Żarówki energooszczędne LED. Jak wybierać?
Żarówki energooszczędne LED były do niedawna stosowano głównie jako dodatkowe źródła światła. Początkowo spełniały funkcję wyłącznie dekoracyjną, jednak obecnie cenione są także za funkcjonalność. Rozwiązania oświetleniowe LED sprawdzają się zarówno w mieszkaniach, jak i obiektach użyteczności publicznej. Do zalet tej technologii należy długa żywotność oraz proekologiczne działanie. Bogatą ofertę żarówek LED-owych posiada hurtownia elektryczna Alkan.
Spis treści
Efektywność energetyczna
Niski pobór mocy
Najważniejsze parametry
Zastosowania
Nasza oferta
Żarówki energooszczędne LED. Co warto o nich wiedzieć?
Żarówki energooszczędne LED coraz częściej wypierają standardowe źródła światła. W dużym stopniu wynika to z faktu, że świecą znacznie dłużej od tradycyjnych rozwiązań. Ich żywotność sięga nawet 50 tysięcy godzin, co przy bezawaryjnym świeceniu daje nawet 10 lat pracy na jednej żarówce. Technologia LED wyklucza też stosowanie szkodliwej rtęci, przez co jest bardziej proekologiczna i bezpieczniejsza. Pozwala to na wykorzystanie jej wszędzie tam, gdzie użycie zwykłych świetlówek i żarówek nie jest wskazane – np. ze względu na ryzyko zapalenia się materiałów pod wpływem emitowanej energii cieplnej.
Efektywność energetyczna
Jedną z zalet żarówek LED jest także duża efektywność energetyczna. W oparciu o aktualne prognozy rynkowe można wywnioskować, że udział tej technologii w segmencie materiałów oświetleniowych wzrasta bardzo dynamicznie. Podstawowym tego powodem jest właśnie wysoka energooszczędność. Żarówki LED są w stanie osiągnąć maksymalną moc mimo stosunkowo niskiego poboru prądu. Wynikająca z tego oszczędność energii prowadzi do znaczne zmniejszenia ponoszonych kosztów eksploatacyjnych. Żarówki w technologii LED są droższe od tradycyjnych, jednak w perspektywie długoterminowej ich zakup jest bardziej opłacalny. Z faktem obniżenia poboru prądu wiążą się dodatkowe pozytywy. Korzystnym efektem jest ochrona zasobów energetycznych. Stosując oświetlenie LED-owe w różnych urządzeniach, można wydłużyć czas ich pracy. Odpowiednie gospodarowanie dostępnymi zasobami energii ma ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadków różnych pojazdów elektrycznych i hybrydowych.
Niski pobór mocy
Żarówki LED-owe zużywają nawet o połowę mniej energii elektrycznej, niż ich tradycyjne odpowiedniki. Pozwalają jednocześnie na uzyskanie bardzo podobnego efektu świetlnego. Niższy pobór mocy sprzyja też większej sprawności pracy rozwiązań oświetleniowych LED. Żarówki i diody w tej technologii efektywnie zużywają ponad 90 proc. dostarczonej im energii elektrycznej, przez co minimalizują straty energetyczne oraz przeciwdziałają wydzielaniu się ciepła do atmosfery. W praktyce okazują się być rozwiązaniem proekologicznym, które nie zagraża w żaden sposób środowisku naturalnemu. Technologia LED wypiera standardowe oświetlenie zarówno w gospodarstwach domowych, jak i budynkach użyteczności publicznej. Żarówki te stosowane są także do skutecznego oświetlania ulic. W miastach korzystających z tradycyjnych źródeł światła, w tym samym celu zużywana jest nawet połowa dostarczanej energii. Żarówki LED ograniczają tymczasem ponoszone dotychczas koszty o blisko 70 procent.
Najważniejsze parametry żarówek energooszczędnych LED
Żarówki energooszczędne LED pobierają niewiele prądu, przez co często spotkać można produkty o mocy 7-10 W. W praktyce nalezienie LED-owego odpowiednika tradycyjnej żarówki bywa dość trudne. W takim przypadku należy wziąć od uwagę zarówno specyfikację producencką, jak i zalecenia obowiązujące w krajach Unii Europejskiej. Aby uniknąć błędów przy zakupie, warto kierować się wielkością strumienia światłą przewidzianego dla standardowej żarówki posiadającej określoną moc.
