Stateczniki obecne są w lampach wyładowczych

Jakie stateczniki wybrać? Hurtownia elektryczna Alkan podpowiada!

Stateczniki dostępne w licznych hurtowniach elektrycznych na terenie całego kraju to urządzenia elektryczne, których rolą jest zmniejszenie natężenia prądu. Wykorzystuje się je przede wszystkim w lampach wyładowczych, czyli w świetlówkach, jarzeniówkach czy popularnych jeszcze pod koniec zeszłego wieku lampach metalohalogenkowych. Dlaczego ich zastosowanie jest konieczne, aby lampy tego rodzaju mogły poprawnie działać? Jakie typy stateczników dostępne są na rynku? Czy stateczniki mogą jednocześnie działać jak zapłonniki? Dowiedz się wszystkiego, co trzeba wiedzieć o statecznikach!

Spis treści:
Czym są stateczniki?
Do czego służą i jak działają?
Kiedy się je wykorzystuje?
Jak dobrać statecznik do danego modelu świetlówki lub innej lampy wyładowczej?
Jak podłączyć statecznik elektroniczny do świetlówek?
Schemat podłączenia statecznika do lampy T8 2×18 W
Schemat podłączenia statecznika do lampy T8 1×18 W
Oferta hurtowni elektrycznej Alkan – nie tylko 2×18 W!

Encyklopedia hurtowni elektrycznej Alkan: czym są stateczniki?

Stateczniki, dostępne w hurtowni elektrycznej Alkan, to urządzenia elektryczne, których zadaniem jest ograniczenie natężenia prądu płynącego przez lampę wyładowczą. Mogą one mieć formę indukcyjnego dławika, który zapobiega nagłym zmianom natężenia prądu i ogranicza prąd przemienny bez strat mocy, lub układu elektronicznego. W tej drugiej sytuacji statecznik może pełnić jednocześnie funkcję zapłonnika, czyli urządzenia, które jest odpowiedzialne za zainicjowanie cyklu zapłonu w danym układzie, a następnie rozłączenie się.

W niektórych lampach wyładowczych stosuje się wbudowany układ stabilizacyjno-zapłonowy składający się ze statecznika oraz zapłonnika. Układ ten pojawia się przede wszystkim w świetlówkach kompaktowych. Niektóre z lamp nie są jednak fabrycznie wyposażane w stateczniki, dlatego podczas zakupu urządzeń oświetleniowych z grupy lamp wyładowczych należy wziąć pod uwagę również konieczność dobrania właściwych stateczników.

Skąd jednak konieczność instalacji statecznika przy lampie wyładowczej? Specjaliści powiedzą nam, że wynika ona z nieliniowej i niejednoznacznej charakterystyki prądowo-napięciowej lamp wyładowczych. Tylko co to znaczy dla zwykłego człowieka? O wiele prostszym i bardziej zrozumiałym wytłumaczeniem będzie zapewne następująca odpowiedź: w gniazdkach elektrycznych w naszych domach płynie tak zwany prąd przemienny. Lampa wyładowcza – czyli na przykład popularne świetlówki – przy zasilaniu tego typu prądem nie będzie właściwie pracować. Przy rosnącym napięciu początkowo w ogóle się nie zapali i nie będzie pobierała prądu, a następnie – wraz z momentem przekroczenia określonego poziomu napięcia – poziom przewodzenia przez lampę gazu, który znajduje się w jej wnętrzu, gwałtownie wzrasta. Przy braku statecznika lampa wyładowcza nie tylko nie zaświeci się od razu i nie będzie świecić równomiernie, lecz może wręcz szybko ulec uszkodzeniom ze względu na nagłe wyładowania elektryczne, jakie będą zachodzić w jej wnętrzu przy podłączeniu do zasilania. Widzimy więc, że funkcja, którą pełni statecznik, jest wyjątkowo istotna – urządzenie nie pozwala na szybki wzrost napięcia, a tym samym zapobiega awariom i pozwala lampie właściwie pracować i emitować jednolite, niemigoczące światło.

