Oświetlenie kuchni z Hurtownią Elektryczną Alkan

Oświetlenie kuchni z hurtownią elektryczną Alkan – znajdź pomysły na aranżację

Oświetlenie kuchni wraz z hurtownią elektryczną Alkan to świetny pomysł z kilku powodów. Przede wszystkim dostępne w hurtowni rozwiązania różnią się od tych ze sklepów i marketów jakością oraz trwałością. Ponadto dzięki specjalistom współpracującym z hurtownią Alkan można dowiedzieć się, jakie warunki powinno spełniać bezpieczne oświetlenie kuchni i jak zadbać o to, aby było ono jednocześnie funkcjonalne i energooszczędne. Sprawdźmy więc, jakie pomysły na aranżację świetlną tego pomieszczenia ma dla nas hurtownia elektryczna Alkan!

Spis treści:
Sposoby i miejsca montażu
Wady i zalety żarówek energooszczędnych, świetlówek i LED-ów
Bezpieczeństwo, czyli trwałość, jakość i właściwa klasa szczelności
Oferta hurtowni elektrycznej Alkan

Oświetlenie do kuchni – sufitowe czy podszafkowe? Hurtownia elektryczna Alkan podpowiada, jak rozjaśnić blat kuchenny!

Choć niedawno jeszcze klienci hurtowni elektrycznej Alkan poszukiwali przede wszystkim rozwiązań pozwalających na montaż sufitowego oświetlenia w każdym pomieszczeniu, dziś do kuchni coraz częściej dokupuje się również urządzenia przeznaczone do montażu podszafkowych źródeł światła. Z czego to wynika? Przede wszystkim z większej dostępności energooszczędnych źródeł światła, które pozwalają nam dziś na rozjaśnianie naszych domów bez obaw o wysokość rachunków za prąd. W dobie tradycyjnych żarówek na przestronną kuchnię przypadała zwykle jedna żarówka o mocy 75-100 W. Dziś zużywając nawet połowę mniej mocy, możemy zdecydować się na montaż lampy sufitowej, podszafkowych systemów świetlnych, a nierzadko także na dodatkowe górne źródło światła znajdujące się nad kuchennym stołem.

Widzimy więc, że najpopularniejszą tendencją jest łączenie ze sobą wszystkich tych mniejszych i większych lamp i lampek. Czy wynika to wyłącznie z dostępności tanich w eksploatacji źródeł światła? Oczywiście, że nie! Równie ważny jest komfort pracy w pomieszczeniu, w którym przygotowujemy posiłki. Blat kuchenny, czyli miejsce, w którym kroimy, siekamy i mieszamy ze sobą różne składniki dań, zwykle znajduje się przy jednej ze ścian kuchni, więc stojąc przy nim zasłaniamy sobie padające z góry światło. Podszafkowe lampy i taśmy działają więc trochę jak kuchenna wersja lampki biurkowej – doświetlają blat i gwarantują nam wygodę i komfort podczas przygotowywania posiłków, napojów i przekąsek.

Widzimy więc, że oba rozwiązania niejako się uzupełniają. Zanim jednak zdecydujemy, czy również zamierzamy połączyć zalety mocniejszej lampy sufitowej, dającej rozproszone światło, z dodatkowymi elementami rozjaśniającymi blaty kuchenne, sprawdźmy, jakie źródła światła sprawdzą się w każdej z tych ról.

Aranżacja kuchenna z lampami podszafkowymi

Różne źródła światła w oświetleniu kuchennym, czyli specjaliści z hurtowni elektrycznej Alkan prezentują wady i zalety LED-ów i innych rozwiązań

Wiemy już, że dziś w hurtowniach elektrycznych dostępne są różne rodzaje źródeł światła, dzięki czemu nie tylko do oświetlenia kuchennego możemy wybrać albo LED-y, albo żarówki energooszczędne, albo świetlówki czy nawet lampy metalohalogenkowe. Sprawdźmy więc, czym różni się każde z tych źródeł światła i kiedy warto zdecydować się na jedno z nich, a w jakiej sytuacji lepiej być może sprawdzi się inne!

