Biurowa oprawa oświetleniowa

Jakie oprawy oświetleniowe wybrać? Hurtownia elektryczna Alkan podpowiada!

Oprawy oświetleniowe, dostępne także w hurtowni elektrycznej Alkan, to elementy przeznaczone do zamocowania źródła światła. Niegdyś za podstawowe oprawy oświetleniowe uchodziły popularne żyrandole. Dziś, kiedy zapominamy już o tradycyjnych żarówkach, elektryczne oprawy dopasowane do nowoczesnych źródeł światła stają się coraz częściej poszukiwanymi artykułami. Są one niezbędne do prawidłowego zamocowania zarówno sufitowych oczek montowanych w sufitach podwieszanych, jak i do instalacji oświetlenia przemysłowego lub zewnętrznego. Zobaczmy więc, jakie rodzaje oświetlenia wymagają dopasowania odpowiednich opraw i jakie produkty z tej kategorii może zaproponować nam renomowana wrocławska hurtownia elektryczna Alkan!

Spis treści:
Czym są oprawy oświetleniowe?
O świetleniu sufitowym
Na co zwrócić uwagę przed zakupem opraw oświetleniowych zewnętrznych?
Przemysłowe oprawy
Zalety opraw LED
Renomowani producenci opraw w hurtowni elektrycznej Alkan

Encyklopedia hurtowni elektrycznej Alkan – czym są oprawy oświetleniowe i do czego się je wykorzystuje?

Dostępne dziś w wielu hurtowniach elektrycznych oprawy oświetleniowe to urządzenia, których zadaniem jest właściwe zamocowanie jednego lub kilku źródeł światła, a następnie połączenie go z instalacją elektryczną. Połączenie to powinno być trwałe, ale nie stałe, gdyż musi umożliwiać stosunkowo łatwą wymianę w sytuacji, gdy źródło światła się zużyje lub ulegnie awarii. Oprawa oświetleniowa ma także za zadanie nadanie odpowiedniego kierunku strumieniowi świetlnemu wytwarzanemu przez źródło światła. W zależności od typu, oprawy mogą albo rozpraszać światło, albo odpowiadać za skupienie go w odpowiednim miejscu – to drugie rozwiązanie wykorzystuje się często w oprawach przemysłowych, przystosowanych między innymi do dokładnego oświetlania powierzchni pracy. Wiele opraw pozwala na zmianę kierunku padania światła – przykładem mogą być tu dobrze znane na rynku już od kilku dziesięcioleci lampki biurowe, które możemy dowolnie ustawić w zależności od naszych potrzeb. Niektóre z opraw oświetleniowych pozwalają także na zmianę barwy światła w różnym stopniu – od delikatnego ocieplenia czy ochłodzenia barwy strumienia świetlnego aż po nadanie mu zupełnie innego, nasyconego koloru w celach dekoracyjnych.

Zadania dobrze dobranej oprawy świetlnej nie kończą się jednak na kwestiach związanych z zamocowaniem, możliwością zmiany kierunku padania światła i estetycznym dopasowaniem do wystroju wnętrza. Oprawy oświetleniowe mają bowiem jeszcze jedną istotną funkcję. Celem ich stosowania jest bowiem również zabezpieczenie źródła światła przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. To dlatego w domach żarówki, świetlówki i innego typu źródła światła osłaniamy kloszami, a w przestrzeniach przemysłowych dobieramy do oświetlenia odpowiednio odporne zabezpieczenia w formie siatek czy klatek osłaniających świecące części. Szerzej do kwestii ochrony przed czynnikami zewnętrznymi odniesiemy się jeszcze w kolejnych częściach tego artykułu. Teraz zobaczmy jednak, jakie oprawy oświetleniowe spełnią się w przypadku wewnętrznego oświetlenia sufitowego w domu lub biurze!

Oprawa oświetleniowa wpuszczana dostępna w hurtowni elektrycznej Alkan

Hurtownia elektryczna doradza: jakie oprawy oświetleniowe sprawdzą się w funkcji oświetlenia sufitowego?