Dziś rozróżnia się dwa podstawowe typy stateczników, które szeroko stosuje się z różnego typu lampami wyładowczymi. Są to stateczniki magnetyczne oraz stateczniki elektroniczne. Stosowanie zarówno stateczników elektronicznych, jak i magnetycznych jest konieczne, ponieważ wymaga tego specyfika lamp wyładowczych, które charakteryzują się nieliniowym i niejednoznacznym napięciem prądu. Przyjrzyjmy się więc bliżej obu typom stateczników i zobaczmy, czym się różni ich działanie i w jakich sytuacjach należy je stosować.

Statecznik elektroniczny 1x58W Ans Lighting

Specjaliści hurtowni elektrycznej Alkan wyjaśniają, do czego służą i jak działają stateczniki magnetyczne

Tradycyjne stateczniki magnetyczne zwane są również statecznikami indukcyjnymi. Są one dostępne na rynku w postaci urządzeń będących laminowanymi układami stalowych blach. Dwa główne elementy konstrukcyjne stateczników magnetycznych stanowią rdzeń oraz uzwojenie. Całą konstrukcję typowego statecznika magnetycznego tworzy nawinięty na rdzeń miedziany drut, który tworzy uzwojenie.

Stateczniki magnetyczne stosuje się oczywiście w wielu typach świetlówek kompaktowych – w tym również w świetlówkach niezintegrowanych. Są one jednak odpowiednie także dla wysokoprężnych lamp rtęciowych, zwanych potocznie rtęciówkami. Poza tym mogą być wykorzystywane w lampach metalohalogenkowych oraz sodowych. Lampy wyposażone w statecznik magnetyczny wymagają jednak dodatkowo stosowania starterów zapłonu, czyli tak zwanych zapłonników. Dobór odpowiedniego zapłonnika zależy od mocy danej lampy wyładowczej i układu oświetlenia.

Współcześnie stateczniki magnetyczne nie są tak popularne jak dawniej, ponieważ zdecydowanie były zmuszone oddać palmę pierwszeństwa statecznikom elektronicznym. Stało się tak z powodu dochodzenia do znaczących ubytków mocy spowodowanych wytwarzaniem nadmiernej ilości ciepła. Tradycyjne stateczniki magnetyczne podczas pracy nagrzewają się bowiem znacznie bardziej niż nowoczesne stateczniki elektroniczne. Ponadto typy lamp wyładowczych, z którymi stosuje się stateczniki magnetyczne, ustępują dziś zdecydowanie jarzeniówkom i świetlówkom, do których lepiej dopasowane są stateczniki elektroniczne. Przyjrzyjmy się więc temu drugiemu typowi stateczników i sprawdźmy, na czym polega ich przewaga nad statecznikami magnetycznymi!

Kiedy wykorzystuje się stateczniki elektroniczne? Hurtownia elektryczna Alkan odpowiada!

Stateczniki elektroniczne to układy elektroniczne, które – w odróżnieniu od stateczników magnetycznych – spełniają co najmniej dwie funkcje. Po pierwsze, są odpowiedzialne za spowodowanie zapłonu lampy. Po drugie, przez cały czas jej działania podtrzymują odpowiednie napięcie i natężenie prądu w lampach o różnych mocach. Urządzenia te pozwalają więc na użytkowanie świetlówek bez konieczności montażu osobnego zapłonnika. Ich istotną cechą jest także brak efektów dźwiękowych podczas pracy wynikających z drgania chociażby blachy rdzenia w statecznikach magnetycznych.

