Świetlówki kompaktowe w hurtowni elektrycznej Alkan – jak działają?
Świetlówki kompaktowe w hurtowni elektrycznej Alkan stanowią jedną z szerokich kategorii produktów oświetleniowych. Choć z pewnością każdy z nas spotkał się kiedyś z tym terminem, jego znaczenie nie jest wcale do końca jasne dla wszystkich klientów hurtowni. Dlatego też w poniższym artykule wyjaśnimy, czym są świetlówki kompaktowe i jaka jest zasada ich działania. Pomożemy także dobrać świetlówki kompaktowe o właściwej mocy do użytku domowego lub przemysłowego, a także sprawdzimy, jak dużo światła wytwarzają jedne z mocniejszych świetlówek kompaktowych pobierających zaledwie 18 W. Przyjrzyjmy się więc bliżej świetlówkom kompaktowym!
Spis treści:
Budowa i zasada działania
Dobieramy moc
Świetlówki czy lampy LED? Stawiamy na Osram
Encyklopedia hurtowni elektrycznej Alkan – czym są świetlówki kompaktowe? Budowa i zasada działania
Budowa i zasada działania świetlówek kompaktowych dostępnych w hurtowniach elektrycznych są stosunkowo proste. Przyjrzyjmy się im bliżej, aby pojęcie świetlówki kompaktowej przestało być po prostu terminem oznaczającym pewien typ urządzenia oświetleniowego, a stało się całkowicie przejrzyste i zrozumiałe. Czym dokładnie są więc świetlówki kompaktowe?
Budowa
Świetlówki kompaktowe to lampy zbudowane z trzonka oraz połączonych z nim szklanych rurek – ich budowa na pierwszy rzut oka jest więc niemal łudząco podobna do budowy tradycyjnej żarówki, a jedyną różnicę stanowi kształt szklanego elementu, którym w przypadku żarówek jest raczej bańka niż rurki. Podobieństwu dodatkowo sprzyja fakt, że trzonki świetlówek dostępnych dziś na rynku to najczęściej standardowe modele, również wykorzystywane w znanych nam wcześniej urządzeniach oświetleniowych, takie jak E27 czy E14, co pozwala na stosowanie ich w większości lamp dopasowanych właśnie do tych typowych gwintów. Tym, co najbardziej odróżnia świetlówki od tradycyjnych żarówek, jest jednak nie budowa zewnętrzna, lecz brak umieszczonego w szklanej bańce żarnika, czyli drucika wykonanego z trudnotopliwego metalu. W tradycyjnej żarówce to właśnie ten rozgrzany do czerwoności drucik odpowiedzialny był za emisję światła. Ta różnica w budowie wynika z tego, że zasada działania świetlówek jest zupełnie inna.
Zasada działania
To, co popularnie nazywamy świetlówkami, profesjonalnie nosi miano niskoprężnych lamp wyładowczych. Termin ten oznacza, że świetlówki – w odróżnieniu od żarówek, działających, jak wskazuje ich nazwa, dzięki żarnikowi – świecą dzięki zachodzącym w ich wnętrzu wyładowaniom elektrycznym w niskim ciśnieniu. Wyładowania te z kolei powstają dlatego, że szklane rurki świetlówek od wewnątrz pokryte są luminoforem, czyli substancją, która pod wpływem prądu przedostającego się do wnętrza szklanych rurek przez znajdującą się w świetlówce katodę zaczyna świecić. W procesie tym nie powstaje jednak ciepło, co stanowi najważniejszą różnicę pomiędzy świetlówkami a tradycyjnymi żarówkami. Z tego względu świetlówki są bowiem wielokrotnie trwalsze, bardziej wytrzymałe i zużywają mniej energii. Jednocześnie pozwalają one na wytworzenie różnych barw światła, od chłodnej białej, aż po ciepłą żółtą.
