Jak oświetlić salon z hurtownią elektryczną Alkan?

Jak oświetlić salon z hurtownią elektryczną Alkan?

Oświetlenie salonu z hurtownią elektryczną Alkan warto zacząć planować jak najwcześniej, aby móc podczas przebudowy czy remontu domu lub mieszkania odpowiednio zaplanować układ gniazdek czy montaż opraw podtynkowych. Dawno przeminęły już bowiem czasy pojedynczego wiszącego żyrandola montowanego centralnie na suficie. Dziś specjaliści od aranżacji wnętrz pomagają nam za pomocą światła zaaranżować wystrój pomieszczenia tak, aby wyglądało ono na bardziej przestronne, a przy tym przytulne. Jak to zrobić? Poznajmy najważniejsze zasady, które pozwolą nam uzyskać nowoczesny wystrój najbardziej reprezentacyjnego pokoju w naszym domu!

Spis treści:
Planowanie rozmieszczenia źródeł światła
Strefa jadalni
Strefa relaksu
Strefa hobby
Dodatkowe punkty i strefy świetlne
Optyczne powiększanie pokoju dziennego
Nowoczesność i energooszczędność – czy idą w parze?

Nie tylko oświetlenie sufitowe! Hurtownia elektryczna Alkan podpowiada, jak poprawnie rozjaśnić każdą ze stref w salonie

Zgodnie z opiniami specjalistów – zarówno tych zajmujących się wyłącznie wystrojem wnętrz, jak i tych współpracujących z hurtownią elektryczną Alkan i mających wiedzę praktyczną z zakresu planowania rozmieszczenia źródeł światła w salonie – oświetlenie sufitowe to tylko jeden aspekt, o którym należy pamiętać. O ile jednak w każdym pomieszczeniu naszego domu czy mieszkania powinniśmy umieścić albo jedną główną wiszącą lampę, albo system sufitowych oczek, o tyle dziś jest to jedynie pierwszy krok w projektowaniu świetlnego profilu danego pokoju. O tym, co jeszcze będzie niezbędne, decyduje charakter pomieszczenia, które właśnie aranżujemy. Jak więc wygląda sytuacja w przypadku pokoju dziennego?

W tej sytuacji kluczowe jest przede wszystkim to, że salon, będący często największym pokojem, jest najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w domu. To tu zapraszamy gości, to tu spędzamy czas z przyjaciółmi, rodziną i znajomymi – nic więc dziwnego, że zależy nam, aby wyglądał on jak najlepiej, a przy tym był w pełni funkcjonalny. Nie bez znaczenia jest także rozmiar pomieszczenia. W pokoju o powierzchni często przekraczającej 20 metrów kwadratowych możemy z łatwością wydzielić konkretne strefy, które pozwolą nam lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Zanim więc zaplanujemy tu ostateczne rozmieszczenie lamp, lampek i kinkietów sprawdźmy, które ze stref znajdują się w naszym reprezentacyjnym pokoju.

Oświetlenie części jadalnej

Strefa jadalni

Jedną ze stref, które często można wydzielić w pokojach dziennych, jest strefa jadalni. Oczywiście w niektórych domach czy mieszkaniach z łatwością da się umieścić ją raczej w obrębie kuchni lub jej bezpośrednim sąsiedztwie. Często jednak przykuchenna jadalnia w mniej przestronnym budownictwie bywa przeznaczona wyłącznie na użytek własny domowników, a podczas spotkań ze znajomymi czy rodzinnych wizyt jej funkcję przejmuje duży, ustawiony właśnie w tym największym pokoju stół.

Jak rozjaśnić tę strefę? W zależności od wystroju całego pomieszczenia możemy zdecydować się na neutralne światło padające na przykład z opraw zawieszonych nad stołem. Dobrym pomysłem jest również wydzielenie osobnego oświetlenia sufitowego w części jadalnianej – na przykład za pomocą montażu niewielkich opraw w formie oczek podtynkowych. W zależności od aranżacji pomieszczenia mogą one być okrągłe lub kwadratowe. Pośród produktów dostępnych w Alkanie znajdziemy również różne wersje kolorystyczne, co pozwoli nam na dobranie oprawy do palety barw wykorzystywanej przez nas w pozostałych częściach pokoju.

