Oświetlenie łazienki z hurtownią elektryczną Alkan – funkcjonalne i stylowe!

Oświetlenie łazienki według specjalistów z hurtowni elektrycznej Alkan tylko w teorii jest prostą sprawą. W tym pomieszczeniu nie wystarczy po prostu umieszczenie żyrandola czy innej oprawy na suficie. Ze względu na duże zapotrzebowanie na światło, które dotrze niemal do każdego zakamarka tego często niedużego pomieszczenia, w łazienkach często się zdarza, że użyteczność i poręczność często bierze górę nad designem i oryginalnością wykończeń. To właśnie dlatego w jednym małym pomieszczeniu możemy zobaczyć często niezbyt dobrze dopasowane do siebie proste lampy sufitowe i kinkiety boczne, których jedynym zadaniem jest dawanie światła. A przecież dobrze dobrane światło potrafi zmienić wygląd nawet najbardziej nudnego wnętrza. Sprawdźmy więc, jak zaprojektować idealne oświetlenie, które będzie jednocześnie stylowe i funkcjonalne, a przy tym w pełni bezpieczne!

Spis treści:
Zasady bezpieczeństwa
Idealne miejsca montażu
Minimalistyczne rozwiązania
Oferta hurtowni elektrycznej Alkan

Specjaliści z hurtowni elektrycznej Alkan doradzają: jak zadbać o bezpieczeństwo podczas montażu oświetlenia łazienkowego?

Według specjalistów z hurtowni elektrycznej Alkan zaplanowanie systemu oświetlenia łazienkowego wymaga od nas nie tylko, abyśmy wzięli pod uwagę kwestie związane z estetyką. Na pierwszym miejscu powinno bowiem znaleźć się bezpieczeństwo. Należy pamiętać, że łazienka jest pomieszczeniem, w którym często panuje wysoka wilgotność, a wszystkie znajdujące się w niej sprzęty – także elektryczne – są w mniejszym lub większym stopniu narażone na kontakt z wodą. Wybierając urządzenia przeznaczone do montażu w łazience, musimy więc kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Jakie to zasady? Sprawdźmy!

Odpowiednia klasa szczelności

Przede wszystkim wszelkie źródła światła muszą nadawać się do pomieszczeń o wysokiej wilgotności. Jak to sprawdzić? O odporności na czynniki zewnętrzne mówi nam informacja dotycząca tak zwanego stopnia ochrony IP, określanego niekiedy jako IPX. Jeżeli planujemy montaż lampy czy kinkietu w miejscu, w którym zagrozić będzie mu mogła chlapiąca woda, powinniśmy wybrać urządzenie o klasie szczelności minimum IP 44. Jeśli jednak rozważamy montaż lampy w niedużej odległości od wanny czy kabiny prysznicowej, gdzie kontakt z wodą mógłby być bardziej długotrwały, a przez to znacznie bardziej niebezpieczny, warto pomyśleć o urządzeniu z jeszcze wyższym stopniem ochrony. Dzięki temu wilgoć ani woda nie przedostaną się do wnętrza urządzeń elektrycznych, a my jako użytkownicy pomieszczenia nie będziemy narażeni na poważne niebezpieczeństwo, jakim jest porażenie prądem.

Warto zaznaczyć, że wszelkie zasady dotyczące wyboru właściwego stopnia ochrony przed wilgocią należy odnosić do wszystkich elementów łazienkowego osprzętu elektrycznego. Należy więc pamiętać, że odpowiednio chronione przed kontaktem części niebezpiecznych z wodą powinny być gniazdka elektryczne. Tu najlepiej jest po prostu wybierać te z plastikową osłonką, która ochroni gniazdko przed chlapiącą wodą, kiedy nie jest używane. Warto sprawdzić również stopień ochrony na włącznikach świateł, których z pewnością prędzej czy później dotkniemy wilgotną ręką, co może skończyć się tragedią w przypadku niewystarczającej klasy szczelności.

Zachowanie właściwych odległości

Konieczność zachowania właściwych odległości od źródeł wody również dotyczy wszystkich elementów osprzętu elektrycznego. Należy tu więc pamiętać nie tylko o odpowiednim montażu zarówno urządzeń emitujących światło, jak i gniazdek elektrycznych, do których będą one podłączane, czy montowanych na ścianie włączników. Zgodnie z przyjętymi zasadami nie powinny się one znaleźć bliżej niż 50-60 cm od wanny, umywalki czy kabiny prysznicowej. Oczywiście mowa tu o zachowaniu odpowiedniej odległości w każdą stronę – jeżeli więc planujemy montaż lampy czy kinkietu nad zlewem, nie powinien się on znaleźć niżej niż nieco ponad pół metra nad źródłem wody. Jeśli chodzi o montaż lampy ściennej lub sufitowej nad wanną, specjaliści zalecają wybór opraw dopasowanych do urządzeń niskonapięciowych, czyli pracujących przy obniżonym napięciu o wartości 12 V. Przykładem są tu urządzenia LED.

