Przedłużacz ogrodowy wykorzystuje się przy koszeniu trawy

Przedłużacze ogrodowe – jak dobrać? Hurtownia elektryczna Alkan podpowiada!

Przedłużacze ogrodowe dostępne w hurtowni elektrycznej Alkan to produkty najwyższej jakości, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Aby dobrać właściwy przedłużacz ogrodowy, należy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które pozwolą nam ocenić nie tylko potrzebną długość przedłużacza. Przyjrzyjmy się tej kategorii produktów w hurtowni elektrycznej Alkan i zobaczmy, jak dobrać przedłużacz ogrodowy na bębnie lub bez niego, a także dlaczego warto zdecydować się na przedłużacz wykonany z kabla z dodatkowym uziemieniem!

Spis treści:
Czym są i do czego służą przedłużacze ogrodowe?
Co powinniśmy sprawdzić, zanim zdecydujemy się na zakup?
10, 20, 30, 40, a może nawet 50 metrów? Jak dobrać długość?
Kiedy warto zdecydować się na przedłużacz na bębnie?
Dlaczego warto kupować w hurtowni elektrycznej?
Przedłużacze ogrodowe z uziemieniem lub bez w ofercie hurtowni elektrycznej Alkan

Encyklopedia hurtowni elektrycznej Alkan: czym są i do czego służą przedłużacze ogrodowe?

Przedłużacze ogrodowe to artykuły elektryczne dostępne w setkach, jeśli nie tysiącach hurtowni i marketów sprzedających artykuły elektryczne i budowlane w całej Polsce. Urządzenia te to nic innego jak długie odcinki przewodów elektrycznych zakończone z jednej strony odpowiednią wtyczką, a z drugiej gniazdem elektrycznym. Dzięki podpięciu wybranego sprzętu do gniazda przedłużacza uzyskujemy więc znacznie wydłużony przewód, za pomocą którego możemy podłączyć urządzenie do zasilania nawet wówczas, gdy znajduje się ono w znacznej odległości od zlokalizowanego wewnątrz domu gniazda. Pozwala to na stosowanie różnego typu urządzeń, takich jak choćby kosiarki, nawet w odległych od domu częściach ogrodu.

Przedłużacze ogrodowe to jeden z rodzajów przedłużaczy zewnętrznych, których głównym zadaniem jest dostarczanie prądu elektrycznego z wnętrza budynku do znajdujących się na zewnątrz urządzeń wymagających zasilania. Przedłużacze ogrodowe stosuje się nierzadko także na przykład w roli przedłużaczy budowlanych. Za ich pomocą możemy podpiąć do zasilania betoniarki, frezarki, wiertarki czy inne urządzenia, których poprawna praca jest konieczna podczas przeprowadzania większych i mniejszych prac budowlanych na terenie naszego ogrodu. Za pomocą przedłużacza ogrodowego możemy także zasilać grilla elektrycznego, który jest dziś coraz popularniejszym i zdecydowanie bardziej ekologicznym rozwiązaniem, stosowanym przez szerokie grono miłośników biesiadowania przy grillowanych przekąskach w gronie rodziny czy przyjaciół. Z kolei miłośnicy opalania, którzy nie wyobrażają sobie relaksu w ogrodzie bez smartfonu, tabletu czy choćby czytnika e-booków, mogą wykorzystać przedłużacz ogrodowy do tego, aby móc jednocześnie doładować elektronicznego towarzysza wypoczynku. Choć zastosowanie przedłużaczy ogrodowych zaczęło się od konieczności skoszenia trawy czy przycinania gałęzi drzew i krzewów znajdujących się w pewnej odległości od domu, dziś dostęp do zasilania doceniają już chyba wszyscy posiadacze przydomowego ogródka.

Przedłużacz ogrodowy 1-gniazdowy bez uziemienia

Specjaliści hurtowni elektrycznej Alkan radzą: co powinniśmy sprawdzić, zanim zdecydujemy się na zakup przedłużacza ogrodowego?

Przed zakupem przedłużacza ogrodowego – czy to w hurtowni elektrycznej, czy też w markecie budowlanym czy internetowym sklepie zajmującym się także tym typem osprzętu – należy zawsze sprawdzić dokładnie informacje producenta dotyczące branego przez nas pod uwagę modelu. Podobnie jak standardowe przedłużacze mieszkaniowe, również przedłużacze ogrodowe, a także przedłużacze bębnowe i budowlane, powinny spełniać określone warunki. Dzięki nim korzystanie ze sprzętu będzie w pełni bezpieczne. O ile w przypadku przedłużacza mieszkaniowego wystarczy sprawdzić, czy posiada on właściwe uziemienie, w przypadku przedłużaczy zewnętrznych koniecznie trzeba się przyjrzeć jeszcze kilku kwestiom. Zobaczmy więc, na co należy zwrócić uwagę przed zakupem przedłużacza ogrodowego.

