Oświetlenie świąteczne w ofercie hurtowni elektrycznej Alkan
Oświetlenie świąteczne, dostępne także w hurtowni elektrycznej Alkan, towarzyszy nam w zimie już przynajmniej od dwóch wieków. Dziś jednak każdy z nas chciałby mieć możliwość montażu lampek nie tylko na choince, ale też na zewnątrz domu. Jednocześnie zależy nam na rozwiązaniach energooszczędnych, które nie wpłyną na znaczący wzrost i tak wyższych niż latem kosztów zużycia energii elektrycznej. Czy odpowiedzią na potrzeby osób poszukujących bożonarodzeniowych ozdób świetlnych są lampki LED? Sprawdźmy, jak wybrać odpowiednie łańcuchy świetlne do wnętrza domu i do dekoracji budynku od zewnątrz.
Spis treści:
Krótka historia bożonarodzeniowych świateł
Jak wybrać najlepsze rozwiązania do ozdoby choinki i domu?
Jakie warunki techniczne muszą spełniać lampki zewnętrzne?
Oferta wrocławskiej hurtowni elektrycznej Alkan
Kiedy zaczęliśmy oświetlać świąteczne dekoracje? Hurtownia elektryczna Alkan przedstawia historię bożonarodzeniowych świateł
Historia świątecznego oświetlania domów za pomocą dostępnych dziś na straganach i w hurtowniach elektrycznych łańcuchów lampek jest nierozłącznie związana z historią bożonarodzeniowych choinek. Przyjrzyjmy się więc, jak od dekorowania drzewka jabłkami i ozdobami z papieru przeszliśmy do lampek, które dziś są już nie tylko choinkowe, lecz zdobią także fasady naszych domów, tarasy, ogrody i witryny sklepów w okresie przedświątecznym
Historia bożonarodzeniowej choinki
Choć tradycja, zgodnie z którą w Boże Narodzenie w każdym domu znajduje się dziś udekorowane drzewko iglaste rozpowszechniła się w Niemczech dopiero w XVIII wieku, pierwsze drzewka zaczęto dekorować już ponad 200 lat wcześniej. Wówczas jednak pojawiały się one przede wszystkim w wystawianych w świątecznym okresie amatorskich pokazach teatralnych, w których symbolizować miały biblijne drzewo poznania dobra i zła. W związku z tym często wieszano na ich gałęziach nie ozdoby, lecz… jabłka. Z czasem zaczęto dekorować je również ozdobami wykonanymi z kolorowego papieru. W Polsce również już wiele wieków wcześniej istniały tradycje związane z bożonarodzeniowymi ozdobami z roślin – pod sufitem wieszano i dekorowano podłaźniczki, czyli czubki drzewek iglastych, a także gałązki jemioły. Od czasów pogańskich aż do przełomu XVIII i XIX wieku na polskiej wsi zachował się także zwyczaj dekorowania pierwszego skoszonego podczas tegorocznych żniw snopa zbóż, który ustawiano kłosem do góry na Boże Narodzenie i trzymano w domu aż do święta Trzech Króli. Snop nazywany także Dziadem, Królem lub Diduchem należało następnie spalić. Spełnienie tych obrządków miało zapewniać w kolejnym roku urodzaj i ochronę przed złymi duchami.
Na światła choinkowe trzeba było jednak zaczekać aż do upowszechnienia się tradycji posiadania choinki w Niemczech. Wraz z nim coraz popularniejsze stawało się również bogate zdobienie gałązek drzewka błyszczącymi ozdobami. Pod koniec XVIII wieku po raz pierwszy pojawiły się również szklane bombki. Wówczas zaczęto także palić niewielkie świeczki umocowane na gałązkach choinki. W okresie zaborów tradycja – wraz z popularnym już zwyczajem palenia świeczek – przeniosła się również na tereny obecnej Polski, całkowicie niemal wypierając i zastępując rodzime tradycje.
