Biurowa oprawa oświetleniowa

Jakie oprawy oświetleniowe wybrać? Hurtownia elektryczna Alkan podpowiada!

Oprawy oświetleniowe, dostępne także w hurtowni elektrycznej Alkan, to elementy przeznaczone do zamocowania źródła światła. Niegdyś za podstawowe oprawy oświetleniowe uchodziły popularne żyrandole. Dziś, kiedy zapominamy już o tradycyjnych żarówkach, elektryczne oprawy dopasowane do nowoczesnych źródeł światła stają się coraz częściej poszukiwanymi artykułami. Są one niezbędne do prawidłowego zamocowania zarówno sufitowych oczek montowanych w sufitach podwieszanych, jak i do instalacji oświetlenia przemysłowego lub zewnętrznego. Zobaczmy więc, jakie rodzaje oświetlenia wymagają dopasowania odpowiednich opraw i jakie produkty z tej kategorii może zaproponować nam renomowana wrocławska hurtownia elektryczna Alkan!

Spis treści:
Czym są oprawy oświetleniowe?
O świetleniu sufitowym
Na co zwrócić uwagę przed zakupem opraw oświetleniowych zewnętrznych?
Przemysłowe oprawy
Zalety opraw LED
Renomowani producenci opraw w hurtowni elektrycznej Alkan

Encyklopedia hurtowni elektrycznej Alkan – czym są oprawy oświetleniowe i do czego się je wykorzystuje?

Dostępne dziś w wielu hurtowniach elektrycznych oprawy oświetleniowe to urządzenia, których zadaniem jest właściwe zamocowanie jednego lub kilku źródeł światła, a następnie połączenie go z instalacją elektryczną. Połączenie to powinno być trwałe, ale nie stałe, gdyż musi umożliwiać stosunkowo łatwą wymianę w sytuacji, gdy źródło światła się zużyje lub ulegnie awarii. Oprawa oświetleniowa ma także za zadanie nadanie odpowiedniego kierunku strumieniowi świetlnemu wytwarzanemu przez źródło światła. W zależności od typu, oprawy mogą albo rozpraszać światło, albo odpowiadać za skupienie go w odpowiednim miejscu – to drugie rozwiązanie wykorzystuje się często w oprawach przemysłowych, przystosowanych między innymi do dokładnego oświetlania powierzchni pracy. Wiele opraw pozwala na zmianę kierunku padania światła – przykładem mogą być tu dobrze znane na rynku już od kilku dziesięcioleci lampki biurowe, które możemy dowolnie ustawić w zależności od naszych potrzeb. Niektóre z opraw oświetleniowych pozwalają także na zmianę barwy światła w różnym stopniu – od delikatnego ocieplenia czy ochłodzenia barwy strumienia świetlnego aż po nadanie mu zupełnie innego, nasyconego koloru w celach dekoracyjnych.

Zadania dobrze dobranej oprawy świetlnej nie kończą się jednak na kwestiach związanych z zamocowaniem, możliwością zmiany kierunku padania światła i estetycznym dopasowaniem do wystroju wnętrza. Oprawy oświetleniowe mają bowiem jeszcze jedną istotną funkcję. Celem ich stosowania jest bowiem również zabezpieczenie źródła światła przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. To dlatego w domach żarówki, świetlówki i innego typu źródła światła osłaniamy kloszami, a w przestrzeniach przemysłowych dobieramy do oświetlenia odpowiednio odporne zabezpieczenia w formie siatek czy klatek osłaniających świecące części. Szerzej do kwestii ochrony przed czynnikami zewnętrznymi odniesiemy się jeszcze w kolejnych częściach tego artykułu. Teraz zobaczmy jednak, jakie oprawy oświetleniowe spełnią się w przypadku wewnętrznego oświetlenia sufitowego w domu lub biurze!

Oprawa oświetleniowa wpuszczana dostępna w hurtowni elektrycznej Alkan

Hurtownia elektryczna doradza: jakie oprawy oświetleniowe sprawdzą się w funkcji oświetlenia sufitowego?

Niemal każda z hurtowni elektrycznych ma w swojej ofercie oprawy oświetleniowe idealne do zastosowania w funkcji oświetlenia sufitowego. Produkty te – choć wiele z nich różni się dziś znacząco od znanych nam jeszcze kilkanaście lat temu żyrandoli czy dekoracyjnych szklanych kloszy – są bowiem najczęściej poszukiwane przez klientów przeprowadzających remonty czy wprowadzających się do nowych mieszkań lub domów. Choć teoretycznie standardowe oprawy sufitowe przeznaczone do użytku w pomieszczeniach takich jak sypialnie, pokoje dzienne czy dziecięce oraz biura są najmniej wymagającymi produktami, również one muszą spełniać pewne warunki. Zobaczmy więc, na co zwrócić uwagę przed wyborem określonego typu i modelu opraw sufitowych!

