Dobieramy oświetlenie wysokich pomieszczeń
Oświetlenie wysokich pomieszczeń może doskonale podkreślić ich atuty oraz zwiększyć funkcjonalność. Kluczowe znaczenie ma trafny dobór źródeł światła oraz odpowiednie ich rozmieszczenie. Z pomocą przychodzi asortyment hurtowni elektrycznej Alkan. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w zakresie wyposażenia świetlnego dla wysokich wnętrz.
Spis treści
Co się sprawdza i czego unikać?
Główne i uzupełniające
Optymalne rozwiązania
Parametry pomieszczenia
Sufit katedralny
Zastosowanie ściemniacza
Jak sprawić, by było przytulniej?
Specjaliści z hurtowni elektrycznej Alkan podpowiadają, jakie oświetlenie się sprawdza w wysokich pomieszczeniach i czego unikać
Wysokie pomieszczenia mieszkalne nie należą do rzadkości. Wciąż mają wielu zwolenników. Spotykane są w kamienicach i przestrzeniach loftowych, a także mieszkaniach zaadaptowanych po dawnych fabrykach. Aby trafnie zaprojektować takie wnętrze i wyeksponować jego największe atuty, konieczne jest zapewnienie mu wystarczającej ilości światła.
Jak dobrać źródła światła?
Wysoki sufit może być sporym autem pomieszczenia. Optycznie powiększa wnętrze, dzięki czemu nadaje mu przestronności. Gwarantuje też niemałą swobodę pod względem możliwości aranżacyjnych. W pomieszczeniach z wysokim stropem zainstalować można nawet najbardziej nietypowe oświetlenie. Taka przestrzeń najlepiej współgra z lampami, które przekierowują światło na sufit i oświetlają wnętrze z odbicia. Same oprawy oświetleniowe mogą być różnorakie. Niekwestionowaną zaletą jest brak ograniczeń w postaci niedostatecznej ilości wolnej przestrzeni. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby wykorzystać w aranżacji oryginalne i okazałe oprawy oświetleniowe. Pasują do niej duże żyrandole wieloramienne, lampy na ramach i wysięgnikach, oświetlenia rozpięte na linach oraz wiele innych ciekawych rozwiązań.
Jakich źródeł światła unikać?
Niestety, wysokie pomieszczenia bywają problematyczne. Aby odpowiednio oświetlić ich przestrzeń, konieczne jest zastosowanie mocnych i solidnych źródeł światła. Sporo kłopotu sprawiają zwłaszcza te zainstalowane na dużej wysokości, które spełniają funkcję oświetlenia centralnego. Ich regularna pielęgnacja może być kłopotliwa, nie mówiąc już o wymianie żarówek. Dobór miejsca montażu, jak i sam rodzaj oświetlania w pomieszczeniu z wysokim sufitem muszą być zatem bardzo dobrze przemyślane. Aby ułatwić sobie obsługę całego systemu, warto zastosować inteligentne rozwiązania.
W naszej hurtowni elektrycznej znajdziesz główne i uzupełniające elementy oświetlenia wysokich pomieszczeń
Tradycyjne lampy wiszące należą do rozwiązań najczęściej spotykanych w wysokich pomieszczeniach. Mogą stanowić bardzo efektowne oświetlenie, które nada charakteru całemu wnętrzu i odpowiednio podkreśli jego najważniejsze auty. Zazwyczaj spełniają funkcję centralnego źródła światła. Poza nim w wysokim pomieszczeniu nie powinno zabraknąć także dodatkowych opraw oświetleniowych.
