Plafony LED w ofercie hurtowni elektrycznej Alkan – poznaj ich zalety
Plafony LED dostępne w hurtowniach elektrycznych to nowocześniejsze odpowiedniki noszących to miano opraw oświetleniowych, które ściśle przylegają do sufitu. W odróżnieniu od tradycyjnych opraw tego typu są one zwykle urządzeniami, w których wymiana źródła światła jest niemożliwa. Czy jednak zawsze musi to być wadą? Przyjrzyjmy się bliżej tego typu artykułom oświetleniowym polskich i europejskich producentów dostępnym w renomowanych hurtowniach elektrycznych i sprawdźmy, czy warto w nie inwestować oraz w jakich aranżacjach można je wykorzystać.
Spis treści:
Definicja i różnice między tradycyjnymi a nowoczesnymi rozwiązaniami
Właściwy dobór mocy do oświetlanej powierzchni
Oprawy o dużej mocy 24 W
Oprawy o średniej mocy
Oprawy 12-watowe
Aranżacje i inspiracje
Oświetlenie klatki schodowej
Oświetlenie mieszkania
Oświetlanie pokoju dziecięcego
Encyklopedia hurtowni elektrycznej Alkan: czym są plafony LED i jak różnią się od swoich tradycyjnych poprzedników?
Jak możemy domyślić się już po samej nazwie, te dostępne również w hurtowni elektrycznej Alkan artykuły oświetleniowe składają się z dwóch elementów: z oprawy w formie plafonu i ze znajdującego się w jej wnętrzu modułu złożonego z diod LED, które emitują światło o określonej intensywności i barwie. Należy jednak zauważyć, że w większości opraw tego typu wewnętrzne źródło światła zostało zamontowane na stałe i jest niewymienne. Stanowi to najważniejszą różnicę pomiędzy nowymi produktami wykorzystującymi diody elektroluminescencyjne a tradycyjnymi plafonami, stosowanymi jeszcze niekiedy na przykład na klatkach schodowych w budownictwie wielorodzinnym. W tym drugim przypadku cała oprawa składała się bowiem z trzech osobnych części: z metalowego elementu przytwierdzanego do ściany czy sufitu na stałe, z mocowanego do niego szklanego klosza oraz ze znajdującej się we wnętrzu żarówki o odpowiednich wymiarach i mocy, którą w razie przepalenia możemy łatwo wymienić.
Niewymienne źródło światła – czy to na pewno wada?
Przeciwnicy wymiany tradycyjnych rozwiązań na bardziej nowoczesne zwykle jako głównego argumentu używają właśnie braku możliwości wymiany źródła światła w oprawach wykorzystujących światło diod elektroluminescencyjnych. Zapominają oni jednak, że diody takie są o wiele bardziej trwałe niż innego typu źródeł światła. Aby przyjrzeć się dokładnym danym, weźmy jako przykład jeden z najtańszych artykułów z tej kategorii dostępnych w sklepie internetowym Alkan. Jest nim produkt z serii Sola wypuszczonej przez polską firmę Ideus. Zgodnie z informacjami podanymi przez producenta diody elektroluminescencyjne w tym urządzeniu są w stanie przepracować nawet do 30 000 godzin! Tymczasem nawet najlepszej jakości tak zwane żarówki energooszczędne, czyli po prostu kompaktowe świetlówki, mogą mieć dwu- lub nawet trzykrotnie krótszy czas przewidywanej pracy. Poza tym należy pamiętać, że deklarowane przez producenta 30 000 godzin nie jest barierą, po której źródło światła zgaśnie, a my pogrążymy się w całkowitych ciemnościach. Diody elektroluminescencyjne mają bowiem to do siebie, że nie przepalają się jak tradycyjne żarówki, lecz po prostu ulegają powolnemu zużyciu. Po upływie przewidywanego czasu pracy zaczną więc świecić coraz słabiej, lecz nadal będą mogły nam służyć przez czas, który będzie niezbędny,by pomyśleć o wymianie urządzenia na nowe.
Plafon jako oświetlenie klatki schodowej – niewymienny LED czy wymienna świetlówka?
