Oświetlenie sypialni z hurtownią elektryczną Alkan
Oświetlenie sypialni to według specjalistów z hurtowni elektrycznej Alkan jeden z najważniejszych czynników, które będą miały wpływ na jakość naszego wypoczynku. Odpowiednie rozłożenie źródeł światła jest tu bowiem kluczowe nie tylko dla komfortu moli książkowych. Nawet jeżeli sypialnia służy nam przede wszystkim do snu warto zadbać o to, aby jej oświetlenie wprowadzało nas w nastrój relaksu i wypoczynku. Dzięki właściwemu doborowi kinkietów i opraw, a także dzięki wiedzy i doświadczeniu specjalistów z hurtowni elektrycznej Alkan będziemy w stanie zrobić to bez większego wysiłku. Poznajmy więc najciekawsze pomysły na funkcjonalne i nowoczesne aranżacje sypialni!
Spis treści:
Funkcjonalność czy nowoczesny wygląd
Funkcja i barwa dodatkowych lamp i kinkietów
Lampy i oprawy sufitowe
Energooszczędność
Aranżacje dla małych i dużych pomieszczeń
Nasza oferta
Funkcjonalne oświetlenie sypialni czy nowoczesny wygląd? Z hurtownią elektryczną Alkan nie musisz wybierać!
Specjaliści z hurtowni elektrycznej Alkan wiedzą, że nowoczesne oświetlenie do sypialni powinno być przede wszystkim całkowicie funkcjonalne. W zapomnienie odchodzą już bowiem czasy, w których sypialnię – tak samo jak każde inne pomieszczenie w domu czy mieszkaniu – oświecało tylko jedno główne źródło w postaci lampy umieszczonej na suficie. Choć dawniej uważano, że nie warto poświęcać zbyt wiele energii na planowanie systemu lamp i kinkietów w pomieszczeniu, w którym większość czasu i tak spędzamy w ciemności, dziś każdy z nas stara się wykorzystać także potencjał, jaki oferuje nam sypialnia jako miejsce nie tylko snu, ale też relaksu i wypoczynku. Nie zatrzymujemy się więc na dodaniu niedużej lampki nocnej na szafce stojącej przy łóżku. Podobnie jak w innych pomieszczeniach, również tu coraz częściej zauważamy, że odpowiedni dobór i rozmieszczenie źródeł światła pozwoli nam na maksymalne wykorzystanie możliwości każdego pokoju, na co zwracają uwagę przede wszystkim właściciele mieszkań o niewielkich powierzchniach. Jak więc wybrać odpowiednie produkty dostępne w hurtowniach elektrycznych i rozmieścić je tak, aby uzyskać w pełni funkcjonalną sypialnię, a jednocześnie pokój stanowiący oazę spokoju, idealne miejsce na lekturę czy po prostu wypoczynek? Oto kilka podstawowych zasad, które należy poznać zanim w ogóle zaczniemy rozważać zakup tych czy innych artykułów oświetleniowych i ich montaż w naszej sypialni!
Po pierwsze: funkcja i barwa dodatkowych lamp i kinkietów
Myśląc o wyborze konkretnych produktów przeznaczonych do rozjaśniania tego wyjątkowego pomieszczenia, należy zastanowić się, jaką mają one pełnić funkcję, i na tej podstawie dobierać barwę emitowanego przez nie strumienia świetlnego. Jeżeli lampka przy łóżku ma służyć nam do czytania, powinniśmy wybrać taką, która da nam jasne światło o wystarczającej mocy i neutralnej barwie. W takiej sytuacji warto też wybrać oprawę, która pozwoli na dopasowywanie kierunku padania światła. Dzięki temu będziemy mogli z tej samej lampki korzystać podczas czytania, jak również w ciągu nocy, jeśli skierujemy światło na przeciwległą ścianę – aby nie raziło nas, gdy zaświecimy lampkę w nocy.