Centralne źródło światła
Wysokie wnętrza najczęściej posiadają sporą powierzchnię. Idealnie w takich warunkach sprawdzają się żyrandole, najlepiej bogato zdobione. Posiadają rozłożystą formę, która gwarantuje niezwykły efekt wizualny. Nowoczesne żyrandole najczęściej nawiązują wizualnie do stylu industrialnego. Z rozwiązań awangardowych można jednak zrezygnować, na przykład na rzecz klasycznych żyrandoli z kryształu. Lampy wiszące tego typu należy jednak stosować z rozwagą, nawet w bardzo wysokich wnętrzach. Pasują one przede wszystkim do pomieszczeń o ekskluzywnym charakterze. W prostej aranżacji dużo lepiej sprawdzi się mniej wyszukana, ale za to praktyczna oprawa świetlna z jednym kloszem.
Dodatkowe źródła światła
W wysokich i obszernych pomieszczeniach jedno główne źródło światła często może okazać się niewystarczające. Wówczas konieczne jest zainstalowanie większej liczby opraw, najlepiej rozmieszczonych w zbliżonych odstępach między sobą. Można je zamontować zarówno na całej powierzchni sufitu, jak i w paru wybranych, najistotniejszych częściach wnętrza. W wysokim i dużym pomieszczeniu zwyczajnie trudno obyć się bez kilku mniejszych źródeł światła. W takiej formie bardzo dobrze sprawdzą się lampy podłogowe i kinkiety. Pod względem estetycznym i funkcjonalnym, stanowią one optymalne dopełnienie głównego oświetlenia wiszącego. Powinny jednak nawiązywać stylistycznie do źródła centralnego, aby nie zaburzyć spójności całej aranżacji.
Jakie oświetlenie do wysokich pomieszczeń będzie optymalne?
Jeżeli metraż wysokiego pomieszczenia jest duży, ograniczenia w kwestii oświetlenia praktycznie nie występują. Spokojnie wybrać można wymarzoną lampę o pokaźnych rozmiarach oraz wyszukanym kształcie klosza. Nieco inaczej jest w przypadku wnętrz o mniej standardowych parametrach.
Parametry wysokiego pomieszczenia
Jeżeli sufit jest nie tylko wysoki, ale również płaski, warto pomyśleć o wyborze lampy wiszącej na dość długich przewodach. Światło miejscowe może też do pewnego miejsca skorygować mankamenty pomieszczenia wysokiego, ale przy tym zbyt wąskiego. Jest bowiem w stanie optycznie poprawić proporcje wnętrza. Aby wizualnie poszerzyć wąskie pomieszczenie, należy skierować światło na krótsze ściany lub mocniej oświetlić jedną ze ścian dłuższych. Jeżeli natomiast pomieszczenie jest długie i ciasne, światło najlepiej skierować na krótsze ściany. Takie rozwiązanie pozwala na optymalne zrównoważenie różnic w proporcjach. Warto przy tym pamiętać, że lampy święcące w dół mogą optycznie obniżyć wysokie pomieszczenie. Jeżeli wnętrze z wysokim sufitem posiada jednocześnie niewielki metraż, najlepiej wybrać lampę wiszącą o dość smukłej konstrukcji. Warto też zwrócić uwagę na modele z przezroczystym kloszem, które znacznie subtelniej dopełniają całą aranżację.
Sufit katedralny
W przypadku przestrzeni otwartych lub pozbawionych kondygnacji, często stosowanym rozwiązaniem architektonicznym jest sufit katedralny. Aby funkcjonalnie zaaranżować takie wnętrze, warto wykorzystać w formie oświetlenia lampy o pokaźnych rozmiarach. Dodatkowo zainstalować można oświetlenie punktowe. Ich zastosowanie pozwala na objęcie łuną świetlną nawet najdalszych kątów wnętrza. W ofercie naszej hurtowni elektrycznej Alkan znajdują się oprawy punktowy w formie tub ruchomych, a także energooszczędnych oczek LED.