Strefa relaksu

Jedną z ważnych stref każdego pokoju dziennego jest strefa relaksu. Nie co dzień gościmy przecież znajomych czy rodzinę, lecz codzienne korzystamy z naszego największego pokoju po powrocie z pracy, gdy najważniejszą dla nas rzeczą jest chwila wytchnienia i odpoczynku. Aby relaks był jak najbardziej skuteczny, warto zaplanować w salonie osobną strefę świetlną, w której znajdą się wyłącznie źródła emitujące światło o ciepłej barwie. Im cieplejszą wybierzemy, tym bardziej będzie ona podobna do naturalnie relaksującego światła świec, dzięki któremu salon stanie się znacznie bardziej przytulnym miejscem, a my niemal z radością zaczniemy wyczekiwać długich, jesiennych wieczorów, które będziemy mogli spędzać pod miękkim kocem w wygodnym fotelu z kubkiem ulubionej herbaty czy gorącej czekolady. Ciekawym pomysłem może tu być montaż łańcuchów niewielkich lampek do niedawna kojarzonych tylko z dekoracjami bożonarodzeniowymi. Dziś łańcuchy świetlne i wykonane z nich ozdobne instalacje przejmują wystrój wnętrz także poza sezonem zimowym, a wybór tych emitujących ciepłe, niemal żółte światło z pewnością sprawi, że nasz pokój dzienny nabierze charakteru miejsca, w którym możemy się odprężyć i wyciszyć.

Strefa hobby

Planując strefę relaksu, nie powinniśmy jednak zapomnieć o dodatkowym oświetleniu, jakie może być nam potrzebne wówczas, gdy w tym samym wygodnym fotelu postanowimy poczytać książkę czy wydziergać szalik na drutach. W takiej sytuacji ciepłe światło może być bowiem niewystarczające, a wszelkie próby podejmowania przy nim aktywności wymagającej wytężania wzroku będą kończyły się bólem głowy i oczu. Jak tego uniknąć?

Rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie umieszczenie w niedużej odległości od miejsca, w którym możemy potrzebować mocniejszego źródła światła, niewielkich naściennych kinkietów dających możliwość regulacji kierunku padania światła. Przykładem mogą być tu dostępne w hurtowniach elektrycznych w różnych wersjach kolorystycznych kinkiety Pluto firmy ANS Lighting. Dzięki dobraniu do nich odpowiedniej żarówki – energooszczędnej lub wykorzystującej technologię LED – będziemy mogli w dowolnej chwili włączyć oświetlenie o odpowiednim natężeniu i skierować je dokładnie tam, gdzie będzie nam ono akurat potrzebne.

Dodatkowe punkty i strefy świetlne

W głównym pokoju naszego domu czy mieszkania warto zadbać jednak nie tylko o rozjaśnienie konkretnych stref, z jakich korzystamy w różny sposób. Dobrym pomysłem jest także montaż dodatkowych punktów świetlnych, które będą odpowiedzialne za nadanie pomieszczeniu eleganckiego i dopracowanego w najdrobniejszych szczegółach charakteru. Miejscami najczęściej podkreślanymi dzięki specjalnie do tego przygotowanym artykułom są przede wszystkim wiszące w pomieszczeniu obrazy. Do ich oświetlenia służą dostępne w hurtowniach elektrycznych oprawy dekoracyjne przeznaczone do umieszczenia ponad dziełem sztuki. Mają one formę niewielkiego kinkietu z wydłużoną częścią świecącą, dzięki czemu emitowane przez nie światło równomiernie rozkłada się na całej szerokości płótna, idealnie wydobywając jego barwy i podkreślając ozdobną funkcję.

Z kolei miejscem, które z pewnością chciałby za pomocą właściwie dobranych opraw podświetlić każdy mól książkowy, jest biblioteczka. Dodatkowe jej oświetlenie pozwoli nam nie tylko wydobyć z mroków tytuły znajdujących się na jej półkach książek, ale też podkreśli walory dekoracyjne każdego księgozbioru. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie płaskich liniowych opraw meblowych, które z łatwością zamontujemy na regale czy w przeszklonej gablotce tak, aby uzyskać ciekawy i nowoczesny efekt.

Oprawa wpuszczana sufitowa Anlux

Oświetlanie małego salonu – specjaliści z hurtowni elektrycznej Alkan doradzają, jak oświetlać ściany, aby optycznie powiększyć pokój dzienny!

Klienci hurtowni Alkan coraz częściej zastanawiają się, jak oświetlać ściany i sufit mniejszych salonów tak, aby optycznie je powiększyć. Dlatego też choć w poprzedniej sekcji skupiliśmy się przede wszystkim na aranżacji pomieszczeń przestronnych, w których wyznaczyć można kilka mniejszych stref, teraz przyjrzymy się nieco mniejszym pokojom, które również wymagają odpowiedniego rozplanowania i właściwego montażu źródeł światła. Od czego zacząć? Odpowiadamy!

