Jaki włącznik światła wybrać? Pojedynczy, podwójny, dotykowy czy na pilota?
Włączniki światła są niezbędne do funkcjonowania każdego domu, sklepu, hurtowni czy fabryki. Większość z nas na co dzień nie przywiązuje do nich większej uwagi, ponieważ nie wymagają one częstej wymiany ani naprawy. Jednak kiedy rozwijająca się technologia daje nam możliwości udogodnienia korzystania ze światła, warto się zastanowić nad zaletami choćby włączników podwójnych lub takich, które można podłączyć do domowej sieci Wi-Fi. Dziś nawet forma włączników światła może być prawdziwą ozdobą naszego mieszkania. Czym zatem kierować się przy wyborze włączników do domu i jak je samodzielnie podłączyć?
Spis treści:
Jak podłączyć pojedynczy włącznik światła?
Podłączanie podwójnego włącznika światła
Jak działa włącznik światła na pilota?
Włącznik światła sterowany przez Wi-Fi
Dotykowy włącznik światła
Włącznik światła bezprzewodowy, dotykowy, świecznikowy i pojedynczy
Jak podłączyć włącznik światła? Instrukcja, jak bezpiecznie zrobić to samodzielnie krok po kroku
Jak podłączyć pojedynczy włącznik światła? To zapewne jedno z pytań najczęściej zadawanych sobie przez osoby remontujące swoje mieszkania. Procedura podłączania włącznika światła okaże się prosta, kiedy poznamy kilka podstawowych zasad. Wcale nie musimy wzywać do tej czynności fachowca. Pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa przez cały czas montowania osprzętu. Pierwszy krok procesu podłączania nowego włącznika światła to wyłączenie obwodu elektrycznego bezpiecznikiem. Jest to bardzo ważne, aby uniknąć porażenia prądem.
Kolejny krok jest zależny od tego, czy najpierw musimy wymontować poprzedni włącznik, czy też nie. Jak wymienić włącznik światła? Po wyłączeniu obwodu elektrycznego zdejmujemy klawisze starego włącznika. Następnie odkręcamy śruby mocujące osprzęt do ściany tak, aby móc wyjąć środek. Kolejno luzujemy zaciski przewodów elektrycznych i wyjmujemy je. I już – wymontowaliśmy włącznik światła.
Następnym krokiem jest podłączenie nowego włącznika światła. Zaczynamy od wsunięcia końców przewodów elektrycznych wystających ze ściany do zacisków sprężynowych lub śrubowych naszego nowego osprzętu. Bardzo ważne jest przy tym to, aby zwrócić uwagę na kolory przewodów. Kolor brązowy, szary lub czarny to wyróżnik przewodu fazowego – musimy złączyć go z czerwonym stykiem włącznika światła (na schematach oznaczanym literą L). Następnie neutralny przewód niebieski (również wystający ze ściany) łączymy ze stykiem 1 z oprawy włącznika. Trzeci przewód w kolorze żółto-zielonym to tak zwany przewód ochronny. Nie trzeba podłączać go do zwykłych opraw włączników światła. Przewód ten możemy więc zawinąć lub zagiąć pod spód.
Kiedy już poprawnie złączymy ze sobą wszystkie przewody elektryczne, należy umieścić nowy włącznik światła w puszce, czyli w osprzęcie, który służy do ochrony połączeń elektrycznych przewodów instalacji elektrycznej. Uważamy przy tym, aby przewody nie wypadły z zacisków. Włącznik należy ustawić poziomo, w pozycji wyłączonego światła. Kiedy to zrobimy, nadchodzi czas na sprawdzenie, czy podłączony przez nas włącznik światła działa prawidłowo. W tym celu włączamy obwód elektryczny bezpiecznikiem i testujemy włącznik, zapalając światło. Jeżeli działa poprawnie, dokręcamy śruby łączące osprzęt i puszkę.
Pozostaje nam na podłączony osprzęt założyć obudowę włącznika. Ramkę dociskamy do ściany tak, aby wszystkie zatrzaski zaskoczyły na swoje miejsca. Ostatnim krokiem jest umieszczenie klawisza włącznika we wgłębieniu. Gotowe!
