Idealne oświetlenie w domu – jakie wybrać?

This is a parallax text block. Click the edit button to change this text.

Odpowiednio dobrane oświetlenie w naszym domu to podstawa, jeśli chcemy czuć się w nim komfortowo i nadać mu przytulny charakter. Wybór światła ma wpływ nie tylko na klimat całego mieszkania, ale przede wszystkim jest istotny dla wygody użytkowania. Warto pamiętać, że oświetlenie spełnia dwie role: funkcjonalną oraz dekoracyjną.

Oświetlenie w kuchni

W przypadku pomieszczeń takich jak kuchnia czy łazienka, moc żarówki czy typ oświetlenia ma duże znaczenie praktyczne. Oczywiście, starając się o to, aby źródło światła było jak najbardziej funkcjonalne, wcale nie trzeba rezygnować z ładnych, eleganckich rozwiązań. W przypadku kuchni szczególną uwagę należy zwrócić na oświetlenie blatu, na którym będą przygotowywane posiłki oraz stołu, jeżeli kuchnia jest połączona z jadalnią.

Umieszczenie oświetlenia w łazience

W łazienkach (tak samo jak w kuchniach) ważne jest, aby światło dobrze odzwierciedlało naturalne kolory. Bardzo duże znaczenie ma oświetlenie lustra, gdyż jest ono miejscem, przed którym wykonuje się wiele zabiegów pielęgnacyjnych, jak chociażby golenie czy regulacja brwi. Należy jednak pamiętać, że w łazienkach najlepiej sprawdzą się klosze matowe bądź mleczne, gdyż one zapobiegają odbijaniu się światła w lustrze.

Oświetlenie w salonie i sypialni

Salon bądź sypialnia to takie miejsca, w których wybór typu oświetlenia ma wpływ również na atmosferę pomieszczenia. Odpowiednia moc żarówki może służyć do wyeksponowania wybranych elementów wnętrza. Pozwala na wydobycie struktury powierzchni czy barwy danego przedmiotu. Ciekawe efekty można zyskać również dzięki montowaniu kinkietów na ścianach. Główny walor takiego rozwiązania to dekoracja wnętrza oraz podkreślenie kolorystyki.

Typowe oświetlenie domu, takie jak żyrandole czy oprawy nad stołami, warto uzupełnić o światło podłogowe czy stołowe. Zazwyczaj tego rodzaju lampy są wyposażone w ściemniacz, co sprzyja relaksowi. Dodatkowo dają one łagodnie rozproszone światło odbite, które nadaje pomieszczeniu przytulnego charakteru i z tego właśnie powodu warto zainteresować się takim rozwiązaniem.