Ponadto wykorzystywanie wymiennych świetlówek do oświetlania wspomnianych przez nas klatek schodowych może być niezbyt dobrym pomysłem jeszcze z jednego powodu. Jest to bowiem przestrzeń, w której światło zapalamy zwykle maksymalnie na kilka minut, ale jest ono zaświecane co najmniej kilka, a nierzadko kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Takie działanie nie tylko wiąże się ze znaczącym wzrostem rachunków za energię elektryczną, której świetlówki pobierają więcej właśnie w ciągu kilku minut od włączenia, lecz może również znacząco zmniejszyć trwałość urządzenia, które przystosowane jest raczej do kilkugodzinnej nieprzerwanej pracy. Niektórzy z producentów zaznaczają to na opakowaniach artykułów oświetleniowych, wyróżniając na przykład maksymalną szacowaną liczbę cykli włączania i wyłączania. Dla tradycyjnych świetlówek kompaktowych mieści się ona zwykle w przedziale od 3000 do 6000. Choć na rynku dostępne są oczywiście nowoczesne świetlówki, których producenci deklarują wytrzymałość artykułu nawet na 500 000 cykli włączania, ich cena stanowi jeszcze poważną barierę dla tych, którzy szukają jednocześnie dobrych i tanich rozwiązań.
Specjaliści z hurtowni elektrycznej Alkan podpowiadają: gdzie odpowiedni będzie plafon LED 24 W, a kiedy wystarczy nam 18 czy nawet 12 W?
Klienci hurtowni Alkan często zastanawiają się, kiedy wybierać plafony LED o większych mocach, takich jak choćby 18 czy 24 W, a kiedy decydować się na te o mocy 12 W. Zastanawianie się nad doborem właściwej mocy wyrażonej w watach jest niestety jednym z reliktów minionej epoki, kiedy na rynku dostępny był jeden typ żarówek, a więc na podstawie pobieranej przez nie energii mogliśmy założyć, ile światła wyprodukują. Dziś – w czasach diod elektroluminescencyjnych, świetlówek kompaktowych, lamp metalohalogenkowych i wielu innych rozwiązań – siłę strumienia świetlnego wyraża się w specjalnej jednostce, jaką są lumeny. Z dostępnych dziś także w Internecie opracowań i tabel dowiadujemy się, że tradycyjna żarówka o mocy 40 W emitowała strumień świetlny o wartości około 400-500 lm, żarówka 75 W – około 1000 lm, a żarówka 100 W około 1200 lm. Na tej podstawie łatwo będzie nam dopasować moce plafonów LED do naszych potrzeb.
Oprawy o dużej mocy 24 W
Wśród dostępnych w sklepie internetowym Alkan produktów z omawianej przez nas w tym artykule kategorii znajdziemy dwa modele marki Ledvance o mocy aż 24 W. Pierwszy z nich jest modelem tradycyjnym, przystosowanym do współpracy ze standardowymi łącznikami. Drugi sprawdzi się idealnie w miejscach, w których rzadko przebywamy dłużej, gdyż jest wyposażony w wygodny czujnik ruchu. Przed zakupem warto jednak zauważyć, że urządzenia te świecą naprawdę silnym światłem – według informacji producenta strumień świetlny tego modelu to aż 1920 lm, co oznacza, że wytwarzają one więcej światła niż dawne żarówki 120 W! Aż tak jasnego światła nie potrzebujemy zwykle na klatkach schodowych, lecz już w niewielkiej i dość mocno zagraconej piwnicy czy małym pomieszczeniu gospodarczym może być ono idealnym rozwiązaniem. Wersja bez czujnika ruchu z pewnością sprawdzi się natomiast w przydomowym warsztacie czy w garażu, który poza parkowaniem auta służy nam również jako przestrzeń do majsterkowania.
