Lampki choinkowe zewnętrzne w hurtowni elektrycznej Alkan

Lampki choinkowe zewnętrzne w hurtowni elektrycznej Alkan

Zewnętrzne lampki choinkowe dostępne w hurtowni elektrycznej Alkan to – wbrew popularnemu przeświadczeniu – przede wszystkim modele przeznaczone do podłączenia do zasilania sieciowego. Są one jednak tak skonstruowane, że podpięcie ich do właściwego źródła energii nie powinno stanowić problemu nawet wówczas, gdy do udekorowania mamy naprawdę duży taras czy nawet ogród. Zobaczmy, jak wybierać zewnętrzne lampki choinkowe, aby mieć pewność, że posłużą nam one przez lata i sprawdzą się w każdych, nawet najtrudniejszych zimowych warunkach pogodowych!

Spis treści:
Zewnętrzne vs wewnętrzne oświetlenie świąteczne
Świąteczna dekoracja ogrodu
Energooszczędnie i bezpiecznie
Świąteczne oświetlenie zewnętrzne w Alkanie

Specjaliści z hurtowni elektrycznej Alkan podpowiadają: czym zewnętrzne lampki choinkowe różnią się od wewnętrznych oraz czy sprawdzają się w nich baterie?

Podczas zakupów w hurtowni elektrycznej warto zwrócić uwagę na to, czy dany model lampek choinkowych przeznaczony jest do montażu na zewnątrz czy też wewnątrz budynku. Modele z tej drugiej kategorii ze względu na niski stopień ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć czy pył oraz kurz, nadają się wyłącznie do montażu w pomieszczeniach takich jak pokoje dzienne, sypialnie czy biura. Skąd jednak mamy wiedzieć, czy lampki opisane jako zewnętrzne na pewno nadają się do montażu pod gołym niebem?

Stopień ochrony IP

Najważniejszą informacją, która pozwoli określić, czy dany model lampek choinkowych jest przeznaczony do pracy na zewnątrz, jest stopień ochrony określany literami IP i dwiema cyframi. Cyfry te dokładnie opisują, na jakie czynniki odporne jest dane urządzenie. Skala stopni ochrony jest uniwersalną metodą pozwalającą na sprawdzenie, w jakich warunkach możemy korzystać nie tylko z lampek choinkowych, ale też z osprzętu elektrycznego takiego jak gniazda, łączniki, a także przedłużacze czy oprawy świetlne. Uznaje się, że urządzenie elektryczne może być wykorzystywane do pracy w przestrzeniach niezadaszonych lub narażonych na wyższą wilgotność czy też znaczne ilości kurzu lub pyłu wówczas, gdy jego stopień ochrony to minimum IP 44. Ten stopień ochrony gwarantuje, że do wnętrza urządzenia nie przedostaną się cząsteczki pyłu czy kurzu o średnicy równej lub większej niż 1 mm. Jednocześnie urządzenie jest chronione przed bryzgami wody padającymi z dowolnego kierunku, dzięki czemu możemy bez obaw korzystać z naszej zewnętrznej dekoracji świetlnej także podczas opadów deszczu czy śniegu.

Kiedy lampki zewnętrzne warto wykorzystać w domu?

Nieco wbrew samej nazwie zewnętrzne lampki choinkowe sprawdzą się również wówczas, gdy chcemy świąteczną dekorację świetlną zamontować na przykład w łazience lub w kuchni. Pomieszczenia te charakteryzują się bowiem wyższą wilgotnością niż ta, która panuje w pozostałych pokojach w domu, a także wyższym zagrożeniem, że urządzenia elektryczne zostaną ochlapane lub zalane wodą. Dlatego też jeżeli planujemy montaż świątecznych lampek choinkowych w którymś z tych pomieszczeń, warto wybrać również model przeznaczony teoretycznie do użytku na zewnątrz, czyli taki o stopniu ochrony minimum IP 44. Unikniemy dzięki temu ryzyka awarii spowodowanej kontaktem urządzenia z wilgocią i wodą.

Zewnętrzne lampki choinkowe na baterie

Klienci hurtowni elektrycznych często szukają zewnętrznych lampek choinkowych na baterie, gdyż to bezprzewodowe rozwiązanie wydaje im się najlepszym pomysłem na dekorację domu i ogrodu. Wykorzystanie lampek zasilanych bateriami wyklucza bowiem konieczność planowania, jak podłączyć lampki do gniazda elektrycznego i czy mamy gniazdko, które znajduje się wystarczająco blisko okna czy drzwi, aby można było doprowadzić do niego przewód lampek choinkowych.