Jak podłączyć podwójny włącznik światła? Zobacz, czym montaż różni się od podłączania pojedynczego włącznika i bezpiecznie zarządzaj oświetleniem w swoim domu
Wiemy już, jak zamontować pojedynczy, ale jak podłączyć podwójny włącznik światła? Jak połączyć ze sobą przewody tak, aby klawisze włączały i wyłączały różne żarówki? To równie proste, co podłączanie pojedynczego włącznika światła. Pozwala dodatkowo zaoszczędzić miejsce na ścianie. Możemy także decydować o jasności oświetlenia za pomocą tylko dwóch przycisków w zależności od tego, iloma żarówkami steruje dany klawisz. Przy podłączaniu podwójnego włącznika światła, pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, aby nie poraził nas prąd, a zamontowany przez nas osprzęt działał zgodnie z naszymi preferencjami i swoim przeznaczeniem.
Przejdźmy zatem przez instrukcję podłączania podwójnego włącznika światła krok po kroku. Pierwsza ważna rzecz to upewnienie się, czy obwód elektryczny jest wyłączony bezpiecznikiem. Jeżeli tak – możemy przystępować do pracy. Tak jak w przypadku włącznika pojedynczego, kolejne czynności zależą od tego, czy musimy najpierw wymontować stary włącznik światła – jeśli to konieczne, postępujemy dokładnie tak, jak opisaliśmy w instrukcji powyżej.
Podłączanie podwójnego włącznika światła różni się od montażu pojedynczego modelu jedynie kilkoma niuansami. Włącznikiem podwójnym możemy niezależnie od siebie włączać jedną lub obie żarówki lampy. Może to również być konfiguracja: dwie żarówki lampy jednym przyciskiem i trzy żarówki drugim przyciskiem. Musimy mieć tylko odpowiednio poprowadzone i w dobrych miejscach złączone ze sobą przewody elektryczne zasilające poszczególne źródła światła. Do takich działań najlepiej zaprosić do pomocy fachowca, który przygotuje dla nas instalację elektryczną i włączniki światła już z łatwością podłączymy samodzielnie.
Do podwójnego włącznika światła należy podłączyć dwa przewody fazowe (w kolorze czarnym, szarym lub brązowym) zasilające dwie żarówki lub dwie grupy żarówek. Przewody neutralne (niebieskie) oraz ochronne (żółto-zielone) należy spiąć razem i schować wewnątrz puszki elektrycznej za pomocą złączek – analogicznie jak w przypadku pojedynczego włącznika światła. Jeżeli chcemy podłączyć podwójny włącznik światła do żyrandola z dwoma żarówkami, od którego odchodzi tylko jeden przewód fazowy, również możemy to zrobić, gdyż włącznik z dwoma przyciskami posiada rozdział w przełączniku. Wystarczy, że użyjemy kostki (złączki) wago, do której podłączymy przewód fazowy oraz dwa dodatkowe przewody, które połączymy z włącznikiem światła.
Prawdziwa rewolucja w Twoim domu – włącznik światła na pilota! Jak działa i dlaczego warto się na niego zdecydować?
Włącznik światła na pilota to udogodnienie, które przyda się w niejednym domu. Ile razy musieliśmy wędrować do łóżka po ciemku przez cały pokój albo biegać po całym mieszkaniu, aby zgasić wszystkie światła przed wyjściem? Włącznik światła na pilota to doskonałe rozwiązanie dla osób, które już nigdy więcej nie chcą choćby wstawać po męczącym dniu z kanapy tylko po to, by zgasić światło i w przyjemnej atmosferze obejrzeć film ze swoją drugą połówką. Za pomocą pilota sterujemy telewizorem, radiem, roletami, czujnikami temperatury, a nawet automatycznym odkurzaczem. Również oświetleniem możemy sterować bezprzewodowo.
Odpowiednie skonfigurowanie systemu wszystkich włączników światła w mieszkaniu umożliwi nam zarządzanie oświetleniem za pomocą jednego pilota (jedno urządzenie może obsłużyć od kilku do nawet kilkunastu punktów świetlnych). Dodatkowo oświetlenie sterowane pilotem może pomóc nam oszczędzać prąd i pieniądze – szybko zgasimy światło w każdym pomieszczeniu bez żadnego wysiłku i konieczności przemieszczania się.
Bezprzewodowe piloty do sterowania oświetleniem działają na podczerwień lub radiowo. W przypadku mechanizmu na podczerwień pilot musi być skierowany w stronę źródła światła. Jeżeli zdecydujemy się na pilot działający radiowo swobodnie będziemy mogli włączać i wyłączać lampy zza ściany. Za pomocą odpowiednich pilotów dopasowanych do źródeł światła możemy je nie tylko włączać lub wyłączać. Przyciemnianie świateł, tworzenie nastrojowego klimatu również może być sterowane za pomocą pilota.