Oprawy o średnich mocach
Jeśli chodzi o oprawy o średnich mocach, czyli 16 i 18 W, warto się zainteresować między innymi nieco słabszą wersję przedstawionych przez nas powyżej plafonów LED marki Ledvance. Emituje ona strumień świetlny o mocy 1440 lm, co oznacza, że jest mniej więcej odpowiednikiem tradycyjnej stuwatówki. Sprawdzi się więc na przykład w przestrzeni przeznaczonej do wykonywania prac biurowych, a także w miejscach, w których pracujemy przy komputerze. Alternatywnym rozwiązaniem w tej samej funkcji może być także 16-watowa oprawa Ideus Sola, emitująca co prawda światło nieco słabsze, lecz wciąż wystarczające, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości związanych z czytaniem czy korzystaniem z komputera w niedostatecznie doświetlonym biurze. Oprawy o średnich mocach sprawdzą się także w pokojach dziecięcych, które często łączą ze sobą wiele funkcji – w tym również funkcję miejsca, w którym najmłodszy członek rodziny czyta i odrabia lekcje. Aby zapewnić mu odpowiednie oświetlenie, które zapobiegnie rozwojowi wad wzroku spowodowanych źle dobranym światłem, warto pomyśleć o plafonach LED o średnich mocach.
- Plafon LED SMD 12W 4000K IDEUS SOLA 0278359,93 zł Brutto
Oprawy 12-watowe
Choć oprawy 12-watowe należą do najsłabszych, jakie znajdziemy na rynku, nie oznacza to wcale, że emitowane przez nie światło również należy do najsłabszych. Zgodnie z informacjami przedstawianymi przez producentów opraw wykorzystujących diody elektroluminescencyjne 12 W jest w tym przypadku odpowiednikiem co najmniej 70 W żarówki tradycyjnej, a więc emitowany przez diody strumień światła z pewnością sprawdzi się na przykład w pokoju dziennym czy jadalni. W tym celu możemy zdecydować się na przykład na montaż modelu z serii Sola polskiej marki Ideus. Dzięki nowoczesnej, a jednocześnie uniwersalnej stylistyce model ten sprawdzi się zarówno w minimalistycznych, skandynawskich aranżacjach, jak i w modnych ostatnio rozwiązaniach łączących w sobie funkcjonalność z przytulnym wystrojem i nadającymi wyjątkowej atmosfery dekoracjami. Jednocześnie wysoki stopień szczelności IP 44 opraw marki Ideus pozwoli nam na montaż urządzenia także w kuchni czy łazience, czyli w pomieszczeniach, w których panuje wysoka wilgotność, będąca niekiedy poważnym zagrożeniem dla trwałości opraw świetlnych.
Oprawy o najniższych mocach są również świetnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o oświetlenie klatek schodowych czy ciągów komunikacyjnych, dlatego na rynku dostępne jest wiele różnych modeli wyposażonych w czujniki ruchu. Przykład stanowią tu modele znajdujące się w ofercie hurtowni elektrycznej Alkan produkty polskiej marki Ideus z serii Sola i Leon. Oba z nich zaprojektowane zostały tak, aby uruchamiać się tylko wówczas, gdy jednocześnie wykryją ruch oraz niewystarczające natężenie oświetlenia. Dzięki temu są idealnie energooszczędnym rozwiązaniem – nie tylko wykorzystują zużywającą najmniej energii technologię, jaką jest technologia LED, lecz również nigdy nie zostaną włączone bez potrzeby. Pozwala nam to na wygodę płynącą z braku konieczności pamiętania o wyłączaniu światła, gdy z niego nie korzystamy – za nas zadbają o to wbudowane fabrycznie czujniki.
Okrągłe plafony czy kwadratowe panele LED 60×60? Zaaranżuj wystrój domu i mieszkania razem z hurtownią elektryczną Alkan!
Wśród najczęściej poszukiwanych rozwiązań w hurtowni elektrycznej Alkan znajdują się nie tylko okrągłe plafony, lecz również kwadratowe panele o wymiarach 60×60 cm. Sprawdźmy, w jakich aranżacjach znacznie lepiej sprawdzą się każde z nich!