Przede wszystkim funkcjonalność

W przypadku małych pomieszczeń podstawowa zasada jest dokładnie taka sama, jak w przypadku pokoi znacznie bardziej przestronnych. Oznacza to, że przede wszystkim nie wolno nam zapomnieć o montażu podstawowych opraw, które pozwolą nam na maksymalnie funkcjonalne i wygodne korzystanie z danego pomieszczenia. Mając do dyspozycji niedużą przestrzeń, warto jednak zastanowić się, zanim podejmiemy jakiekolwiek działania.

Przedstawmy to na przykładzie: wiemy, że w przypadku niewielkiego pomieszczenia jedno główne źródło światła może potencjalnie zmniejszać i spłaszczać optycznie cały pokój. Dlatego też teoretycznie lepszym rozwiązaniem byłby montaż niewielkich opraw w podwieszanym suficie g-k. Musimy jednak wziąć pod uwagę straty przestrzeni, jakie będą wiązały się z obniżeniem sufitu – niekiedy nawet o kilkanaście centymetrów. Co więc powinniśmy zrobić? W tym przypadku odpowiedź jest mimo wszystko stosunkowo prosta: wybierzmy to rozwiązanie, które podoba nam się bardziej z perspektywy aranżacji wnętrza, a następnie podejmijmy kroki, które pozwolą nam optycznie zwiększyć dane pomieszczenie.

Optyczne powiększanie salonu za pomocą odpowiednio dobranego oświetlenia

Specjaliści od aranżacji wnętrz jednogłośnie twierdzą, że aby optycznie powiększyć pomieszczenie, wystarczy właściwie dobrać i rozmieścić w odpowiednich miejscach źródła światła. Jednym z podstawowych rozwiązań jest podkreślanie za pomocą różnego typu opraw świetlnych konkretnych ścian. Jeżeli nasz salon jest więc długi, ale dość wąski, powinniśmy pomyśleć o rozświetleniu dłuższych ścian za pomocą podłużnych lamp czy żarówek. Dobrym pomysłem może tu być montaż na przykład liniowych świetlówek LED, które umieszczone albo tuż przy suficie, albo w linii podłogi pozwolą nam optycznie oddalić od siebie ściany pokoju. W połączeniu z mocnym zaakcentowaniem ścian krótszych – na których możemy na przykład powiesić obrazy wraz z dekoracyjnymi oprawami – sprawi to, że pomieszczenie będzie wydawało się bardziej przestronne. Warto też zaznaczyć, że światło padające z podłogi w stronę sufitu sprawia, że pomieszczenie wydaje nam się wyższe, dlatego połączenie niedużych opraw sufitowych z liniowym oświetleniem przypodłogowym to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań w wąskich i niewysokich pokojach dziennych.

Jeśli chodzi o dodatkowe punkty rozjaśniające konkretne miejsca w pomieszczeniu, w przypadku małych salonów powinniśmy zapomnieć o zajmujących dodatkowe miejsce stojących lampach – czy to tych przeznaczonych do postawienia bezpośrednio na podłodze, czy też takich, które powinny zostać ustawione na meblach. Znacznie lepszym pomysłem będzie montaż naściennych kinkietów. Dzięki temu na podłodze znajdzie się więcej miejsca na przykład na meble wypoczynkowe czy nawet na gazetownik, a na stojących w pobliżu foteli czy kanap szafkach będziemy mogli przechowywać aktualnie czytane książki czy inne niezbędne drobiazgi. Specjaliści doradzają jednak, aby w przypadku pomieszczeń z niskim stropem rozważyć montaż kinkietów nieco wyżej niż na standardowo przyjmowanej zwykle wysokości wzroku. Dzięki temu optycznie nieco podniesiemy sufit, a pomieszczenie będzie wydawało się wyższe niż faktycznie jest.

Nie wolno nam także zapomnieć o najbardziej podstawowej zasadzie w oświetlaniu niedużych pomieszczeń – im dany pokój jest jaśniejszy, tym bardziej przestronny się wydaje. W przypadku niewielkich pokoi dziennych warto więc zrezygnować całkowicie z relaksujących dekoracji o ciepłej barwie światła, które przenieść możemy do sypialni, i wybrać źródła emitujące światło zbliżone do naturalnego.

Oprawa dekoracyjna do oświetlania obrazów

Nowoczesne oświetlenie salonu a energooszczędność: specjaliści z hurtowni elektrycznej Alkan podpowiadają, czy naprawdę warto wybierać LED-y!

