Oświetlenie balkonu dodaje mu oryginalności

Oświetlenie balkonu z hurtownią elektryczną Alkan

Oświetlenie balkonu za pomocą materiałów dostępnych w hurtowniach elektrycznych jest dziś popularne nie tylko w okresie jesienno-zimowym czy przy okazji świąt. Coraz większa grupa klientów decyduje się na dyskretne oświetlenie nawet niedużego balkonu, który właściwie nie potrzebuje dodatkowego oświetlenia z perspektywy użytkowej. Niemniej jednak odpowiednio dobrane źródło światła potrafi sprawić, że nasz balkon nie tylko z ulicy będzie wyglądał wyjątkowo, ale też stanie się świetnym miejscem wieczornego relaksu późną wiosną lub latem. Dowiedzmy się więc, jak zaplanować oświetlenie balkonu, aby uzyskać właśnie taki efekt, o jaki nam chodzi, bez nadmiernego zużycia prądu!

Spis treści:
Hurtownia elektryczna Alkan podpowiada: jak i po co właściwie oświetlać niewielkie balkony?
Oświetlenie balkonu za pomocą lamp i taśm LED
Czy da się oświetlić balkon bez prądu?
Jak zminimalizować rachunki za oświetlenie balkonu?
Oświetlenie balkonu razem z hurtownią elektryczną Alkan nie tylko na święta!

Hurtownia elektryczna Alkan podpowiada: jak i po co właściwie oświetlać niewielkie balkony?

Oświetlanie małych balkonów za pomocą produktów dostępnych w hurtowniach elektrycznych kieruje się zupełnie innymi prawami niż na przykład oświetlanie przestronnych tarasów. Na tych drugich często spędzamy bowiem znacznie więcej czasu – na przykład czytając do późna, relaksując się na komfortowym leżaku czy nawet biesiadując wraz z rodziną i przyjaciółmi. Do wszystkich tych czynności potrzebne są nam nie tylko nastrojowe, ozdobne lampki, ale też funkcjonalne oświetlenie, które pozwoli z łatwością skupić się na lekturze nawet wówczas, gdy na dworze zapadnie już zmrok. O zagadnieniu oświetlania tarasu pisaliśmy więcej w tym artykule.

W przypadku niedużych balkonów zasady są nieco inne. Funkcjonalne oświetlenie stoi tu bowiem na przynajmniej drugim, jeśli nie trzecim miejscu. Często ich powierzchnia jest na tyle niewielka, że z łatwością możemy oświetlić cały balkon po prostu za pomocą włączenia światła w pokoju, do którego przylega nasz balkon. Czy to oznacza, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z osobnego oświetlenia balkonu? Absolutnie nie!

Jeżeli jednak funkcjonalne oświetlenie nie zajmuje najważniejszej pozycji w przypadku montażu źródeł światła na balkonie, to co jest ważniejsze? Przede wszystkim możliwość stworzenia wyjątkowego nastroju, dzięki któremu nawet na małym balkonie będziemy chętniej przebywać, gdyż stanie się on przytulny i bardziej przyjazny. Oświetlenie niewielkiego balkonu możemy wykonać w całości za pomocą niewielkich, ozdobnych lampek czy wręcz łańcuchów świetlnych, które powoli przestają się dziś kojarzyć wyłącznie z bożonarodzeniową dekoracją choinkową. Dzięki instalacji dodatkowych źródeł światła nie tylko poprawimy widoczność na balkonie, ale też zdecydowanie ocieplimy atmosferę panującą w tej właśnie przestrzeni. Przyjemne, nastrojowe światło, które dzięki wykorzystaniu wielu niedużych lamp i lampek będzie nas otaczać, zbuduje wyjątkowy nastrój i zdecydowanie przyczyni się do tego, że więcej czasu będziemy chętnie spędzali właśnie na balkonie. W przypadku niepogody będziemy mogli z ciepłego i suchego wnętrza domu delektować się dekoracyjnymi światełkami znajdującymi się na zewnątrz.

Taśmy i paski LED świetnie nadają się do oświetlenia balkonu

Oświetlenie balkonu za pomocą lamp i taśm LED dostępnych w hurtowniach elektrycznych

Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jeśli chodzi o oświetlanie balkonów są różnego typu lampy oraz taśmy LED, dostępne w licznych hurtowniach elektrycznych. Popularność tego rodzaju źródeł światła wynika z kilku istotnych czynników, które sprawiają, że dziś decydujemy się chętnie na oświetlenie LED nie tylko na balkonach, ale też w kuchniach, łazienkach, pokojach dziennych, biurach czy sypialniach. Jakie to czynniki?