Ważną zaletą stateczników elektronicznych jest zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, a wraz z tym obniżenie rachunków za prąd. Stateczniki elektroniczne potrzebują do pracy znacznie mniej energii niż tradycyjne stateczniki magnetyczne – często są to różnice wynoszące nawet do kilkunastu procent. Elektroniczne stateczniki zapewniają ponadto lepszą pracę lampy i gwarantują stabilne, niemigoczące światło, co oznacza, że pozwalają uniknąć występowania częstego w przypadku lamp wyładowczych efektu stroboskopowego. Ponadto stateczniki tego typu emitują znacznie mniej ciepła. Ma to ogromny wpływ na żywotność świetlówki. Szacuje się, że w zależności od modelu lampy jej żywotność przy zastosowaniu statecznika elektronicznego zamiast magnetycznego wzrasta nawet o 50%. Warto także zaznaczyć, że stateczniki elektroniczne automatycznie wyłączają lampę – czyli, dokładniej mówiąc, zaprzestają ponawiania prób zapłonu – w przypadku awarii urządzenia, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo i komfort korzystania z lamp wyładowczych.

Stateczniki elektroniczne stosuje się obecnie w najczęściej montowanych typach lamp wyładowczych. Są one stosowane w lampach fluorescencyjnych, czyli popularnych świetlówkach, a także w żarówkach kompaktowych oraz w ich nieco starszych krewnych, czyli świetlówkach sodowych, lampach metalohalogenkowych i rtęciowych.

Stateczniki stosowane są w lampach przemysłowych

Jak dobrać statecznik do danego modelu świetlówki lub innej lampy wyładowczej? Skorzystaj z pomocy hurtowni elektrycznej Alkan

Aby dobrać statecznik do określonego modelu świetlówki lub innej lampy wyładowczej, należy przede wszystkim sprawdzić, z jakim rozmiarem i typem świetlówki mamy do czynienia. Najpopularniejszymi z dostępnych na rynku modeli, które wymagają dodatkowego statecznika elektronicznego, są bez wątpienia świetlówki o wymiarach T8 i T5. To pierwszy z czynników, który definiuje, jaki statecznik będzie nam potrzebny. Świetlówki te mogą jednak mieć różne średnice, dlatego warto dokładnie sprawdzić rozmiar naszej lampy.

W ramach wymiarów oznaczanych symbolami T8 i T5 znajdziemy kilka, a nawet kilkanaście różnych opcji, jeśli chodzi o moc zasilania danej świetlówki. Świetlówki liniowe T8 zasilane są mocami 18, 36 lub 58 W. W przypadku świetlówek możliwości jest więcej: 14, 21, 24, 28, 35, 39, 49, 54 i 80 W.

Choć na rynku dostępnych jest wiele stateczników, które mogą według informacji producenta współpracować z wieloma typami świetlówek, warto zawsze dobrać model dopasowany idealnie właśnie do naszej lampy. Pozwoli to zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii lub kłopotów z idealnym połączeniem przewodów pomiędzy statecznikiem lub świetlówką, które mogą powodować migotanie światła. Dobór idealnego modelu statecznika pozwoli także zminimalizować ryzyko emisji zakłóceń radiowych przez urządzenie.

Jak podłączyć statecznik elektroniczny do świetlówek T8 1×18 W i 2×18 W – doradzają specjaliści hurtowni elektrycznej Alkan

Aby dowiedzieć się, jak poprawnie podłączyć stateczniki elektroniczne do świetlówek T8 1×18 W i 2×18 W, warto zawsze najpierw zasięgnąć rady specjalisty – na przykład doświadczonego pracownika renomowanej hurtowni elektrycznej. Wiedza specjalisty pozwoli nam bowiem na bezawaryjny montaż wybranego osprzętu.

Najpopularniejszym typem świetlówki dostępnej na rynku są lampy T8 składające się z jednej lub dwóch świetlówek o poborze mocy 18 W. Schemat podłączenia będzie różny w zależności od tego, czy montujemy lampę pojedynczą, czy podwójną. Podstawowym źródłem informacji o tym, jak należy podłączyć statecznik, powinien być dla nas zawsze przede wszystkim schemat poglądowy narysowany na samym stateczniku lub w instrukcji obsługi. Większość dostępnych na rynku urządzeń podłącza się jednak według tej samej zasady, którą przedstawimy poniżej. Przyjrzyjmy się podstawowym schematom podłączenia stateczników do różnych typów świetlówek!

