podstawy oświetlania sal lekcyjnych z hurtownią elektryczną Alkan – poznaj podstawowe zasady i obowiązujące normy
Zanim rozpoczniesz wybieranie odpowiednich produktów elektrycznych z oferty naszej hurtowni musisz poznać podstawowe zasady i obowiązujące normy dotyczące oświetlania sal lekcyjnych. Najważniejszą z nich jest norma PN-EN-12464-1:2012 określająca między innymi minimalne natężenie oświetlenia na powierzchni pracy, optymalną temperaturę światła i jego wskaźnik oddawania barw, a także wiele innych czynników mających ogromny wpływ na komfort pracy i zapewnienie jak najlepszych warunków organizmowi zarówno ucznia czy studenta, jak i nauczyciela lub wykładowcy. Przyjrzyjmy się im bliżej i zobaczmy, na co koniecznie należy zwrócić uwagę przed zakupem wybranych opraw i źródeł światła.
Natężenie oświetlenia na powierzchni pracy
Zgodnie ze wspomnianą powyżej normą kluczowym jest, aby natężenie oświetlenia na płaszczyźnie roboczej (czyli płaszczyźnie znajdującej się na wysokości 0,85 m) w pomieszczeniu, w którym prowadzone są zajęcia dydaktyczne wynosiło minimum 300 lx, czyli 300 lumenów na każdy metr kwadratowy powierzchni. W przypadku sal lekcyjnych będących jednocześnie laboratoriami czy pracowniami artystycznymi lub technicznymi zaleca się, aby minimalne natężenie wynosiło 500 lx.
Ważne jest tu jednak nie tylko dobranie odpowiedniej mocy źródeł światła w oparciu o całkowitą powierzchnię danego pomieszczenia. Pod uwagę należy wziąć także równomierność rozłożenia światła na polu zadania wzrokowego, gdzie stosunek minimalnego natężenia na polu zadania do natężenia średniego nie powinien przewyższać 0,7. W tej kwestii najważniejsze jest, aby wziąć pod uwagę nie tylko moc samego źródła emitującego strumień świetlny, lecz również współczynniki odbicia wszystkich powierzchni w pomieszczeniu, a więc ścian, sufitu, podłogi czy nawet elementów mebli i innego wyposażenia. Koniecznie należy tu pamiętać o unikaniu efektu olśnienia, zwanego też efektem luminacji, który występować może wówczas, gdy strumień świetlny pada bezpośrednio na jakąś płaszczyznę pod takim kątem, że jest on odbijany w stronę osoby korzystającej z danego pomieszczenia. Najczęściej zdarza się to w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy z komputerami, w których zapomina się często, że oprawy powinny być umieszczone równolegle do linii obserwacji ekranu, co pozwala uniknąć nadmiernego obciążania wzroku ucznia czy studenta i zapobiega jego dekoncentracji.
Oddawanie barw i temperatura światła
Kolejna ważna kwestia związana jest z tym, że zgodnie ze wspomnianą przez nas wcześniej normą podstawą oświetlenia sal lekcyjnych powinno być światło dzienne. Światło sztuczne wykorzystuje się tu natomiast się jako jego uzupełnienie. Dlatego też do opraw stosowanych w pomieszczeniach dydaktycznych zaleca się używanie źródeł światła o temperaturze barwowej z zakresu 4000–4500 K, która jest najbardziej zbliżona do światła dziennego. Pozwala to zapewnić komfort zarówno podczas pracy w pochmurny dzień, jak i po zmroku – taka temperatura światła jest bowiem najbardziej naturalna, dzięki czemu wzrok człowieka z łatwością przyzwyczaja się do pracy w jej otoczeniu. Jednocześnie należy jednak pamiętać o zastosowaniu źródeł światła zapewniających stopień oddawania barw Ra wyższy lub równy 80. Dzięki tak wysokiemu wskaźnikowi zyskuje się gwarancję, że kolory oświetlonych przedmiotów znajdujących się w danym pomieszczeniu będą maksymalnie realistyczne i zbliżone do tych, jakie są widoczne dla ludzkiego oka przy naturalnym świetle dziennym. Połączenie tych dwóch czynników, a więc temperatury światła i wysokiego wskaźnika oddawania barw, z odpowiednim natężeniem strumieni świetlnych emitowanych przez zastosowane źródła stanowi gwarancję bezpiecznej, komfortowej, a przez to efektywnej nauki.
