Sterowanie oświetleniem przydaje się na dużych przestrzeniach

Sterowanie oświetleniem z hurtownią elektryczną Alkan

Sterowanie oświetleniem z hurtownią elektryczną Alkan jest naprawdę proste. Aby połączyć oświetlenie w naszym domu z inteligentną, zdalnie sterowaną instalacją, nie będziemy musieli przeprowadzać skomplikowanych remontów ani wymieniać oświetlenia na nowe. Wystarczy dobrać odpowiedni osprzęt, a z pewnością zauważymy nie tylko większą wygodę korzystania z oświetlenia, ale też znacznie niższe rachunki za energię elektryczną. Jak to możliwe? Przedstawiamy najważniejsze fakty dotyczące zagadnienia sterowania oświetleniem!

Spis treści:
Czym jest i jak działa zdalne sterowanie oświetleniem?
Sterowanie oświetleniem przez panel lub pilota
Nowoczesne sterowanie oświetleniem za pomocą aplikacji w telefonie i Wi-Fi
Dlaczego warto zainwestować w dobry osprzęt do sterowania oświetleniem?
Sterowanie oświetleniem w domu przy pomocy sprzętu z hurtowni elektrycznych
Bezprzewodowe sterowanie oświetleniem w domu

Czym jest i jak działa zdalne sterowanie oświetleniem?

Zdalne sterowanie oświetleniem to jeden z systemów wykorzystywanych w tak zwanym inteligentnym domu. Aby zdecydować się na montaż tego typu instalacji, nie musimy jednak wcale wymieniać wszystkich źródeł światła w naszym mieszkaniu czy domu jednorodzinnym i dopasowywać ich do nowoczesnego systemu. Dostępne dziś na rynku rozwiązania pozwalają na połączenie z systemem zdalnego sterowania także istniejącej już instalacji oświetleniowej, do której wystarczy dobrać odpowiednie odbiorniki i nadajniki, aby móc cieszyć się zdalnie sterowanym oświetleniem zarówno w pomieszczeniach, jak i w bezpośrednim otoczeniu domu – na przykład na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. Elementy systemu mogą zostać zainstalowane w puszkach podtynkowych w postaci tak zwanej instalacji rozproszonej lub – w wersji scentralizowanej – w rozdzielnicy. Istnieje również możliwość zamontowania modułów zasilanych energią z baterii lub akumulatorów, co sprawdzi się wówczas, gdy połączenie urządzeń z zasilaniem sieciowym stanowiłoby problem ze względu na typ i rozmieszczenie instalacji.

A jak wygląda faktyczne działanie systemu zdalnego sterowania oświetleniem? To proste. W zależności od wybranego przez nas typu osprzętu możemy zwyczajnie kontrolować moment włączenia i wyłączenia światła za pomocą specjalnego panelu, pilota lub aplikacji zainstalowanej w smartfonie czy na tablecie. Dzięki nowoczesnym ustawieniom i opcjom możemy kontrolować zarówno pojedyncze źródła światła, jak i całe grupy oświetlenia i na przykład za pomocą jednego kliknięcia uruchamiać bądź wyłączać wszystkie źródła światła w ogrodzie czy danym pomieszczeniu. W przypadku większości dostępnych dziś na rynku produktów do zdalnego sterowania oświetleniem mamy również możliwość ustawienia timera, który zadba o włączenie lub wyłączenie światła o określonej godzinie. Istnieją również systemy pozwalające na uruchamianie oświetlenia na podstawie informacji odbieranych przez czujniki zmierzchu lub czujniki ruchu. Wszystko to pozwala na pełną kontrolę oświetlenia w obrębie całego naszego mieszkania, domu czy wręcz posesji bez ruszania się z miejsca i bez konieczności mechanicznego przełączenia pozycji każdego łącznika światła z osobna.

Pilot do sterowania oświetleniem

Sterowanie oświetleniem przez panel lub pilota? Klasyczne opcje w hurtowniach elektrycznych

W ofertach hurtowni elektrycznych znajdziemy systemu zdalnego sterowania oświetleniem za pomocą klasycznego panelu czy dobrze znanego pilota. Czym jednak charakteryzują się wszystkie te opcje i która z nich najlepiej sprawdzi się w przypadku właśnie naszych potrzeb? Zobaczmy, co proponują nam te tradycyjne rozwiązania!