Jak dobrać właściwą moc świetlówek kompaktowych? Ile lumenów wytwarzają świetlówki o dużej mocy 18 W? Odpowiadają specjaliści z hurtowni elektrycznej Alkan
Specjaliści z hurtowni elektrycznej Alkan podkreślają, że aby dobrać właściwą moc świetlówek kompaktowych musimy przede wszystkim zapomnieć o przeliczniku, jaki stosowano w przypadku tradycyjnych żarówek. Żarówka 40- lub 60-watowa do sypialni, a 100-watowa do biura czy pokoju dziennego? Nic z tych rzeczy. Choć opakowania świetlówek kompaktowych zawierają oczywiście informację o tym, ile energii pobiera dany model, liczby te są znacznie niższe niż te, do których się przyzwyczailiśmy w czasach, gdy jedynym rozwiązaniem były żarówki z żarnikami. Dlatego też dziś wybierając właściwą moc, powinniśmy kierować się nie liczbą watów, lecz liczbą lumenów. Co to takiego? Odpowiadamy!
Czym są lumeny?
Lumeny to jednostka pozwalająca wyrazić, ile światła emituje dane źródło. Stały się one powszechnie stosowaną jednostką miary dopiero niedawno, wraz z pojawieniem się i upowszechnieniem oświetlenia w technologii LED, gdyż moc stosowanych do tego czasu tradycyjnych żarówek można było z powodzeniem wyrażać w watach ze względu na brak różnić pomiędzy różnymi modelami. Dziś jednak, kiedy na rynku wszechobecne są różnego rodzaju energooszczędne rozwiązania, a tradycyjne żarówki na dobre zniknęły już ze sklepowych półek, dodatkowa jednostka określająca nie ilość zużywanej energii, lecz ilość wytwarzanego światła jest niezbędna, abyśmy mogli dopasować moc oświetlenia do naszych potrzeb. Wystarczy pamiętać, że im więcej lumenów, tym więcej światła wytwarza dane źródło.
Jak dobrać odpowiednie oświetlenie?
W celu dobrania odpowiedniego oświetlenia najlepiej posłużyć się jedną z dostępnych w Internecie tabelek, które pozwalają określić ilość lumenów potrzebnych do oświetlenia metra kwadratowego różnego typu pomieszczeń w zależności od ich przeznaczenia. Należy jednak oczywiście zaznaczyć, że zapotrzebowanie świetlne każdego z nich będzie różniło się także w zależności od jego wymiarów, jak również od tego, czy zastosujemy jedno główne źródło światła, czy zdecydujemy się na doświetlenie różnych części pomieszczenia osobnymi oprawami świetlnymi. W przypadku powierzchni pracy takich jak blaty kuchenne, a także biurka czy miejsca, w których lubimy czytać książki lub przeglądać czasopisma, to drugie rozwiązanie z pewnością sprawdzi się znacznie lepiej niż intensywne doświetlanie całego pomieszczenia zamontowaną na suficie świetlówką o dużej mocy.
Świetlówki kompaktowe o dużych mocach, czyli… 18 i 20 W
Wiemy już, że świetlówki kompaktowe wytwarzają więcej lumenów niż tradycyjne żarówki, przez co za świetlówki o dużych mocach uznaje się już te pobierające energię rzędu 18 W czy 20 W. Ze względu na przyzwyczajenie do wyższych mocy żarówek tradycyjnych wielu klientów dziś również nie jest w stanie zaufać świetlówkom o mocy kilku czy kilkunastu watów, dlatego wybierają najsilniejsze spośród tych, które uda im się znaleźć pośród oferowanych przez producentów modeli. Choć na rynku dostępne są niekiedy także świetlówki o mocy powyżej 20 W, najczęściej jednak znajdziemy w sklepach urządzenia, których moc nie przekracza tej granicy. Czy jednak wybór najsilniejszych świetlówek to dobry pomysł? Sprawdźmy, ile lumenów wytwarzają świetlówki o mocy 18 i 20 W!
Ile lumenów wytwarzają świetlówki o mocy 18 i 20 W?
Informacje o tym, ile lumenów wytwarza dana świetlówka kompaktowa, możemy znaleźć na opakowaniu każdego z modeli. W przypadku standardowych świetlówek dostępnych w hurtowniach elektrycznych 18 W jest zwykle równe około 1200 lm, a 20 W maksymalnie 1400 lm. Oznacza to, że emitują one światło podobne do tego wytwarzanego przez tradycyjne żarówki stuwatowe, których moc świetlną szacuje się na około 1300 lm. A teraz przypomnijmy sobie, gdzie wykorzystywaliśmy stuwatowe żarówki. Być może w pomieszczeniach, w których pracujemy – w domowym biurze, kuchni czy pokoju, w którym nasze dziecko się uczy i odrabia lekcje. Raczej nie zamontowalibyśmy jednak tak intensywnego oświetlenia w sypialni, przedpokoju czy łazience.