Historia lampek choinkowych
Widzimy więc, że pierwszymi lampkami choinkowymi były po prostu nieduże świeczki. Na początku tradycja oświetlania świątecznego drzewka ich blaskiem była jednak przewidziana wyłącznie dla najbogatszych, którzy mogli pozwolić sobie na kupno drogich świec z wosku. Niemniej jednak palenie świeczek na suchych gałązkach iglastego drzewka nie było ani pomysłem szczególnie mądrym, ani wyjątkowo bezpiecznym – pożary domów bogaczy zdarzały się w owym czasie podczas okresu bożonarodzeniowego naprawdę często. Doszło więc do tego, że obok choinki zwyczajowo stawiano… wiadro z wodą lub piaskiem, aby jak najszybciej można było podjąć się gaszenia zaprószonego ognia. Próbowano również zapobiegać pożarom, montując na gałązkach lampki naftowe czy gazowe, co jednak oczywiście także nie przynosiło oczekiwanego skutku.
Wielkim osiągnięciem było więc powstanie pierwszych elektrycznych lampek choinkowych, wynalezionych jednak – wbrew powszechnemu przekonaniu – nie przez Thomasa Edisona, lecz przez jego znajomego, Edwarda Johnsona. To on w 1882 roku nakazał wyprodukowanie według własnego projektu sznura 80 lampek w barwach amerykańskiej flagi. Lampki miały wielkość orzecha włoskiego i zostały przez Johnsona zamontowane na stojącej na obrotowym stojaku choince w jego mieszkaniu. Szybko zaczęto reklamować je jako… lampki Edisona, skąd wzięło się przeświadczenie o tym, że to ten wynalazca był ich twórcą. Zaopatrzył się w nie nawet ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Grover Cleveland, który udekorował nimi w kilka lat później choinkę w Białym Domu, co miało ogromny wpływ na wzrost ich sprzedaży w Ameryce. Szybko wieść o lampkach dotarła do Europy, a wraz z przybyszami zza oceanu zaczęły docierać tu również pierwsze modele tego nowego bożonarodzeniowego hitu, o którym w latach 20. XX wieku słyszeli już chyba wszyscy.
W Polsce ważnym czynnikiem mającym wpływ na nieco słabsze upowszechnienie się nowego wynalazku były problemy z dostępem do sieci elektrycznej. Dlatego też na wschodnie tereny wiejskie pierwsze łańcuchy świetlne trafiały niekiedy dopiero po II wojnie światowej. Jednak jeszcze przed odzyskaniem przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku, na Śląsku lampki Edisona rozświetliły pierwszą polską choinkę. W okresie międzywojennym stały się one hitem zarówno pośród elit, jak i średniozamożnych mieszkańców naszego kraju, a znane były jako „elektryczne świece” lub „amerykańskie żarówki choinkowe”. W latach 50. w Polsce lampki coraz częściej wykorzystywano nie tylko do rozświetlania drzewek świątecznych, ale też do barwnych iluminacji zdobiących wnętrza i fasady domów, a także sklepowe witryny oraz prywatne balkony i tarasy.
Jak wybrać najlepsze świąteczne oświetlenie choinki i wnętrza domu? Specjaliści z hurtowni elektrycznej przedstawiają zalety różnych źródeł światła
Dziś na szczęście świąteczne oświetlenie choinki i wnętrza domu jest już całkowicie bezpieczne – jakość produktów dostępnych w hurtowniach elektrycznych wyklucza niemal w stu procentach zagrożenie pożarem przy właściwym użytkowaniu lampek. Nie oznacza to, że świeczki zniknęły z bożonarodzeniowych krajobrazów. Sprawdźmy, co wykorzystuje się dziś do tworzenia bożonarodzeniowych instalacji świetlnych w domach, sklepowych witrynach i na fasadach budynków!
Świeczki, czyli powrót do korzeni
Ponad 130 lat po pojawieniu się na rynku pierwszych lampek choinkowych w oświetleniu świątecznym nadal wykorzystywane są… świeczki. Dziś jednak każdy pamięta o tym, jakie niebezpieczeństwo wiąże się z postawieniem zapalonej świecy w nieodpowiednim miejscu czy z pozostawieniem otwartego ognia bez nadzoru. Niemniej jednak przy wigilijnym stole wciąż towarzyszą nam dekoracyjne i dające ciepłe światło świece, a wielu z nas stawia je również w oknach. Popularne stają się ozdobne świeczniki, towarzyszące okresowi zimowych świąt w różnych kulturach od setek lat. Na rynku dostępne są również lampki w kształcie świec – specjalnie dla tych, którzy zapominają o zgaszeniu ognia przed wyjściem z pokoju czy boją się skutków ewentualnego pożaru.