Systemy sterowane panelem

Na rynku od przynajmniej kilkunastu lat dostępne są tradycyjne systemy zdalnego sterowania oświetleniem wyposażone w dodatkowy panel lub kilka paneli, za pomocą których możemy z jednego miejsca w domu sterować oświetleniem w pozostałych jego częściach. To rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w niezbyt dużych mieszkaniach, a także w domach, w których zdalne sterowanie potrzebne jest nam tylko w kilku określonych miejscach. Dla zapominalskich idealne będzie zamontowanie panelu tuż przy drzwiach wyjściowych i zaprogramowanie go tak, aby jednym kliknięciem dało się wyłączyć wszystkie światła w całym mieszkaniu. Dla miłośników funkcjonalności, którym zależy wyłącznie na sterowaniu licznymi źródłami światła w obrębie długiego korytarza, przestronnego przedpokoju lub znacznych wymiarów jadalni czy salonu połączonego z aneksem kuchennym, świetnym rozwiązaniem stanie się montaż panelu właśnie w tym pomieszczeniu – najlepiej przy wejściu.

Oświetlenie sterowane pilotem

Do klasycznych metod sterowania oświetleniem w sposób zdalny należy także po prostu wykorzystanie zintegrowanego z systemem pilota, emitującego fale radiowe. Fale te odbierane są przez specjalne odbiorniki, które na podstawie przesyłanych przez nas sygnałów są w stanie z niezbyt dużej odległości wyłączyć lub włączyć światło w konkretnym pomieszczeniu. Ten sposób sterowania znany jest już od kilkunastu lat, a ogromną popularność zyskał dzięki jednej bardzo prostej zalecie. Pozwala on mianowicie na wyłączenie światła w pomieszczeniu bez wstawania z łóżka. Choć dziś nadal spotkamy w hurtowniach elektrycznych wiele produktów do zdalnego sterowania oświetleniem za pomocą pilota, producenci od pewnego czasu zaczęli rozwijać także inne metody sterowania światłem w domu zarówno wówczas, gdy się w nim znajdujemy, jak i wtedy, gdy nie ma nas w budynku. Do najpopularniejszych z nich należą z pewnością systemy sterowane za pomocą specjalnych internetowych aplikacji, które z łatwością zainstalujemy w smartfonie, na tablecie czy nawet w komputerze stacjonarnym.

Nowoczesne sterowanie oświetleniem za pomocą aplikacji w telefonie i Wi-Fi

Jedną z najnowocześniejszych metod sterowania oświetleniem jest po prostu instalacja systemu zintegrowanego z odpowiednią aplikacją, z którą system połączy się przez Wi-Fi. Ten sposób sterowania oświetleniem w mieszkaniu czy domu wymaga od nas co prawda stałego dostępu do bezprzewodowej sieci internetowej, jednak w dzisiejszym świecie nie stanowi to żadnego problemu. Dostęp do Wi-Fi mają obecnie bowiem niemal wszyscy, nawet mieszkańcy niewielkich miejscowości oddalonych od centrów wielkich miast, a Internet stał się medium, bez którego nie wyobrażamy sobie dziś życia. Zalety płynące z wykorzystania zdalnego oświetlenia współpracującego z rozbudowaną i funkcjonalną aplikacją mobilną są przy tym naprawdę znaczące. Tego typu zdalne sterowanie oświetleniem nie ogranicza się bowiem wyłącznie do włączania i wyłączania poszczególnych świateł bez wstawania z kanapy czy łóżka. Dzięki niemu możemy zarządzać oświetleniem w całym budynku nawet wówczas, gdy się w nim nie znajdujemy, co przyda się przede wszystkim zapominalskim, którzy wychodząc do pracy nie pamiętają o zgaszeniu światła w korytarzu czy wyłączeniu oświetlenia w ogrodzie. Sterowanie zdalne przez Wi-Fi pozwala także na uruchamianie świateł w czasie, gdy przebywamy na przykład na urlopie, aby zniechęcić potencjalnych złodziei i włamywaczy do wizyty w naszym domu poprzez stworzenie złudzenia, że cały czas ktoś w nim jest.