Hurtowania elektryczna Alkan prezentuje schemat podłączenia statecznika elektronicznego do lampy T8 2×18 W

W przypadku podłączania statecznika do lampy T8 2×18 W najpierw należy zauważyć, że mamy 9 możliwych wejść na stateczniku. Trzy z nich znajdują się po stronie zasilania, a 6 po stronie, po której umieszczone powinny być rozrysowane schematy podłączenia. Aby właściwie podłączyć świetlówkę do tych właśnie 6 wejść, należy przede wszystkim zidentyfikować przewody uziemiające, oznaczone zwykle kolorem niebieskim. Następnie identyfikujemy cztery oprawki, które warto dla ułatwienia oznakować na przykład literami A, B, C i D. Na końcu przewody podpina się do gniazd w stateczniku w następującej kolejności:

 • pierwszy przewód prądowy z oprawki A – pierwsze gniazdo,
 • jeden z przewodów uziemiających z oprawki A – drugie gniazdo,
 • drugi przewód prądowy z oprawki B – trzecie gniazdo,
 • pierwszy przewód prądowy z oprawki C – czwarte gniazdo,
 • jeden z przewodów uziemiających z oprawki D – piąte gniazdo,
 • drugi przewód prądowy z oprawki D – szóste gniazdo.

Dwa pozostałe przewody uziemiające należy połączyć przy pomocy kostki. Pamiętajmy, że przewody z oprawki powinny zawsze być ułożone w tym samym kierunku co świetlówka.

Do 3 znajdujących się po stronie zasilania należy podłączyć przewód zasilający. Również tu należy wziąć pod uwagę to, które z przewodów są przewodami prądowymi, a który z nich jest przewodem uziemiającym. W sytuacji, gdy przewód zasilający nie ma przewodu uziemiającego, gniazdo do podłączenia uziemienia należy pozostawić puste.

Jeżeli tak podłączona lampa nie będzie działać poprawnie należy odłączyć ją od zasilania, a następnie raz jeszcze dokładnie sprawdzić, czy wszystkie przewody zostały podłączone we właściwe miejsca. Zwróćmy też uwagę, czy oprawki są odpowiednio nałożone na świetlówki i czy kable skierowane są we właściwą stronę. Warto też sprawdzić, czy końcówki przewodów są właściwie umieszczone w gniazdach statecznika.

Statecznik Duluxtronic dostępny w hurtowni elektrycznej Alkan

Schemat podłączenia statecznika elektronicznego do lampy T8 1×18 W opracowany przez specjalistów hurtowni elektrycznej Alkan

Schemat podłączenia statecznika elektronicznego do lampy T8 1×18 W tylko nieznacznie różni się od tego przedstawionego powyżej dla lamp T8 2×18 W. Różnica polega bowiem właściwie wyłącznie na liczbie gniazd, jakie znajdują się na stateczniku przeznaczonym do tego typu lamp. Tu również po stronie zasilania znajdują się 3 gniazda, jednak po stronie schematów mamy tylko 4 – a nie 6 – gniazd. Ze względu na fakt, że lampy tego typu składają się tylko z jednej świetlówki, będziemy tu mieli do dyspozycji również mniej oprawek. Jest ich 2, a nie 4 jak w przypadku opisywanym przez nas powyżej. Tu również warto jednak oznaczyć je dla rozróżnienia na przykład literami A i B.

Podobnie jak w poprzednim przypadku, po sprawdzeniu schematu na stateczniku podłączamy od tej strony przewody połączone z oprawkami w następujący sposób:

 • przewód uziemiający z oprawki A – pierwsze gniazdo,
 • przewód prądowy z oprawki A – drugie gniazdo,
 • przewód prądowy z oprawki B – trzecie gniazdo,
 • przewód uziemiający z oprawki B – czwarte gniazdo.

Od strony zasilania postępujemy tak samo jak w przypadku montażu statecznika do lampy T8 2×18 W – do pierwszych dwóch wejść podłączamy przewody prądowe, do wejścia 3 podłączamy kabel uziemienia lub – w sytuacji, gdy nie mamy takiego przewodu – pozostawiamy je puste.