Wnętrze łazienki z oliwkowymi ścianami

Oświetlenie lustra łazienkowego czy sufitowe? Specjaliści z hurtowni Alkan wyjaśniają, czemu warto je połączyć i jakie barwy wybierać

Kiedy już wiemy gdzie zamontować nasze źródła światła, warto zastanowić się nad tym, co będziemy montować – oświetlenie sufitowe czy może oświetlenie lustra łazienkowego? Według specjalistów z hurtowni Alkan większość klientów łączy dziś te dwa sposoby w aranżacji swoich łazienek. Dlaczego to dobry pomysł i czy warto zamontować w łazience nawet więcej niż dwa czy trzy punkty świetlne? Odpowiadamy!

Przede wszystkim funkcjonalność

Łączenie lampy sufitowej i kinkietów bocznych montowanych przy lustrze jest świetnym rozwiązaniem przede wszystkim z punktu widzenia funkcjonalności. Oczywiście do kąpieli czy wzięcia prysznicu wystarczy nam rozproszone górne światło. Nie tylko panie wiedzą jednak, że w chwili, gdy stoimy przed lustrem, światło znajduje się za naszymi plecami i nie rozświetla naszej twarzy. Może to być dużym problemem, gdyż to w łazience najczęściej przecież kobiety nakładają makijaż, a mężczyźni golą zarost na twarzy. Zapewnienie sobie lepszego światła ułatwi nam znacznie te czynności, dzięki czemu wykonamy je szybciej, sprawniej i dokładniej. Połączenie górnego światła z dodatkowymi punktami świetlnymi przy lustrze pozwala więc w pełni wykorzystać potencjał każdej łazienki.

Warto tu jednak pamiętać, że o ile w przypadku lampy sufitowej możemy pozwolić sobie na wybór dowolnej barwy światła, o tyle odpowiednia iluminacja wokół lustra łazienkowego rządzi się własnymi, ścisłymi regułami. To ono jest bowiem odpowiedzialne za to, aby obraz w lustrze był jak najbardziej zbliżony do rzeczywistości. Należy tu więc zadbać o światło o barwie jak najbardziej zbliżonej do naturalnej. Artykuły emitujące światło podobne do białego światła dziennego znajdziemy, przyglądając się informacjom dotyczącym temperatury barwowej, które większość dobrych producentów umieszcza na opakowaniu żarówki czy urządzenia LED. Temperaturę barwową wyraża się w Kelwinach (K), a wartość, jakiej powinniśmy szukać, to około 4000 K. Im niżej, tym światło będzie bardziej żółte, a przez to cieplejsze; im wyżej, tym bardziej będzie wydawało się chłodne i niebieskawe.

Urządzenia emitujące światło zamocowane wokół lustra powinny również zapewniać nam idealne, bezcieniowe oświetlenie całej twarzy, jednocześnie nas nie oślepiając. Znacznie lepszym rozwiązaniem niż dwa emitujące punktowe światło kinkiety będzie więc montaż listew świetlnych po obu stronach lustra. Dzięki temu cała twarz zostanie równomiernie rozświetlona, co paniom pozwoli na aplikację idealnego makijażu bez jakichkolwiek smug czy nierówności, a panom zagwarantuje brak ominiętych podczas golenia miejsc.

Po drugie: nastrój

Nie wolno nam jednak zapominać, że łazienka jest również dla wielu z nas pomieszczeniem idealnym do relaksu. Długi rozgrzewający prysznic czy pachnąca kąpiel z bąbelkami są dla wielu z nas synonimem spokojnego wieczoru, podczas którego wypoczywamy po męczących dniach pracy i zapominamy o obowiązkach. Odpowiednio wykorzystane światło potrafi z nawet niewielkiego pomieszczenia zrobić prawdziwe spa, w którym zrelaksujemy się po całym dniu. Dlatego też w każdej łazience warto zamontować nie tylko lampę sufitową i kinkiety czy listwy świetlne przy lustrze, ale też kilka mniejszych punktów świetlnych, które w zależności od potrzeb będziemy mogli dowolnie włączać i wyłączać. Ciekawym rozwiązaniem dla miłośników kąpieli jest również montaż osobnego dekoracyjnego żyrandola nad wanną – tu należy jednak pamiętać, że światło powinno być skierowane do góry, aby nie oślepiało osoby biorącej akurat kąpiel. Warto też zdecydować się na ciepłe barwy, czyli takie o temperaturze barwowej około 2000 K. Będą one emitować światło podobne do romantycznego blasku świec, przez co nadadzą pomieszczeniu przytulności, a my stworzymy jedyną w swoim rodzaju intymną, relaksującą atmosferę – idealną, aby cieszyć się ciepłą kąpielą w pachnącej pianie z kieliszkiem wina w ręku.