Lampy metalohalogenkowe

Lampy metalohalogenkowe to jedne ze stosunkowo nowych źródeł światła, choć ich historia sięga początków XX wieku. Na początku stosowane głównie w formie lamp ulicznych lub – co ciekawe – fotograficznych, dziś coraz częściej wybierane są jako domowe źródło światła. Są lampami wyładowczymi, co oznacza, że świecą dzięki zachodzącym w ich wnętrzu wyładowaniom elektrycznym, do których konieczne jest, aby we wnętrzu szklanej bańki znalazły się gazy odpowiednich substancji. W przypadku metalohalogenków wyładowania zachodzą w parach rtęci, jodków metali takich jak sód, a także tak zwanych metali ziem rzadkich, nazywanych również halogenkami. Ten sposób działania sprawia, że wciąż są one jednymi z bardziej energooszczędnych rozwiązań dostępnych na rynku. Jednocześnie wiernie oddają barwy, gdyż widmo ich promieniowania jest bogate i wieloliniowe. Postrzegana przez ludzkie oko barwa światła metalohalogenków jest więc biała, dzięki czemu świetnie nadają się one do oświetlania miejsc, w których potrzebujemy dużej ilości naturalnie wyglądającego światła. Sprawdzą się więc w formie kuchennego oświetlenia sufitowego wówczas, gdy nasza kuchnia jest naprawdę duża, lub też jako główne źródło światła w przestronnym pokoju połączonym z aneksem kuchennym lub w kuchni połączonej z jadalnią. Do niewielkich pomieszczeń mogą być jednak nieco zbyt jasne, przez co będą się one wydawały niezbyt przytulne. Jeżeli zależy nam na poczuciu domowego ciepła, warto pomyśleć o słabszym głównym źródle światła i dodatkowych punktach świetlnych w miejscach, w których potrzebujemy mocniejszego rozjaśnienia pola widzenia.

Świetlówki i inne lampy wyładowcze

Lampy metalohalogenkowe to tylko jeden z typów lamp wyładowczych. Do tej kategorii należą również popularne świetlówki, czyli lampy w kształcie długich, prostych rur. W odróżnieniu od metalohalogenków, w których proces świecenia wymaga naprawdę dużego ciśnienia, przez co nazywa się je niekiedy wysokoprężnymi, świetlówki są niskoprężne. Świecą dzięki wyładowaniom elektrycznym zachodzącym w ich wnętrzu z powodu obecności luminoforu, czyli substancji, która pod wpływem prądu emituje światło. W procesie tym nie powstaje ciepło, co ma ogromne znaczenie i dla trwałości świetlówek, i dla ilości zużywanej przez nie energii, która jest stosunkowo niska.

Proste świetlówki często wybierane są przez klientów poszukujących urządzeń odpowiednich do montażu podszafkowego. Należy jednak pamiętać, że sprawdzą się one raczej wówczas, gdy pomiędzy blatem a wiszącymi u góry szafkami mamy do dyspozycji wystarczająco dużo miejsca, aby utrata kilku centymetrów potrzebnych do właściwego zamocowania świetlówki nie sprawiała nam trudności. Należy również pamiętać o dopasowaniu odpowiedniej oprawy świetlnej, która zagwarantuje prawidłową pracę świetlówek pod szafkami i osłoni je od zewnętrznej strony tak, aby nie raziły nas po oczach, lecz całe światło emitowały w stronę blatu.

Ciekawym rozwiązaniem są dostępne dziś na rynku tak zwane „świetlówki LED”, które ze świetlówkami łączy tylko kształt. Tak naprawdę są to długie, proste rury, w których wnętrzu rozmieszczono diody emitujące światło pod wpływem prądu elektrycznego. Do ich produkcji nie wykorzystuje się luminoforu, gdyż nie jest on potrzebny. Nie są to również lampy wyładowcze, lecz kolejne z rozwiązań wprowadzonych przez producentów urządzeń wykorzystujących technologię LED – od kilku lat na rynku funkcjonują już „żarówki” LED, czyli mające kształt tradycyjnej żarówki obudowy na diody LED. Czy warto jednak rozważyć zakup „świetlówek” LED? Odniesiemy się do tego szerzej w części poświęconej temu typowi źródeł światła.

Lampy nad wyspą kuchenną

Energooszczędne żarówki

Nie wszyscy klienci hurtowni elektrycznej Alkan wiedzą, że popularne żarówki energooszczędne to tak naprawdę nic innego niż odpowiednio uformowane świetlówki. Działają one bowiem dokładnie na tej samej zasadzie – dzięki wyładowaniom elektrycznym i luminoforowi pokrywającemu szklane elementy urządzenia od środka – a jedyną różnicą jest ich budowa. Żarówki energooszczędne łączą więc w sobie kształt nieco przypominający tradycyjną żarówkę Edisona, choć zwykle mamy tu raczej do czynienia ze spiralnie ułożonymi rurkami niż jedną dużą bańką szklaną, z zaletami jakie niesie technologia niskoprężnych lamp wyładowczych. Są więc faktycznie energooszczędne, lecz z żarówką wspólną mają tylko nazwę – nie znajdziemy w nich bowiem żarnika, od którego wzięło nazwę to źródło światła. Poprawną nazwą, stosowaną przez producentów i specjalistów, jest termin „świetlówki kompaktowe”.

