Panele LED nadają się do oświetlania biur i sal konferencyjnych

Panele LED w hurtowni elektrycznej Alkan – jak wybrać odpowiednie?

Panele LED to dostępne w hurtowni elektrycznej Alkan produkty do oświetlania najróżniejszych pomieszczeń. Sprawdzą się zarówno w salonach, jak i w biurach czy w łazience lub w kuchni, a dzięki nowoczesnej formie będą stanowiły nie tylko funkcjonalne źródło oświetlenia, ale też wyjątkową dekorację. Jak dobrać odpowiednie panele LED? Czym różnią się te dostępne w sieciowych marketach od tych, które dostaniemy wyłącznie w hurtowniach elektrycznych? Jakie są ceny tego typu osprzętu oświetleniowego? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące paneli LED!

Spis treści:
Czym są panele LED?
Panele sufitowe LED w ofertach hurtowni elektrycznych
Ekologia i energooszczędność, czyli panele oświetleniowe LED według hurtowni elektrycznych
Dlaczego warto kupować panele świetlne LED w hurtowniach elektrycznych?
Podświetlane panele LED do kuchni i nie tylko

Hurtownia elektryczna Alkan wyjaśnia: czym właściwie są i jak działają panele LED?

Panele LED dostępne dziś w większości hurtowni elektrycznych to nic innego, jak nowoczesne oprawy świetlne wykorzystujące technologię LED oraz modną i niespotykaną dotąd formę panelu. Technologia LED, pojawiająca się dziś w coraz liczniejszych modelach lamp, żarówek oraz innych urządzeń emitujących światło, bazuje na zjawisku elektroluminescencji, odkrytym dopiero w początkach XX wieku. Odkrycie to, przypisywane brytyjskiemu naukowcowi Henry’emu Roundowi, który opisał zjawisko elektroluminescencji szczegółowo już w 1907 roku, miało ogromny wpływ na rozwój nowoczesnych źródeł oświetlenia. Wynika to z faktu, że pod wpływem przepływu prądu niektóre z ciał stałych oraz gazów wytwarzają światło, ale nie emitują przy tym ciepła tak jak tradycyjne żarówki wykorzystujące – stąd zresztą nazwa – rozżarzony do granic możliwości drucik z trudnotopliwego metalu.

Prototypy dzisiejszych diod LED po raz pierwszy skonstruowano dopiero kilkanaście lat później, kiedy zajął się tym radziecki uczony Oleg Łosiew. W latach 20. XX wieku nie wzbudziły jednak jeszcze szerszego zainteresowania, a na rozwój technologii – pomimo kolejnych eksperymentów z produkcją jasno świecących diod elektroluminescencyjnych w latach 60. i 70. – trzeba było zaczekać aż do 2009 roku. Wówczas dopiero proces wytwarzania diod dopracowano na tyle, że stał się on znacznie mniej skomplikowany, a przy tym znacznie bardziej opłacalny. Szybko zaczęły się one stawać coraz popularniejsze przede wszystkim dzięki znacznie wyższej wydajności – LED-y świecą nawet kilkadziesiąt razy dłużej niż żarówki starego typu właśnie dzięki temu, że nie wytwarzają ciepła, co pozwala na przedłużenie ich żywotności. Nie bez znaczenia jest również to, że diody elektroluminescencyjne są przyjazne środowisku i zużywają naprawdę niewiele prądu. Stosunkowo niedawno zaczęto więc montować je nie tylko w pojedynczych lampach czy tak zwanych „żarówkach”, choć w LED-ach nic się nie żarzy, ale też w panelach. Te dostępne w różnych kształtach funkcjonalne oprawy oświetleniowe świetnie sprawdzają się w przypadku konieczności oświetlenia powierzchni równomiernie, jednocześnie zapewniając komfort oświetlenia o odpowiednim natężeniu. Dowiedzmy się, co znajdziemy dziś w ofercie producentów i hurtowni elektrycznych proponujących nam panele LED!

Panel sufitowy LED Prince

Panele sufitowe LED w ofertach hurtowni elektrycznych – przede wszystkim kwadraty o wymiarach 60×60 cm!

Najpopularniejszym kształtem, w jakim znajdziemy panele sufitowe LED w ofertach hurtowni elektrycznych, jest kwadrat o wymiarach 60×60 cm. W ofertach producentów znajdziemy także panele o wymiarach 30×30 cm lub prostokątne wersje paneli o wymiarach 30×120 cm, jednak to właśnie rozmiar 60×60 jest najczęściej wybierany przez klientów.