Hurtownia elektryczna Alkan poleca: minimalistyczne rozwiązania w technologii LED jako idealne oświetlenie do małej łazienki

Jeżeli wydaje nam się, że nasza łazienka jest zbyt mała, aby pomieścić aż tyle różnych źródeł światła, hurtownia elektryczna Alkan proponuje nam oświetlenie jej za pomocą minimalistycznych rozwiązań w technologii LED. Od czasu, gdy zaczęto ją wykorzystywać na szeroką skalę, upłynęło co prawda zaledwie pół wieku, lecz już dziś na rynku znajdziemy najróżniejsze urządzenia – od imitujących tradycyjne żarówki przez lampy w kształcie świetlówek aż po dekoracyjne łańcuchy, listwy i taśmy świetlne. Sprawdźmy, jak każde z tych rozwiązań może pozwolić nam na wykonanie idealnego systemu rozświetlenia naszej łazienki!

Sufitowe punkty świetlne

Pierwszym z rozwiązań, które z pewnością sprawdzą się nawet w najmniejszej łazience, jest montaż sufitowych punktów świetlnych. W odróżnieniu od żyrandoli i innych, bardziej tradycyjnych opraw, punkty świetlne nie zajmują dużo miejsca i nie zmniejszają względnej wysokości pomieszczenia tak bardzo, jak mogą czynić to długie, wiszące lampy sufitowe. Ponadto wybierając oprawy LED o wysokim stopniu szczelności, możemy zdecydować się na ich montaż nawet nad kabiną prysznicową, co w przypadku klasycznych plafonów i półplafonów byłoby co najmniej niezalecanym rozwiązaniem. Możemy także wybierać pośród tak zwanych oczek pod- i natynkowych w kształcie koła lub kwadratu czy prostokąta – w zależności od naszej wizji dotyczącej ostatecznego wystroju wnętrza łazienki.

Sufitowe punkty świetlne mają jeszcze jedną zaletę. Mianowicie można połączyć je z łącznikami świecznikowymi, co pozwoli nam na podzielenie instalacji świetlnej na dwie lub więcej stref i włączanie światła albo w którejś z nich, albo w całej łazience. Dzięki temu możemy stopniować natężenie górnego oświetlenia i korzystać tylko z kilku punktów świetlnych podczas kąpieli lub brania prysznica, a tylko podczas generalnych porządków zapalać wszystkie światła, aby dotrzeć do każdego zakamarka w pomieszczeniu. Pozwoli nam to nie tylko bardziej efektywnie korzystać z oświetlenia, lecz również zaoszczędzić energię. Co prawda LED-y i tak nie zużywają jej dużo, lecz w skali roku każda ilość może mieć znaczenie i dla naszego portfela, i dla środowiska, w którym żyjemy.

Toaletka i prysznic

Listwy okalające lustro

Minimalistyczne listwy świetlne okalające lustro to rozwiązanie zarówno nowoczesne i stylowe, jak i w pełni funkcjonalne. Świetnym przykładem są tu dostępne na rynku taśmy i paski LED, które zajmują dosłownie kilka milimetrów i nie wymagają trudnego i czasochłonnego montażu, a jednocześnie pozwalają nam uzyskać najlepsze efekt dzięki idealnemu rozproszeniu światła emitowanego przez setki niewielkich diod. Taśmy LED mogą mieć różne szerokości, lecz najczęściej spotyka się warianty 6-10 mm. Montuje się je w specjalnych panelach, zwanych czasem korytkami LED, które w razie potrzeby mogą posłużyć za dodatkową ochronę przed wodą lub wilgocią. Na rynku dostępne są jednak także samoprzylepne paski, które same w sobie cechują się wysokimi stopniami ochrony na poziomie IP 65.

Dlaczego LED?

LED jest najlepszym rozwiązaniem w oświetleniu łazienki nie tylko ze względu na dostępność najróżniejszych źródeł światła wykorzystujących tę technologię, choć należy przyznać, że paski i taśmy LED nie mają jeszcze konkurentów na rynku w swojej kategorii. Zalety LED-ów nie kończą się jednak na ich wszechstronnym zastosowaniu – w żarówkach, oprawach wpuszczanych czy innych źródłach światła. Równie ważny jest fakt, że są one wyjątkowo trwałe, gdyż podczas emisji światła nie wytwarzają ciepła. Nie musimy się więc obawiać ich przegrzania i przepalenia. Poza tym są one jednymi z najbardziej ekologicznych rozwiązań – dzięki znacznie większej trwałości przyczyniają się do zmniejszenia odpadów z wyeksploatowanych artykułów elektrycznych, a dzięki niskiemu zużyciu energii nie stanowią aż tak dużego zagrożenia dla ekosystemów zanieczyszczanych dwutlenkiem węgla jak mniej energooszczędne urządzenia. Są też w pełni bezpieczne dla użytkowników, gdyż nie zawierają znacznych ilości szkodliwych pierwiastków takich jak choćby rtęć. A ponadto – są nadal jednym z najbardziej nowoczesnych i stylowych rozwiązań, dzięki którym stworzymy wyjątkowy system oświetlenia.