Świąteczne światełka w ogrodzie

Czy to dobry pomysł?

Niestety, lampki choinkowe zasilane bateriami rzadko nadają się do wykorzystania na zewnątrz. W ich przypadku kłopot stanowić może odpowiednie zabezpieczenie zasilacza, w którym należy umieścić baterie. Powinien on bowiem nie tylko spełniać warunki stopnia ochrony IP 44, czyli być odporny na pył, kurz oraz bryzgającą wodę, lecz również chronić baterie przed znacznymi spadkami temperatury oraz mrozem. Mróz stanowi tu największe zagrożenie, przy obniżonej temperaturze spada bowiem znacznie wydajność baterii – zarówno tych jednorazowych, jak i przystosowanych do ponownego naładowania. Z tego względu lampki choinkowe zewnętrzne zasilane bateriami nie są raczej dostępne w hurtowniach elektrycznych, które starają się zapewnić swoim klientom dostęp do najwyższej jakości produktów.

Jak bezpiecznie zamontować oświetlenie świąteczne na zewnątrz?

Planując montaż zewnętrznego oświetlenia za pomocą lampek choinkowych wcale jednak nie musimy się liczyć z kłopotami związanymi z doprowadzeniem do nich zasilania. Dziś na rynku dostępne są naprawdę wielorakie rozwiązania, które pozwolą nam z łatwością doprowadzić prąd tam, gdzie będzie on nam potrzebny. Do wyboru mamy na przykład gniazda elektryczne o stopniach ochrony IP 44 czy IP 65, które nadają się do montażu od zewnętrznej strony budynku. W hurtowniach elektrycznych znajdziemy również słupki ogrodowe z hermetycznie zamykanymi gniazdami, które możemy połączyć z instalacją elektryczną naszego domu i umieścić w dowolnie wybranym miejscu na terenie posesji. Takie słupki sprawdzą się przede wszystkim wówczas, gdy zależy nam na dekoracji oddalonych od budynku części ogrodu.

 

Czy zewnętrzne lampki choinkowe są wystarczająco długie, aby udekorować nimi duże powierzchnie? Specjaliści z hurtowni elektrycznej Alkan podpowiadają!

Wiemy już, że wraz z hurtownią elektryczną Alkan z łatwością doprowadzimy prąd tam, gdzie akurat będzie on nam potrzebny – ale czy połączone z gniazdem lampki choinkowe zewnętrzne są na tyle długie, aby móc udekorować nimi duże powierzchnie? Odpowiedź brzmi: jak najbardziej! Wiele z dostępnych dziś na rynku lampek choinkowych zewnętrznych nie tylko ma długość przekraczającą co najmniej 6 metrów. Producenci zadbali także o to, aby poszczególne łańcuchy świetlne można było ze sobą łączyć za pomocą tak zwanego drugiego gniazda!

Lampki choinkowe Rum-Lux – nawet 35 m!

Przykładem są tu między innymi produkty renomowanej polskiej marki Rum-Lux, której główna siedziba znajduje się w Łodzi. Ma ona w swojej ofercie łańcuchy świetlne, które można połączyć w jeden długi łańcuch właśnie za pomocą drugiego gniazda, w które wyposażony jest każdy z nich. Zgodnie z zaleceniami producenta możliwe jest połączenie ze sobą maksymalnie pięciu łańcuchów, co oznacza, że uzyskane przez nas lampki mogą mieć ostatecznie długość sięgającą nawet 35 metrów! Z pewnością pozwoli to na udekorowanie nawet najbardziej okazałego drzewka iglastego czy nawet na umocowanie lampek wokół balustrady dużego balkonu czy tarasu.

Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić! Kilkumetrowe sznury o 80-100 punktach świetlnych w zupełności wystarczą do dekoracji przeciętnej choinki, a balustradę niedużego balkonu z powodzeniem owiniemy maksymalnie dwoma takimi sznurami. O ile nie zależy nam na tym, aby nasz świąteczny ogród przypominał Las Vegas w nocy, warto dekorować z umiarem. Zawsze pamiętajmy też o tym, aby nakładanie sznura światełek na choinkę czy ogrodowe drzewko iglaste zaczynać od góry, dzięki czemu łatwiej będzie nam równomiernie rozłożyć wszystkie punkty świetlne i nie przytłoczyć drzewka zbyt dużą ilością lampek.