Niemal każda z hurtowni elektrycznych ma w swojej ofercie oprawy oświetleniowe idealne do zastosowania w funkcji oświetlenia sufitowego. Produkty te – choć wiele z nich różni się dziś znacząco od znanych nam jeszcze kilkanaście lat temu żyrandoli czy dekoracyjnych szklanych kloszy – są bowiem najczęściej poszukiwane przez klientów przeprowadzających remonty czy wprowadzających się do nowych mieszkań lub domów. Choć teoretycznie standardowe oprawy sufitowe przeznaczone do użytku w pomieszczeniach takich jak sypialnie, pokoje dzienne czy dziecięce oraz biura są najmniej wymagającymi produktami, również one muszą spełniać pewne warunki. Zobaczmy więc, na co zwrócić uwagę przed wyborem określonego typu i modelu opraw sufitowych!

Przede wszystkim wybierając oprawy oświetleniowe, musimy zawsze sprawdzić, czy dany produkt jest wyposażony w źródło światła. Na rynku dostępne są bowiem zarówno oprawy będące artykułami przystosowanymi do określonych produktów oświetleniowych tego samego producenta, jak również oprawy przez producenta fabrycznie w źródło światła. W tej drugiej sytuacji koniecznie należy przyjrzeć się informacjom dotyczącym produktu. Takie oprawy mogą być bowiem wyposażone w niewymienne źródło światła, dlatego też ważne jest sprawdzenie, czy barwa i natężenie oświetlenia są dla nas odpowiednie. W przypadku niektórych z opraw połączonych z niewymiennym źródłem światła producenci ostrzegają również na opakowaniu, że dane urządzenie nie jest przystosowane do pracy ze ściemniaczami lub innymi elementami domowej automatyki. Dlatego też jeżeli zależy nam na tej funkcji – na przykład w sypialni czy salonie – musimy koniecznie zapoznać się z instrukcją producenta.

Sufitowe oprawy oświetleniowe są również dostępne w różnych wersjach jeśli chodzi o kwestię montażu. Niektóre z nich są odpowiednie do montażu podtynkowego, inne możemy zamontować natynkowo, a jeszcze inne dobrze sprawdzą się w wersji montowanej w suficie podwieszanym. W przypadku montażu podtynkowego lub w suficie podwieszanym musimy także sprawdzić, czy urządzenie nie nagrzewa się zbytnio podczas pracy. Problem ten nie istnieje praktycznie w przypadku lamp wykorzystujących diody LED, lecz niektóre ze starszych modeli lamp halogenowych mogą już wytwarzać podczas świecenia zbyt wysoką temperaturę, aby można było je bez obaw montować we w pełni zabudowanym otoczeniu. Dlatego też jeśli marzą nam się minimalistyczne oczka wpuszczone w sufit, warto rozważyć technologię LED, o której innych zaletach wspomnimy jeszcze w dalszej części tego artykułu. Tymczasem sprawdźmy, czym od opraw sufitowych wykorzystywanych we wnętrzach budynków różnią się oprawy oświetleniowe zewnętrzne.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem opraw oświetleniowych zewnętrznych? Podpowiadają specjaliści hurtowni elektrycznej Alkan

Specjaliści hurtowni elektrycznej Alkan podkreślają zawsze, że w przypadku artykułów elektrycznych stosowanych na zewnątrz – a takimi bez wątpienia są również oprawy oświetleniowe, mające przecież za zadanie chronić podłączone do zasilania źródła światła – najważniejsze jest zachowanie bezpieczeństwa. W pomieszczeniu takim jak salon, sypialnia czy biuro oprawie oświetleniowej zagrażają właściwie tylko uszkodzenia mechaniczne lub ewentualne awarie związane z nieprawidłowym montażem. Na zewnątrz jednak oprawy narażone są na kontakt z wilgocią i wodą z opadów atmosferycznych, a także z kurzem, pyłem i nieodwracalnymi uszkodzeniami, które mogą one spowodować we wnętrzu źródła światła. Dlatego wybierając oprawy oświetleniowe na taras, balkon czy do ogrodu, należy zawsze decydować się wyłącznie na produkty przystosowane do pracy w utrudnionych warunkach panujących na zewnątrz.

No dobrze, ale czy to znaczy, że każdy produkt nazwany przez producenta „zewnętrzną oprawą oświetleniową” spełni nasze wymagania i będzie wytrzymałym i bezpiecznym rozwiązaniem, jeśli chodzi o oświetlenie zewnętrzne? Niestety nie. Tym, co powinniśmy zawsze sprawdzić, jest oznaczenie IP. Co to takiego?