Dodatkowe punkty świetlne
W pomieszczeniach dydaktycznych zaleca się zwykle stosowanie dodatkowych punktów świetlnych, które zagwarantują właściwą widoczność najważniejszych elementów takich jak choćby tablica czy dodatkowe materiały umieszczane niekiedy na ścianach. Kluczowym jest, aby pamiętać, że norma, do której wciąż się odwołujemy, zaleca, aby natężenie oświetlenia padającego na tablicę (niezależnie od tego, czy jest to tablica biała, zielona czy czarna) wynosiło minimum 500 lx. O uniknięciu zjawiska olśnienia warto pamiętać przede wszystkim w przypadku białych, połyskliwych tablic, do których używa się nie kredy, lecz specjalnych markerów. Ich błyszcząca powierzchnia intensywnie odbija światło, dlatego zaplanowanie odpowiedniego doświetlenia może tu być dość problematyczne. Warto poświęcić mu nieco więcej czasu.
Jak zadbać o komfort i zdrowie podczas planowania oświetlenia sal lekcyjnych? Wybierz najlepsze produkty dostępne w naszej hurtowni elektrycznej!
Podczas planowania oświetlenia sal lekcyjnych zwraca się uwagę przede wszystkim na normy i wytyczne, które określają minimalne wartości natężenia czy oddawania barw przez dane źródło światła – tym, co zagwarantuje Ci jednak komfort i bezpieczeństwo dla zdrowia podczas nauki jest wybór wysokiej jakości produktów dostępnych na przykład w naszej hurtowni elektrycznej. Połączenie naszych produktów ze ścisłym podążaniem za określonymi w normie PN-EN-12464-1:2012 zasadami pozwoli Ci stworzyć idealną instalację dla każdego pomieszczenia dydaktycznego!
Stabilne światło gwarancją efektywnej nauki
Produkty z naszej hurtowni elektrycznej – w odróżnieniu od tanich chińskich modeli dostępnych choćby w marketach budowlanych – to artykuły najwyższej jakości wypuszczane na rynek przez renomowanych polskich producentów specjalizujących się w określonych dziedzinach. Każdy, kto pamięta migające przepalone świetlówki, z pewnością zdaje sobie sprawę, jak rozpraszające może być zaledwie jedna uszkodzona żarówka. Zdajemy sobie tego także sprawę my – dlatego naszym klientom polecamy przede wszystkim nowoczesne LED-y marek takich jak GTV czy Ledvance, które po określonym czasie nie przepalają się, a jedynie emitują stopniowo coraz słabszy strumień światła. Ponadto ich trwałość jest nawet kilkunastokrotnie wyższa – mogą działać bez zarzutu nawet do 50 000 godzin!
Odpowiednie warunki dla wzroku
Wspomniana przez nas norma ma na celu zadbanie o odpowiednie warunki do pracy i nauki, które zagwarantują osobom znajdującym się w danym pomieszczeniu bezpieczeństwo i komfort i pozwolą uniknąć powstawania czy pogarszania się wad wzroku. Ich przyczyną często jest bowiem właśnie praca przy niewłaściwym oświetleniu. Natężenie i rozmieszczenie oświetlenia to jednak nie wszystko – należy pamiętać, że jakość światła emitowanego przez różne źródła może się różnić. Najlepszym z dostępnych obecnie na rynku rozwiązań będą lampy LED, które z łatwością można przystosować choćby do tradycyjnych opraw świetlówkowych, a które gwarantują o wiele bardziej stabilne, niemigające światło. Dzięki temu nie tylko łatwiej się skupisz, lecz również unikniesz problemów z oczami czy układem nerwowym. Sprawdź naszą ofertę marek GTV i Ledvance już dziś i przekonaj się, że warto zdecydować się na tę inwestycję!