Jeżeli jednak nie jesteśmy fanami czytania w łóżku i wolimy zostawić sobie tę przyjemność na przykład na poranki spędzane przy kawie, możemy wybrać oprawę dającą słabsze i cieplejsze światło. Ciekawym rozwiązaniem są tu na przykład żarówki LED o barwie podobnej do tej, jaką wytwarzają zapalone świece. Ich relaksujący kolor jest na tyle naturalny, że nie powinien zaburzać nam snu, dlatego też są one idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie przepadają za spaniem w całkowitych ciemnościach. Tu jednak zamiast lampki nocnej możemy zdecydować się na przykład na naścienną dekorację wykonaną z łańcucha świetlnego. Łańcuchy takie – do niedawna kojarzone jeszcze niemal wyłącznie z choinkami i dekoracjami bożonarodzeniowymi – są dziś wyjątkowo modnymi elementami wystroju wnętrz. Jeżeli zależy nam na przytulnym i niezbyt nachalnym efekcie, warto wybierać te o jak najcieplejszej barwie światła. Pamiętajmy, że jego temperaturę wyraża się w Kelwinach – im niższa wartość, tym cieplejszą barwę emituje dane źródło. Do dekoracyjnego i nadającego nastrój oświetlenia sypialni najlepiej wybierać te, których producent deklaruje, że wytwarzają strumień świetlny o temperaturze niższej niż 3000 K.
Po drugie: lampy i oprawy sufitowe
Co prawda, już na początku tego artykułu wspomnieliśmy, że oświetlenie w sypialni nie ogranicza się dziś – i z pewnością nie powinno ograniczać się – do zamontowania jednego głównego źródła światła w postaci żyrandola czy lampy na suficie danego pomieszczenia. To nie oznacza jednak, że możemy o nim całkowicie zapomnieć. Dlaczego? To bardzo proste. O ile faktycznie może ono nie być zbyt przydatne, jeżeli spędzamy w tym pomieszczeniu wyłącznie relaksujące wieczory i noce – zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na jedno intensywne źródło światła – o tyle jednak nie należy o nim zapominać zwłaszcza wówczas, gdy nie zawsze mamy czas na… sprzątanie. Szczególnie w okresie zimowym dopasowanie swojego grafiku do czasu, w którym dostępne jest naturalne światło słoneczne może nastręczać nam poważnych trudności. Jednocześnie trudno jest dokładnie odkurzyć pokój, który jest po prostu słabo oświetlony. Dlatego też nawet jeżeli górna lampa będzie wykorzystywana rzadko, warto pamiętać o niej podczas aranżowania sypialni. Nie oznacza to jednak, że jedynym dostępnym rozwiązaniem jest montaż jednej wyposażonej w mocną żarówkę lampy czy nawet rozgałęzionego żyrandola. Często wykorzystywanym nowoczesnym pomysłem są tu bowiem na przykład mniejsze oprawy w kształcie okrągłych lub kwadratowych oczek. Dla dodatkowej wygody możemy połączyć je z łącznikiem świecznikowym, co pozwoli nam na uruchamianie niektórych z nich za pomocą jednego z dwóch lub trzech przycisków, lub na uruchomienie wszystkich po wciśnięciu wszystkich przycisków łącznika. Dzięki temu możemy podzielić pomieszczenie na strefy świetlne lub korzystać z bardziej rozproszonego lub bardziej skondensowanego rozświetlenia w zależności od naszych potrzeb. Takie rozwiązanie w przypadku klientów, którzy w sypialni wolą unikać intensywnie świecących lamp sprawdza się znacznie lepiej niż jeden główny żyrandol zamontowany w centrum pokoju na suficie.
Po trzecie: energooszczędność
Aby ilość energii, jaką zużywamy na rozświetlanie pokoju, w którym śpimy co noc, nie spędzała nam snu z powiek, warto zdecydować się na energooszczędne artykuły dostępne dziś w wielu hurtowniach elektrycznych. Kwestia ta jest szczególnie ważna dla tych, którzy nie przepadają za snem w całkowitych ciemnościach i zwykle pozostawiają sobie jedną niewielką lampkę, która świeci się przez całą noc. W przypadku tradycyjnych żarówek, dostępnych na rynku jeszcze kilkanaście lat temu, nawet najmniejsza lampka wyposażona w żarówkę o najniższej możliwej mocy byłaby w stanie znacząco wpłynąć na wysokość naszego rachunku za zużycie energii elektrycznej. Dziś, w dobie energooszczędnych źródeł energii, teoretycznie nie musimy się o to martwić. W praktyce jednak dostępne w hurtowniach elektrycznych produkty również różnią się pomiędzy sobą znacząco ilością zużywanej energii. Które z nich powinniśmy więc wybrać?