Systemy oświetlenia sterowane przez Wi-Fi pozwalają także – w odróżnieniu od tych sterowanych wyłącznie pilotem – na tworzenie tak zwanych scen świetlnych. Oznacza to, że za pomocą jednego kliknięcia możemy zarządzić uruchomienie konkretnych źródeł światła w domu czy pomieszczeniu, a wyłączenie pozostałych. Dzięki temu zmiana oświetlenia z tego, z którego korzystamy na przykład podczas pracy w domu, na takie, które świetnie sprawdzi się podczas romantycznej kolacji czy przyjęcia z przyjaciółmi nie zajmie nam więcej niż kilka sekund, a przy tym nie będziemy musieli chodzić po całym pomieszczeniu i przełączać kolejnych przycisków. Wystarczy kliknąć w aplikację.

Aby system zdalnego sterowania oświetleniem spełnił swoje zadanie niezależnie od tego, czy zamierzamy zarządzać nim za pomocą pilota, czy też może dzięki panelowi lub sieci bezprzewodowej i odpowiedniej zintegrowanej z systemem aplikacji, warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów jeszcze przed zakupem określonego osprzętu. Jakie to szczegóły? Podpowiadamy!

Sterowanie oświetleniem w sypialni

Dlaczego warto zainwestować w dobry osprzęt do sterowania oświetleniem z hurtowni elektrycznych?

Mówiąc o dobrym osprzęcie do sterowania oświetleniem w domu mamy na myśli oczywiście osprzęt renomowanych firm, których produkty dostępne są przede wszystkim w hurtowniach elektrycznych. Profesjonaliści zdecydowanie odradzają natomiast produkty, które znajdziemy w sieciowych marketach dekoracyjno-budowlanych, w przypadku których wielka powierzchnia magazynowa i ogromny wybór produktów nie zawsze przekłada się jednak na ich jakość i trwałość. Przeważającą większość dostępnego w nich osprzętu stanowią bowiem produkty z kategorii „made in China”, będące tanimi, lecz niezbyt funkcjonalnymi podróbkami oryginalnych projektów firm zajmujących się wytwarzaniem wszelkiego typu osprzętu elektrycznego.

Na osprzęt tego typu nie warto się decydować z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest oczywiście jakość. W halach produkcyjnych, w których wytwarzane są tego typu produkty, niemal zawsze zatrudniane są osoby nieznające się zupełnie na pracy, którą wykonują, a i materiały, z których wytwarza się w nich osprzęt, są dalekie od ideału. Oczywiście cena może nas kusić. Pamiętajmy jednak, że wybierając produkty renomowanych producentów mających swoje główne siedziby produkcyjne w krajach europejskich mamy gwarancję, że osprzęt wytrzyma znacznie dłużej, a w przypadku awarii możemy zgłosić się do przedstawiciela firmy i ubiegać się o uznanie reklamacji. W przypadku towarów przybywających do nas z Chin jest to natomiast niemal niemożliwe.

Ważne jest również to, co kryje się za podejrzanie niską ceną taniego osprzętu z wielkopowierzchniowych marketów. Nie jest dziś już tajemnicą, że produkty tego typu wytwarzane są przy pomocy zupełnie niewykwalifikowanej siły roboczej w postaci kobiet i dzieci zamieszkujących kraje trzeciego świata. Pracownikom tego rodzaju firm nie przysługują żadne prawa socjalne, a ich życie z powodu głodowego wynagrodzenia często oscyluje na granicy skrajnego ubóstwa. Dlatego też, aby nie przyczyniać się do rozwoju tego procederu, do którego rękę przykładają niestety na przykład amerykańscy giganci przemysłowi, warto wybierać produkty marek rodzimych, takich jak na przykład polska marka F&Home, której hale produkcyjne znajdują się w naszym kraju, a pracownicy mają zagwarantowane prawo do wypoczynku oraz do odpowiedniego wynagrodzenia.

Sterowanie oświetleniem w domu przy pomocy sprzętu z hurtowni elektrycznych – czy to się opłaca?