Przede wszystkim na rynku dostępne są liczne typy oświetlenia LED, które produkować mogą – w zależności od modelu – światło białe lub żółte o chłodnym lub ciepłym profilu. Dzięki temu możemy dobrać odpowiedni typ oświetlenia w zależności od naszych preferencji i potrzeb. W biurach lepiej sprawdzi się na przykład światło białe zimne, w sypialni natomiast ciepłe światło żółte, a dwie pośrednie opcje możemy dopasować do pokojów dziennych, dziecięcych lub łazienek czy kuchni. Również na balkonie w zależności od naszych potrzeb możemy wybrać dowolną z tych opcji, choć specjaliści zdecydowanie zalecają tu dobór ciepłych źródeł oświetlenia. Ich nieco przyćmione światło da nam bowiem wrażenie przytulności przestrzeni, w której się znajdujemy, i zdecydowanie lepiej sprawdzi się w nastrojowych aranżacjach dekoracyjnych.

Kolejnym powodem, dla którego lampy LED wybierane są coraz częściej także do oświetlania balkonów, jest ich energooszczędność oraz fakt, że są one przyjazne środowisku. O ile do pierwszej kwestii odniesiemy się szerzej w kolejnej części tego artykułu, o tyle o drugiej warto wspomnieć już teraz. Lampy LED, w odróżnieniu od żarówek tradycyjnych, a także halogenów czy jarzeniówek, są bowiem o wiele bardziej trwałe. Dzięki temu, że mogą posłużyć nam kilkanaście, a nierzadko nawet kilkadziesiąt lat, ich wykorzystanie przyczynia się do niższej produkcji tak zwanych elektrośmieci, czyli odpadów, które niewłaściwie składowane mogą zagrażać środowisku naturalnemu. Ponadto – raz jeszcze w odróżnieniu od świetlówek i jarzeniówek – nie zawierają one szkodliwych substancji ani pierwiastków takich jak na przykład rtęć, które po uszkodzeniu lampy mogłyby przedostać się do ekosystemu.

Jeszcze jednym czynnikiem, który z pewnością decyduje o popularności lamp LED w oświetlaniu balkonu jest fakt, że na rynku dostępne są dziś setki tysięcy modeli łańcuchów świetlnych, dekoracyjnych taśm oraz innych niewielkich źródeł światła, które świetnie sprawdzają się właśnie w aranżacjach dekoracyjnych balkonów i nie tylko. Dodatkowo ich wytrzymałość pozwala na dobranie takiego oświetlenia, o które nie musimy się martwić w przypadku ulewnych deszczy czy nawet burz. Koniecznie przy zakupie należy jednak pamiętać o wybraniu produktu o odpowiedniej klasie szczelności, oznaczanej symbolem IP. Informacje dotyczące klasy szczelności danego artykułu powinny zawsze znajdować się na jego opakowaniu. Na balkonie najlepiej sprawdzą się lampki o klasie IP 44.

Jak zminimalizować rachunki za oświetlenie balkonu, wybierając odpowiednie artykuły z ofert hurtowni elektrycznych?

Aby zminimalizować rachunki za oświetlenie balkonu, nie wystarczy skupić się na dziale „oświetlenie LED”, który znajdziemy dziś z pewnością w niemal każdej hurtowni elektrycznej. Co prawda, LED-y klasyfikowane są dziś jako jedne z najtańszych w utrzymaniu źródeł światła. Sprawdzają się one szczególnie w instalacjach, w których światło uruchamiane jest raz i świeci przez kilka lub kilkanaście godzin – czyli dokładnie tak, jak zwykle działa oświetlenie balkonu, które często chcemy utrzymać przez całą noc. Aby jednak nie zaskoczyła nas ostateczna wysokość rachunku za energię elektryczną, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Pierwszą z nich jest bez wątpienia dobór odpowiedniego źródła światła. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele produktów oznaczanych symbolem „LED”, które niekoniecznie z prawdziwymi LED-ami muszą mieć cokolwiek wspólnego. Aby mieć pewność, że wybieramy właśnie ten produkt, na jakim nam zależy, warto więc zainwestować w artykuł wyprodukowany przez renomowaną firmę zajmującą się wytwarzaniem różnego typu źródeł światła. Cena takiego produktu może być oczywiście w niektórych sytuacjach nieco wyższa niż cena artykułu opisanego jako „lampa LED” dostępnego w sklepie z towarami wyprodukowanymi w krajach trzeciego świata. Niemniej jednak wybierając produkt z półki „made in China”, nigdy nie możemy mieć pewności co do jego jakości a także tego, czy jest on faktycznie energooszczędny i czy nie zawiera szkodliwych dla środowiska substancji. Ponadto może on się okazać znacznie mniej wytrzymały niż prawdziwe LED-y, co będzie prowadziło do konieczności wymiany całego oświetlenia już w kilka miesięcy po zakupie nowego sprzętu.