Świetlówki kompaktowe świetnie sprawdzają się jako główne, górne źródło światła. Możemy więc zdecydować się na ich montaż w dekoracyjnym żyrandolu czy innej wybranej przez nas oprawie sufitowej, oczywiście dbając o odpowiednie dopasowanie mocy do zapotrzebowania świetlnego naszej kuchni, a następnie uzupełnić oświetlenie kuchenne o dodatkowe mniejsze źródła światła pod szafkami czy nad blatem lub stołem, wykorzystując wspomniane już proste świetlówki lub… taśmy i „świetlówki” LED!

Urządzenia wykorzystujące technologię LED

LED-y stały się w ostatnich latach przedmiotem ogromnych kontrowersji. Jedni uważają, że ich popularność nakręcają specjaliści od marketingu wiodących producentów osprzętu elektrycznego, a tak naprawdę mamy do czynienia z najbardziej szkodliwym źródłem światła; inni z kolei widzą w LED-ach rozwiązanie wszystkich problemów z ochroną środowiska i nadmierną produkcją śmieci przez przemysł oświetleniowy. Zwykle w takiej sytuacji moglibyśmy uznać, że obie grupy mają trochę racji. W tym przypadku jest jednak zupełnie inaczej: o ile niechęć pierwszej z nich wydaje się być całkowicie nieuzasadniona, o tyle druga grupa może mieć sporo racji.

LED-y, które w kuchniach wykorzystuje się zarówno jako główne źródło światła montowane na suficie, jak i w formie taśm i tak zwanych „świetlówek” przystosowanych idealnie do montażu podszafkowego, są urządzeniami emitującymi światło dzięki zjawisku elektroluminescencji. Zjawisko to polega na tym, że pod wpływem prądu elektrycznego odpowiednio dobrane półprzewodniki zaczynają emitować światło. Nie wytwarzają przy tym ciepła, co jest ogromną zaletą tej technologii. W odróżnieniu od tradycyjnych żarówek czy nawet wysokoprężnych metalohalogenków nie ulegają bowiem uszkodzeniom wynikającym z narażenia na długotrwały wpływ wysokich temperatur, co wydłuża ich trwałość przy prawidłowym stosowaniu nawet do kilkunastu lat. Tym samym zmniejsza się więc ilość odpadów powstających podczas eksploatacji urządzeń oświetleniowych. Jednocześnie w porównaniu z lampami wyładowczymi LED-y zawierają śladowe ilości szkodliwych pierwiastków takich jak rtęć, które bez odpowiedniej utylizacji mogłyby zagrażać ludziom, zwierzętom, a nawet ekosystemom wodnym czy roślinom. Przy tym wszystkim lampa LED o mocy 12 W jest w stanie wyprodukować strumień świetlny o takiej samej mocy, co tradycyjna żarówka zużywająca w tym samym celu aż 100 W! Oszczędność energii elektrycznej jest tu istotnym czynnikiem, jeśli chodzi o ochronę przyrody, gdyż w naszym kraju do jej pozyskiwania wciąż nie wykorzystuje się odnawialnych surowców, lecz mocno zanieczyszczający środowisko węgiel. Dlatego jeśli chodzi o doświetlanie różnych powierzchni (nie tylko) w kuchni, warto rozważyć właśnie artykuły wykorzystujące technologię LED.

Wybór właściwego oświetlenia kuchennego a bezpieczeństwo – hurtownia elektryczna Alkan radzi, jak dobrać odpowiedni osprzęt

Wybór właściwego oświetlenia kuchennego nie powinien oczywiście być podyktowany wyłącznie kwestiami estetycznymi, niemniej jednak nie chodzi tu również tylko o kwestie związane ze zużyciem energii czy wytwarzaniem przez konkretne źródła światła większych ilości ciepła. W przypadku omawianego oświetlenia kluczowym czynnikiem powinno być to, czy wybrany przez nas artykuł można bezpiecznie zamontować w pomieszczeniu, w którym często będzie on narażony na wysoką wilgotność. Para wodna unosząca się nad garnkami, w których gotują się potrawy, nie jest bowiem wcale obojętna dla urządzeń elektrycznych. Przed zakupem musimy więc koniecznie sprawdzić, czy dana lampa, taśma LED czy inny artykuł, który przypadł nam do gustu, mają oznaczenie producenta określające właściwą klasę szczelności. W przypadku kuchni konieczny będzie wybór produktów podobnych do tych, które nadają się do montażu w łazience. Oznacza to, że najniższą klasą szczelności, na jaką możemy sobie pozwolić, jest tu IP 44.