Włącznik światła sterowany przez Wi-Fi – włączaj i wyłączaj światło za pomocą swojego telefonu lub innego urządzenia mobilnego
Włącznik światła działający dzięki sieci bezprzewodowej Wi-Fi to jedna z nowinek technologicznych, która może ułatwić nam codzienne życie. Mówi się, że zdalne sterowanie oświetleniem to podstawa każdego inteligentnego domu. Bezprzewodowe zarządzanie oświetleniem może być możliwe nie tylko dzięki pilotowi radiowemu lub na podczerwień, ale także poprzez zsynchronizowanie oświetlenia w mieszkaniu z bezprzewodową siecią internetową. Co więcej, do Wi-Fi możemy podłączyć nie tylko włączniki światła, ale też inne urządzenia elektryczne i sterować wszystkim za pomocą aplikacji w telefonie.
Włączniki światła sterowane przez Wi-Fi należy podłączyć tak, jak te tradycyjne. Włączniki takie posiadają wbudowany czujnik, który pozwala na połączenie się z domową siecią bezprzewodową. Co istotne, mogą być one obsługiwane również tak jak zwyczajowe włączniki światła – za pomocą klawisza. Takie połączenie tradycji z nowoczesnością zapewni nam sto procent wygody. Aby móc obsługiwać włączniki światła przez sieć Wi-Fi, wystarczy zainstalować w telefonie lub innym urządzeniu mobilnym, na przykład w tablecie aplikację, która będzie odpowiednia dla danego osprzętu. Większość aplikacji jest dostępnych dla systemu Android oraz iOS (iPhone, iPod Touch czy iPad).
Design większości włączników światła z czujnikiem Wi-Fi jest neutralny i będzie doskonale pasował do każdej aranżacji wnętrza. Proste kształty, klasyczne kolory: biały i czarny to najczęściej dostępne włączniki tego typu. Za pomocą takiego sprzętu możemy włączyć i wyłączyć światło nawet ponad milion razy. Dodatkowo, jeżeli włączniki będą stale podłączone z domową bezprzewodową siecią Wi-Fi, możemy sterować oświetleniem w naszym mieszkaniu z każdego miejsca na świecie, w którym będziemy mieć dostęp do Internetu.
Dodatkowe urozmaicenia włączników światła sterowanych za pomocą sieci Wi-Fi stanowi delikatne podświetlenie ułatwiające dobrą orientację w ciemności. Przydatne funkcje czasowe z kolei pozwolą na zaprogramowanie dokładnej pory, kiedy dane urządzenie ma się włączyć lub wyłączyć – możemy dopasować jego harmonogram do naszego porządku doby.
Dotykowy włącznik światła – ciekawe połączenie praktyczności, fantazyjnego wyglądu i funkcjonalnej formy. Dowiedz się, kiedy warto się na niego zdecydować
Dotykowe włączniki światła to kolejna ciekawa alternatywa dla klasycznych włączników z klawiszami. Jakie są zalety dotykowych włączników? Te niepozorne urządzenia mają naprawdę wiele możliwości – są lekkie, proste w montażu i przyjemne w użytkowaniu. Włączniki światła dotykowe stanowią idealne połączenie dla miłośników elektroniki i nowoczesnego designu, prostej formy i funkcjonalności. Te niewielkie elementy pomogą nam wykreować wyjątkowe wnętrze, a ponadto dopasujemy je do każdej aranżacji. Każdy element specjalnie skonstruowanego mechanizmu dotykowego włącznika światła może pełnić osobną funkcję lub może być po prostu pojedynczym przyciskiem. Dzięki wyjątkowej konstrukcji, możemy dopasować działanie tego urządzenia do naszych indywidualnych potrzeb.
Włączniki światła dotykowe zazwyczaj zbudowane są z hartowanego szkła lub aluminium. Takie materiały zapewniają nie tylko lekkość, ale i odporność na zarysowania, obicia i inne zniszczenia. Dotykowe włączniki światła pasują do standardowych instalacji elektrycznych, a ich podłączenie jest równie proste, co zamontowanie klawiszowych włączników – robi się to w dokładnie taki sam sposób. Możemy wybrać włączniki z wieloma polami dotykowymi i w ten sposób sterować wieloma lampami i innymi sprzętami z jednego włącznika.