Specjaliści z hurtowni elektrycznej Alkan uspokajają wszystkich czytelników niniejszego artykułu, których przeraża ilość energii elektrycznej potrzebnej na utrzymanie aż tylu źródeł światła w każdym salonie: wystarczy wybrać nowoczesne oświetlenie w technologii LED. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest ono najbardziej energooszczędnym z dostępnych w tej chwili na rynku rozwiązań. Jest także całkowicie bezpieczne i wyjątkowo trwałe – oczywiście o ile decydujemy się na zakup LED-ów renomowanych producentów, którzy gwarantują najwyższą jakość swoich produktów. Tylko takie artykuły znajdziemy oczywiście w sklepie Alkan. Przyjrzyjmy się jednak bliżej zaletom diod elektroluminescencyjnych i sprawdźmy, czy faktycznie ich utrzymanie jest tak tanie, jak mogłoby nam się wydawać na pierwszy rzut oka!

Energooszczędność

Główną zaletą LED-ów jest ich energooszczędność. Co oznacza to w praktyce dla użytkownika żarówek LED? Przede wszystkim to, że do wytworzenia strumienia świetlnego o określonej mocy LED potrzebuje znacznie mniej energii niż na przykład tradycyjna żarówka. Moc tradycyjnych żarówek wyrażano bowiem w watach. Moc LED-ów wyraża się dziś w lumenach, czyli w faktycznie wytworzonej mocy strumienia świetlnego. I tak – żarówka emitująca około 800 lm wymagała niegdyś aż 60 W, a dziś z powodzeniem zastępuje ją LED pobierający zaledwie 10 W. 12-watowe LED-y zastępują 75-watowe tradycyjne żarówki, a ultra mocną żarówkę stuwatową zastąpimy zaledwie 14-watowym LED-em. Zużycie prądu jest więc nawet ponad sześciokrotnie niższe! W miejscu jednej tradycyjnej żarówki stuwatowej możemy więc dziś zamontować dwa kinkiety z 12-watową żarówką LED, dwie 18-watowe świetlówki liniowe LED, górną lampę z żarówką 10-watową, dwie dekoracyjne oprawy oświecające obrazy o mocy 4 i 6 W i nadal nie zużyjemy aż tyle energii, ile zużyłaby jedna centralnie montowana lampa sufitowa wyposażona w jedną żarówkę 100 W.

Bezpieczeństwo i ochrona środowiska

LED-y to urządzenia, które świecą dzięki zjawisku elektroluminescencji. W odróżnieniu od tradycyjnych żarówek nie są więc wyposażone w żarnik, który emitował światło dopiero w momencie rozgrzania się niemal do czerwoności. Co za tym idzie, LED-y podczas wytwarzania światła nie emitują ciepła, dzięki czemu są wielokrotnie trwalsze. Z tej samej żarówki LED możemy korzystać nawet przez kilkanaście lat, dzięki czemu przyczyniamy się do zmniejszenia ilości odpadów powstających w wyniku zużycia różnego typu źródeł światła. Ponadto urządzenia wykorzystujące technologię LED zawierają znacznie mniej szkodliwych substancji niż na przykład świetlówki, czyli tak zwane żarówki energooszczędne. Należy bowiem wiedzieć, że substancje znajdujące się w lampach wyładowczych w przypadku niewłaściwego składowania odpadów mogą stanowić zagrożenie dla ekosystemów wodnych i lądowych. W przypadku LED zagrożenie to jest zmniejszone do minimum.

LED-y są bezpieczne nie tylko dla środowiska, lecz również dla ich użytkowników. Ze względu na brak wydzielania ciepła nie mogą się przepalić ani spowodować pożaru w przypadku przegrzania niewłaściwie dopasowanej oprawy. Możemy więc montować je także tam, gdzie na co dzień przebywają dzieci, i korzystać z nich przez wiele godzin dziennie bez obaw o przegrzanie instalacji.

Niniejsza strona korzysta z plików cookie

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

  • Niezbędne pliki cookie przyczyniają się do użyteczności strony poprzez umożliwianie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie i dostęp do bezpiecznych obszarów strony internetowej. Strona internetowa nie może funkcjonować poprawnie bez tych ciasteczek.

  • Pliki cookie dotyczące preferencji umożliwiają stronie zapamiętanie informacji, które zmieniają wygląd lub funkcjonowanie strony, np. preferowany język lub region, w którym znajduje się użytkownik.

  • Statystyczne pliki cookie pomagają właścicielem stron internetowych zrozumieć, w jaki sposób różni użytkownicy zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

  • Marketingowe pliki cookie stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej cenne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.

  • Nieklasyfikowane pliki cookie, to pliki, które są w procesie klasyfikowania, wraz z dostawcami poszczególnych ciasteczek.

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.

Potrzebujesz pomocy?