Jeśli chodzi o pozostawienie na wiele godzin raz włączonego źródła światła, najniższym zużyciem energii charakteryzują się bez wątpienia dobrej jakości produkty wykonane w technologii LED, czyli wykorzystujące diody, które świecą się dzięki zjawisku elektroluminescencji. Choć nie mają one żarnika, są popularnie określane mianem żarówek LED. Żarówki takie możemy umieścić dziś zarówno w gotowych oprawach takich jak sufitowe oczka pod- i natynkowe, jak i lampki nocne, lampki biurkowe czy tradycyjne kinkiety, klosze i żyrandole. Wielu renomowanych producentów oświetlenia wykorzystującego technologię LED wytwarza także świetlne łańcuchy LED-owe.
Co istotne, poza energooszczędnością LED-y mają jeszcze jedną istotną zaletę. Brak żarnika sprawia bowiem, że do podczas świecenia nie emitują one ciepła, a dzięki temu są znacznie bardziej trwałe niż tradycyjne żarówki, które mocno się nagrzewały podczas długiej, kilkugodzinnej pracy. Ze względu na to, że LED-y nie wytwarzają ciepła, są one również znacznie bardziej bezpieczne. Przy włączonej lampce czy sznurze świetlnym możemy spokojnie przesypiać każdą noc, nie obawiając się awarii wynikającej z przegrzania diod LED i nie martwiąc się o wysokość rachunku za energię elektryczną. Dlaczego? Standardowy łańcuch świetlny LED zużywa około 5 W podczas godziny pracy. Jeżeli więc nawet będziemy zostawiali lampki włączone na 10 godzin dziennie przez 30 dni w miesiącu, zużycie energii wzrośnie zaledwie o około 1,5 kWh, podczas gdy średnia cena 1 kWh w Polsce to około… 0,55 zł. Różnica z pewnością nas więc nie zaskoczy.
Specjaliści z hurtowni elektrycznej Alkan podpowiadają: jak oświetlić małą, a jak przestronną sypialnię? Poznaj najciekawsze pomysły i aranżacje
Hurtownia elektryczna Alkan jest miejscem, w którym znajdziemy idealne artykuły oświetleniowe zarówno do zaaranżowania małej sypialni, jak i pomysły na wykonanie idealnej aranżacji bardziej przestronnego pomieszczenia. Oczywiście w zależności od powierzchni pokoju, jaki mamy do dyspozycji, powinniśmy przestrzegać nieco innych reguł. Jeżeli w pomieszczeniu, które przeznaczyliśmy właśnie na nocny wypoczynek, mamy tylko tyle miejsca, aby zmieściło się w nim wygodne łóżko i może szafka nocna, trudno będzie zaplanować zbyt bogatą iluminację. Z kolei pokój o większej powierzchni może wymagać większej liczby niewielkich kinkietów, lamp i dekoracji świetlnych. Na co powinniśmy więc zwrócić uwagę w zależności od tego, jak duża jest dana sypialnia i kto będzie jej głównym użytkownikiem? Sprawdźmy!
Minimum dwa źródła światła w małej sypialni
Wiemy już, że funkcjonalne oświetlenie każdej sypialni powinno uwzględniać wszystkie potrzeby użytkowników danego pomieszczenia. Niezbędny jest tu więc nie tylko montaż głównego, górnego źródła światła w postaci jednej lampy czy żyrandola lub w postaci opisanych przez nas powyżej małych pod- lub natynkowych opraw świetlnych. Niezależnie od rozmiarów sypialni powinniśmy jednak pamiętać również o drugim, nieco mniejszym źródle światła, które pozwoli nam na przykład na czytanie książki czy umożliwi bezpieczne poruszanie się po mieszkaniu w nocy. Jest to optymalne rozwiązanie nawet wówczas, gdy pokój, w którym śpimy, ma powierzchnię niewiele większą od stojącego w nim małżeńskiego łoża. Dzięki temu nie jesteśmy bowiem zmuszeni do włączania jasnej, górnej żarówki za każdym razem, gdy próbujemy odszukać szklankę wody stojącą na nocnej szafce. Mniejsze źródło światła znajdujące się tuż przy łóżku jest również świetnym rozwiązaniem, które pozwoli nam uniknąć konieczności układania się do snu w całkowitych ciemnościach. Dzięki niemu możemy zgasić górne światło, zanim jeszcze wejdziemy do łóżka, a następnie przy nieco słabszym oświetleniu ułożyć się bezpiecznie pod kołdrą, poprawić poduszki i dopiero wówczas zgasić lampkę.
