Aparatura modułowa. Do czego służą jej elementy?
Aparatura modułowa to ogół rozwiązań tworzących system, którego zadaniem jest ochrona instalacji elektrycznych oraz podłączonych do niej urządzeń. Jej elementy zabezpieczają przed skutkami zwarć oraz następstwami przeciążeń. Aparaty i urządzenia modułowe stosowane są głównie w budownictwie mieszkaniowym, jednak można wykorzystać je także w zakładach przemysłowych. W ofercie Alkan dostępny jest szeroki wybór różnego rodzaju aparatury modułowej renomowanych marek.
Spis treści
Wyłączniki nadprądowe
Wyłączniki różnicowoprądowe
Rozłączniki
Ochronniki
Liczniki i wskaźniki energii
Lampki sygnalizacyjne i dzwonki
Szyny łączeniowe
Bezpieczniki topikowe
Styczniki
Nasza oferta
Elementy wchodzące w zakres aparatury modułowej
Aparatura modułowa zapewnia efektywną ochronę instalacjom i urządzeniom elektrycznym. Zabezpiecza przed skutkami przeciążeń, przepięć i zwarć. Dodatkową zaletą jest możliwość zapewnienia ochrony przeciwpożarowej. Na kompletną aparaturę modułową składają się aparaty zabezpieczające, sterownicze, sygnalizacyjne i łączeniowe, a także rozwiązania przeznaczone do pomiaru i nadzoru instalacji elektrycznej. W ofercie Alkan znaleźć można najnowsze generacje poszczególnych produktów przypisanych do tej kategorii. Dowiedz się o nich więcej.
Wyłączniki nadprądowe
Wyłącznik nadprądowy to istotny element instalacji elektrycznej. Odpowiada za przerwanie ciągłości obwodu w przypadku przekroczenia przez prąd przepływający bezpiecznej wartości. Jako część aparatury modułowej służy do ochrony przed skutkami przeciążeń i zwarć, które mogą występować w obwodach odbiorczych instalacji i urządzeń elektrycznych. Wyłączniki nadprądowe są bardzo czułe, dzięki czemu pozwalają na rozłączenie prądu w krótkim czasie i przy niskich natężeniach.
Wyłączniki różnicowoprądowe
Wyłącznik różnicowoprądowy to urządzenie, którego zadaniem jest rozłączenie obwodu w przypadku braku równości między prądem elektrycznym wypływającym z obwodu a wpływającym do niego. Element ten chroni przed porażeniem prądem elektrycznym przy kontakcie pośrednim i bezpośrednim. Zadaniem wyłącznika różnicowoprądowego jest także ograniczenie skutków uszkodzenia urządzeń, włącznie z ryzykiem powstania pożaru. Urządzenie to stosuje się jako ochronę dodatkową – wykrywającą nawet najmniejsze prądy upływu o dużej rezystencji, które mogłyby ograniczyć skuteczność zabezpieczeń.
Rozłączniki
Rozłączniki to elementy modułowe, przeznaczone do włączania i wyłączania wybranych prądów roboczych – także przeciążeniowych. Urządzenia te mogą długotrwale przewodzić znamionowy prąd cieplny, a także krótkotrwale przewodzić niektóre prądy zwarciowe. Rozłączniki niskonapięciowe pozwalają na określanie czynności łączeniowych kategorią użytkowania oraz klasą.
Ochronniki
Ochronniki są elementem ochronny aparatury elektrycznej. Zabezpieczają przed przejściowymi przepięciami, a także ograniczają częstotliwość i czas trwania prądu następczego. Chronią przed przepięciami powstałymi np. podczas wyłączania lub załączania nieobciążonej linii powietrznej, a także przy uderzeniu pioruna w linię napowietrzną.
Liczniki i wskaźniki energii
Liczniki i wskaźniki energii to przyrządy pomiarowe, służące do określania ilości przepływającej energii elektrycznej. Ich wskazania są niezbędne do rozliczenia się odbiorcy prądu z jego dostawcą. Liczniki elektroniczne korzystają z odpowiednich układów scalonych, które na skutek przepływającego prądu i przyłożonego napięcia mogą wygenerować impulsy w proporcjonalnej do pobieranej energii elektrycznej ilości. Liczba impulsów jest następnie przeliczana na wskazaną przez licznik energię.