Zastosowanie ściemniacza
W ofercie Alkan znajdziesz niezwykle praktyczne ściemniacze, które pozwalają na wygodne regulowanie mocy oświetlenia. Urządzenie to jest transformatorem, który zmienia natężenie oświetlenia w szerokim zakresie. Ściemniacze współpracują z żarówkami różnego typu, włącznie z halogenami, świetlówkami oraz LED-ami. Ich parametry techniczne różnią się w zależności od dedykowanego źródła światła. Ściemniacz należy więc odpowiednio dopasować do żarówki. W ofercie Alkan szczególnie polecamy ściemniacze LED, przystosowane do pracy z najbardziej energooszczędnymi źródłami światła. Pobór mocy takich diod elektroluminescencyjnych jest bardzo niski, co ma szczególne znaczenie w przypadku wysokich pomieszczeń o dużej przestrzeni. Ściemniacz LED pozwala na dodatkowe obniżenie poziomu zużycia energii.
Zapraszamy do zapoznania się z kompleksową ofertą hurtowni elektrycznej Alkan we Wrocławiu. Posiadamy na stanie profesjonalny osprzęt wysokiej jakości, sprzedawany w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Nasi pracownicy z chęcią dołożą wszelkich starań, aby jak najlepiej dopasować oświetlenie do wymagań wysokich pomieszczeń w każdym domu.
Jak sprawić, aby pomieszczenie było bardziej przytulne?
Posiadanie przestronnego mieszkania daje wiele możliwości. Często jednak duże i wysokie pomieszczenia sprawiają wrażenie zimnych i mało przytulnych. Na szczęście są sposoby, dzięki którym można to zmienić.
- – Aby okiełznać zbyt dużą przestrzeń, dobrze jest postawić na wysokie rośliny. Zieleń doda pomieszczeniu życia, a przy okazji wspaniale wypełni pustą przestrzeń.
- – Aby przyciągnąć zbyt wysoki sufit nieco w dół, można pomalować ściany na dwa kolory, dzieląc go poziomo taśmą. Dzięki temu pokój wyda się bardziej przytulny, szczególnie jeśli ciemniejszy dół będzie w ciepłych odcieniach.
- – Jeśli pomieszczeniem, które chcemy nieco ocieplić jest sypialnia, dobrze poradzi sobie z tym duży zagłówek. Wybierając miękki, pikowany, już na pierwszy rzut oka sprawimy, że wyda się bardzo wygodny i ciepły.
- – Jeśli pokój jest naprawdę ogromny, warto pomyśleć na podzieleniu go na kilka mniejszych powierzchni. Nie trzeba od razu stawiać ścian! Wystarczy odpowiednio ustawić kanapę, stolik lub ozdobny parawan. Dzięki temu można stworzyć kącik do relaksu, jedzenia lub zabawy.
- – Więcej przytulności nadają pomieszczeniu dodatki z odpowiednią fakturą. Pled o grubym splocie, czy poduszka we włochatej poszewce, to sposób na nadanie ciepła pomieszczeniom. Mając dużą przestrzeń, możemy pozwolić sobie na większą kanapę, z większą ilością poduch!
- – Puste ściany sprawiają wrażenie zimnych i niezagospodarowanych. Dlatego w dużych pomieszczeniach dobrze jest powiesić kilka większych i mniejszych ramek z obrazami lub zdjęciami.
- – Jeśli sufit jest wysoko, unikajmy niskich mebli. Taki dysonans sprawi, że między szafą, a sufitem zostanie ogromna, pusta przestrzeń, która spotęguje wrażenie wysokiego mieszkania.
- – W przestronnych pomieszczeniach nie powinno się stawiać mebli pod ścianą. Upchanie kliku mebli na obrzeżach pokoju sprawi, że na środku zostanie ogromna, pusta przestrzeń.
- – Aby nadać pomieszczeniu ciepła, ale i zlikwidować pogłos, warto pomyśleć o warstwach i dodatkach. Świetnie sprawdzą się w tej roli grube, ciężkie zasłony, włochate dywany i mięsiste pledy. Aby wypełnić przestrzeń można postawić ozdobny kosz lub skrzynkę, na przykład na prasę.