Styl industrialny – czyli jaki?

Styl industrialny to nowy trend, który przypadł do gustu wielu osobom. Przywędrował do nas zza oceanu i przyjął się błyskawicznie. Zainspirowany starymi, surowymi fabrykami, daje możliwość aranżacji dużych, z pozoru nieustawnych pomieszczeń. Dzięki niemu z bloków mieszkalnych chętnie przenosimy się do starych kamienic, na poddasze i do loftów. Co ma w sobie ten styl, że kochają go miliony?

Przede wszystkim jest bezpretensjonalny i prosty. Pokazuje, że bez nadęcia, możemy stworzyć piękne, modne, ale i funkcjonalne miejsce do mieszkania. Adaptuje przestrzenie, o których wcześniej nie pomyślelibyśmy w kategoriach mieszkania. Jest jednocześnie prosty i efektowny.

Chcąc osiągnąć efekt industrialny, postawmy na gołe cegły, odkryte rury i kable, oraz dużą przestrzeń i wysokie sufity. Jednocześnie jednak cała przestrzeń musi być dobrze przemyślana i poukładana. Ten styl odnosi się w końcu do miejsca pracy i ładu. Przestrzeń nie powinna być więc ograniczana zbyt dużą ilością gadżetów i ozdób. Wszelkie dodatki powinny mieć prostą i nowoczesną formę.

Kolory jakie pasują do tego stylu, to barwy naturalnych surowców budowlanych.

Ciepłe odcienie cegieł, chłodne szarości betonu, brąz drewna, oraz czysta czerń i biel. Materiały, jakie pasują do tego typu wnętrz, to również cegła i beton. Do tego kamień, piaskowiec, metal i szkło. Podczas dekorowania wnętrz warto pobawić się teksturami. Dla przykładu – ścianę z cegieł pięknie dopełni tafla gładkiego szkła w formie blatu stołu w jadalni.

Surowe wnętrza wspaniale dopełni ciepłe światło. Jego oprawa nadal powinna być surowa. Świetnie sprawdzą się gołe żarówki, metalowe klosze i kinkiety, podłogowe lampy na trójnogu czy lampy „Edisona”. Dużą powierzchnię najlepiej oświetlać wieloma, niezależnymi źródłami światła.