Oświetlenie klatki schodowej
Tu bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem będzie klasyczna oprawa w formie plafonu. Dobrym pomysłem jest wybór urządzeń z wmontowanym czujnikiem ruchu, takich jak na przykład produkt marki Ideus z serii Sola. Zainstalowany w nim mikrofalowy czujnik wykrywa ruch w odległości do 6 m, a dodatkowo własny czujnik natężenia oświetlenia. Dzięki temu światło na schodach zapala się samoistnie, gdy tylko wejdziemy na klatkę, ale dopiero wówczas, gdy natężenie oświetlenia spadnie poniżej 30 lux, czyli poniżej 30 lumenów na metr kwadratowy. Nie gaśnie ono jednak automatycznie po upływie określonego czasu, lecz wyłącza się dopiero po 20 sekundach bez wykrytego ruchu, co pozwoli nam bezpiecznie wejść nawet na ostatnie piętro bez konieczności szukania włącznika po omacku. Dodatkową zaletą jest klasa szczelności IP 44, dzięki której możemy mieć pewność, że nawet kurz czy nadmierna wilgoć na klatce schodowej nie zagrożą urządzeniu, a także najwyższa klasa ochrony przed porażeniem elektrycznym. Urządzenie emituje strumień świetlny o mocy 960 lm i może przepracować nawet do 30 000 godzin na deklarowanym przez producenta poziomie wydajności. Przy tym wszystkim podczas godziny pracy zużywa zaledwie 12 W.
Dekoracyjne oświetlenie mieszkania
Zarówno plafony LED, jak i uniwersalne panele o wymiarach 60×60 sprawdzą się również w funkcji dekoracyjnego oświetlenia mieszkania. Ze względu na to, że oba te typy produktów należą do kategorii opraw oświetleniowych montowanych bezpośrednio na suficie, często wybiera się je w przypadku pomieszczeń o niskich stropach, w których wiszący żyrandol nie tylko zajmowałby zbyt dużo miejsca, ale też dodatkowo zmniejszałby optycznie dany pokój. Niemniej jednak także w bardziej przestronnych wnętrzach często wykorzystuje się tego typu nowoczesne oprawy, aby pomieszczenie sprawiało wrażenie jeszcze większego i jaśniejszego. Zarówno plafony, jak i panele wykorzystuje się dziś między innymi w aranżacjach biurowych, lecz również w oświetleniu kuchni, jadalni czy salonu. Są one także dobrym pomysłem na rozświetlanie długich ciągów komunikacyjnych, które dzięki montażowi kilku czy kilkunastu takich samych źródeł światła sprawiają wrażenie jednorodnie zaaranżowanych i dopracowanych w najdrobniejszych szczegółach.
Wytrzymałe rozwiązania do pokoju dziecięcego
Montaż plafonu LED to również dobry pomysł, jeżeli jedno z pomieszczeń w naszym domu czy mieszkaniu zajmuje najmłodszy członek rodziny. Są one bowiem najbezpieczniejszym rozwiązaniem – odpowiednio zamocowany w suficie plafon będzie z pewnością bardziej odporny na ewentualne uszkodzenia mechaniczne spowodowane zbyt aktywnymi zabawami niż dekoracyjny wiszący żyrandol. Bezpieczeństwo opraw tego typu nie kończy się jednak na ich stosunkowo wysokiej odporności na uderzenia ani nawet na znacznym oddaleniu znajdującego się tuż przy suficie źródła światła od ciekawskich oczu dziecka.
Wszystkie z dostępnych w hurtowni Alkan produktów posiadają także dodatkową gwarancję bezpieczeństwa, jaką jest certyfikat europejski. Zgodnie z obowiązującym prawem, aby dany produkt mógł go otrzymać, musi on spełniać wszystkie warunki dyrektywy RoHS dotyczącej ograniczenia stosowania niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Zgodnie z zapisami RoHS wyroby elektryczne nie mogą przekraczać wyznaczonych norm jeśli chodzi o zawartość substancji takich jak ołów, kadm, rtęć, sześciowartościowy chrom, a także polibromowane bifenyle i difenyloetery. Te szkodliwe pierwiastki i związki chemiczne mogłyby bowiem stanowić zagrożenie w sytuacji stłuczenia lub innego uszkodzenia wyrobu elektrycznego. W przypadku plafonów LED takie zagrożenie na szczęście nie istnieje – oczywiście pod warunkiem, że wybieramy oryginalne produkty renomowanych producentów, a nie chińskie podróbki, taśmowo oznaczane symbolem CE, lecz niemające nic wspólnego z europejskimi normami.