Dlatego też nie powinniśmy dać się zwieść poczuciu, że 18 czy 20 W to zbyt mało. Światło emitowane przez świetlówki kompaktowe tej mocy jest wystarczająco silne, aby doświetlić każde pomieszczenie. Jednocześnie jest ono również energooszczędne – skoro możemy zamontować 20-watową świetlówkę tam, gdzie niegdyś mieliśmy 100-watową żarówkę, oszczędność jest aż pięciokrotna! W razie potrzeby możemy więc zawsze doświetlić pomieszczenie w strategicznych miejscach dodatkową, nieco słabszą świetlówką, lub równie energooszczędnymi diodami czy taśmami LED.
Świetlówki kompaktowe czy lampy LED? Porównanie produktów z hurtowni elektrycznej Alkan. Sprawdź, dlaczego warto sięgnąć po świetlówki Osram
Wybierając najlepsze produkty oświetleniowe w hurtowni elektrycznej Alkan wielu klientów zastanawia się, czy lepszym wyborem będą świetlówki kompaktowe, czy lampy LED. Jakie są opinie specjalistów i czy istnieje jedna dobra odpowiedź na to pytanie? A może oświetlenie w technologii LED sprawdza się w jednych sytuacjach, a świetlówki kompaktowe w innych? Porównajmy te dwa rodzaje urządzeń oświetleniowych i zobaczmy, które z nich lepiej spełnią nasze potrzeby!
Energooszczędne świetlówki kompaktowe
Znamy już budowę i zasadę działania świetlówek kompaktowych; wiemy także, że w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami są one zdecydowanie bardziej energooszczędne, gdyż są w stanie wytworzyć podobny promień świetlny przy zużyciu nawet pięciokrotnie mniejszej ilości energii. Warto jednak zaznaczyć również, że świetlówki kompaktowe idealnie zajmują miejsce wycofanych dziś już z rynku tradycyjnych żarówek. Na rynku znajdziemy modele o podobnych wymiarach, a niekiedy nawet o podobnym kształcie, posiadające trzonki idealnie pasujące do gwintów większości żyrandoli, lamp i innych opraw.
Warto tu zaznaczyć, że świetlówki kompaktowe przy wytwarzaniu światła nie emitują niemal w ogóle ciepła, dzięki czemu nie tylko one są trwalsze, lecz również minimalne staje się zagrożenie uszkodzenia oprawy świetlnej z powodu zbyt mocnego nagrzania źródła światła. Brak emisji ciepła przyczynia się również do niższego zużycia energii – cała energia pobierana przez świetlówkę wykorzystywana jest bowiem do produkcji światła. Świetlówki sprawdzają się dziś świetnie zarówno jako główne, górne oświetlenie pomieszczeń, jak również jako elementy oświetleniowe wykorzystywane na przykład w lampkach do czytania czy dodatkowych oczkach świetlnych w łazienkach.
LED, czyli diody emitujące światło
Nazwa oświetlenia LED bierze się od angielskiego terminu oznaczającego właśnie diody emitujące światło. Technologia ta, podobnie jak świetlówki kompaktowe, nie wykorzystuje żarników – tu za wytwarzanie światła odpowiedzialne jest zjawisko elektroluminescencji. Dzięki temu również LED-y nie emitują właściwie ciepła podczas pracy, a cała zużywana przez nie energia jest przeznaczana na wyprodukowanie światła.
Dziś na rynku dostępne są zarówno „żarówki” LED, czyli LED-owe imitacje tradycyjnych żarówek wyposażonych w typowe gwinty, jak również niewielkie oprawy przeznaczone do montażu podtynkowego czy nawet taśmy, które możemy zamontować na przykład nad kuchennym blatem, pod górnymi szafkami, czy jako podświetlenie linii schodów w domkach piętrowych. Podświetlanie powierzchni za pomocą taśm i lamp LED stało się w ostatnich latach bardzo popularne ze względu na to, że urządzenia wykorzystujące tę technologię zużywają jeszcze mniej energii niż świetlówki kompaktowe. Do wyprodukowania strumienia świetlnego o mocy około 1100 lm wystarczy nam zaledwie 12-watowa lampa LED!