Lampki sygnalizacyjne i dzwonki
Lampki i dzwonki przeznaczone są do sygnalizacji stanów urządzeń oraz przebiegu procesów, w których uczestniczą. Odpowiadają za sygnalizowanie m.in. etapów załączania i wyłączania, a także różnych stanów awaryjnych. Lampki najczęściej służą do potwierdzania obecności faz w rozdzielnicach. W większości modeli jako źródło światła stosuje się energooszczędne diody LED.
Szyny łączeniowe
Szyny łączeniowe przeznaczone są do łączenia aparatury modułowej. Wykorzystuje się je bezpośrednio w rozdzielniach elektrycznych. Najczęściej spotykane są szyny grzebieniowe jednofazowe i trójfazowe. Elementy te mogą mieć różny przekrój oraz zróżnicowaną długość. Parametry szyn łączeniowych należy dobierać w zależności od ilości elementów wymagających podłączenia w danej rozdzielni elektrycznej.
Bezpieczniki topikowe
Bezpiecznik topikowy to element aparatury modułowej, stanowiący zabezpieczenie instalacji przed przeciążeniem lub zwarciem. W przypadku osiągnięcia wartości krytycznej natężenia prądu, topnik ulega stopnieniu pod wpływem nagrzania się do wysokiej temperatury. Na skutek jego przepalenia dochodzi do zapalenia się łuku elektrycznego. W przypadku spadku wartości natężenia prądu do zera łuk gaśnie i prąd przestaje płynąć. W rezultacie bezpiecznik zapobiega zniszczeniom podłączonych urządzeń.
Styczniki
Styczniki to elektryczne łączniki mechanizmowe, posiadające pojedyncze położenie spoczynkowe styków ruchomych. Element ten pozwala na załączanie, wyłączanie oraz przewodzenie prądu – zarówno w normalnych warunkach pracy obwodu, jak i przy przeciążaniach. Styczniki mają dużą wytrzymałość mechaniczną oraz sporą ilość łączeń, posiadając jednocześnie dość małe wymiary i niską masę.
Aparatura modułowa w ofercie Alkan. Poznaj nasze marki: Hager, Schneider oraz ABB
Aparatura modułowa wysokiej klasy znajduje się w ofercie hurtowni Alkan. W naszym asortymencie znaleźć można elementy uznanych producentów, takich jak chociażby Hager, Schneider czy ABB. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą i świadomego wybrania najlepszych rozwiązań z zakresu aparatury modułowej dostępnych na rynku.
Hager
Aparatura modułowa Hager obejmuje szereg elementów przeznaczonych do rozdzielania energii, systemów prowadzenia przewodów oraz osprzętu elektroinstalacyjnego. W ofercie Alkan znaleźć można m.in. rozdzielnice, obudowy, aparaturę łączeniową, aparaturę sterującą, systemy automatyki budynkowej oraz wiele innych produktów marki Hager niezbędnych dla bezpiecznego użytkowania instalacji elektrycznej w budynku.
Schneider
Aparatura modułowa Schneider to wysokiej klasy produkty z zakresu automatyki i zarządzania energią. Rozwiązania oferowane przez tego uznanego producenta wyróżniają się dużą wydajnością, łącząc w sobie automatyzację w czasie rzeczywistym, technologie energetyczne, oprogramowanie oraz zintegrowane usługi. Produkty te znajdują zastosowanie w domach, centrach danych oraz infrastrukturach przemysłowych. W naszym sklepie znaleźć można wyłączniki nadprądowe marki Schneider.
ABB
Aparatura modułowa ABB należy do szczególnie cenionych produktów z kategorii automatyki i energetyki. Systemy oferowane przez tę markę posiadają liczne funkcje, które zintegrować można z pracami instalacyjnymi. Aparatura ta znajduje zastosowanie w budownictwie mieszkalnym i komercyjnym, a także wielu gałęziach przemysłu. Poszczególne jednostki wyróżniają się wysoką wydajnością, zapewniając użytkownikom bezpieczną i szybką pracę. W naszej hurtowni znajdziecie stycznik marki ABB.