Aby nasz rachunek za energię elektryczną był jak najniższy, warto również połączyć oświetlenie balkonu z odpowiednimi czujnikami, które będą odpowiadały za automatyczne uruchamianie oraz wyłączanie światła. Dzięki temu nie będziemy musieli codziennie rano w drodze do pracy zastanawiać się, czy aby na pewno wyłączyliśmy światła na balkonie przed wyjściem. Mamy tu do wyboru dwie najpopularniejsze opcje – połączenie lamp z czujnikiem zmierzchu, który będzie reagował na zmiany natężenia oświetlenia i na ich podstawie uruchamiał lub wyłączał oświetlenie, lub instalację czasowego wyłącznika, który zaprogramujemy według naszych potrzeb na określone godziny. W drugim przypadku będziemy jednak musieli pamiętać o sezonowym przeprogramowaniu urządzenia w zależności od pory roku i godziny, o której wschodzi i zachodzi słońce.

Oświetl swój balkon zimą

Czy da się oświetlić balkon bez prądu? Produkty zasilane alternatywnymi źródłami energii w hurtowni elektrycznej Alkan

Mówiąc o oświetlaniu większego krewnego balkonu, czyli tarasu, za pomocą artykułów dostępnych w hurtowni elektrycznej Alkan, wspominaliśmy między innymi o produktach takich jak lampy, które nie zużywają prądu elektrycznego, gdyż gromadzą na przykład energię słoneczną. Czy da się je zastosować także na balkonach? Ależ oczywiście! Co prawda nie zawsze będzie to aż tak proste, jak na tarasie czy w ogrodzie, gdzie z łatwością znajdziemy odpowiedni punkt na montaż lampy słonecznej. Pamiętajmy bowiem, że powinna ona znajdować się przez przynajmniej kilka godzin w ciągu dnia w miejscu nasłonecznionym, aby móc zmagazynować wystarczającą ilość energii. Trudno będzie więc polegać wyłącznie na energii słonecznej w przypadku, gdy nasz balkon znajduje się od strony północnej. Posiadacze balkonów wychodzących na południe mają tu zatem o wiele więcej szczęścia i większe pole do popisu.

Wybierając oświetlenie balkonowe działające na bazie energii słonecznej, musimy pamiętać jednak nie tylko o ekspozycji, ale też o konieczności odpowiedniego montażu. W odróżnieniu od ogrodu czy znacznej części tarasów, balkony nie mają zwykle miękkiego podłoża, w które moglibyśmy wbić słupek ogrodowy. Dlatego ważne będzie wybranie takich modeli lamp, które sprawdzą się nawet w przypadku kafli na posadzce czy betonowej wylewki.

Przykładami tego typu produktów w ofercie hurtowni elektrycznej Alkan są między innymi trzy modele lamp przypominających piłki lub imitujących kamienie ogrodowe, czyli:

 • lampa ogrodowa solarna LED RGB model płaska piłka Spotlight,
 • lampa ogrodowa solarna LED RGB model piłka Spotlight,
 • lampa ogrodowa solarna LED RGB model kamień Spotlight.