IP, czyli z angielskiego International Protection Rating, to nic innego jak międzynarodowy stopień ochrony, wyrażany w dwóch następujących po literach IP cyfrach. Kod IP pozwala na jednoznaczne określenie, w jakich warunkach można bezpiecznie stosować daną obudowę elektryczną. Skalę IP wykorzystuje się nie tylko do oznaczania opraw oświetleniowych, ale elementów osprzętu takich jak gniazda czy łączniki, a nawet elementy pojazdów czy budynków. Obecnie przyjmuje się, że oprawy oświetleniowe – podobnie jak inne artykuły elektryczne przystosowane do użytku na zewnątrz – powinny charakteryzować się klasą szczelności nie niższą niż IP 44. Gwarantuje to, że będą one odporne na bryzgającą wodę padającą z różnych kierunków, a do ich wnętrza nie przenikną ciała obce o średnicy równej i większej 1 mm. W sytuacji, gdy nasza oprawa oświetleniowa ma znaleźć się w miejscu, w którym będzie narażona na kontakt z pyłami i kurzem – na przykład nisko w ścianie altanki czy przy posadzce tarasu – warto jednak rozważyć zakup oprawy oznaczonej IP rozpoczynającym się od cyfry 5 lub 6. Wówczas będziemy mieli gwarancję odpowiednio ochrony przed pyłem lub całkowitej pyłoszczelności oprawy.

Ozdobna oprawa oświetleniowa

Przemysłowe oprawy oświetleniowe w hurtowni elektrycznej Alkan – czym różnią się od tych przeznaczonych do użytku domowego?

Przemysłowe oprawy oświetleniowe dostępne w hurtowniach elektrycznych różnią się od tych przeznaczonych do użytku domowego przede wszystkim wspomnianym już przez nas stopniem ochrony oznaczanym literami IP i określonymi cyframi, które sygnalizują, na jakie czynniki zewnętrzne dana oprawa będzie odporna. Aby osiągnąć wyższy stopień IP, a więc i wyższą ochronę, przemysłowe oprawy oświetleniowe muszą być więc inaczej zbudowane po to, by lepiej chronić znajdujące się pod nimi źródło światła.

Pamiętajmy, że kategoria przemysłowych opraw oświetleniowych nie ogranicza się tylko do lamp przeznaczonych do oświetlania magazynów czy garaży, choć również w nich konieczny będzie montaż opraw oznaczanych przynajmniej IP 65. Oprawy takie chronią przed dostępem do ważnych elementów znajdującego się pod oprawą oświetlenia drutem, gwarantują pyłoszczelność i ochronę nie tylko przed bryzgającą wodą, lecz nawet przed strugą wody 12,5 l/min, laną na oprawę z dowolnej strony.

Wiele przemysłowych opraw oświetleniowych jest jednak przystosowanych nie tylko do takich warunków. Na rynku znajdziemy oprawy przeznaczone do montażu w fontannach, oczkach wodnych czy nawet basenach. Muszą one jednak spełniać rygorystyczne normy, a ich IP powinno być określane cyframi nie niższymi niż 68. Druga cyfra – 8 – oznacza tu bowiem, że oprawa jest przystosowana do pracy w warunkach ciągłego zanurzenia w wodzie w określonych przez producenta warunkach, to jest na określonej głębokości.

Zalety opraw oświetleniowych LED dostępnych w hurtowniach elektrycznych

Wspomnieliśmy już, że jeżeli zależy nam na oprawach oświetleniowych montowanych podtynkowo lub wpuszczonych w podwieszany sufit, warto przyjrzeć się ofercie opraw LED w hurtowniach elektrycznych. LED wytwarza bowiem podczas pracy najmniej ciepła spośród wszystkich dostępnych na rynku źródeł światła, co gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania ich nawet w sytuacji, gdy są one otynkowane lub zabudowane. Niska temperatura pracy wpływa także na ich żywotność, gdyż dzięki niej LED po prostu się nie przepalają. Mogą więc działać bezawaryjnie nawet przez kilkanaście lat.

Trwałość i bezpieczeństwo wynikające z niskiego wytwarzania ciepła przez urządzenia wyposażone w diody LED to jednak tylko niewielka część zalet tego typu oświetlenia. Oprawy LED zyskują dziś ogromną popularność również ze względu na niewielkie zużycie energii elektrycznej przez tego rodzaju źródła światła. Pomimo niskiego poboru prądu, LED-y stanowią również wyjątkowo wydajną formę oświetlenia. Szacuje się, że przy zużyciu 10 W są w stanie wyprodukować taką samą ilość światła (mierzoną w lumenach), co zużywająca nawet do 80 W lampa halogenowa! Oszczędność energii jest więc ogromna, a zużywając mniej energii z pewnością przyczyniamy się nie tylko do poprawienia stanu naszego portfela, lecz również otaczającego nas środowiska.