W przypadku, gdy lampa nie będzie działać poprawnie, czyli albo w ogóle się nie zapali, albo zapali się na chwilę i zgaśnie, postępujemy tak jak w przypadku lamp T8 2×18 W. Należy więc dokładnie sprawdzić, czy wszystkie przewody znalazły się we właściwych gniazdach i czy zostały w nich odpowiednio zamocowane. Konieczne jest także przyjrzenie się oprawkom i określenie, czy zostały one właściwie nałożone na świetlówkę i czy wychodzące z nich przewody skierowane są we właściwą stronę. Pamiętajmy, że zawsze przed sprawdzeniem poprawności podłączenia przewodów należy koniecznie odłączyć cały układ od zasilania, aby uniknąć groźnego dla zdrowia i życia porażenia prądem!

Stateczniki elektroniczne w ofercie hurtowni elektrycznej Alkan – nie tylko 2×18 W

W ofercie hurtowni elektrycznej Alkan znajdziemy dziś wyłącznie stateczniki elektroniczne, choć z pewnością nie tylko te dopasowane do lamp 2×18 W. Ze względu na liczne zalety, stateczniki elektryczne wyparły już dziś niemal całkowicie swoich nieco starszych poprzedników, czyli stateczniki magnetyczne. Zobaczmy, jakie modele stateczników znajdziemy w sklepie internetowym hurtowni elektrycznej Alkan.

Modele stateczników dostępnych w hurtowni elektrycznej Alkan to urządzenia z najwyższej półki, jeśli chodzi o jakość. Znajdziemy tu wyłącznie urządzenia tak znanych i docenianych przez szerokie grono klientów od wielu lat marek jak Osram czy Ans Lighting. Urządzenia te z pewnością spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Jednocześnie stateczniki w sklepie internetowym hurtowni elektrycznej Alkan dostępne są w naprawdę okazyjnych cenach, a inwestycja w markowy osprzęt z pewnością zwróci nam się nie tylko ze względu na ich trwałość i wytrzymałość, lecz również dzięki przedłużeniu żywotności całego systemu oświetlenia.

Hurtownia elektryczna Alkan proponuje swoim klientom między innymi:

 • Stateczniki Quicktronic od Osram

Warto podkreślić, że w hurtowni elektrycznej Alkan nie ma miejsca na tanie podróbki czy towary wyprodukowane w Chinach. Doświadczeni specjaliści zdają sobie bowiem sprawę z tego, że produkty tego rodzaju charakteryzują się nie tylko niską ceną, ale również porównywalnie niską jakością. W przypadku osprzętu elektrycznego niska jakość przekłada się jednak nie tylko na konieczność częstych wymian czy napraw, lecz również na znaczny wzrost zagrożenia. W przypadku awarii statecznika połączona z nim lampa ulegnie poważnemu uszkodzeniu, które może wywołać nawet pożar lub spowodować niebezpieczeństwo porażenia prądem. Warto więc wybierać tylko osprzęt renomowanych firm, które gwarantują klientom najwyższą jakość i pełne bezpieczeństwo korzystania z wszelkich urządzeń elektrycznych.

Niniejsza strona korzysta z plików cookie

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

 • Niezbędne pliki cookie przyczyniają się do użyteczności strony poprzez umożliwianie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie i dostęp do bezpiecznych obszarów strony internetowej. Strona internetowa nie może funkcjonować poprawnie bez tych ciasteczek.

 • Pliki cookie dotyczące preferencji umożliwiają stronie zapamiętanie informacji, które zmieniają wygląd lub funkcjonowanie strony, np. preferowany język lub region, w którym znajduje się użytkownik.

 • Statystyczne pliki cookie pomagają właścicielem stron internetowych zrozumieć, w jaki sposób różni użytkownicy zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

 • Marketingowe pliki cookie stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej cenne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.

 • Nieklasyfikowane pliki cookie, to pliki, które są w procesie klasyfikowania, wraz z dostawcami poszczególnych ciasteczek.

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.

Potrzebujesz pomocy?