Przede wszystkim przedłużacze wykorzystywane na zewnątrz powinny się charakteryzować określoną klasą szczelności. O tym, jaką klasę szczelności ma dany produkt, informują nas dwie cyfry znajdujące się przy symbolu IP (ang. International Protection Rating, czyli międzynarodowy stopień ochrony). Przyjmuje się, że sprzęty elektryczne, jakimi są również podpinane do zasilania sieciowego przedłużacze, powinny być oznaczane stopniem równym lub wyższym IP 44. Stopień ten sygnalizuje, że sprzęt chroniony jest przed dostępem do części niebezpiecznych drutem, a także przed wnikaniem do jego wnętrza ciał obcych o średnicy 1 mm lub większej. Co jednak jest szczególnie ważne w przypadku bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych na zewnątrz, produkty oznaczone symbolem IP 44 są także w pełni chronione przed bryzgającą wodą padającą z dowolnego kierunku. Oznacza to, że bez obaw możemy korzystać z przedłużacza na przykład podczas deszczu.

Równie ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przed zakupem przedłużacza ogrodowego, jest to, aby był on przystosowany do pracy nie tylko w określonych warunkach, ale też zgodnie z planowanym przeznaczeniem. Na rynku dostępne są bowiem zarówno przedłużacze ogrodowe i zewnętrzne odpowiednie do podpięcia do tradycyjnej instalacji jednofazowej, jak i artykuły przeznaczone do pracy z urządzeniami trójfazowymi, czyli działającymi dzięki tak zwanej sile. Różnych typów przedłużaczy nie należy w takich sytuacjach stosować zamiennie! Do pracy z prądem trójfazowym dobieramy zatem przedłużacze siłowe, a do pracy z prądem jednofazowym zwykłe przedłużacze dopasowane do standardowej mocy.

10, 20, 30, 40, a może nawet 50 metrów? Specjaliści hurtowni elektrycznej Alkan podpowiadają, jak dobrać długość przedłużacza ogrodowego

To, czy przedłużacz ogrodowy, który sprosta naszym potrzebom, powinien mieć 10, 20, 30, czy też może 40 lub nawet 50 metrów, zależy przede wszystkim od powierzchni naszego ogrodu. Oczywistym jest, że jeżeli mamy do zagospodarowania niewielki przydomowy ogródek o powierzchni typowej raczej dla tarasu niż ogrodu z prawdziwego zdarzenia, zwykle wystarczy nam przedłużacz o mniejszej długości. Właściciele znacznego terenu przylegającego do domu jednorodzinnego czy budynku mieszkalnego w zabudowie tarasowej będą z kolei potrzebowali dostarczenia prądu na nieco większe odległości od domu, dlatego też dla nich przystosowane będą raczej przedłużacze kilkudziesięciometrowe.

Wielu klientów pyta jednak w tym momencie dlaczego tak ważny jest dobór właściwej długości przedłużacza. Przecież równie dobrze możemy kupić dłuższy przedłużacz i zwijać go lub rozwijać w zależności od potrzeb? Niestety, nie jest to do końca prawda. Warto zwrócić na tę kwestię uwagę zwłaszcza wówczas, gdy planujemy zakup lub jesteśmy już posiadaczami przedłużacza bębnowego. W przypadku każdego przedłużacza jeszcze przed podłączeniem urządzenia do zasilania należy bowiem najpierw całkowicie rozwinąć przewód. Dlaczego? Wynika to z praw fizyki. W przypadku, gdy przewód, przez który przepływa prąd elektryczny, pozostaje zwinięty, zaczyna wytwarzać się wokół niego silne pole magnetyczne. Jego powstanie prowadzi do silnego nagrzewania się przewodu podczas pracy, a w przypadku, gdy zamierzamy korzystać z zasilanego urządzenia przez dłuższy czas, może skutkować nawet uszkodzeniem przedłużacza lub wręcz pożarem.

Przedłużacz bębnowy nie jest więc rozwiązaniem dla tych, którzy chcieliby uniknąć konieczności rozwijania i zwijania przewodu wówczas, gdy do podłączenia urządzenia wystarczy nam zaledwie kilka metrów. Wbrew pozorom taki przewód należy bowiem całkowicie rozwinąć, aby uniknąć poważnych niebezpieczeństw wynikających z jego przegrzania. Dlatego też jeżeli wystarczy nam przedłużacz 10-metrowy, nie warto kupować dłuższego „na zapas” ani „na wszelki wypadek”. Jeżeli natomiast równie często korzystamy z przedłużacza stosunkowo krótkiego, którego długość nie musi przekraczać 10 metrów, co z nieco dłuższego przedłużacza o długości 20 czy 30 metrów, warto pomyśleć o zakupie dwóch różnych modeli o różnych długościach. Unikniemy w ten sposób zwijania i rozwijania przewodu w sytuacjach, gdy potrzebny będzie nam krótszy przedłużacz ogrodowy.