Pamiętajmy jednak, że aby zamontowane w odpowiednio dobranych oprawach lampy LED faktycznie stały się energooszczędnym i ekologicznym rozwiązaniem, powinniśmy wybierać tylko produkty pochodzące od dobrze znanych producentów, którzy dbają zarówno o jakość wykonania wypuszczanych przez siebie na rynek artykułów elektrycznych, jak i o wykorzystywanie do ich produkcji wyłącznie bezpiecznych dla ludzi i środowiska materiałów. Pochodzące z niewiadomych źródeł LED-y z kategorii „made in China” nierzadko zużywają tyle samo energii co inne źródła światła, a przy tym znacznie szybciej się zużywają i ulegają różnego typu awariom. Wówczas wraz z najtańszym plastikiem wykorzystanym do produkcji opraw i samych lamp na wysypiska trafiają również substancje chemiczne, których nie znajdziemy w dobrej jakości LED-ach, takie jak metale ciężkie czy inne związki niebezpieczne dla środowiska. Przyjrzyjmy się więc ofercie opraw oświetleniowych renomowanych producentów dostępnych w sklepie internetowym hurtowni elektrycznej Alkan!

Schodowa oprawa oświetleniowa SOLA LED dostępna w hurtowni elektrycznej Alkan

Oprawy oświetleniowe renomowanych producentów dostępne w ofercie hurtowni elektrycznej Alkan

W sklepie internetowym wrocławskiej hurtowni elektrycznej Alkan znajdziemy oprawy oświetleniowe renomowanych producentów dopasowane do różnego typu oświetlenia. Z pewnością każdy klient znajdzie tu coś dla siebie. Zajrzyjmy więc do oferty!

Jednymi z najprostszych dostępnych w hurtowni elektrycznej Alkan rozwiązań są wpuszczane oprawy oświetleniowe Anlux. Znajdziemy tu między innymi niewielkie oczka do montażu wpuszczanego. Dostępne są na przykład następujące modele:

  • okrągła oprawa wpuszczana w kolorze matowego mosiądzu,
  • kwadratowa oprawa wpuszczana w kolorze aluminium,
  • okrągła ruchoma oprawa wpuszczana w kolorze aluminium.

Innym rozwiązaniem, które sprawdzi się zarówno w wilgotnych łazienkach, a także na tarasie czy balkonie, są oprawy w formie plafonów marki Ideus, które idealnie współpracują z oświetleniem LED-owym. Jako oświetlenie ganku z pewnością zastosować warto na przykład wyposażony w czujnik ruchu model LEON S 03063 połączony z niewymiennym źródłem światła.

Miłośnicy bardziej tradycyjnych rozwiązań i opraw przypominających choć w pewnym stopniu tradycyjne żyrandole powinni się przyjrzeć produktom marki Ans Lighting. W ofercie hurtowni Alkan znajdziemy bowiem zarówno sygnowane przez nią plafony wyposażone w kilka mniejszych opraw, jak na przykład model z serii Pluto w kolorze satynowanego srebra, jak również pochodzące z tej samej serii systemy prętowe, takie jak na przykład ten model w kolorze matowego złota.

Ponadto Alkan oferuje nam także szeroki wybór opraw oświetleniowych przeznaczonych do montażu przy meblach – na przykład nad blatem kuchennym czy w wybranych miejscach w biurze lub warsztacie.

Niniejsza strona korzysta z plików cookie

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

  • Niezbędne pliki cookie przyczyniają się do użyteczności strony poprzez umożliwianie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie i dostęp do bezpiecznych obszarów strony internetowej. Strona internetowa nie może funkcjonować poprawnie bez tych ciasteczek.

  • Pliki cookie dotyczące preferencji umożliwiają stronie zapamiętanie informacji, które zmieniają wygląd lub funkcjonowanie strony, np. preferowany język lub region, w którym znajduje się użytkownik.

  • Statystyczne pliki cookie pomagają właścicielem stron internetowych zrozumieć, w jaki sposób różni użytkownicy zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

  • Marketingowe pliki cookie stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej cenne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.

  • Nieklasyfikowane pliki cookie, to pliki, które są w procesie klasyfikowania, wraz z dostawcami poszczególnych ciasteczek.

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.

Potrzebujesz pomocy?