Co warto wiedzieć o włącznikach Ospel?

Co warto wiedzieć o włącznikach i kontaktach Ospel?

Włączniki i kontakty Ospel dostępne w hurtowni Alkan to urządzenia służące do otwierania i zamykania obwodów elektrycznych, dlatego też ich technicznie poprawna nazwa brzmi nieco inaczej – „łączniki”. Niezależnie od nazewnictwa wykorzystuje się je jednak przede wszystkim w instalacjach oświetlenia, lecz są użyteczne również w wielu innych sytuacjach. Czym różnią się od siebie modele świecznikowe, krzyżowe i inne, które znajdziesz w ofercie hurtowni Alkan? Jak podłączyć urządzenie tego typu do sieci? Sprawdź!

Spis treści:
Różne rodzaje
Modele jednobiegunowe
Zwierne
Dwubiegunowe
Świecznikowe
Schodowe
Krzyżowe
Prawidłowy montaż

Schodowe, krzyżowe, świecznikowe… czym różnią się rodzaje włączników Ospel dostępnych w ofercie hurtowni elektrycznej Alkan?

W ofercie hurtowni elektrycznej Alkan znajdziesz włączniki marki Ospel różnego typu: schodowe, krzyżowe, świecznikowe… Czym wyróżnia się każdy z nich i w jakich instalacjach najlepiej je zastosować? Sprawdźmy!

Modele jednobiegunowe

Ten podstawowy typ łącznika jest najczęściej wykorzystywany w pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych i na niewielkich powierzchniach usługowych. Jego działanie jest proste – pierwsze przełączenie go powoduje zamknięcie obwodu i uruchomienie oświetlenia, a ponowne przełączenie otwiera obwód i wyłącza światło. Takie modele najczęściej wykorzystuje się w pomieszczeniach, w których zapalamy światło, wchodząc do nich jednym wejściem, i gasimy je przy wychodzeniu tą samą drogą.

Modele zwierne

Łączniki zwierne na pierwszy rzut oka podobne są do urządzeń jednobiegunowych. Tu również mamy do czynienia z jednym dużym klawiszem. Urządzenia te zamykają jednak obwód tylko wówczas, gdy klawisz jest przez kogoś wciskany. Wykorzystuje się je więc na przykład w dzwonkach do drzwi. Na rynku znajdziesz również łączniki zwierne z wyłącznikiem czasowym, stosowane przede wszystkim na klatkach schodowych w wielopiętrowych budynkach mieszkalnych i w innych miejscach, w których potrzebujesz światła, które po kilku minutach samoczynnie się wyłączy.

Modele dwubiegunowe

Łączniki dwubiegunowe to urządzenia działające niemal dokładnie na tej samej zasadzie co modele jednobiegunowe. W ich przypadku – podobnie jak w modelach zwiernych i dwubiegunowych – w ramce instalacyjnej znajduje się tylko jeden klawisz. Klawisz ten służy jednak do uruchomienia dwóch niezależnych od siebie obwodów jednocześnie, co pozwala na przykład na włączenie w tym samym momencie dwóch źródeł światła w tym samym pomieszczeniu. To wyjątkowo funkcjonalne rozwiązanie wówczas, gdy nie korzystasz z urządzeń podpiętych do dwóch obwodów osobno – na przykład w pracowni czy biurze, gdzie idealne oświetlenie jest potrzebne do komfortowej pracy.

Modele świecznikowe

To nieco bardziej rozbudowana wersja modelu dwubiegunowego. Model świecznikowy to idealne rozwiązanie do dużego pomieszczenia, w którym masz do dyspozycji kilka źródeł światła połączonych z kilkoma obwodami (lub duży żyrandol z kilkoma żarówkami, z których część przynależy do jednego, a część do drugiego obwodu). Modele świecznikowe mają zwykle dwa lub trzy klawisze, z których każdy zamyka inny obwód. Wciśnięcie jednego z nich może więc na przykład powodować włączenie części żarówek w zamontowanym centralnie żyrandolu, wciśnięcie drugiego – zaświecenie pozostałych z nich, a przełączenie trzeciego może służyć do zapalenia na przykład mniejszej lampy zamontowanej nad stołem czy biurkiem. To wyjątkowo funkcjonalne rozwiązanie wówczas, gdy nie potrzebujesz przez cały czas korzystać ze wszystkich źródeł światła w danym pomieszczeniu – pozwala nie tylko sterować natężeniem oświetlenia, lecz również dbać o środowisko i obniżenie rachunków za zbędne zużycie energii.