Przestronny pokój – więcej możliwości!
Im większe jest dane pomieszczenie, tym więcej daje nam ono możliwości, jeśli chodzi o aranżację – także świetlną. W dużej sypialni dobrym rozwiązaniem jest więc montaż nie tylko głównego źródła światła na suficie i dodatkowego oświetlenia w postaci niewielkiej lampki nocnej w pobliżu łóżka. Możemy tu pozwolić sobie także na umieszczenie na ścianie świetlnej dekoracji, mającej na przykład postać odpowiednio udrapowanego łańcucha składającego się z dziesiątek niedużych żarówek. Mając do dyspozycji przestronną sypialnię, możemy także wydzielić w niej kilka stref – na przykład strefę snu, obejmującą łóżko i znajdującą się przy nim szafkę nocną wraz z lampką, a także strefę wypoczynku, w której znajdzie się na przykład wygodny fotel do oglądania telewizji czy do robótek na drutach wraz z dopasowanymi do naszego hobby elementami oświetleniowymi takimi jak choćby ruchome lampki z możliwością zmiany kierunku padania światła.
Hurtownia elektryczna Alkan doradza: oświetlenie sypialni dla najmłodszych, czyli przede wszystkim ochrona przed potworami spod łóżka
Planując oświetlenie do sypialni, nie zapominajmy także o kwestiach związanych z montażem odpowiednich artykułów w pomieszczeniach, w których swoje noce spędzają młodsi członkowie naszej rodziny. Tu również konieczne jest odpowiednie rozplanowanie systemu lamp i lampek, dzięki którym główny użytkownik danej sypialni będzie czuł się bezpiecznie i niestraszne będą mu samotne noce spędzane w odległości kilku metrów od pokoju rodziców.
Lampki nocne sprawdzają się zwykle dopiero w przypadku dzieci, które mają już kilka lat. Miłośnicy raczkowania z pewnością docenią raczej dekoracyjne kinkiety, zwykle przeznaczone do montażu na ścianie. Często są one wykonane z mlecznego szkła, dzięki czemu emitowane przez nie światło nie zakłóca snu, lecz skutecznie rozprasza mroki nocy, w których mogłyby kryć się przecież straszliwe potwory. Kinkiety przeznaczone do dziecięcych pokoi często dodatkowo dekorowane są postaciami z najmodniejszych aktualnie bajek czy też po prostu różnego typu wzorami, które mają zwiększyć ich atrakcyjność dla najmłodszych klientów hurtowni elektrycznych. Dzięki odpowiedniemu montażowi są one także odporne na uszkodzenia mechaniczne, które mogłyby być efektem nadmiernego zainteresowania uczącego się chodzić użytkownika danej sypialni.
W przypadku dzieci, które powoli zaczynają wchodzić w wiek szkolny warto pamiętać, że ich pokój nierzadko łączy w sobie funkcję sypialni, pokoju dziennego i pomieszczenia do nauki. W takiej sytuacji należy zadbać o to, by każda z nich znajdowała odzwierciedlenie we właściwie dobranych i odpowiednio rozmieszczonych lampkach, kinkietach i dekoracjach. Możemy więc pokusić się o montaż LED-owego łańcucha, który będzie pełnił funkcję lampki nocnej odstraszającej potwory. Nie wolno nam jednak zapomnieć o wyborze odpowiedniej lampki biurkowej, która pozwoli dziecku efektywnie się uczyć bez zbytniego przemęczania wzroku, a także o właściwym doborze górnego oświetlenia, umożliwiającego miłe spędzanie czasu na zabawie także podczas długich zimowych czy jesiennych wieczorów.