Ta klasa szczelności stanowi gwarancję, że do niebezpiecznych części artykułu elektrycznego nie przedostaną się ani pył czy kurz o średnicy większej lub równej 1 mm, a także że naszemu bezpieczeństwu nie zagrozi bryzgająca woda padająca z dowolnego kierunku. Oznacza to, że możemy zamontować cechującą się tą klasą szczelności taśmę LED lub inne urządzenie pod szafkami znajdującymi się na przykład nad zlewem, nie obawiając się żadnych mogących wyniknąć z tego problemów. Warto jednak pamiętać, aby zawsze zachować odpowiedni odstęp od ewentualnych niebezpiecznych czynników i nie montować wykonanych z tworzywa sztucznego opraw świetlnych pół metra nad kuchenką, gdzie z pewnością dojdzie do uszkodzeń wynikających z narażenia urządzenia na długotrwałe działanie wysokich temperatur. Nie montujmy też urządzeń elektrycznych tam, gdzie może grozić im nie tyle ochlapanie wodą, lecz wręcz zalanie, o ile oczywiście nie zabezpieczymy się przed ewentualnymi skutkami wcześniej i nie wybierzemy urządzeń o klasie szczelności minimum IP 65.

Ważne jest jednak również, aby wybierać osprzęt wykonany z dobrej jakości tworzyw. Pamiętajmy, że nawet jeśli w jakimś hipermarkecie znajdziemy tanie produkty oznaczone IP 44, zwykle nie uzyskamy na nie żadnej gwarancji, a nie najlepszej jakości materiały, jakie wykorzystano do ich produkcji, nie zawsze dadzą sobie radę w trudnych warunkach. Słaby plastik pod wpływem ciepła i wilgoci może po pewnym czasie po prostu popękać, a to z kolei doprowadzi do przedostania się pary wodnej i wody do wnętrza artykułu, co w przypadku urządzeń elektrycznych stanowi bezpośrednie zagrożenie porażenia prądem. Warto więc wybierać wyłącznie produkty renomowanych marek w przypadku których mamy pewność, że urządzenie będzie trwałe i bezpieczne. W razie usterek możemy też liczyć na zwrot pieniędzy z tytułu gwarancji lub prawa przysługujące klientowi w ramach reklamacji towaru.

Aranżacja wnętrza jadalni

Oferta nowoczesnego oświetlenia kuchennego w hurtowni elektrycznej Alkan – nie tylko podszafkowe taśmy i świetlówki LED!

Jeśli chodzi o podszafkowe oświetlenie kuchenne, hurtownia elektryczna Alkan ma w swojej ofercie między innymi nowoczesne rozwiązania takie jak taśmy i świetlówki LED. Pierwsze z nich sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy doświetlenia – możemy zamontować je w odpowiednich oprawach zarówno pod górnymi szafkami, jak i na przykład w listwach przypodłogowych, aby rozświetlić pomieszczenie, czy nawet jako trójbarwną dekorację w kolorach czerwieni, zieleni i błękitu. Pamiętajmy jednak, że taśmy LED wymagają odpowiedniego zasilacza, który pozwoli nam przekształcić standardowy prąd zmienny o napięciu 230 V w prąd stały o niskim napięciu 12 V, jakiego wymagają tego typu urządzenia. Świetlówki natomiast ze względu na swoje wymiary sprawdzą się albo wówczas, gdy między blatem a szafkami podwieszanymi mamy dość dużo miejsca, albo jako urządzenia odpowiednie do montażu sufitowego. Również one wymagają jednak odpowiednich opraw i uchwytów, które zapewnią ich poprawną instalację i prawidłową pracę.

Znajdziemy tu jednak oczywiście również liczne rozwiązania dla osób poszukujących odpowiednich źródeł światła do montażu sufitowego. Jednym z nich są oczywiście wspomniane przez nas wcześniej „żarówki” LED, czyli urządzenia kształtem przypominające wynalezioną przez Edisona żarówkę, lecz wykorzystujące nie żarnik, lecz diody elektroluminescencyjne. Dostępne są tu również tak zwane żarówki energooszczędne, czyli kompaktowe świetlówki, oraz dające intensywne białe światło lampy metalohalogenkowe.

Niniejsza strona korzysta z plików cookie

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

  • Niezbędne pliki cookie przyczyniają się do użyteczności strony poprzez umożliwianie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie i dostęp do bezpiecznych obszarów strony internetowej. Strona internetowa nie może funkcjonować poprawnie bez tych ciasteczek.

  • Pliki cookie dotyczące preferencji umożliwiają stronie zapamiętanie informacji, które zmieniają wygląd lub funkcjonowanie strony, np. preferowany język lub region, w którym znajduje się użytkownik.

  • Statystyczne pliki cookie pomagają właścicielem stron internetowych zrozumieć, w jaki sposób różni użytkownicy zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

  • Marketingowe pliki cookie stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej cenne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.

  • Nieklasyfikowane pliki cookie, to pliki, które są w procesie klasyfikowania, wraz z dostawcami poszczególnych ciasteczek.

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.

Potrzebujesz pomocy?