Aranżacja łazienki w jasnych kolorach

Pomysły na nowoczesne rozwiązania w oświetleniu łazienkowym w ofercie hurtowni elektrycznej Alkan

Hurtownia elektryczna Alkan ma w swojej ofercie dziesiątki pomysłów na nowoczesne rozwiązania w oświetleniu łazienkowym. Znajdziemy tu zarówno szeroki wybór gotowych minimalistycznych opraw, które z pewnością przypadną do gustu miłośnikom skandynawskich trendów w dekoracji wnętrz, jak również świetnej jakości źródła światła, takie jak „żarówki” LED oraz świetlówki kompaktowe, które dzięki uniwersalnym gwintom zamontujemy w większości dostępnych na rynku dekoracyjnych kinkietów i żyrandoli w stylu vintage. Ponadto znajdziemy tu także tradycyjne i LED-owe świetlówki wraz z dopasowanymi oprawami, a także jedno z najciekawszych rozwiązań ostatnich lat, czyli świetlne taśmy i paski LED emitujące różne barwy światła wraz z odpowiednimi zasilaczami, które przekształcą prąd z gniazdka na potrzebny do właściwej pracy LED-ów prąd stały o napięciu 12 V.

Do wykonania dekoracyjnej instalacji świetlnej każdej łazienki odpowiedni będzie na przykład pasek LED polskiej firmy GTV, zajmującej się produkcją i dystrybucją na rynki międzynarodowe między innymi artykułów oświetleniowych. Omawiany przez nas model paska LED emituje światło o barwie białej ciepłej, co oznacza, że sprawdzi się jako dekoracyjne źródło światła w różnych miejscach w łazience. Jego dodatkową zaletą jest stopień odporności IP65, co oznacza, że nic złego nie stanie się nawet w sytuacji, gdy zdarzy nam się przypadkowo zalać urządzenie. Można więc wykorzystywać ją także do dekoracji miejsc znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie wanny czy kabiny prysznicowej. Pasek LED GTV to aż 300 punktów świetlnych rozłożonych na 5 metrach samoprzylepnej taśmy.

Rozwiązaniem idealnym do rozświetlenia łazienkowego lustra będzie taśma LED o neutralnej barwie światła. Tu również na 5 metrach samoprzylepnej taśmy rozmieszczone jest aż 300 diod świetlnych. Warto zaznaczyć, że – podobnie jak inne modele taśm i pasków LED – również tę taśmę można w razie potrzeby dociąć w oznaczonych miejscach do naszych potrzeb. Jeżeli więc planujemy montaż taśmy wokół lustra o standardowych wymiarach, z łatwością dopasujemy ją tak, aby móc za jej pomocą wykonać oświetlenie każdego z jego boków.

Jeżeli marzy nam się nietuzinkowa dekoracja świetlna w łazience, warto się przyjrzeć niestandardowym rozwiązaniom. Jednym z nich jest taśma LED emitująca światło w kolorach czerwonym, zielonym i niebieskim. Z pewnością sprawdzi się ona w dekoracji łazienek o niezbyt minimalistycznym wystroju. Niemniej jednak również w chłodnym pomieszczeniu stylizowanym na styl skandynawski może stać się głównym elementem przyciągającym wzrok, jednocześnie służąc jako ciepłe oświetlenie podczas relaksujących kąpieli i spokojnych wieczorów, kiedy chcemy zrelaksować się po zbyt długim dniu.

Niniejsza strona korzysta z plików cookie

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

  • Niezbędne pliki cookie przyczyniają się do użyteczności strony poprzez umożliwianie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie i dostęp do bezpiecznych obszarów strony internetowej. Strona internetowa nie może funkcjonować poprawnie bez tych ciasteczek.

  • Pliki cookie dotyczące preferencji umożliwiają stronie zapamiętanie informacji, które zmieniają wygląd lub funkcjonowanie strony, np. preferowany język lub region, w którym znajduje się użytkownik.

  • Statystyczne pliki cookie pomagają właścicielem stron internetowych zrozumieć, w jaki sposób różni użytkownicy zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

  • Marketingowe pliki cookie stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej cenne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.

  • Nieklasyfikowane pliki cookie, to pliki, które są w procesie klasyfikowania, wraz z dostawcami poszczególnych ciasteczek.

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.

Potrzebujesz pomocy?