Dla miłośników vintage – łańcuchy niewielkich żarówek
W antykwariatach, sklepach ze starociami i pchlich targach nadal znaleźć można także pochodzące z poprzedniej epoki tradycyjne łańcuchy żarówek, podobne do tych, które ponad 130 lat temu wyprodukował Johnson i wypromował Edison. Niestety poza wyglądem, który przyciąga miłośników oldskulowych ozdób w typie vintage, mogą nam one zaoferować przede wszystkim znaczny wzrost rachunków za energię elektryczną. Zamontowanie w nich tradycyjne żarówki sprzed kilkunastu lat są bowiem antonimem energooszczędności. Ponadto podczas długotrwałego świecenia mogą mocno się nagrzewać, więc nie są wcale aż tak bezpieczne, jak mogłoby się wydawać. Pozostawienie zapalonych światełek na suchej prawdziwej choince na całą noc może więc skończyć się tragicznie. W przypadku tradycyjnych lampek wyprodukowanych w latach 80. czy 90. należy koniecznie zachować ostrożność! Jeśli pomimo zagrożeń i kosztów zależy nam na wyglądzie w stylu vintage, warto poszukać w sklepach i hurtowniach elektrycznych lampek stylizowanych na stare, lecz wykorzystujących nowsze, bezpieczniejsze i bardziej energooszczędne technologie.
Nowoczesne rozwiązania, czyli oświetlenie świąteczne w technologii LED
Jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej energooszczędnych technologii oświetleniowych wykorzystywanych także do produkcji łańcuchów i bardziej rozbudowanych świetlnych dekoracji bożonarodzeniowych jest technologia LED. Wykorzystuje ona diody działające dzięki elektroluminescencji, czyli zjawisku odkrytemu stosunkowo niedawno, bo na początku XX wieku. Do masowej produkcji diody wykorzystujące elektroluminescencję trafiły jeszcze później – w latach 60. XX wieku, czyli nieco ponad 50 lat temu! Dziś LED-y to jedno z najtańszych w utrzymaniu, a przy tym najbezpieczniejszych dla środowiska rozwiązań. Dlaczego?
- Po pierwsze, zjawisko elektroluminescencji pozwala na to, aby lampa świeciła, nie wydzielając przy tym właściwie żadnego ciepła. Zwiększa to żywotność diod, gdyż nie podlegają one stałemu wpływowi wysokich temperatur (jak ma to miejsce w tradycyjnych żarówkach Edisona). Jednocześnie w przypadku światełek choinkowych pozwala na w pełni bezpieczne użytkowanie łańcuchów świetlnych nawet przez wiele godzin dziennie.
- Po drugie, w odróżnieniu od różnego typu lamp wyładowczych we wnętrzu LED-ów nie znajdziemy metali ciężkich ani innych substancji, które w przypadku ewentualnego stłuczenia mogłyby wydostać się na zewnątrz i stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt i dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemów roślinnych.
- Po trzecie, LED-y do wyprodukowania światła potrzebują najmniej energii elektrycznej spośród wszystkich dostępnych dziś lamp i urządzeń. Dzięki temu używając ich, nie tylko zmniejszamy własne rachunki za prąd, lecz ograniczamy również negatywny wpływ, jaki produkcja i zużywanie ogromnych ilości energii elektrycznej ma na środowisko.
- Po czwarte – dobrej jakości LED-y są naprawdę trwałe. Prawidłowo użytkowane mogą posłużyć nam nawet kilkanaście lat. Przekłada się to nie tylko na oszczędność, lecz – po raz kolejny – na ekologiczność tego źródła światła. Mniejsze zużycie to mniej odpadów, a mniej odpadów to mniejsze zanieczyszczenie Ziemi.
Hurtownia elektryczna Alkan podpowiada: jakie warunki techniczne musi spełniać zewnętrzne oświetlenie świąteczne?