Modele schodowe

Łączniki schodowe, jak sama nazwa wskazuje, stosowane są zwykle w obrębie klatki schodowej. W odróżnieniu od modeli zwiernych z wyłącznikiem czasowym mamy tu jednak do czynienia z nieco innym rozwiązaniem. W tym przypadku możesz bowiem zamontować dwa łączniki – jeden przy wejściu na schody, drugi przy ich szczycie. Za ich pomocą będziesz mógł uruchamiać światło, znajdując się na jednym z pięter, a następnie je wyłączać, kiedy znajdziesz się już na piętrze docelowym. Jest to szczególnie często stosowane rozwiązanie w piętrowych domkach rodzinnych – umożliwia bezpieczne poruszanie się po schodach bez konieczności dbania o dodatkowe oświetlenie na którymkolwiek z poziomów. Głównym oświetleniem możesz tu bowiem sterować z dwóch różnych miejsc.

Modele krzyżowe

Modele krzyżowe to jeszcze bardziej zaawansowany typ łączników schodowych. Tu możesz jednak połączyć z danym źródłem światła aż trzy i więcej urządzeń. Nie ma tu ograniczenia całkowitej liczby łączników, które będą połączone z danym obwodem. Dzięki temu modele te można z powodzeniem stosować w budynkach wielopiętrowych oraz w pomieszczeniach o bardzo dużej powierzchni, z których można wyjść minimum trzema różnymi wyjściami, takich jak choćby hale produkcyjne, wielkopowierzchniowe magazyny i sklepy czy nawet duże sale konferencyjne, jakie coraz częściej znajdują się dziś w wielu biurowcach.

Złoty łącznik schodowy Ospel Impresja

Jak poprawnie zamontować włączniki i kontakty (gniazdka) Ospel, które znajdziesz między innymi w hurtowni elektrycznej Alkan?

Aby poprawnie zamontować włączniki, gniazdka (zwane również kontaktami) i inne produkty firmy Ospel, które znajdziesz między innymi w ofercie hurtowni elektrycznej Alkan, należy zacząć od odłączenia dopływu prądu do przewodów, do których będziesz podłączać dane urządzenie. Pamiętaj jednak, że jeżeli nie masz doświadczenia ani wykształcenia, lepiej będzie zlecić to zadanie specjaliście. Nieumiejętne montowanie urządzeń elektrycznych wszelkiego typu może skończyć się w najlepszym wypadku awarią instalacji, a w najgorszym poważnym zagrożeniem zdrowia lub nawet życia zarówno nieznającego się na rzeczy montera, jak i użytkowników źle osadzonego łącznika czy gniazdka.

Łatwy i szybki montaż

Osoby znające się na montażu urządzeń elektroinstalacyjnych z pewnością docenią prostotę, z jaką w kilka minut zamontujesz właściwie każdy z łączników marki sygnowanych przez markę Ospel. Po odłączeniu zasilania i sprawdzeniu próbnikiem, czy aby na pewno żaden z przewodów nie jest ciągle podłączony do napięcia, wystarczy odizolować odpowiednie fragmenty każdego z nich, a następnie umieścić odizolowane części w zaciskach. W przypadku wielu modeli tej marki przewód fazowy (najczęściej w kolorze brązowym, czarnym, czerwonym, szarym lub białym) należy umieścić w zacisku oznaczonym kolorem czerwonym. Po właściwym zamontowaniu wszystkich przewodów osadź łącznik w puszce i przymocuj go śrubami po bokach. Następnie przyłóż ramkę zewnętrzną i umocuj ją za pomocą ramki mocującej, w której zahaczysz zaczepy. Ostatni krok to umocowanie klawiszy. Gotowe! Skorzystaj z oferty hurtowni elektrycznej już dziś i przekonaj się, jak funkcjonalne, trwałe i proste w montażu są łączniki, gniazdka i inne elementy osprzętu marki Ospel!

Kalendarz adwentowy

SPRAWDŹ CO DZISIAJ DLA CIEBIE PRZYGOTOWALIśMY

Codziennie nowe promocje do 20 grudnia!

Kalendarz adwentowy

SPRAWDŹ CO DZISIAJ DLA CIEBIE PRZYGOTOWALIśMY

Codziennie nowe promocje do 20 grudnia!

Kalendarz adwentowy

SPRAWDŹ CO DZISIAJ DLA CIEBIE PRZYGOTOWALIśMY

Codziennie nowe promocje do 20 grudnia!

Potrzebujesz pomocy?