Dotykowe włączniki światła potrafią znacznie więcej niż tylko włączanie i wyłączanie światła. Za ich pomocą możemy regulować jasność, stopniować nastrojowe oświetlenie. Możemy sterować włącznikiem dotykowo lub za pomocą pilota. Dodatkową zaletą włączników dotykowych jest to, że bardzo łatwo jest utrzymać je w czystości ze względu na płaską powierzchnię. Nie mają szpar i zakamarków, w których mógłby ukrywać się kurz. Bezpieczeństwo, funkcjonalność i higiena w jednym.
Włącznik światła bezprzewodowy, dotykowy, świecznikowy, pojedynczy – czym się różnią?
Bezprzewodowy włącznik światła, tak jak klasyczny z klawiszami, może być pojedynczy, podwójny, a nawet potrójny. Niekoniecznie jednak bezprzewodowy włącznik jest tym samym co dotykowy włącznik światła. Jak nie pogubić się wśród sklepowych półek i bezbłędnie wybrać to, na czym nam zależy? W tym celu warto podsumować podstawowe informacje oraz ważne pojęcia.
Zacznijmy od najważniejszego – włącznik świata, nazywany też łącznikiem, to mechanizm przeznaczony do załączania lub wyłączania prądu w jednym, dwóch lub większej liczbie obwodów elektrycznych. Liczba dostępnych na rynku włączników jest bardzo duża. W hurtowni internetowej Alkan znajdziemy, między innymi klasyczny jednobiegunowy biały włącznik światła Simon10 w cenie 7,36 zł albo możemy zdecydować się na włącznik z podświetleniem i ikoną żarówki Simon10 za 12,45, który okaże się przydatny w miejscach, gdzie obok siebie umieszczone są na ścianie różne przyciski. Warto wtedy zaopatrzyć się w ramkę Simon10 dwu-, trzy-, cztero- lub nawet pięciokątną – w hurtowni Alkan możemy je kupić w cenie od 3,31 zł do 12,13 zł. Dostępne są także kolorowe plastikowe, eleganckie aluminiowe, a nawet skórzane ramki Berker w korzystnych cenach, które mogą stanowić niebanalną ozdobę wnętrza. Pamiętajmy jeszcze o puszce elektroinstalacyjnej. Jest to osprzęt, który służy do montażu włączników i ma za zadanie chronić połączenia elektryczne przewodów instalacji elektrycznej. W hurtowni internetowej Alkan znajdziemy różne rodzaje puszek w atrakcyjnych cenach (płytkie, głębokie, z wkrętami lub bez), na przykład puszkę płytką do płyt gipsowych z wkrętami Pawbol w cenie 1,48 zł. Dobierając do puszki włącznik światła z gniazdkiem, wygodnie zrobimy kompletne zakupy bez wychodzenia z domu.
Podsumujmy teraz najważniejsze właściwości trzech najpopularniejszych włączników światła.
Włącznik światła jednobiegunowy (pojedynczy)
Włącznik światła jednobiegunowy (pojedynczy) – standardowy włącznik z jednym przyciskiem (klawisz lub pole dotykowe) przeznaczony do włączania i wyłączania pojedynczego obwodu elektrycznego, na przykład jednej lampki.
Włącznik światła dwubiegunowy
Włącznik światła dwubiegunowy – włącznik, który posiada jeden przycisk, ale za jego pomocą możemy włączyć dwa obwody elektryczne jednocześnie. Przydatny choćby w przypadku kiedy musimy szybko oświetlić duży obszar za pomocą jednego kliknięcia.
Włącznik światła grupowy
Włącznik światła grupowy – (na przykład włącznik światła podwójny lub potrójny) nazywany także świecznikowym. Posiada przynajmniej dwa przyciski, dzięki którym możemy zasilać dwa lub więcej obwody elektryczne niezależnie od siebie, na przykład grupy żarówek w żyrandolu, zależnie od tego, czy chcemy mocniej, czy słabiej oświetlić pomieszczenie.
Znajomość tych trzech podstawowych rodzajów włączników światła pozwoli nam na dobranie sposobu zarządzania oświetleniem do swoich indywidualnych potrzeb. Znając ten podział, swobodnie możemy przejść do rozważań nad najlepszym rozwiązaniem dla oświetlenia naszego domu. Możemy zdecydować się na klasyczne włączniki światła z klawiszami, bezprzewodowe, dotykowe czy z czujnikiem sieci bezprzewodowej Wi-Fi. Modne też są włączniki światła retro, czyli o okrągłym kształcie ze specyficznym przełącznikiem, który doda niezwykłego charakteru każdemu wnętrzu.