Werdykt
Jednym z najczęściej proponowanych przez specjalistów rozwiązań jest wykorzystanie świetlówek kompaktowych jako głównego, górnego źródła światła, montowanego w odpowiednio dobranej oprawie czy stylowym żyrandolu i uzupełnienie oświetlenia za pomocą dodatkowych opraw i taśm LED, które możemy zamontować według potrzeb w miejscach, w których potrzebujemy większej ilości światła. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest na przykład podświetlenie taśmą LED lustra w łazience czy blatu w kuchni oraz ustawienie dodatkowych, na przykład montowanych podtynkowo w suficie podwieszanym oczek nad biurkiem, przy którym zdarza nam się pracować w domu. Dzięki temu stworzymy maksymalnie funkcjonalny układ oświetlenia, którym będziemy mogli sterować w zależności od naszych potrzeb, a rachunki za energię elektryczną nie będą spędzać nam snu z powiek. W końcu wybraliśmy dwa najbardziej energooszczędne rozwiązania dostępne obecnie na rynku!
Świetlówki kompaktowe Osram
W hurtowni elektrycznej Alkan znajdziemy przede wszystkim świetlówki kompaktowe marki Osram. Firma ta, zajmująca się produkcją urządzeń oświetleniowych od ponad stu lat, ma swoją siedzibę w Monachium, lecz znana jest już niemal na całym świecie. Marka ta, podobnie jak inne, których produkty znajdziemy w ofertach wielu hurtowni elektrycznych, jest gwarantem wysokiej jakości produktów dzięki wykorzystaniu wyłącznie najlepszych materiałów i zastosowaniu najnowocześniejszych technologii.
Osram vs „made in China”
W odróżnieniu od produktów sygnowanych przez renomowane marki, produkty oznaczane wyłącznie niewiele mówiącą nazwą producenta i symbolem „made in China” często nie mają nic wspólnego z danymi, które znajdują się na ich opakowaniu – o ile jakiekolwiek się znajdują. W przypadku produktów marek takich jak Osram, informacje producenta dotyczące ilości wytwarzanych lumenów, ilości pobieranej energii czy przewidywanej trwałości przy określonych warunkach użytkowania zawsze są sprawdzone przez dziesiątki testów i kontroli jakości. Decydując się na tańsze produkty, nierzadko będące podróbkami tych wytwarzanych przez znane marki, nie tylko wspieramy nie do końca legalny proceder sprzedaży nieoryginalnych towarów, ale też narażamy się na wyższe koszty. Produkty tego typu są bowiem wykonywane z najtańszych materiałów przez niewykwalifikowaną siłę roboczą z krajów rozwijających się, przez co ich trwałość i jakość pozostawiają wiele do życzenia. Dlatego też jeżeli szukamy trwałych rozwiązań, które pozostaną z nami na lata, warto przyjrzeć się ofercie Osram w hurtowni elektrycznej Alkan.
Świetlówki kompaktowe Osram w hurtowni elektrycznej Alkan
- świetlówki kompaktowe Osram Dulux o standardowej mocy 18 W i mocy świetlnej 1200 lm, z gwintem g24d-2, w wersjach emitujących chłodne białe światło i ciepłe białe światło,
- świetlówki kompaktowe Osram Dulux o mocy aż 26 W i mocy świetlnej 1800 W z gwintem g24d-3, w wersjach emitujących chłodne białe światło i ciepłe białe światło,
- świetlówki kompaktowe Osram Dulux emitujące chłodne białe światło, z gwintem G23:
– o mocy 11 W i mocy świetlnej 900 lm,
– o mocy 9 W i mocy świetlnej 600 lm,
– o mocy 7 W i mocy świetlnej 400 lm. - a także liczne inne modele o różnych mocach świetlnych i z różnymi typami gwintów, dopasowanych do najczęściej wykorzystywanych opraw oświetleniowych.