Panele o mniejszych wymiarach sprawdzą się z pewnością w niedużych pomieszczeniach, takich jak bardzo niewielkie łazienki czy choćby pomieszczenia magazynowe i wszelkiego rodzaju schowki, natomiast panele mające aż 120 cm długości najczęściej montuje się w zestawach na przykład przy oświetlaniu przestronnych biur, powierzchni typu open space, a także sal konferencyjnych czy po prostu pomieszczeń usługowych o dużej powierzchni. Aby oświetlić pomieszczenie mieszkalne o standardowych wymiarach, w pełni wystarczy nam jednak panel o wymiarach 60×60 cm.

Warto zaznaczyć, że panele – w odróżnieniu choćby od rozgałęzionych żyrandoli – są pokryte w całości diodami emitującymi oświetlenie o dokładnie tym samym natężeniu. Dzięki nim możemy więc uzyskać maksymalnie równomierne rozłożenie światła na całej powierzchni pomieszczenia. W kuchni, gdzie potrzebne może być nam dodatkowe oświetlenie powierzchni pracy takich jak przede wszystkim blaty, warto pomyśleć o dodatkowych taśmach LED montowanych pod górnymi szafkami, jednak w przypadku pomieszczeń takich jak łazienki czy nawet salony, pokoje dziecięce czy sypialnie panel LED może stanowić jedyne źródło światła, gdyż doświetli w nich wszystkie miejsca, z których korzystamy. W sypialni z pewnością docenimy także fakt, że większość nowoczesnych paneli LED współpracuje z określonymi modelami zdalnie sterowanych łączników i ściemniaczy, co pozwoli nam sterować natężeniem oświetlenia oraz wyłączać je bez wstawania z łóżka.

Ekologia i energooszczędność, czyli panele oświetleniowe LED według hurtowni elektrycznych

Panele oświetleniowe LED dostępne dziś w hurtowniach elektrycznych to urządzenia, których głównymi zaletami bez wątpienia są ich energooszczędność oraz brak zagrożenia dla środowiska naturalnego. Podobnie jak większość urządzeń bazujących na tej technologii również panele LED nie zawierają – w odróżnieniu od tradycyjnych świetlówek czy jarzeniówek – substancji takich jak rtęć czy inne metale ciężkie, które przy niewłaściwym składowaniu odpadów z urządzeń LED mogłyby przedostawać się do ekosystemów i powodować w nich nieodwracalne straty będące zagrożeniem zarówno dla otaczającej nas fauny i flory, jak i dla ludzi.

Skoro mówimy o składowaniu odpadów, warto zaznaczyć także, że panele LED – znów podobnie jak inne urządzenia oparte na tej technologii – są kilkanaście razy trwalsze niż inne typy oświetlenia. Przewyższają trwałością zarówno tradycyjne żarówki, jak i popularne do niedawna lampy halogenowe. Również tak zwane „żarówki energooszczędne”, czyli po prostu kompaktowe świetlówki, charakteryzują się znacznie niższą trwałością niż urządzenia LED. Przekłada się to wprost na ilość odpadów, jaka powstaje przy eksploatacji każdego z tych typów oświetlenia. Dzięki wysokiej trwałości lampy i panele LED wymagają rzadkiej wymiany, gdyż po prostu się nie przegrzewają, dzięki czemu mogą służyć nam przez wiele, wiele lat.

Energooszczędność lamp i paneli LED przejawia się przede wszystkim w fakcie, iż pobierają one kilkakrotnie mniej energii niż inne typy oświetlenia i są przy tym w stanie wyprodukować nawet kilkanaście razy więcej światła. Możemy to zauważyć, porównując ilość lumenów wytwarzanych przez różnego typu urządzenia. Zobaczmy zestawienie mocy pobieranej przez tradycyjne żarówki, świetlówki kompaktowe i urządzenia LED i porównanie liczby wytwarzanych przez nie lumenów, w których mierzy się ilość światła emitowaną przez dane źródło.