Kąt świecenia i mocowanie
Żarówki halogenowe i wolframowe posiadają specyficzną budowę, w której źródło światła zamontowane w przestrzeni otoczone jest gazem lub próżnią. Ich cechą charakterystyczną jest to, że świecą dookolnie. Żarówki LED są liniowe, w związku z czym początkowo oferowały jedynie mało skuteczną w zastosowaniach domowych punktową emisję światła. Obecnie stosowane są specjalne obudowy oraz soczewki, dzięki czemu takie światło można efektywnie rozproszyć. Rodzaj wykorzystanej diody zależy od rodzaju gwintu. Jeżeli będzie zbyt wąski lub szeroki, założenie oświetlenia LED-owego może się okazać niemożliwe.
Barwa światła
Barwa światła to parametr, który podawany jest przez producentów rozwiązań oświetleniowych w Kelvinach. Im wartość ta jest wyższa, tym emitowane światło zimniejsze. Barwa światła słońca wynosi przykładowo ok. 6500 K, a zwykłych żarówek ok. 2500-2700 K. W przypadku rozwiązań LED-owych wszystko zależy od danego modelu, jednak barwa światła rzadko wynosi poniżej 3000 K. Kontakt z zimniejszym światłem bardzo często wymaga przyzwyczajenia. Spora część osób odczuwa swego rodzaju dyskomfort na skutek zmiany rodzaju oświetlenia, które porównywalne jest z oświetleniem laboratoryjnym.
Chłodzenie i żywotność
Standardowe żarówki charakteryzują się dużymi stratami mocy na rzecz wydzielanej temperatury. Wymusza to stosowanie opornych na określone warunki środowiskowe obudów, np. szklanych. W porównaniu z nimi diody LED generują znacznie niższą temperaturę, dodatkowo odprowadzaną w kierunku radiatora. W praktyce możliwe jest więc stosowanie w ich przypadku obudów z bezpieczniejszych, a przy tym tańszych tworzyw. Ważną kwestią pozostaje deklarowana przez producenta żywotność modelu, podawana w godzinach. Określa ona czas, po którym zaczyna spadać wydajność żarówki LED. Im wyższa wartość tego parametru, tym lepiej.
Zastosowania żarówek energooszczędnych LED
Żarówki energooszczędne LED posiadają właściwości, które pozwalają na wykorzystanie ich w wielu zastosowaniach. Coraz powszechniej używane są jako światło główne. Dotyczy to zwłaszcza diod PowerLED, które gwarantują wysoki poziom emitowanego światła. Rozwiązania LED-owe sprawdzają się także jako oświetlenie pomocnicze. Mogą być z powodzeniem stosowane jako uzupełnienie popularnych halogenów lub świetlówek, np. celem rozjaśnienia niedoświetlonych obszarów pomieszczenia. LED-y są cenionym oświetleniem dekoracyjnym. Sprawdzają się przy eksponowaniu obrazów, półek, ram czy blatów kuchennych. W takich zastosowaniach używa się głównie diod emitujących niewielką ilość światła, które nie nadaje się do pracy wzrokowej. Niektóre żarówki umożliwiają dynamiczną zmianę barw, co umożliwia uzyskanie interesującego efektu wizualnego.
Poznaj naszą ofertę
Żarówki energooszczędne LED należą do najbardziej praktycznych rozwiązań oświetleniowych oferowanych przez Alkan. Dostarczamy produkty o wysokiej sprawności świetlnej oraz bardzo długiej żywotności, które doskonale oddają barwy i w krótkim czasie osiągają pełną jasność. Żarówki LED-owe są rozwiązaniem przyjaznym środowisku i charakteryzują się długą żywotnością, gwarantując przy tym zaskakująco niskie zużycie energii. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Alkan, w której znajdziesz wysokiej klasy źródła światła LED w atrakcyjnej cenie.