Lampy te klasyfikowane są w stopniu szczelności aż IP 65, co oznacza, że z powodzeniem można wykorzystywać je także w oczkach wodnych jako pływające kule. Bez wątpienia wytrzymają więc warunki na balkonie nawet przy najbardziej niesprzyjającej aurze i ulewnych deszczach. Wyposażone są ponadto w drążek do wbijania w ziemię, jednak dzięki ich kształtowi możemy zadbać o umocowanie ich na balkonie na przykład w ciężkiej donicy wypełnionej ziemią, którą dodatkowo ustawimy w miejscu, w którym na nasz balkon pada najwięcej światła. Przy optymalnym naładowaniu modele lamp solarnych Spotlight mogą świecić nawet do 8 godzin. Warto też zaznaczyć, że kolory lamp możemy dopasowywać tu do własnych upodobań – każda z nich ma bowiem aż 7 różnych opcji kolorystycznych, które z łatwością zmienimy za pomocą znajdującego się na jej spodzie przycisku. Tego typu lampy solarne odpowiednie są więc nie tylko wówczas, gdy zależy nam na niepodwyższeniu rachunków za zużycie energii elektrycznej, ale też wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie zdecydować, jaka kolorystyka oświetlenia najbardziej do nas przemawia. W przypadku lamp Spotlight możemy zmieniać ją nawet kilkukrotnie w ciągu jednego wieczoru!

Lampki choinkowe idealne do oświetlenia balkonu

Oświetlenie balkonu razem z hurtownią elektryczną Alkan nie tylko na święta!

Oświetlenie balkonu dostępnymi w ofercie hurtowni elektrycznej Alkan zewnętrznymi lampkami choinkowymi to także jedno z rozwiązań, które obecnie sprawdza się już nie tylko na święta. Wielu z klientów hurtowni decyduje się bowiem na całoroczną instalację na balkonie tak zwanych lampek choinkowych, czyli po prostu świetlnych łańcuchów z dużą liczbą niewielkich lampek.

Wśród produktów, które znajdziemy w sklepie internetowym hurtowni Alkan właśnie w kategorii „lampek choinkowych”, dostępnych jest aż 5 produktów o klasie szczelności IP 44, które sprawdzą się między innymi na balkonach i tarasach. Wyróżniają się one różnymi liczbami światełek oraz zróżnicowanymi wersjami kolorystycznymi. Znajdziemy tu produkty takie jak:

 • Zewnętrzne lampki choinkowe LED w kształcie sopli, mix kolorów, długość ok. 7 metrów, 100 światełek,
 • zewnętrzne lampki choinkowe LED w kształcie sopli, białe, długość ok. 7 metrów, 100 światełek,
 • zewnętrzne lampki choinkowe LED w kolorze ciepłej bieli, długość 8 metrów, 80 światełek,
 • zewnętrzne lampki choinkowe LED – mix kolorów, długość 8 metrów, 80 światełek,
 • zewnętrzne lampki choinkowe LED w kolorze zimnej bieli, długość 8 metrów, 80 światełek.

Wszystkie wymienione powyżej modele zewnętrznych lampek choinkowych, które świetnie sprawdzą się także w roli całorocznego lub świątecznego oświetlenia balkonu, przystosowane są do zasilania sieciowego 230 V, co oznacza, że wystarczy połączyć przewód, na którym się znajdują, z gniazdkiem elektrycznym, aby lampki zaczęły świecić. Pomimo niskiego zużycia prądu – lampki te zużywają od 4,8 W do maksymalnie 6 W w zależności od modelu – nie jest więc wymagany w ich przypadku montaż specjalnego zasilacza, który konieczny jest na przykład do prawidłowego funkcjonowania taśm LED zasilanych mocą 12 V. Z pewnością przyczynia się to do wygody korzystania z tego typu oświetlenia na balkonie, choć przed montażem tego typu łańcuchów świetlnych warto najpierw odpowiednio zaplanować sposób połączenia przewodu z gniazdkiem znajdującym się wewnątrz pomieszczenia, z którym sąsiaduje balkon.

Niniejsza strona korzysta z plików cookie

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

 • Niezbędne pliki cookie przyczyniają się do użyteczności strony poprzez umożliwianie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie i dostęp do bezpiecznych obszarów strony internetowej. Strona internetowa nie może funkcjonować poprawnie bez tych ciasteczek.

 • Pliki cookie dotyczące preferencji umożliwiają stronie zapamiętanie informacji, które zmieniają wygląd lub funkcjonowanie strony, np. preferowany język lub region, w którym znajduje się użytkownik.

 • Statystyczne pliki cookie pomagają właścicielem stron internetowych zrozumieć, w jaki sposób różni użytkownicy zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

 • Marketingowe pliki cookie stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej cenne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.

 • Nieklasyfikowane pliki cookie, to pliki, które są w procesie klasyfikowania, wraz z dostawcami poszczególnych ciasteczek.

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.

Potrzebujesz pomocy?