Liczba wytwarzanych lumenów

Moc tradycyjnej żarówki

Moc świetlówki kompaktowej

Moc urządzenia LED

230-270 lm

25 W

5-6 W

4-5 W

400-450 lm

40 W

7-8 W

6-7 W

800-850 lm

60 W

11-13 W

8-9 W

1000-1100 lm

75 W

15-16 W

10-12 W

2800 lm

55-65 W

46 W (panel)

Widzimy więc, że co prawda w przypadku oświetlenia wytwarzającego mniejszą ilość światła różnice pomiędzy świetlówkami kompaktowymi są niewielkie, lecz w przypadku coraz mocniejszych źródeł lamp i żarówek zdecydowanie rosną. W przypadku źródła wytwarzającego 2800 lm różnica może wynieść już nawet niemal 20 W, co z pewnością znalazłoby odzwierciedlenie w znacznie wyższych rachunkach za energię elektryczną. Ponadto świetlówki nie są w stanie wytworzyć tak rozproszonego światła, jakie gwarantuje nam montaż panelu LED, co zdecydowanie wpływa na komfort korzystania z oświetlenia w pomieszczeniach o dużej powierzchni lub pokojach, w których potrzebujemy doświetlić równomiernie wszystkie przestrzenie.

Oświetlenie w postaci paneli LED przydaje się w kuchni

Dlaczego warto kupować panele świetlne LED w hurtowniach elektrycznych?

Panele świetlne LED znajdziemy zarówno w hurtowniach elektrycznych, jak i w wielkopowierzchniowych marketach dekoracyjno-budowlanych. W przypadku tych drugich powinniśmy być jednak bardzo ostrożni, a przed wybraniem określonego modelu przyjrzeć się dokładnie znajdującym się na opakowaniu informacjom dotyczącym producenta, wykorzystanych do produkcji materiałów i tworzyw oraz miejscu wyprodukowania danego artykułu. Dlaczego to takie ważne? Z dwóch bardzo istotnych powodów.

Pierwszym z nich jest bez wątpienia jakość produktu. Decydując się na panele LED, z pewnością nie poszukujemy rozwiązania na jeden czy dwa sezony, lecz chcielibyśmy zamontować w naszym domu lub mieszkaniu energooszczędne i modne rozwiązania oświetleniowe, które będą spełniać swoją rolę przynajmniej przez kilka kolejnych lat. Dlatego też warto wybierać produkty renomowanych producentów, co do których produktów mamy pewność, że dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych materiałów i wytrzymałych elementów będą one mogły służyć nam przez długi czas. Do produkcji paneli LED wykorzystuje się przede wszystkim różnego typu tworzywa sztuczne, od których jakości będzie zależało, czy dany model będzie z łatwością ulegał uszkodzeniom mechanicznym, czy może będzie na nie całkowicie odporny, co zdecydowanie wpływa na trwałość instalacji. Niestety dostępne na rynku tanie modele paneli opatrzonych dodatkowo różnymi wersjami podpisu „made in China” często kuszą nas wyłącznie ceną, lecz w ostatecznym rozrachunku mogą okazać się droższe w eksploatacji ze względu na konieczność szybszej wymiany urządzenia na nowe oraz możliwość występowania awarii, które będą wymagały częstego serwisowania produktu. Dodatkowo produkty tego rodzaju nie zawsze są dokładnie testowane, jeśli chodzi o deklarowane przez producenta zużycie energii, dlatego może się okazać, że akurat zakupiony przez nas model nie jest tak energooszczędny, jak nam się wydawało.

Druga kwestia co prawda nie jest związana stricte z użytkowaniem artykułów różnych producentów, lecz wiąże się z tym, w jaki sposób są one produkowane i dzięki czemu nieznane nikomu firmy mające siedziby w krajach trzeciego świata są w stanie osiągać wymierne zyski. Produkty oznaczane symbolem „made in China” lub innymi znakami sygnalizującymi, że dany artykuł został wytworzony w jednym z tak zwanych krajów rozwijających się, często wytwarzane są przez zupełnie niewykwalifikowanych robotników, którym wypłaca się głodowe pensje za pracę przez kilkanaście godzin dziennie w delikatnie mówiąc nie najlepszych warunkach. Wielu z nich to dzieci niemające jeszcze nawet 15 lat. Jeżeli więc nie chcemy przykładać ręki do tych procederów, dzięki którym bogacą się wielkie korporacje, warto wybierać produkty firm dbających o prawa pracownika. Jedną z nich jest bez wątpienia polska marka GTV, która nie tylko dba o dobro zatrudnionych w niej osób, lecz dodatkowo prowadzi działalność charytatywną i aktywnie wspiera liczne fundacje oraz stowarzyszenia, których celem jest niesienie pomocy wszystkim, którzy jej potrzebują.

Oprawa do panelu LED Verona

Podświetlane panele LED do kuchni i nie tylko w ofercie hurtowni elektrycznej Alkan – poznaj ceny!