Zewnętrzne ozdoby choinkowe

Energooszczędne i bezpieczne dekoracje świąteczne z hurtownią elektryczną Alkan – zewnętrzne lampki choinkowe LED

W ostatnim czasie najpopularniejszymi lampkami choinkowymi kupowanymi w hurtowniach elektrycznych są zewnętrzne lampki LED. Ich popularność wynika z dwóch czynników – bezpieczeństwa i energooszczędności. Co to oznacza? Zobaczmy, dlaczego lampki choinkowe LED uznaje się za energooszczędne i bezpieczne!

Dlaczego LED jest energooszczędny?

Energooszczędność zewnętrznych lampek choinkowych wykorzystujących technologię LED, czyli technologię diod emitujących światło dzięki zjawisku elektroluminescencji, jest oczywista dla tych, którzy choć trochę słyszeli już o LED-ach. Te źródła światła są bowiem w stanie wyprodukować promień świetlny o tej samej mocy co tradycyjna żarówka stuwatowa zużywając zaledwie około 18-20 watów! Z tego powodu LED-y z powodzeniem wypierają już od kilku lat wszelkie inne rozwiązania, które miały zastąpić żarówki po wycofaniu ich z europejskich rynków. Są one bardziej energooszczędne niż światła halogenowe czy nawet kompaktowe świetlówki.

Bezpieczeństwo lampek LED

Jednocześnie lampki LED uznaje się za bezpieczne z dwóch względów. Przede wszystkim w odróżnieniu od wspomnianych przez nas przed chwilą halogenów czy świetlówek nie zawierają one szkodliwych substancji takich jak na przykład rtęć, która często jest niezbędna do prawidłowej pracy lamp wyładowczych, jakimi są świetlówki. Substancje te nie stanowią co prawda zagrożenia wówczas, gdy korzystamy z lampy, lecz gdy ulegnie ona na przykład stłuczeniu, wydostająca się z wnętrza szklanych rurek świetlówki rtęć stanowi już realne zagrożenie dla naszego zdrowia. Problemem jest także składowanie odpadów powstałych w procesie zużywania się świetlówek i halogenów – ze względu na zawartość metali ciężkich nie mogą one być wyrzucane do zwykłych śmietników, lecz powinny być odpowiednio utylizowane. Elektrośmieci nie zawsze jednak trafiają do odpowiednich pojemników, a zanieczyszczenia z niezabezpieczonych wysypisk wraz z wodą z opadów atmosferycznych przedostają się do okolicznych ekosystemów, a nawet do wody pitnej.

LED-y są również bezpieczne ze względu na fakt, że podczas wytwarzania światła nie emitują one właściwie w ogóle ciepła – w odróżnieniu od żarówek, które działały wyłącznie dzięki rozgrzaniu do czerwoności znajdującego się w ich wnętrzu żarnika, co prowadziło również do nagrzewania się szklanej części żarówki i sąsiadujących z nią elementów. W przypadku lampek choinkowych ma to duże znaczenie – rozgrzana lampka w połączeniu z suchą choinkową gałązką mogą bowiem stać się przyczyną pożaru. Brak wytwarzania ciepła przez lampki LED gwarantuje nam jednak, że pożar nie powstanie nawet w przypadku awarii i stłuczenia jednej z niewielkich szklanych „żarówek” osłaniających znajdującą się w ich wnętrzu diodę.

Oświetlona elewacja domu

Oferta zewnętrznych lampek choinkowych w hurtowni elektrycznej Alkan – nie tylko sople!

W hurtowni elektrycznej Alkan znajdziemy szeroką ofertę różnych kształtów zewnętrznych lampek choinkowych – od standardowych, niewielkich świetlnych punktów, aż po dopasowane do zimowej stylistyki lampki w kształcie na przykład sopli. Dostępne tu produkty to przede wszystkim najwyższej jakości artykuły wspomnianej już przez nas marki Rum-Lux, która od lat tworzy artykuły oświetleniowe przeznaczone zarówno do dekoracji, jak i do bardziej standardowych celów.