Oświetlenie świąteczne dostępne w sklepach i hurtowniach elektrycznych jest zwykle oznaczone albo jako wewnętrzne, albo zewnętrzne. Różnica wynika tu z przystosowania danego modelu do warunków panujących w nieosłoniętym i niezadaszonym terenie. Lampki, które zamierzamy wykorzystać do dekoracji fasady domu, balkonu czy tarasu, a być może nawet ogrodowych drzewek, muszą być znacznie bardziej wytrzymałe niż te, którymi rozświetlimy drzewko stojące w salonie czy te, które rozwiesimy w mieszkaniu. Jakie warunki muszą spełniać sznury świetlne, abyśmy mogli z powodzeniem rozmieścić je na zewnątrz?
Stopień ochrony IP
Zewnętrzne oświetlenie świąteczne musi przede wszystkim spełniać normy dotyczące stopnia ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, oznaczanego literami IP oraz (zwykle dwoma) cyframi. Na opakowaniach zewnętrznych lampek choinkowych znajdziemy oznaczenia od IP 44 w górę. Dlaczego to takie ważne? Z prostego powodu: znajdujące się w nieosłoniętym dachem miejscu urządzenie elektryczne, jakim bez wątpienia są też podłączone do zasilania lampki choinkowe, musi być odporne na wodę z opadów atmosferycznych, a także na pył i kurz, które z łatwością mogłyby się przedostać do wnętrza niezabezpieczonej konstrukcji i spowodować jej poważne uszkodzenie. Zgodnie z międzynarodowymi normami, klasa IP 44 gwarantuje, że urządzenie jest zabezpieczone przed bryzgami wody padającymi z dowolnego kierunku, a także przed dostępem do części niebezpiecznych cząsteczek o średnicy równej lub większej 1 mm. Im wyższa klasa IP, tym wyższa ochrona – w przypadku lampek wystarczy nam jednak IP 44.
Odporność na niskie temperatury
Przed zakupem warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas łańcuch świetlny jest odporny na mróz. Co prawda polskie zimy nie są już tak srogie, jak te sprzed kilkunastu lat, jednak również dzisiaj temperatura w nocy może spaść nawet poniżej -10 stopni Celsjusza, a w ciągu dnia nadal zdarzają się utrzymujące się przez dłuższy czas mrozy. Dlatego też warto wybierać produkty oznaczone przez producenta we właściwy sposób, aby później nie okazało się, że kupiliśmy lampki zewnętrzne, ale przystosowane do temperatur wiosennych i jesiennych, a nie zimowych.
Świąteczne oświetlenie w technologii LED w ofercie hurtowni elektrycznej Alkan – na balkon, taras i do ogrodu!
W ofercie hurtowni elektrycznej Alkan znajdziemy świąteczne oświetlenie w technologii LED, które z pewnością sprawdzi się w dekoracji balkonów, tarasów i ogrodów. Dostępne tu lampki zewnętrzne i wewnętrzne pochodzą od renomowanego producenta, jakim jest Rum Lux. Jest to polska firma zajmująca się produkcją urządzeń oświetleniowych od wielu pokoleń, co świadczyć może o jakości oferowanych przez nią artykułów.
Hurtownia elektryczna Alkan w swoim sklepie internetowym oferuje nam szeroki wybór sznurów świetlnych LED do montażu zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Dostępne są tu lampki w różnych kolorach – od czerwonego, niebieskiego czy żółtego aż po wielokolorowe sznury mieniące się niemal wszystkimi barwami tęczy. Miłośnikom tradycji do gustu z pewnością przypadną na przykład wewnętrzne lampki choinkowe emitujące żółte światło, które nadadzą pomieszczeniu ciepłego blasku i z powodzeniem imitować będą dyskretnie ogrzewające pomieszczenie światło świec. Dostępne są tu również lampki zewnętrzne, których ciepłe światło rozświetli fasadę naszego domu, balkonu czy ogrodu, a nawet rosnące w nim drzewka iglaste. Lampki Rum-Lux wyposażone są bowiem w drugie gniazdo, które pozwala na połączenie ze sobą do 5 sznurów świetlnych, aby otrzymać jeden długi łańcuch umożliwiający stworzenie wyjątkowej zewnętrznej iluminacji mieniącej się setkami niedużych lampek. Oferta hurtowni Alkan jest więc zarówno praktyczna i bezpieczna, jak również bezkonkurencyjna, jeśli chodzi o rozwiązania dopasowane do potrzeb każdego miłośnika świątecznego oświetlenia.