Oświetlenie zewnętrzne LED – czy to się opłaca?
Oświetlenie zewnętrzne LED to według specjalistów z hurtowni elektrycznej Alkan jedno z najbardziej energooszczędnych, a przy tym funkcjonalnych i świetnie prezentujących się rozwiązań. Niezależnie od tego, czy zależy Ci wyłącznie na instalacji kilku punktów, które rozświetlą kluczowe przestrzenie – takie jak choćby wejście do domu, balkon, taras czy ogrodowe ścieżki – czy może szukasz pomysłów na wielkopowierzchniową iluminację całego ogrodu lub elewacji kilkupiętrowego budynku, wykorzystanie diod elektroluminescencyjnych pozwoli Ci osiągnąć najlepszy i najbardziej opłacalny efekt. Co jednak musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz zakupy? Sprawdź!
Spis treści:
Dlaczego warto wykorzystać tę technologię?
Energooszczędność
Bezpieczeństwo
Trwałość
Małe punkty czy wielkie powierzchnie?
Wykorzystaj energię Słońca!
Ciekawe funkcje
Oszczędność energii i łatwość montażu
Dlaczego do oświetlenia zewnętrznego warto wybrać LED-y dostępne w hurtowniach elektrycznych?
Przyczyn, dla których dostępne w hurtowniach elektrycznych LED-y świetnie sprawdzają się w roli oświetlenia zewnętrznego, jest kilka. Wszystkie razem składają się one na obraz idealnego rozwiązania, które pozwoli Ci jednocześnie cieszyć się pięknie rozjaśnionym ogrodem czy podkreśloną elewacją budynku i nie przysporzy kłopotów związanych z nagłym wzrostem rachunku za prąd czy z wykorzystaniem nie do końca bezpiecznych produktów elektroinstalacyjnych. Co charakteryzuje urządzenia wykorzystujące diody elektroluminescencyjne?
Energooszczędność
Oczywiście kluczowym czynnikiem przy wymianie innych typów źródeł światła na LED-y jest najczęściej prognozowany spadek kosztów poboru energii elektrycznej. Dlaczego tak się dzieje? To proste. Diody elektroluminescencyjne całą pobraną przez siebie energię przetwarzają na światło, nie wytwarzając przy tym ciepła. Dzięki temu do wytworzenia takiego samego promienia świetlnego (mierzonego nie w watach, ale w lumenach) potrzebują około sześciokrotnie niższej ilości energii – żarówka o mocy 100 W wytwarza bowiem mniej więcej taki sam promień świetlny, jak 15-watowe urządzenie wykorzystujące diody elektroluminescencyjne. Jeżeli więc planujesz wymianę całej instalacji zewnętrznej na LED-y, możesz liczyć na miłą niespodziankę w postaci kolejnego rachunku za prąd, natomiast jeżeli dopiero przymierzasz się do utworzenia takiej instalacji i chcesz od początku zainwestować w elektroluminescencję, zmiany w kosztach nie będą wcale aż tak znaczące.
Bezpieczeństwo
W odróżnieniu od innych typów żarówek oraz popularnie zwanych żarówkami lamp wyładowczych takich jak świetlówki czy jarzeniówki, diody elektroluminescencyjne nie zawierają znacznych ilości szkodliwych pierwiastków, takich jak choćby rtęć. Nie znajdziemy w nich także żadnych innych substancji, które po stłuczeniu szklanej bańki mogłyby potencjalnie stać się zagrożeniem dla ludzi i otaczających ich ekosystemów.
Trwałość
Ogromny wpływ zarówno na kwestię oszczędności, jak i na kwestię ochrony środowiska ma trwałość nowoczesnych opraw wykorzystujących diody elektroluminescencyjne. Urządzenia tego typu są bowiem w stanie nie tylko pracować tak samo wydajnie, pobierając przy tym mniej energii niż inne źródła światła. Są one również bardziej trwałe – dostępne na rynku modele renomowanych producentów mogą pracować nawet przez kilkadziesiąt tysięcy godzin. Co ważne, po upływie tego okresu oświetlenie nie gaśnie całkowicie – jak miało to miejsce w przypadku tradycyjnych żarówek – lecz powoli zaczyna świecić z mniejszym natężeniem. Oznacza to, że przez kolejne kilka tysięcy godzin możemy z powodzeniem korzystać z urządzenia, a w międzyczasie przygotować się do wymiany sprzętu na nowy w momencie, kiedy natężenie oświetlenia będzie już dla nas zbyt niskie, aby mogło być funkcjonalne.