W ofercie hurtowni elektrycznej Alkan znajdziemy przede wszystkim podświetlane panele LED wspomnianej przed chwilą polskiej marki GTV, które z pewnością sprawdzą się zarówno w kuchni, jak i w innych pomieszczeniach naszego domu czy biura. Przyjrzyjmy się, co proponuje nam ten wiodący producent osprzętu elektroinstalacyjnego oraz nowoczesnych opraw oświetleniowych wyprodukowanych z wykorzystaniem technologii LED.

Panele LED dostępne w ofercie hurtowni elektrycznej Alkan możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich stanowić będą produkty przeznaczone do montażu podtynkowego, drugą natomiast te przystosowane do montażu natynkowego. Panele montowane na tynku można albo umieścić w specjalnej przymocowanej do sufitu ramce o odpowiednich wymiarach lub na zawieszkach, które montuje się w suficie, a następnie łączy z uchwytami zamocowanymi do panelu. Wówczas pomiędzy sufitem a panelem pozostaje niewielka odległość, a uzyskany efekt jest jeszcze bardziej minimalistyczny i dekoracyjny niż w przypadku montażu w ramce. W najbardziej nowoczesnej i stylowej aranżacji można także podwiesić panele na linkach zamocowanych w kilku zamontowanych w suficie uchwytach. Tego typu instalacja sprawdzi się zwłaszcza wówczas, gdy chcemy wykorzystać panele jako na przykład dekoracyjne doświetlenie stołu w jadalni. Dzięki możliwości dopasowania długości linek możemy dowolnie wybierać to, jak nisko nad stołem znajdą się panele. Wyjątkowo dobrze sprawdza się montaż na wysokości przynajmniej około 0,8-1 metra nad blatem stołu, dzięki czemu zachowujemy zdecydowanie nietuzinkową stylistykę wystroju wnętrza, a nasi goście nie poczują się, jakby źródło światła znajdowało się tuż nad ich głowami.

W przypadku paneli montowanych pod tynkiem najłatwiej będzie nam wówczas, gdy posiadamy już lampę rastrową o takich samych wymiarach jak nowy panel LED. Wtedy wystarczy w tym samym miejscu umieścić nowe źródło światła – oczywiście po uprzednim wyjęciu starego i podłączeniu przewodu panelu z gniazdem prądu stałego na zasilaczu. W sytuacji, gdy decydujemy się na montaż podtynkowego panelu LED w miejscu innego źródła światła, będziemy musieli najpierw wyciąć w suficie odpowiedniej wielkości otwór. W nim zamocujemy odpowiednie elementy podtrzymujące, dzięki którym wsunięty do otworu panel LED będzie stabilnie utrzymywany na właściwym miejscu.

W ofercie hurtowni elektrycznej Alkan w kategorii paneli LED znajdziemy między innymi produkty takie jak:

  • podtynkowa oprawa LED Verona marki GTV o mocy 50 W i wymiarach 60×60 cm,
  • natynkowa oprawa LED Verona marki GTV o mocy 50 W i wymiarach 60×60 cm,
  • panel sufitowy LED Prince marki GTV o mocy 36 W i wymiarach 60×60 cm,
  • panel sufitowy LED King marki GTV o mocy 42 W i wymiarach 60×60 cm,
  • ramka montażowa do panelu LED King3 o wymiarach 60×60 cm.

Ceny dobrej jakości ramek montażowych oscylują w granicach około 50 zł, panele sufitowe kupimy za około 100-120 zł, a pełne oprawy na- lub podtynkowe z panelem LED to koszt rzędu powyżej 200 zł.

Niniejsza strona korzysta z plików cookie

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

  • Niezbędne pliki cookie przyczyniają się do użyteczności strony poprzez umożliwianie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie i dostęp do bezpiecznych obszarów strony internetowej. Strona internetowa nie może funkcjonować poprawnie bez tych ciasteczek.

  • Pliki cookie dotyczące preferencji umożliwiają stronie zapamiętanie informacji, które zmieniają wygląd lub funkcjonowanie strony, np. preferowany język lub region, w którym znajduje się użytkownik.

  • Statystyczne pliki cookie pomagają właścicielem stron internetowych zrozumieć, w jaki sposób różni użytkownicy zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

  • Marketingowe pliki cookie stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej cenne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.

  • Nieklasyfikowane pliki cookie, to pliki, które są w procesie klasyfikowania, wraz z dostawcami poszczególnych ciasteczek.

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.

Potrzebujesz pomocy?