Przedłużacz ogrodowy przyda się podczas grilla

Kiedy warto zdecydować się na przedłużacz ogrodowy na bębnie? Skorzystaj z podpowiedzi hurtowni elektrycznej Alkan

Wiemy już, że w przypadku przedłużaczy ogrodowych na bębnie należy zawsze pamiętać o całkowitym rozwinięciu przewodu przed rozpoczęciem pracy. Podłączenie urządzenia do zasilania za pomocą częściowo zwiniętego przedłużacza zmniejsza bowiem zarówno efektywność pracy urządzenia, jak i może znacząco wpływać na żywotność samego przedłużacza, który przy dłuższej pracy zacznie się przegrzewać, a w sytuacjach skrajnych może nawet się zapalić. Czy to oznacza, że lepiej nie korzystać z przedłużaczy na bębnach? Oczywiście, że nie! Poznajmy zalety tego typu produktów i zobaczmy, kiedy warto zdecydować się na zakup ogrodowego przedłużacza bębnowego.

Bębnowe przedłużacze ogrodowe to tak naprawdę przedłużacze zamontowane na tak zwanych zwijakach bębnowych. Urządzenia te – zgodnie ze swoją nazwą – mają jedną podstawową funkcję. Pozwalają one na znaczne przyspieszenie procesu zwijania i rozwijania przewodu przedłużacza ogrodowego. Z tego względu wykorzystuje się je w przedłużaczach, których długość przekracza już stosunkowo niski próg 15 metrów. Wybierając przedłużacz o długości 20, 30, 40 czy 50 metrów, warto więc zainwestować albo w dodatkowy zwijak bębnowy, albo od razu w model wyposażony w bęben, który pozwoli nam na szybkie rozwinięcie przewodu. Dzięki niemu zaledwie w kilka minut rozwiniemy cały przedłużacz, co zapewni nam bezpieczną pracę z jego wykorzystaniem i pozwoli na wydłużenie żywotności przewodu ze względu na brak negatywnego wpływu wysokiej temperatury.

Warto zaznaczyć, że na rynku dostępne są także przedłużacze bębnowe o długości przekraczającej 100 metrów! Ręczne zwijanie tak długich przewodów trwałoby z pewnością kilkakrotnie, jeżeli nie kilkunastokrotnie dłużej niż wykorzystanie w tym celu bębnowego zwijaka. Dlatego też jeżeli nasz przydomowy ogródek nazywamy raczej wielkim ogrodem, a do skoszenia całej trawy w jego obrębie potrzebujemy kilkudziesięciometrowego przedłużacza, warto z pewnością skorzystać z szerokiej oferty dostępnych na rynku przedłużaczy na bębnach, z których pomocą zwijanie i rozwijanie przewodu będzie zajmowało nam zaledwie kilka chwil.

Dlaczego warto kupować przedłużacze ogrodowe w hurtowniach elektrycznych, a nie marketach budowlanych?

Jak już wspomnieliśmy, przedłużacze ogrodowe są dziś dostępne w wielu punktach sprzedaży – od marketów budowlanych i wielobranżowych sklepów internetowych aż po hurtownie elektryczne czy markowe sklepy, którymi zarządzają bezpośrednio producenci tego typu osprzętu. Wielu klientów swoje poszukiwania rozpoczyna niestety w tych pierwszych, czyli w marketach budowlanych. Niestety nie jest to najlepszy pomysł. Zobaczmy, czym różnią się produkty dostępne w wielkich hipermarketach od tych, które znajdziemy w hurtowniach elektrycznych, a odpowiedź, dlaczego warto wybrać hurtownie elektryczne z pewnością sama nam się nasunie.

Przede wszystkim produkty dostępne w marketach budowlanych to często artykuły nikomu nieznanych marek. Jeżeli przyjrzymy im się bliżej, znajdziemy na nich wiele mówiące oznaczenia „made in PRC” czy „made in China”, oznaczające dokładnie to samo – artykuły te wyprodukowano w Chinach. Niestety w większości przypadków możemy z niemal stuprocentową pewnością założyć, że do ich produkcji wykorzystano niskiej jakości materiały, które nierzadko nie zostały nawet sprawdzone pod kątem zawartości potencjalnie szkodliwych czy rakotwórczych substancji. Poza tym produkty pochodzące z Chin często są tanie nie tylko ze względu na niskie ceny materiałów, lecz również po prostu na niską jakość całego urządzenia. Jeżeli więc nie chcemy wymieniać przedłużacza co dwa czy trzy sezony z powodu bardzo prawdopodobnej awarii lub niskiej wydajności, lepiej zainwestować w nieco droższy produkt wykonany z lepszej jakości materiałów i z większą dbałością o szczegóły.