Zewnętrzne oświetlenie LED – punktowe czy wielkopowierzchniowe? Zobacz, co proponuje hurtownia elektryczna Alkan!
W ofercie hurtowni elektrycznej Alkan znajdziesz zarówno niewielkie oprawy LED, odpowiednie do stworzenia punktowego oświetlenia zewnętrznego, jak i do rozświetlenia wielkich powierzchni reklamowych lub wręcz całej elewacji kilkupiętrowego budynku. Jakie rozwiązania sprawdzą się w pierwszym, a jakie w drugim przypadku?
Kinkiety, plafony i słupki ogrodowe
Do stworzenia niewielkich punktów świetlnych najbardziej odpowiednie będą niewielkie oprawy, wyposażone w jedną żarówkę LED. Warto tu zaznaczyć, że samo pojęcie „żarówka LED” od strony technicznej nie jest poprawne – nie mamy tu bowiem do czynienia z cieniutkim drucikiem, zwanym żarnikiem, od którego swoją polską nazwę wzięła pierwsza szklana bańka zaprojektowana przez Edisona. Ze względu jednak na pełnienie tej samej funkcji i niekiedy do złudzenia podobny kształt przyjęło się, aby również oprawy LED nazywać żarówkami. Jeżeli więc zależy Ci na rozświetleniu na przykład ganku, głównego wejścia do budynku, numeru budynku czy rozjaśnieniu kilkoma lub kilkunastoma nastrojowymi i niezbyt jasnymi punktami ścieżki prowadzącej do ogrodu czy podjazdu do garażu – warto wybrać właśnie takie niewielkie urządzenia jak kinkiety, plafony czy słupki ogrodowe.
Naświetlacze i reflektory
Niezależnie od tego, czy planujesz uwidocznić skrytą w mroku nocy elewację zabytkowego budynku, czy może zależy Ci na podkreśleniu baneru reklamowego lub rozjaśnieniu całego ogrodu za pomocą jednego, intensywnego źródła światła – idealnym rozwiązaniem będzie wybór jednego z wielu dostępnych w ofercie Alkan naświetlaczy lub reflektorów. Te urządzenia dzięki dużej mocy będą w stanie zalać światłem ogromne powierzchnie, gwarantując świetną widoczność na podjeździe czy w ogrodzie, podkreślenie detali architektonicznych nawet najbardziej rozbudowanej elewacji oraz skierowanie uwagi przechodniów czy pasażerów przejeżdżających aut na reklamowy billboard.
Wykorzystaj energię Słońca. Sprawdź ofertę zewnętrznego solarnego oświetlenia LED w hurtowni elektrycznej Alkan
Jeżeli zależy Ci na jak najniższych kosztach, a marzą Ci się dziesiątki punktów świetlnych rozlokowanych po całym ogrodzie, sprawdź ofertę zewnętrznego solarnego oświetlenia LED w hurtowni elektrycznej Alkan. Znajdziesz u nas solarne lampy ogrodowe w różnych kształtach – między innymi w kształcie okrągłej piłki, płaskiej piłki lub w naturalnej formie imitującej ogrodowy kamień.
Ciekawe funkcje
Wszystkie z modeli wyprodukowanych przez renomowaną firmę RGB są wyposażone w wygodny drążek do wbijania w ziemię. Wysoki stopień ochrony (IP 65) pozwala również wykorzystać je jako pływającą kulę w oczku wodnym. Dzięki dwóm akumulatorom przy optymalnym naładowaniu lampa może świecić nawet do 8 godzin, a Ty za pomocą jednego z przycisków znajdujących się na jej spodzie możesz wybierać spośród aż siedmiu różnych kolorów.
Oszczędność energii i łatwość montażu
Solarne lampy w postaci kul RBG to bez wątpienia najbardziej energooszczędne i najprostsze w montażu rozwiązanie, które pozwoli Ci na szybkie i wygodne rozświetlenie całego ogrodu. Wystarczy, że rozmieścisz je w dobrze nasłonecznionych miejscach, wbijając po prostu drążki w grunt lub umieszczając kulę na powierzchni oczka wodnego, aby czerpiące energię słoneczną akumulatory mogły naładować się w ciągu dnia. Brak konieczności podpinania zasilania, doprowadzania kabli do każdej z lamp i brak potrzeby martwienia się o koszty zużytej przez nie energii – to najważniejsze zalety tego typu rozwiązań.