Przede wszystkim wybierając oprawy oświetleniowe, musimy zawsze sprawdzić, czy dany produkt jest wyposażony w źródło światła. Na rynku dostępne są bowiem zarówno oprawy będące artykułami przystosowanymi do określonych produktów oświetleniowych tego samego producenta, jak również oprawy przez producenta fabrycznie w źródło światła. W tej drugiej sytuacji koniecznie należy przyjrzeć się informacjom dotyczącym produktu. Takie oprawy mogą być bowiem wyposażone w niewymienne źródło światła, dlatego też ważne jest sprawdzenie, czy barwa i natężenie oświetlenia są dla nas odpowiednie. W przypadku niektórych z opraw połączonych z niewymiennym źródłem światła producenci ostrzegają również na opakowaniu, że dane urządzenie nie jest przystosowane do pracy ze ściemniaczami lub innymi elementami domowej automatyki. Dlatego też jeżeli zależy nam na tej funkcji – na przykład w sypialni czy salonie – musimy koniecznie zapoznać się z instrukcją producenta.

Sufitowe oprawy oświetleniowe są również dostępne w różnych wersjach jeśli chodzi o kwestię montażu. Niektóre z nich są odpowiednie do montażu podtynkowego, inne możemy zamontować natynkowo, a jeszcze inne dobrze sprawdzą się w wersji montowanej w suficie podwieszanym. W przypadku montażu podtynkowego lub w suficie podwieszanym musimy także sprawdzić, czy urządzenie nie nagrzewa się zbytnio podczas pracy. Problem ten nie istnieje praktycznie w przypadku lamp wykorzystujących diody LED, lecz niektóre ze starszych modeli lamp halogenowych mogą już wytwarzać podczas świecenia zbyt wysoką temperaturę, aby można było je bez obaw montować we w pełni zabudowanym otoczeniu. Dlatego też jeśli marzą nam się minimalistyczne oczka wpuszczone w sufit, warto rozważyć technologię LED, o której innych zaletach wspomnimy jeszcze w dalszej części tego artykułu. Tymczasem sprawdźmy, czym od opraw sufitowych wykorzystywanych we wnętrzach budynków różnią się oprawy oświetleniowe zewnętrzne.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem opraw oświetleniowych zewnętrznych? Podpowiadają specjaliści hurtowni elektrycznej Alkan

Specjaliści hurtowni elektrycznej Alkan podkreślają zawsze, że w przypadku artykułów elektrycznych stosowanych na zewnątrz – a takimi bez wątpienia są również oprawy oświetleniowe, mające przecież za zadanie chronić podłączone do zasilania źródła światła – najważniejsze jest zachowanie bezpieczeństwa. W pomieszczeniu takim jak salon, sypialnia czy biuro oprawie oświetleniowej zagrażają właściwie tylko uszkodzenia mechaniczne lub ewentualne awarie związane z nieprawidłowym montażem. Na zewnątrz jednak oprawy narażone są na kontakt z wilgocią i wodą z opadów atmosferycznych, a także z kurzem, pyłem i nieodwracalnymi uszkodzeniami, które mogą one spowodować we wnętrzu źródła światła. Dlatego wybierając oprawy oświetleniowe na taras, balkon czy do ogrodu, należy zawsze decydować się wyłącznie na produkty przystosowane do pracy w utrudnionych warunkach panujących na zewnątrz.

No dobrze, ale czy to znaczy, że każdy produkt nazwany przez producenta „zewnętrzną oprawą oświetleniową” spełni nasze wymagania i będzie wytrzymałym i bezpiecznym rozwiązaniem, jeśli chodzi o oświetlenie zewnętrzne? Niestety nie. Tym, co powinniśmy zawsze sprawdzić, jest oznaczenie IP. Co to takiego?

IP, czyli z angielskiego International Protection Rating, to nic innego jak międzynarodowy stopień ochrony, wyrażany w dwóch następujących po literach IP cyfrach. Kod IP pozwala na jednoznaczne określenie, w jakich warunkach można bezpiecznie stosować daną obudowę elektryczną. Skalę IP wykorzystuje się nie tylko do oznaczania opraw oświetleniowych, ale elementów osprzętu takich jak gniazda czy łączniki, a nawet elementy pojazdów czy budynków. Obecnie przyjmuje się, że oprawy oświetleniowe – podobnie jak inne artykuły elektryczne przystosowane do użytku na zewnątrz – powinny charakteryzować się klasą szczelności nie niższą niż IP 44. Gwarantuje to, że będą one odporne na bryzgającą wodę padającą z różnych kierunków, a do ich wnętrza nie przenikną ciała obce o średnicy równej i większej 1 mm. W sytuacji, gdy nasza oprawa oświetleniowa ma znaleźć się w miejscu, w którym będzie narażona na kontakt z pyłami i kurzem – na przykład nisko w ścianie altanki czy przy posadzce tarasu – warto jednak rozważyć zakup oprawy oznaczonej IP rozpoczynającym się od cyfry 5 lub 6. Wówczas będziemy mieli gwarancję odpowiednio ochrony przed pyłem lub całkowitej pyłoszczelności oprawy.

Ozdobna oprawa oświetleniowa

Przemysłowe oprawy oświetleniowe w hurtowni elektrycznej Alkan – czym różnią się od tych przeznaczonych do użytku domowego?

Przemysłowe oprawy oświetleniowe dostępne w hurtowniach elektrycznych różnią się od tych przeznaczonych do użytku domowego przede wszystkim wspomnianym już przez nas stopniem ochrony oznaczanym literami IP i określonymi cyframi, które sygnalizują, na jakie czynniki zewnętrzne dana oprawa będzie odporna. Aby osiągnąć wyższy stopień IP, a więc i wyższą ochronę, przemysłowe oprawy oświetleniowe muszą być więc inaczej zbudowane po to, by lepiej chronić znajdujące się pod nimi źródło światła.