Lampki Rum-Lux

Podążając za najnowocześniejszymi rozwiązaniami, marka Rum-Lux posiada w swojej ofercie głównie artykuły oświetleniowe wykorzystujące technologię LED. Znajdziemy tu więc nie tylko LED-owe oprawy świetlne przeznaczone do wnętrza domu czy wykonane w technologii LED naświetlacze i lampy oraz oświetlenie ogrodowe – w tym również dekoracyjne zewnętrzne lampki choinkowe. W ofercie hurtowni elektrycznej Alkan dostępne są między innymi następujące modele zewnętrznych lampek choinkowych Rum-Lux:

  • tradycyjne lampki LED emitujące ciepłe białe światło, idealne do oświetlenia elementów elewacji budynku i do montażu na balkonie czy tarasie. Składają się z 80 punktów świetlnych rozłożonych na 8 metrach, a ich długość całkowita to 9,5 m.
  • tradycyjne lampki LED emitujące zimne białe światło, idealne do montażu na przykład na ogrodowych drzewkach iglastych, tworzą wrażenie chłodnego, zimowego ogrodu. Składają się z 80 punktów świetlnych rozłożonych na 8 metrach, a ich długość całkowita to 9,5 m.
  • lampki LED emitujące zimne białe światło, składające się ze 100 punktów świetlnych rozłożonych w formie zwisających sopli na 5-metrowym głównym przewodzie. Długość całkowita: 6,9 m.
  • lampki LED emitujące światło w tęczowych barwach – od pomarańczu aż po ciemny granat – składające się ze 100 punktów świetlnych rozłożonych w formie zwisających sopli na 5-metrowym głównym przewodzie. Długość całkowita: 6,9 m.
  • lampki LED emitujące delikatne, pastelowe światło w tęczowych kolorach, składające się z 80 punktów świetlnych rozłożonych na 8 metrach, a ich długość całkowita to 9,5 m.

Wszystkie z wymienionych wyżej modeli wyposażone są także w drugie gniazdo, pozwalające łączyć poszczególne łańcuchy świetlne w jeden długi sznur. Przy łączeniu należy jednak zawsze stosować się ściśle do zaleceń producenta i nie przekraczać dopuszczalnej liczby elementów, które można ze sobą połączyć. Podłączenie zasilania w przypadku, gdy połączyliśmy ze sobą zbyt dużo łańcuchów świetlnych w najlepszym razie skutkować będzie brakiem zasilania na końcu powstałego sznura, lecz w najgorszym może grozić nam nawet poważna awaria wszystkich wykorzystanych elementów. Jak zawsze w przypadku nieprawidłowego wykorzystania artykułów elektrycznych istnieje również ryzyko porażenia prądem.

Mrozoodporność lampek

Pamiętajmy, że wybierając produkty renomowanych marek, wybieramy również gwarancję najwyższej jakości zakupionych przez nas artykułów. W przypadku choinkowych lampek zewnętrznych przeznaczonych do dekoracji ogrodu czy elewacji domu podczas zimowych miesięcy stanowi to dodatkowe zapewnienie, którego nie gwarantują nam standardowe produkty o stopniu ochrony IP 44 czy nawet IP 65. Chodzi tu o mrozoodporność, czyli przede wszystkim o użycie do wyprodukowania danego urządzenia materiałów niepoddających się negatywnemu działaniu ujemnych temperatur, a także o takie uszczelnienie konstrukcji produktu, by do jego wnętrza nie mogła przedostać się woda, która zamarzając stanowiłaby potencjalne zagrożenie dla znajdujących się we wnętrzu artykułu istotnych elementów jego budowy. Co prawda w naszym stale zmieniającym się klimacie świąteczny śnieg nie zawsze jest już oczywisty, a w grudniu możemy liczyć raczej na opady deszczu niż na szalejące mrozy. Niemniej jednak odporność na mróz, jaką gwarantują nam zewnętrzne lampki choinkowe Rum-Lux dostępne w hurtowni elektrycznej Alkan, pozwoli nam cieszyć się piękną świąteczną dekoracją nawet wówczas, gdy niespodziewanie przytrafią nam się znów mroźne, białe święta.

Niniejsza strona korzysta z plików cookie

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

  • Niezbędne pliki cookie przyczyniają się do użyteczności strony poprzez umożliwianie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie i dostęp do bezpiecznych obszarów strony internetowej. Strona internetowa nie może funkcjonować poprawnie bez tych ciasteczek.

  • Pliki cookie dotyczące preferencji umożliwiają stronie zapamiętanie informacji, które zmieniają wygląd lub funkcjonowanie strony, np. preferowany język lub region, w którym znajduje się użytkownik.

  • Statystyczne pliki cookie pomagają właścicielem stron internetowych zrozumieć, w jaki sposób różni użytkownicy zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

  • Marketingowe pliki cookie stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej cenne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.

  • Nieklasyfikowane pliki cookie, to pliki, które są w procesie klasyfikowania, wraz z dostawcami poszczególnych ciasteczek.

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.

Potrzebujesz pomocy?