ALKAN - Hurtownia Elektryczna
Podane ceny dostępne są wyłącznie przy zamówieniach przez sklep internetowy. Ceny w oddziałach stacjonarnych mogą się różnić.

Oświetlenie techniczne do warsztatu, komórki czy piwnicy

Kiedy myślimy o oświetleniu do takiego pomieszczenia jak warsztat czy piwnica lub nawet garaż, zastanawiamy się, jakie powinno spełniać zadanie, oraz jakimi kryteriami kierować się podczas zakupu. Często bagatelizujemy temat myśląc, że oświetlenie techniczne nie jest ważne, a ma za zadanie jedynie oświetlić wnętrze na tyle, by wszystko było dobrze widoczne. Tak naprawdę, wybór i rozmieszczenie oświetlenia technicznego, jest równie ważne, co światła w naszym mieszkaniu.

Przede wszystkim musimy pamiętać, że dobry wybór lamp w miejscach takich jak warsztat, garaż czy piwnica, daje nam bezpieczeństwo. To w końcu właśnie tam znajdują się poustawiane jedno na drugim pudła, nieużywane meble, rowery i narzędzia. Aby nie zrobić sobie krzywdy, poza porządkiem rzecz jasna, musimy zadbać o prawidłowe oświetlenie całej powierzchni. Poza tym w warsztacie, w którym będziemy wykonywać prace przy użyciu ostrych narzędzi, musimy również dodatkowo oświetlić miejsce swojej pracy.

Cechy dobrego oświetlenia technicznego, to energooszczędność, trwałość i odpowiednia moc światła. Dlatego często wybierane są lampy LED, które mają długą żywotność i są wysoko energooszczędne. Poza tym można je dobrać pod kątem natężenia i koloru światła. Niezależnie od wyboru, warto jednak zawsze mieć pod ręką zapasową żarówkę. Należy również pamiętać o zdrowiu naszych oczu. Często wybierane jarzeniówki mocno je męczą, warto więc zamienić je na nieco droższe, ale bezpieczniejsze źródło światła.

W pomieszczeniach, w których pracujemy, światła nigdy za wiele.

Pamiętajmy, by zawsze pomyśleć o odpowiednim rozmieszczeniu punktów świetlnych tak, by oświetlony był każdy kąt. Warto przyjąć, że aby jasno oświetlić pomieszczenie o powierzchni 10m2, należy użyć światła o łącznej mocy 260 W. Dodatkowo warto pomyśleć o małej lampce przy warsztatowym biurku, czy świetle, które rozjaśni wnętrze szafek z narzędziami. Jeśli część pracy wykonujemy na zewnątrz, nie zapomnijmy o dodatkowym oświetleniu placu przed garażem czy warsztatem.