Wiemy już, że z perspektywy etycznej sterowanie oświetleniem z domu przy pomocy produktów dostępnych w hurtowniach elektrycznych opłaca się w stu procentach. A jak to jest z kwestią finansową? Czy również tu korzystanie ze zdalnych sterowników światła jest w stanie sprawić, że uznamy naszą inwestycję za udaną? Czy koszty, które poniesiemy w momencie zakupu osprzętu do zdalnego sterowania oświetleniem, kiedykolwiek się zwrócą?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – jeżeli zapominamy o wyłączeniu światła po wyjściu z domu, zdarza nam się nie zgasić oświetlenia w łazience po skorzystaniu z niej, a podczas drogi do pracy usilnie próbujemy sobie przypomnieć, czy wyłączyliśmy oświetlenie tarasu czy ogrodu, zdalne sterowanie oświetleniem na odległość to rozwiązanie idealne dla nas. Dzięki niemu możemy właściwie z każdego miejsca na świecie sprawdzić, czy nie zapomnieliśmy o wyłączeniu świateł przed wyjściem z domu, co z pewnością przełoży się na znacznie niższe rachunki za energię elektryczną. Dlatego też nawet zakup stosunkowo drogiego systemu zdalnego sterowania oświetleniem z pewnością zwróci nam się w niedługim czasie właśnie w postaci mniejszych kosztów energii wykorzystywanej do oświetlenia budynku oraz otaczającej go posesji.

Sterowanie oświetleniem to przydatny wynalazek

Bezprzewodowe sterowanie oświetleniem w domu z hurtownią elektryczną Alkan – przede wszystkim F&Home

W ofercie osprzętu do bezprzewodowego sterowania oświetleniem w domu hurtowni elektrycznej Alkan znajdziemy przede wszystkim – choć nie wyłącznie – produkty wspomnianej już przez nas polskiej marki F&Home. Dostępne tu produkty do instalacji przewodowej i bezprzewodowej to zdecydowanie osprzęt najwyższej klasy, jeśli chodzi o funkcjonalne i proste sterowanie nie tylko oświetleniem, lecz również innymi elementami systemu domu inteligentnego. Na uwagę zasługuje tu głównie system F&Home Radio, który łączy w sobie zalety zdalnego sterowania za pomocą fal radiowych oraz szeroki wachlarz możliwości, jaki daje nam zintegrowana z systemem aplikacja mobilna dopasowana do współpracy zarówno z popularnym systemem Android, jak i wykorzystywanym w produktach marki Apple systemem iOS.

Co umożliwia nam system F&Home Radio? Właściwie wszystko to, czego moglibyśmy wymagać od systemu zdalnego sterowania oświetleniem. Możemy za jego pomocą zarówno włączać i wyłączać poszczególne źródła lub grupy źródeł światła, jak i sterować ich natężeniem za pomocą opcji ściemniania i rozjaśniania. Istnieje także możliwość połączenia systemu z oświetleniem dekoracyjnym typu LED RGB, dzięki czemu będziemy mogli przy pomocy aplikacji w zależności od potrzeb lub nastroju zmieniać barwę oświetlenia. System ten umożliwia nam także budowanie rozbudowanych scenariuszy w oparciu o czujniki zmierzchu i ruchu, a także opcję łączenia różnych źródeł oświetlenia z innymi urządzeniami sterowalnymi przez aplikację w sceny, dzięki czemu za pomocą jednego kliknięcia będziemy w stanie zmienić nastrój w pomieszczeniu na sprzyjający romantycznym wieczorom czy taki, który sprawdzi się podczas wieczornego przyjęcia z przyjaciółmi.

Ponadto systemy F&Home Radio wyposażone są w programatory czasowe, czyli tak zwane timery, dzięki którym z łatwością zaplanujemy uruchamianie i wyłączanie światła w poszczególnych pomieszczeniach lub na terenach przylegających do naszego budynku o określonych godzinach. Pozwoli to na przykład na skuteczniejsze dobudzanie śpiochów, którzy w porze zimowej, gdy za oknem jest jeszcze ciemno, z ogromnym trudem wstają rano z łóżek. Umożliwia to także stworzenie sytuacji pozorującej naszą obecność w budynku w czasie, gdy przebywamy poza domem – światło uruchamiające się codziennie o 7 rano będzie sygnałem dla potencjalnych włamywaczy, że podobnie jak w zwyczajny dzień roboczy właśnie wstaliśmy i wybieramy się do pracy.

Potrzebujesz pomocy?