Jeśli chodzi o produkty, na których znajdziemy oznaczenia informujące nas, że dany artykuł wyprodukowany został w Chinach czy też którymś ze słabo rozwiniętych państw azjatyckich, możemy niestety mieć pewność, że jego niska cena wynika również z wykorzystywania do produkcji tego typu urządzeń słabo opłacanych pracowników. Pamiętajmy, że fabryki zajmujące się wytwarzaniem wszelkiego typu dóbr w tych krajach często zatrudniają już kilkuletnie dzieci, których zapłata jest kilkanaście razy niższa niż wartość wyprodukowanych przez nie części.

Jeżeli zależy nam nie tylko na wysokiej jakości artykułów elektronicznych, takich jak między innymi przedłużacze ogrodowe, ale też na dokonaniu etycznego wyboru i niewspieraniu koncernów bogacących się dzięki wyzyskowi, warto przyjrzeć się ofertom hurtowni elektrycznych. Wrocławska hurtownia elektryczna Alkan ma w swoich magazynach wyłącznie produkty renomowanych marek europejskich, których fabryki znajdują się na terenie krajów UE. Wytwarzane w nich artykuły spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa, a dzięki zastosowaniu wysokiej jakości półproduktów i materiałów mogą one służyć nam przez długie lata. Dzięki wspieraniu hurtowni elektrycznych nie tylko odwracamy się od nieuczciwych koncernów, zlecających produkcję w najtańszych i najsłabiej rozwiniętych krajach, ale też minimalizujemy ilość odpadów – jeden dobrze wykonany przedłużacz wystarczy nam z pewnością na długi okres.

Przedłużacz ogrodowy na bębnie dostępny w hurtowni elektrycznej

Przedłużacze ogrodowe z uziemieniem lub bez w ofercie hurtowni elektrycznej Alkan

W ofercie hurtowni elektrycznej Alkan znajdziemy liczne przedłużacze ogrodowe z uziemieniem lub bez. Jednym z najprostszych, lecz przy tym również najpopularniejszych rozwiązań, są z pewnością przedłużacze Elgotech, dostępne w kilku różnych długościach. Są to przedłużacze z jednym gniazdem, przystosowane do pracy z prądem o napięciu 230 V – a więc ze standardowym prądem elektrycznym płynącym w naszych gniazdkach. W ofercie hurtowni Alkan znajdziemy przedłużacze ogrodowe o długościach:

 • 15 metrów,
 • 20 metrów,
 • 25 metrów,
 • 30 metrów,
 • 35 metrów,
 • 40 metrów.

Korzystanie z nich z pewnością ułatwi dodatkowy zwijak bębnowy. Jeżeli nie chcemy dokupować osobno zwijaka, a zależy nam na przedłużaczu na bębnie, możemy zdecydować się na zakup przedłużaczy gumowych na bębnach marki Pawbol, dostępnych w kilku wariantach:

 • przedłużacz 35-metrowy z gniazdami 2×16 A/5 P i 1×230 V,
 • przedłużacz 35-metrowy z gniazdami 1×16 A/5 P i 1×230 V,
 • przedłużacz 30-metrowy z gniazdami 4×230 V IP44,
 • przedłużacz 30-metrowy z gniazdami 2×16 A/5 P + 1×230 V IP44.

Niniejsza strona korzysta z plików cookie

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

 • Niezbędne pliki cookie przyczyniają się do użyteczności strony poprzez umożliwianie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie i dostęp do bezpiecznych obszarów strony internetowej. Strona internetowa nie może funkcjonować poprawnie bez tych ciasteczek.

 • Pliki cookie dotyczące preferencji umożliwiają stronie zapamiętanie informacji, które zmieniają wygląd lub funkcjonowanie strony, np. preferowany język lub region, w którym znajduje się użytkownik.

 • Statystyczne pliki cookie pomagają właścicielem stron internetowych zrozumieć, w jaki sposób różni użytkownicy zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

 • Marketingowe pliki cookie stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej cenne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.

 • Nieklasyfikowane pliki cookie, to pliki, które są w procesie klasyfikowania, wraz z dostawcami poszczególnych ciasteczek.

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.

Potrzebujesz pomocy?